Zůstaňte při zemi, „jehly“ nechte v botníku

Zůstaňte při zemi, „jehly“ nechte v botníku

Titulek článku je dosti výmluvný. Módní návrháři se totiž zase ohlédli o několik desetiletí zpátky a přinesli něco, v čem si budou libovat hlavně ty, které chůze na vysokých podpatcích budí ze snu...

... nebo ty, kterým ten nahoře přidělil pár centimetrů navíc. Podívejme se jen na první dámy Spojených států a Francie. Michelle Obamová stejně jako Carla Bruniová jsou dost vysoké dámy, které si ale i tak drží šmrnc, co se týká obuvi. Obě dvě dobře vědí, že podpatek dodá ženským nohám na ladnosti a hlavně eleganci. Jsou o třídu výš než klasické baletky, nebo deseticentimetrové jehly. Půjdu-li ještě dál, jsou šik víc, než boty na platformě. A cože to na nás návrháři pro letošní podzim ušili? Vrátili do módy lodičky s nzkým podpatkem. 

Nízký podpatek vám sebevědomí nesebere. Přidá vám na eleganci 

Abych byla úplně spravedlivá, když si vezmu vysoké podpatky a vím, že boty jsou pohodlné, jsem sebevědomější. Krásně totiž prodlouží nohu, perfektně sedí k džínsům, volným kalhotám, pouzdrové sukni, ale i ke klasickým šatům. Hodí se do práce, na večírek i na večeři. Jsem milovnice jehel, ale v přiměřené míře. Proto staronovinku a v podstatě návrat o několik desítek let zpátky kvituji. Proč? Protože lodičky s nízkým podpatkem zachovají stejnou tvář jako jehly. 

Po sezoně bot na platformě tak přichází léta šedesátá. Jen si vzpomeňte na film Filipa Renče Rebelové. Tam lodiček s nízkým podpatkem bylo v každém záběru snad několik. Jsou sexy, pohodlnější a spravedlivě mohu říct, že i na celodenní nošení. Co k nim? 

Ikona lodiček s nízkým podpatkem? Jackie Kennedyová 

Pro příklad si půjčím další ikonu módního průmyslu a bývalou první dámu USA Jackie Kennedyovou. Určitě si na ni vzpomenete v souvislosti s jejími krásnými kostýmky. No řekněte, není načase být taky za pravou „první“ dámu? 

Pokud přece jen nejste fanynkou kostýmků, zkuste si k lodičkám na nízkém podpatku vzít kalhoty s širokými nohavicemi. Toto „pravidlo“ platí také pro ty, které nemají přirozeně dlouhá a štíhlá lýtka. Takové boty totiž opticky nohy bohužel neprodlouží. Ale kalhoty jim dodají své kouzlo a podtrhnete jimi svoji ženskost. 

Jestli naopak nechcete nosit kalhoty a prahnete po sukni, zároveň vám chybí pár centimetrů k dlouhým nohám, nenoste prodloužené délky sukní pod kolena. Hodí se k šatům, nebo k sukním s kratší délkou (ani zde to ale nepřehánějte). 

Široké nohavice a lodičky na nízkém podpatku? Kombinace podzimu 

Teplý podzim si v lodičkách na nízkém podpatku můžete také užít v kalhotách s ohrnutou nohavicí, abyste světu ukázaly, že jste objevily staronový trend a máte smysl pro detail. Milovnice džínsů si také přijdou na své. Zkuste si vzít ty klasické úzké, nebo i s volnějšími nohavicemi, teplým pleteným svetrem, šálou a kabelkou na řetízku. Hlavu můžete ozdobit barevným baretem. 

Rebelové byli barevní. U lodiček s nízkým podpatkem se sice také meze nekladou, ale u nich bude lepší klasika. A to v pojetí černé nebo hnědé barvy a laku. A pak třešnička na dortu: mašličku na špičku.. 

A závěrem, po kulatých špičkách bot se právě u lodiček s nízkým podpatkem vrací i špičatá špička. Milovnice vysokých podpatků ale plakat nemusí. Jen jehly vyměňte za silnější podpatek. Ať se vám na podzim krásně skáče přes kaluže. V těch i v oněch botách vám přeje Klára.

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–10 z 10
autor:gabca.pollak@centrum.cz (*.iol.cz) 10. 5. 2013 12:07 | link
nadpis:elegantní boty se už nevyrábí ?odpovědět
Dobrý den,
ráda nosím hezké lodičky na nižším podpadku ( 5 cm) ,ale je veliký problém takové boty koupit. Ve všech obchodech je stejné zboží boty na platformě a balerinky.. když to jsou boty na nižším podpadku ta jsou jak pro staré lidi.
Špičky do kulata a nejlépe ohnuté nahoru ... žádná elegance. Chtěla bych
mít více krasných bot do práce elegantních a zároven sportovních.
Nevím kde je koupit poraďtě prosím :)

Děkuji moc
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:32 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:14 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:ben mark (129.205.*.*) 11. 6. 2019 07:27 | link
nadpis:benmark2805@gmail.comodpovědět
Hello everyone i Am Ben Mark and i am from USA i am here to give my testimony about an herbal doctor called Dr,Akioya I was heartbroken because i had very small penis,not nice to satisfy a woman, i have been in so many relationship, but cut off because of my situation, i have used so many product which doctors prescribe for me, but could not offer me the help i searched for. i saw some few comments on the internet about this specialist called Dr,Akioya and decided to email him on his email i saw on the internet,(drakioya17spellhome@gmail.com ) so I decided to give his herbal product a try. i emailed him and he got back to me, he gave me some comforting words with his herbal product for Penis Enlargement, Within three weeks of me use it, i began to feel the enlargement, " and now it just 4 weeks of using his products my penis is about 8 inches longer, and i had to settle thing out with my ex girlfriend , i was surprised when she said that she is satisfied with my performance in bed and i now have a large penis.thanks to DR Akioya for is herbal product. you can also reach him with emsil drakioya17spellhome@gmail.com though is..number WHATASPP him today on this number [ +2348105257464 ] you can checkout is website; http://drakioyaherbalcenter.home.blog
https://drakioyaherbalhome.blogspot.com/
autor:jack mark (105.112.*.*) 6. 9. 2019 21:49 | link
nadpis:jackmark7464@gmail.comvýše | odpovědět
hello everyone here i am Jack Mark a medical doctor from United Kingdom , i want to share a great testimony of how Dr AKIOYA herbal mixture cream saves me from shame and disgrace, my penis size was a big problem to me as the size was really so embarrassing and discouraging, a 39 year old full grown man like me having 4 inches penis and to worsen it i don't last in sex i cant even last two minutes it was really a thing of shame my wife was really tired of me because my sex life was very poor , she never enjoyed sex, i was always thinking and searching for solutions everywhere until last two months when i saw a testimony of how Dr AKIOYA herbal mixture cream have been helping people from the globe,i saw one MR KENNETH BERTNEY testifying of how Dr AKIOYA helped him enlarge his penis size so i decided to give him a try ,i visited his website link https://drakioyaherbalhome.blogspot.com/ we talked and he gave me steps to follow which i did and to my greatest surprise in less than two weeks of taking the herbal mixture cream my penis grow to 8 inches i couldn't believe my eyes and as i speak now my penis is now 10.5 inches long and i was amazed when my wife said i satisfy her so well now all thanks to Dr AKIOYA herbal mixture cream,i will forever be grateful To him i also learnt that Dr AKIOYA also have the herbal cure to problems like

PENIS ENLARGEMENT
ERECTILE DYSFUNCTION
DIABETES type 1 and type 2
HERPES GENITAL WART
LOW SPERM COUNT
WEAK ERECTION
BREAST ENLARGEMENT
PROSTRATE CANCER
HIV/AIDS
SPELL OF ALL KINDS LIKE EX BACK,CANCEL DIVORCE,BREAK UP SPELL ,PREGNANCY SPELL,PROMOTION SPELL,JOB SPELL
ALS
HPV 123
PILE
ASTHMA
HEART FAILURE
PREMATURE EJACULATION
HEPATITIS A,B,C AND MANY MORE
so if you you are suffering from any of this problems please do not hesitate to contact him now email drakioya17spellhome@gmail.com website http://drakioyaherbalcenter.home.blog
https://drakioyaherbalhome.blogspot.com/ you can call him or Whatsapp Dr AKIOYA via whatsapp +2348105257464 thanks
autor:jack mark (129.205.*.*) 2. 8. 2019 04:09 | link
nadpis:jackmark7464@gmail.comodpovědět
I want to share a testimony of how Dr AKIOYA herbal mixture cream saved me from shame and disgrace, my penis was a big problem to me as the size was really so embarrassing ,and i was also having weak erection problem i had so many relationship called off because of my situation, i have used so many product which i found online but none could offer me the help i searched for Which was very painful and then i saw some few testimonies about this herbal specialist called Dr AKIOYA and decided to email him on so I gave his herbal product a try. i emailed him and he got back to me and we discussed, he gave me some comforting words and encouraged me also ans then gave me his herbal pills and cream for Penis Enlargement Within 1 week of it, i began to feel the enlargement of my penis, " and now it just 2 weeks of using his products my penis is about 10 inches longer and am so happy contact Dr AKIOYA via (drakioyalh17spellhome@gmail.com) Via whatapp on this number +2348105257464
autor:sandra lopez (*.prcdn.net) 11. 3. 2020 10:28 | link
nadpis:how i got cured of herpes virusodpovědět
I have been suffering from (HERPES) disease for the last four years and had constant pain, especially in my knees. During the first year, I had faith in God that I would be healed someday.This disease started to circulate all over my body and I have been taking treatment from my doctor, a few weeks ago I came on search on the internet if I could get any information concerning the prevention of this disease, on my search I saw a testimony of someone who has been healed from (Hepatitis B and Cancer) by this Man Dr. Silver and she also gave the email address of this man and advise we should contact him for any sickness that he would be of help, so I wrote to Dr. Silver telling him about my (HERPES Virus) he told me not to worry that I was going to be cured!! hmm i never believed it,, well after all the procedures and remedy given to me by this man few weeks later I started experiencing changes all over me as the Dr. assured me that I have cured, after some time i went to my doctor to confirmed if I have been finally healed behold it was TRUE, So friends my advice is if you have such sickness or any other at all you can email Dr. Silver (drsilverhealingtemple@gmail.com) sir I am indeed grateful for the help I will forever recommend you to my friends!!! with your lovely Email Address ( drsilverhealingtemple@gmail.com or whatsapp him on +2348123877102
autor:David Lawson (129.205.*.*) 20. 6. 2020 03:00 | link
nadpis:a private loan lender who provides lifetime opportunity loansodpovědět
Hi, I'm David Lawson, a private loan lender who provides lifetime opportunity loans. Need an urgent loan to clear your debts or if you need a capital loan to improve your business? Have you been rejected by banks and other financial authorities? Need a consolidation loan or mortgage? Look no more because we are all your financial problems in the past here. We borrow funds from individuals in need of financial assistance, that have a bad credit or in need of money to pay bills, to invest in business at a rate of 5%. I want to use this medium to inform you that we render reliable and beneficiary assistance and will be willing to offer you a loan. So contact us today via email: lawsonloaninvstment@gmail.com
autor:JOHNNY (*.quadranet.com) 8. 7. 2020 12:54 | link
nadpis:HACKER FOR HIREodpovědět
Do you need to hack into any, databaseserver spy on Facebook,Emails, Whatsapp, Viber, Snapchat, Instagram and many more.
I urge you to get in touch with the best people for the job, i have confirm the service when i need to spy on my spouse phone. They are good at Phone Cloning and other hack job.
Thanks guys for the team work HACKINTECHNOLOGYATGMAILDOTCOM
+12132951376(WHATSAPP)
autor:roller (197.210.*.*) 20. 7. 2020 23:13 | link
nadpis:naléhavé řešení půjčky pro celou Českou republikuodpovědět
Nabízíme rychlé půjčky podnikatelům a začátečníkům, malým podnikům a osobám samostatně výdělečně činným. Poskytnuté prostředky lze použít na všechno, na překlenutí období, realizaci obchodního plánu, investice, platby faktur, oddlužení a exekuci. Můžete si vyžádat od 50 000 do 20 000 000 Kč. Splatnost úvěru je od několika měsíců do 20 let. Zajištění úvěru je vhodný nemovitost, byt a družstvo, nebytový prostor, pozemek. Každou aplikací se zabýváme individuálně, abychom byli schopni nabídnout nejvýhodnější podmínky a nabídnout nabídku šitou na míru potřebám klienta. Konzultace, zpracování žádosti a příprava nabídky jsou zdarma. Neexistují žádné zálohy. Zvládnete všechno z domova. Působíme po celé České republice. Kontaktujte nás na e-mailovou adresu .....

E-mail: rollerovadominika@seznam.cz
1–10 z 10
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum