Začínáme běhat

Začínáme běhat

Víte o tom, že běhání je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit přebytečných a nevzhledných tukových zásob?

A přitom to není žádné trápení, když víte, jak na to!

Znáte to snad všechny: hodiny tělocviku na základní či střední škole a učitelky, jež vás nutí k té nudné a náročné činnosti, při které se akorát zapotíte a dalších pár dnů vás pak bolí celá postava. Proč mám běhat, vždyť je to hrozné! A právě proto spousta lidí při pomyšlení na běhání přímo omdlévá. Vzpomenou si, jak je kdysi nutili dělat tuto činnost, a je jim jasné, že tohle pro ně není. Ale co když je opak pravdou? Co když je může běhání dokonce začít bavit? 

Běhání není utrpení, ale zábava

S běháním je to jako s jakoukoliv jinou fyzickou (či psychickou) aktivitou. Člověk musí v prvé řadě vědět, co si od toho slibuje, a pak přizpůsobit celou aktivitu svým požadavkům. Cíl, jaký si položíme my, bude zredukování tukových zásob. Pro tento účel je pak i forma běhání přijatelnější, než kdybyste například trénovala sprinty, běhání je totiž spíše rekreační, a tudíž zábavné a především neútrpné. 

Běhání zpevňuje postavu         

Co dál můžu od rekreačního běhání čekat? Mimo úbytku váhy se dostaví i pocit štěstí, neboť jestliže budete aktivitu vykonávat pravidelně, tělo a především váš mozek ji začnou mít rády a společně s ubýváním tuků se můžete těšit i na lepší náladu. K tomu patří i zlepšení fyzické kondice, zpevnění celé postavy (a především dolní části – nohou a zadečku) a celkově zkvalitnění fyzického i psychické stavu vaší osoby. Zní to krásně? Stále čekáte, že přijdou nějaká negativa? Ne, když si vše přizpůsobíte své aktuální kondici a budete postupovat po krůčkách! 

Nejrychleji spalujete tuky ráno

Zpočátku si chce zcela otevřeně přiznat, jestli máte na to hned „běhat maraton“, nebo jste spíše gaučový typ a pohyb je pro vás spíše raritou. Ať tak či tak, existuje jednoduchý postup, jak si na běhání bezbolestně a především plynule navyknout.

Ze začátku si řekněte, že chcete třeba dva dny v týdnu (nebo tři, čtyři, a nebo jen jeden, je to na vás) chodit běhat. Ideální je volit přibližně dobu kolem půl hodiny, neboť tělo po tuto dobu spaluje právě tukové zásoby, déle už riskujete, že budete „spalovat“ i svaly a méně zase, že běhání nebude mít takový účinek. Ovšem máte-li čas jen patnáct až dvacet minut, samozřejmě je lepší to než nedělat nic. Ideální je chodit běhat ráno před snídaní, to je metabolizmus nastaven nejlépe, právě jdete-li za cílem spalovat tuky. Ale i tady platí – lepší chodit třeba večer než nikdy. 

Nepospíchejte a užívejte si to  

Nejste-li zvyklá na běhání, ze začátku existuje jednoduchý způsob, jak vaše tělo naučit této aktivitě. Zvolte si nějakou trasu, ideální někde v přírodě, a vyběhněte (samozřejmě se před běháním – jako před jinou fyzickou činností – protáhněte a zahřejte svaly). Běžte – podle vašich dispozic – třeba pět minut (nepřežeňte to), pak pět minut jděte, pak si zase pět minut popoběhněte a takhle to udělejte třeba po dobu půl hodiny. Nepřežeňte své tempo a běhejte ze začátku spíše rekreačně. Uvidíte, že to nebude těžké, nikam nepospíchejte a užívejte si to. Až půjdete třeba za dva dny znovu, můžete použít stejně rozloženou trasu. Při dalším běhání už můžete běžet sedm minut a pět jít, když pak půjdete znovu za pár dnů, udělejte si třeba desetiminutový úsek, kdy poběžíte, a pětiminutový, kdy půjdete. Uvidíte, že po několika bězích si zvyknete na delší časové úseky bez pauzy zcela přirozeně. Za nějakou dobu už ani nebudete muset dělat pauzy a zvládnete dvacet třicet minut zcela kontinuálně. 

Tip: Hlídejte svůj tep

Snažte se pravidelně dýchat a držet si stejný rytmus. Ideální je běžet tak, abyste měla tep na hranici 60 % tepové maximální frekvence, kterou si spočítáte tak, že od 220 odečtete svůj věk. Je-li vám tedy dvacet, je to 220-20=200 a z toho 60 %, tedy 120. Měla byste si tep držet na této hranici a pak tato aerobní aktivita bude na spalování tuků nejúčinnější. Nemáte-li žádné pomůcky, jak tep změřit, udělejte to jednoduše: například po deseti minutách běhu se zastavte a nahmatejte si tep (na zápěstí nebo na krční tepně). Spočítejte si, kolik úderů máte za 15 sekund, tuto hodnotu pak vynásobte 4 a máte tepovou frekvenci. Jste-li někde na hranici 60 % své maximální tepové frekvence, máte vyhráno. Snažte se toto tempo udržet celý běh. Máte-li nižší tep, zkuste trochu přidat, máte-li ho naopak vyšší (nemyslím teď o pár bodíků, ale třeba o 20 atp.), zpomalte a nikam se nežeňte, není to třeba. 

Jak vidíte, není na tom nic těžkého, jde jen o to začít hezky pomalu, s rozumem, nikam se nehnat a každý další trénink trochu zintenzivnit celé své snažení, až se dostanete do fáze, kdy poběžíte půl hodinky a budete se cítit skvěle. Pak se dostaví výsledky. Pak si řeknete, že běhání není nepřítel, běhání je váš koníček. Běhání vás baví! 

Autor: Radek Lang
Jméno: Heslo:

Diskuse:

106–156 z 156
autor:nonuschka 27. 5. 2008 15:24 | link
nadpis:ja teda radeji jizdu na kole, ...odpovědět
ja teda radeji jizdu na kole, me to doma nebavi, na kole si hezky vyjedu do prirody na cerstvy vzduch
autor:kesa 27. 5. 2008 16:44 | link
nadpis:ja zase neznasam vsetky loptov...odpovědět
ja zase neznasam vsetky loptove hry:(
autor:bela1 27. 5. 2008 22:15 | link
nadpis:tak tie mam zase rada, v skole...výše | odpovědět
tak tie mam zase rada, v skole som zboznovala basketbal, celkom mi to slo.
autor:Ala 27. 5. 2008 22:30 | link
nadpis:Běháníodpovědět
Už několik let se snažím si na běhání navyknout.Nejhorší je,že celé mé snažení končí tím,že si nejsem schopná ani koupit pořádné boty. Po přečtení článku jsem začala vážně přemýšlet,že bych s tím něco mohla udělat,protože přiznejme si. Je nějaký další sport finančně nenáročný,tak jako běhání??
autor:Radek (redaktor) 27. 5. 2008 23:11 | link
nadpis:Je to tak, prakticky nic k tom...výše | odpovědět
Je to tak, prakticky nic k tomu nepotřebujete, můžete to dělat kdykoliv a kdekoliv a když k tomu budete přistupovat s optimismem, ještě vás to bude bavit (když začnete hezky pomalinku a nebudete se zbytečně hnát a mordovat:)
autor:Petr Jecmen (88.208.*.*) 8. 7. 2015 08:46 | link
nadpis:Re: Běhánívýše | odpovědět
V odkazu se můžeš podívat na seznam sportů dle finanční náročnosti... http://www.sportcentral.cz/sport-roku-2014 ..třeba tě to pomůže v rozhodování ...
autor:Veronika 27. 5. 2008 22:31 | link
nadpis:já už s běhaním začla :))...odpovědět
já už s běhaním začla :))
autor:Ala 27. 5. 2008 22:51 | link
nadpis:tak to gratuluji:-)...odpovědět
tak to gratuluji:-)
autor:Šárka 28. 5. 2008 03:12 | link
nadpis:běhání taky moc nemusím,al...odpovědět
běhání taky moc nemusím,ale se psem mě to docela baví. není to tak úplně v kuse,takže to jde:-) Jen ta rada,že nejlepší je ráno na lačno-už jsem to četla víckrát,ale zkusila jsem to a nikdy více! Po 10 min jsem málem zkolabovala! Já se prostě najíst musím!
autor:Šárka 28. 5. 2008 07:04 | link
nadpis:To je docela blbý, když něk...výše | odpovědět
To je docela blbý, když někdo má stejnou přezdívku jako já. To si pak může někdo myslet, že jsem se zblázdnila, že píši třeba úplně odlišné věci.
autor:janny 28. 5. 2008 07:35 | link
nadpis:vy jste tady 2 Šárky??...výše | odpovědět
vy jste tady 2 Šárky??
autor:Šárka 28. 5. 2008 07:37 | link
nadpis:jojo však koukni na profil,jvýše | odpovědět
jojo však koukni na profil,já ho mám vyplněný a ta druhá Šárka ne. Už jsem to říkala Petře- šéfredaktorce říkala, že se na to koukne, ale nic
autor:janny 28. 5. 2008 07:38 | link
nadpis:a tys měla nějaký problém ...výše | odpovědět
a tys měla nějaký problém i s přičtením bodů,ne?Není to taky tím?
autor:Šárka 28. 5. 2008 07:49 | link
nadpis:Ano, body za tuto bonusovku se...výše | odpovědět
Ano, body za tuto bonusovku se mi ještě nepřičetli, ale snad se na to kouknou.
autor:Jana 28. 5. 2008 11:26 | link
nadpis:tak si zmeň prezývku a bude ...výše | odpovědět
tak si zmeň prezývku a bude po probléme.trebárs pridaj číslo alebo písmenko :)
autor:janny 28. 5. 2008 07:36 | link
nadpis:a jo,fakt,už to vidím podle ...odpovědět
a jo,fakt,už to vidím podle profilu,tak to je blbý,to by s tím měla redakce něco udělat...
autor:Ilča 28. 5. 2008 07:43 | link
nadpis:tčeba už na tom pracujou......odpovědět
tčeba už na tom pracujou...
autor:saturejka333 28. 5. 2008 07:57 | link
nadpis:urcite, vsak to tu nekde psala...výše | odpovědět
urcite, vsak to tu nekde psala sefredaktorka, ze se na to podiva
autor:S16 28. 5. 2008 18:11 | link
nadpis:Mě to také nebaví,ale stejn...odpovědět
Mě to také nebaví,ale stejně s tím asi začnu...dřív,než bude pozdě...:))) pořád si říkám,že je lepší vyběhnout do přírody,než se potit doma s dřepama...navíc-spousta lidí odkládá zpevňování postavy (či hubnutí) až se to dostane do fáze,kdy už je hodně těžké se sebou něco udělat...tak hurá na to...
autor:Tapta3 29. 5. 2008 08:12 | link
nadpis:Mne taky bahani moc neba......odpovědět
Mne taky bahani moc neba...
autor:xxx 29. 5. 2008 09:17 | link
nadpis:běháníodpovědět
Běhání, běhání...všechny chmury zahání :-))) Rozhodně je to fajn sport na odreagování a "vyčištění hlavy", když je možnost běhat někde v přírodě nebo alespoň parku...
autor:honey 29. 5. 2008 10:26 | link
nadpis:No já mám právě problém s...odpovědět
No já mám právě problém s tím, že nemám moc kde...Na ulici běhat m teda moc nebaví, protože se cítím strašně. Upocená, červená, nemám žádou fyzičku. ChodiLA BYCH DO FITKA NA AEROBIK NEBO TA, ALE DOCELA SE TO PRODRAŽÍ A NA TO OPRAVDU NEMÁM...
autor:Ilča 29. 5. 2008 12:39 | link
nadpis:většina lidiček je upocený...výše | odpovědět
většina lidiček je upocených a červených (i já)když má větší fyzickou zátěž,ale někde se přece začít musí,nesmíš se stále ohlížet-co okolí :o))
autor:ivca 29. 5. 2008 18:33 | link
nadpis:ja si obcas zabeham a docela m...odpovědět
ja si obcas zabeham a docela me to bavi:Di kdyz je to jen malej okruh:Dradsi totiz jezdim na kole:)
autor:Zuzine 30. 5. 2008 16:12 | link
nadpis:Ja behani moc nemusim:-(Na zak...odpovědět
Ja behani moc nemusim:-(Na zakladce a stredni jsem behavala,ale ted uz radsi jine sporty,treba squash nebo tanec:-)
autor:Jekky.R 30. 5. 2008 17:43 | link
nadpis:zajímalo by mě jestli někdo...odpovědět
zajímalo by mě jestli někdo po tomhle článku začne běhat dej te vědět ju
autor:markiiz 30. 5. 2008 17:43 | link
nadpis:Já nad tím uvažuju... Ale v...výše | odpovědět
Já nad tím uvažuju... Ale váhám mezi běháním a in-line bruslema
autor:Jekky.R 30. 5. 2008 17:45 | link
nadpis:in-line brusle u mě vyhráli ...výše | odpovědět
in-line brusle u mě vyhráli já nemám totiž ráda běhání a mám problém s kyčlemi tak že běhat ani nemůžu nedělají mi dobře ty otřesi
autor:markiiz 30. 5. 2008 17:50 | link
nadpis:Já pořád nevím. Mám dost ...výše | odpovědět
Já pořád nevím. Mám dost problémy s koleny... Asi to budu střídat...
autor:Tapta3 31. 5. 2008 11:43 | link
nadpis:Ja behani v lasce nemam,ale mo...odpovědět
Ja behani v lasce nemam,ale mozna je to tim,ze jsem vzdy na zacatku nasadila vysoke cile a pak jsem byla uplne vycerpana a to me odradilo od dalsiho behani.Chce to asi opravdu zacinat po malych kruccich.
autor:qsdnylhtyup (*.kabelbw.de) 9. 6. 2008 21:10 | link
nadpis:qsdnylhtyupodpovědět
aoQHrD <a href="http://pbjnebpblkxb.com/">pbjnebpblkxb</a>, [url=http://iysuyflmkvkf.com/]iysuyflmkvkf[/url], [link=http://mxztosvyefqf.com/]mxztosvyefqf[/link], http://qpkkuinbamek.com/
autor:Šárka 9. 6. 2008 22:03 | link
nadpis:holky musím se vám pochlubit...odpovědět
holky musím se vám pochlubit. Právě jsem doběhla 12km za hodinu a 15minut. Věřte mi nebo ne, ale je to pravda a to jsem měla jen 2 krátké přestávky. Sama nevím, jak je to možné, ale jsem na sebe opravdu pyšná.
autor:Tapta3 9. 6. 2008 22:06 | link
nadpis:Tak to jsi dobra! Jak uz dlouh...výše | odpovědět
Tak to jsi dobra! Jak uz dlouho behas? Ja vim,ze bych to urcite nezvladla,zatim...
autor:Šárka 9. 6. 2008 22:07 | link
nadpis:no běhám asi 3 týdny, vždy...výše | odpovědět
no běhám asi 3 týdny, vždy to bylo těch 4km 1x nebo 2x denně. Ale dneska mi to běželo skoro samo.
autor:Tapta3 9. 6. 2008 22:09 | link
nadpis:Tri tydny to neni moc,ale ze b...výše | odpovědět
Tri tydny to neni moc,ale ze behas i dvakrat denne,tak to je obdivuhodne!
autor:Tapta3 9. 6. 2008 22:11 | link
nadpis:To uz jsi musela za ty tri tyd...výše | odpovědět
To uz jsi musela za ty tri tydny docela dost kil shodit ne?
autor:Šárka 9. 6. 2008 22:24 | link
nadpis:asi 3 kila, já moc nemám rá...výše | odpovědět
asi 3 kila, já moc nemám ráda měření váhy, přeci je jenom rozdíl mezi váhou tuku a svalů.
autor:bela1 9. 6. 2008 22:07 | link
nadpis:Šarkavýše | odpovědět
wau...
autor:Lenčik 9. 6. 2008 22:14 | link
nadpis:Šárkaodpovědět
Kolik jsi shubla?
autor:Evikh 10. 6. 2008 13:04 | link
nadpis:Šárko, to jsi tedy frajerkaodpovědět
já na běhání nikdy nebyla,držím palce, já radši kolo, nebo volejbal
autor:Ilča 10. 6. 2008 13:43 | link
nadpis:mě taky,při běhání mě bo...odpovědět
mě taky,při běhání mě bolí kolena, chodím běhat tak 1xza 3 měsíce,preferuju nejvíc kolo...
autor:tlustoch (*.unet.cz) 13. 6. 2008 14:50 | link
nadpis:sem tlusta jak becckkka big ...odpovědět
sem tlusta jak becckkka
big zadek
nafouklý břicho
tuukovy stehna
autor:kikina 13. 6. 2008 14:53 | link
nadpis:Tak zvedni ten svůj big zadek...odpovědět
Tak zvedni ten svůj big zadek a běž si zaběhat vtipálku:)
autor:Dita K. 13. 6. 2008 20:03 | link
nadpis:Běhání je moc dobrý nápad...odpovědět
Běhání je moc dobrý nápad. Hned zítra si půjdu zaběhat
autor:Kačka (*.upcbroadband.cz) 23. 3. 2012 12:13 | link
nadpis:Už Už .. ? :'(odpovědět
Je to jeden z nejdůležitějších pohybů v našem životě.. Někdy stačí rychlochůze a pak postupně přidávat rychlost, říká hodně lékařů.. BĚH.. když se tohle slovo vysloví zakroutíme očima a vyslovíme ..Už zase?, Neznají jak jinak zhubnout?, Dieta se stává protivníkem, protože má zpětný účinek.. A prášky to samí ? .. Uvědomíme si vůbec někdy že pohyb je to nejduležitější? :) Vážim sem skoro 85kg a to mi je teprve 18let.. nikdy sem se nepřejídala jen mi chybí pohyb, 14 dnů popobíhám a běhám, a ani kilo dole.. :( dělám všechno správně co mi řekli doktoři i trenéři,, nemocná nejsem, jen to trvá dlouho :( chci si zas jednou připadat krásná a přitažlivá zvlášť v tomhle věku ... :'(
autor:katushka 23. 3. 2012 12:16 | link
nadpis:Je to jeden z nejdůležitějodpovědět
Je to jeden z nejdůležitějších pohybů v našem životě.. Někdy stačí rychlochůze a pak postupně přidávat rychlost, říká hodně lékařů.. BĚH.. když se tohle slovo vysloví zakroutíme očima a vyslovíme ..Už zase?, Neznají jak jinak zhubnout?, Dieta se stává protivníkem, protože má zpětný účinek.. A prášky to samí ? .. Uvědomíme si vůbec někdy že pohyb je to nejduležitější? :) Vážim sem skoro 85kg a to mi je teprve 18let.. nikdy sem se nepřejídala jen mi chybí pohyb, 14 dnů popobíhám a běhám, a ani kilo dole.. :( dělám všechno správně co mi řekli doktoři i trenéři,, nemocná nejsem, jen to trvá dlouho :( chci si zas jednou připadat krásná a přitažlivá zvlášť v tomhle věku ... :'(
autor:nora (*.iol.cz) 27. 8. 2012 15:52 | link
nadpis:beh ránoodpovědět
Já bych taky běhala až bych brečela:-)problém je že mám vyběhnout ráno na lačno a po běhání se nesní správně hodinku jíst aby to mělo nějaký efekt.mnozí by odpadlykdyby se nenajedli tak dlouho po probuzení,Já nemusím skoro vůbec snídat ale takhle to taky není správně.Přiznám se taky že běhat se stydím bo jsem tlustá a při běhání sýpu jak astmatyk a rudnu:-)Taky se nedoporučuje běhat s velkou nadváhou(+30kg) aby neodešly klouby do věčných lovišt.tak co mám dělat?za rok a pul mi končí mateřská a já se do práce nechci vrátit jako buřt zvlášt kdyz v práci fyzičku potřebuji.Takže Hurá do toho s manželovou podporou to snad zvládnu a budu pro něj zase kočka.
autor:běžec1980 (*.iol.cz) 2. 12. 2012 17:01 | link
nadpis:bezec1980@seznam.czodpovědět
Ahoj lidicky, poradite mi, co za botky? Docela se mi líbí hlavně Adidas, tak kdyby měl někdo čas a poradil mi něco třeba z http://adidasboty.eu budu rád :)

Díky Běžec1980 :)

třeba na mail bezec1980@seznam.cz
autor:Lenca (*.hkfree.org) 24. 6. 2013 17:06 | link
nadpis:Pomuze kompresni oblečení?odpovědět
Ahoj,

chtěla bych se zeptat, jestli hubnutí při běhu pomůže kompresní oblečení. V Jste to, co jíte, to vždycky dávají a koukala jsem, že to teď hodně frčí. Myslím něco zhruba takového http://www.sanasport.cz/kompresni-obleceni/navleky/ ale neznám zatím nikoho, kdo by s tím měl nějakou delší zkušenost. Ráda bych se zbavila hlavně stehen a zadku, tak jestli to k něčemu je... Díky, Lenka.
autor:šárka (46.227.*.*) 12. 5. 2016 10:31 | link
nadpis:Tak já začínala běhat ze d...odpovědět
Tak já začínala běhat ze dne na den. A to ve starých botech a teplákách. Ale chodila jsem běhat až večer, aby mě nikdo neviděl, tak mi to bylo jedno :) Čekala jsem, že u toho zase nevydržím, takže jsem do ničeho neinvestovala. Ale chodila jsem co druhý den a byla to taková rychlejší chůze-běh a postupně jsem si zvykala. Až jsme na tom začala být líp, tak jsem si pořídila kvalitní běžecké boty a kalhoty a k tomu ještě pouzdro na ruku na telefon, protože jsem si postupně zvykla na běhání při hudbě. Pak jsem se ale přestěhovali skoro z centra města na okraj a začala řešit to, že večer je tma a já při běhání skoro nic nevidím. Tak jsem si začala brát přítelovu nitecore čelovku http://www.nitecore.eu/nitecore-hc50-celova-svitilny-cree-xm-l2-t6-565-lm-1x18650-nebo-2xcr123a která má moc dobrý dosvit a je lehoučká a při běhání dobře drží na hlavě. Na začátku jsem to zkoušela bez ní, ale jednou mi to skončilo vyvrtnutým kotníkem, tak jsem už raději neriskovala
autor:Lenka (151.57.*.*) 7. 10. 2016 13:07 | link
nadpis:Re: Tak já začínala běhat ze d...výše | odpovědět
Ahoj Šárko, děkuji za typ pro čelovku. Já jsem teď přemýšlela, jak budu po sedmé večer chodit běhat... Bydlím na vesnici, tak to je trochu i nebezpečné. Vybrala jsem si http://www.nitecore.eu/nitecore-ha20-celova-svitilna-cree-xp-g2-300lm-napajeni-2xaa a svítí skvěle, mám ji 14 dní a jsem moc spokojená. Někdy chodím běhat pozdě večer a někdy zase brzy ráno. Je šero, nebo svítí měsíc, ale na díry není dobře vidět. Takhle je to bezpečnější. Četla jsem i hodně recenzí a myslím, že tato čelovka je bitelná. Jinak moje oblečení? Sportovní boty, jakmile se trochu proběhají, jdu kupovat nové. Oblečení - já nosím termo tílko, abych se opravdu zapotila. A flísovou bundu. Doběhnu dom, skočím do sprchy a sním jedno jablko. Pokud ráno, tak ještě po běhu posiluji bříško. Začátky byli těžké, ale zvykla jsem si. Bydlela jsem v Istanbulu - tam se běhalo super u moře :) je to rok, co držím krok a nechodím běhat pouze, když jsem nemocná. Tak ať se daří.
106–156 z 156
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum