Znáte svůj typ pleti?

Znáte svůj typ pleti?

Kůže je prostorově největším tělesným orgánem. Její hlavní funkcí je nejen poskytovat tělu ochranu proti nepříznivým vlivům, ale také regulovat tělesnou teplotu a zaznamenávat dotek, bolest či tlak. Poznejte svůj typ pleti!

Normální pleť

Tak tento typ pleti je na pohled krásně hladký a má rovnoměrnou strukturu. Na dotek je hebký a měkký. Občas se však mohou objevit uhříky, skvrnky, a to zejména na nose a bradě. Při špatné hydrataci vznikají často suchá místa.

Pokud vlastníte normální pleť, používejte jako „odličovadlo“ zejména krémový čisticí prostředek rozpustný ve vodě, můžete také používat jemné mýdlo, ale pozor na hydrataci! Pokud chcete používat i tonizační prostředek, tak pro tento typ pleti platí, že můžete používat tonikum i s alkoholem (nízký obsah alkoholu) i bez něj. Můžete také vyzkoušet minerální vodu, kterou na sebe jemně rozstřikujte. Tohle oceníte zejména v letních parních dnech.

Pokud je to jen trochu možné, používejte krémy s přídavkem ochranného filtru proti slunci. Pozor dávejte na přípravky, které by mohly pleť příliš vysušovat!

Suchá pleť

Suchá pleť může na pohled působit jako „tenký papírek“. Má velice jemné póry a je náchylná k popraskaným cévkám na tvářích. Často se můžou objevovat zarudnutí a nejrůznější skvrnky.

Suchá pleť postrádá vlhkost, proto je velice důležité tento typ pleti řádně hydratovat. Používejte tedy zejména čisticí pleťové mléko či jiný mastný čisticí prostředek. Tonikum musí být samozřejmě bez alkoholu. Co se týče pleťových krému, je dobré používat mastnější krémy, zejména na noc, jako denní krém si vyberte ochranný krém obohacený o vitamíny či jiné vyživující látky. Pozor! U suché pleti se snadněji než u jiných typů pleti vytvářejí vrásky.

Mastná nebo smíšená pleť

Mastná pleť je velice lesklá. Kombinovaná či smíšená pleť má jen mastné (lesklé) pásy, především kolem nosu, brady a na čele. Na dotek působí oba typy nerovně a drsně. Pokud vlastníte tento typ pleti, jste zřejmě zároveň náchylná k tvorbě akné a zřejmě máte také otevřené póry.

K čištění používejte lehký tekutý prostředek a poté tonizační prostředek na bázi alkoholu, ale není dobré to moc přehánět. Vyhýbejte se zejména prostředkům, obsahující lehké alkoholy (etanol, metanol, isopropyl), mají tendenci pokožku vysušovat. I mastná a smíšená pleť potřebuje hydrataci. Nejlépe uděláte, když si pořídíte lehký, nemastný pleťový krém.

Citlivá pleť

Citlivá pleť sice působí čistě, ale při sebemenším podráždění ihned zrudne nebo se pokryje skvrnkami. Na dotek je horká či pálivá a při podráždění svědivá.

Pro citlivou pleť jsou často doporučování hypoalergenní kosmetické prostředky. Lidé s citlivou pletí by neměli používat mýdlo, které může ještě zvýšit citlivost pleti. U tonika samozřejmě platí, že musí být bez alkoholu, a co se týče pleťového krému, měl by být velice jemný a šetrný. Dnes už se na trhu objevují nejrůznější speciální přípravky právě pro citlivou pleť.

Teď už jen zbývá prozkoumat svoji pokožku (nejlépe ráno) a určit svůj typ pleti. Zvolit si, které druhy přípravků používat a kterým se vyhnout, už bude jednoduché. Doufám, že vám tento přehled alespoň trochu pomůže ve vašem „průzkumu“.

Autor: Lucie Marková

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–10 z 10
autor:Katka (*.snydernet.net) 29. 9. 2015 17:53 | link
nadpis:Já mám určitě citlivou ple...odpovědět
Já mám určitě citlivou pleť, ne všechno mi snese. Po hodně věcech mě svědí a červená.
autor:Martina (*.superhosting.cz) 23. 6. 2018 21:44 | link
nadpis:Re: Já mám určitě citlivou ple...výše | odpovědět
A co na to používáš, mě dělaly problémy kosmetika, která nebyla přírodní. Až když mám 100%ní, tak jsem bez obtíží.
autor:sherry lugard 29. 11. 2018 11:40 | link
nadpis:effective and powerful love spell caster and a lottery spell caster výše | odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:Markéta (194.150.*.*) 29. 11. 2015 21:15 | link
nadpis:Citlivá pleť je hrozná otra...odpovědět
Citlivá pleť je hrozná otrava. Zkoušel pořád kosmetické výrobky a hledat alternativy, které člověku sedí. Já jsem si naštěstí to svoje našla, ale někdy to bylo opravdu těžké.
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:40 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:Sir. Justin Williams (154.120.*.*) 29. 3. 2018 18:57 | link
nadpis:Nabídka půjčky.odpovědět
Na koho se to může týkat,

Alaska USA Finance a Capital Limited v současné době nabízí všechny typy úvěrů pro veřejnost při 3% úrokové sazbě. Poskytujeme úvěry v rozmezí od 10 000 do 500 000 000 eur.

Všichni zájemci by měli zaslat své odpovědi na adresu: unique2aal@gmail.com
.....................................
.....................................
To whom it may concern,

Alaska USA Finance and Capital Limited, is currently offering out all types of loans to the general public @ 3% interest rate.We give out loans within the range of €10,000 to €500,000,000.00 euros.

All interested applicants should send their replies to : unique2aal@gmail.com
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:14 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:Petra (*.com.ua) 21. 6. 2018 19:24 | link
nadpis:Já svůj typ pleti znám doko...odpovědět
Já svůj typ pleti znám dokonale. Jakmile použiji jinou kosmetiku než mám teď, tak to jde poznat. Pleť je napjatá, svědí a necítím se dobře.
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:28 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:50 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
1–10 z 10
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum