Vegetariánství jako životní styl

Vegetariánství jako životní styl

Proč se lidé stávají vegetariány, jaké důvody je k tomuto rozhodnutí vedou? Vegetariánství je fenomén, přiblížíme vám názory lidí, kteří jej pojali jako své životní poslání.

Čím se vyznačuje vegetarián?

Vegetariáni razí takový typ stravování, který neobsahuje živočišné produkty, jako je maso, želatina, sádlo atd. Obecně mezi lidmi panuje přesvědčení, že vegetarián je ten, kdo nejí maso. Ovšem vegetariánství v sobě obsahuje ještě přísnější typ stravování nazývaný jako veganství. Vegané odmítají kromě masných výrobků také mléko, vejce, med. Dokonce odmítají i oblečení, které pochází ze zvířat, například kůže nebo vlna.

Vegetariánství chápou jeho stoupenci jako životní styl a životní poslání. Většina vegetariánů nekouří, nepije alkohol, odmítají se oblékat do oblečení, při jehož výrobě bylo zabito nějaké zvíře. Je pro ně typické odmítání a zavrhování kosmetických přípravků, které byly testovány na zvířatech. Jsou zastánci práv zvířat, často se podílí na protestech proti cirkusům a týrání zvířat.

Druhy vegetariánství

  • Ovovegetariánství – jedná se o typickou vegetariánskou stravu, která je doplněna ještě tím, že jeho stoupenci odmítají konzumovat mléčné výrobky a mléko.

  • Laktovegetariánství – jedná se o skupinu, která kromě těl mrtvých zvířat a produktů z nich odmítá také vajíčka.

  • Laktoovovegetariánství – tento typ je u nás nejrozšířenější, pokud se řekne pojem vegetariánství, myslí se právě tento typ stravování. Stoupenci tohoto stylu nejí masné výrobky, maso a jateční produkty, ale povolují konzumaci mléka a výrobků z něj a také vajíček.

Důvody vedoucí k vegetariánství?

Lidé se rozhodují stát se vegetariánem většinou hned z několika důvodů. V současnosti se vegetariánství stává do jisté míry také módním trendem. Ale jaké jsou opravdové důvody, které vedou populaci k bezmasé stravě?

Někteří vegetariáni tvrdí, že jejich důvod je jednoznačně etický. Je pro ně důležité soucítění se zvířaty a jejich láska ke zvířatům je dovedla ke změně života. Jiné důvody mohou být z čistě náboženského hlediska. Lidé mohou být stoupenci hnutí, které hlásá vegetariánství (např. džinisté, kteří dokonce nosí roušku přes ústa, aby nevdechli hmyz). Spousta lidí dochází k názoru, že se stanou vegetariány a jejich zdravotní stav se zcela zlepší. Těch důvodů, proč se stát nebo naopak nestát vegetariánem, je spousta, ale každý člověk se musí ztotožnit s tím, co je pro něho nejdůležitější a za tímto názorem si stát, jelikož tlak okolí je na vegetariány obrovský.

Plusy a mínusy vegetariánské stravy

Vegetariáni mají nižší riziko kardiovaskulárních potíží než lidé konzumující masné produkty, z toho důvodu, že nedostávají do svého těla živočišné tuky. Z důvodu dostatečné konzumace vlákniny trpí mnohem méně rakovinou tlustého střeva a konečníku. Netrpí obezitou, jelikož jedí střídměji a více o skladbě svého jídelníčku přemýšlejí. Nemívají časté problémy s vysokým tlakem a cholesterolem. Jenže nic není tak růžové, jak se na první pohled zdá, a proto i skladba vegetariánského jídelníčku má své mezery. Trpí nedostatkem vitamínů, minerálů a mnohých dalších látek. Například u žen vegetariánek bývají časté problémy s tvorbou hormonů, a tím i problémy s menstruací (nepravidelnost cyklu nebo obtíže při zastavení krvácení). Nedostatek vápníku má za následek problémy s páteří a řídnutí kostí. Mívají také poruchy funkcí štítné žlázy. 

Přednosti vegetariánské stravy v podstatě nespočívají jen v odmítání masných produktů, ale spíše celkově lepšímu pohledu na svět a zdravějšímu životnímu stylu. Díky svým životním názorům a životní filozofii, kterou razí, mají tito lidé bližší vtah k přírodě, více se věnují tomu, odkud pochází to co jí, nekouří a neholdují alkoholickým nápojům. Tím vším více souzní s přírodou a jejich alternativní způsob myšlení je odtrhuje od běžných starostí, ve kterých se utápí většina populace. A právě v tomto můžeme spatřovat hlavní pozitiva vegetariánského stylu života.

Autor: Pavla Musilová

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–18 z 18
autor:Ondra (*.maxtel.cz) 16. 3. 2012 19:30 | link
nadpis:Vegetariáni a nedostatek vita...odpovědět
Vegetariáni a nedostatek vitamínů? Vážně?
autor:luca (*.topnet.cz) 17. 3. 2012 08:15 | link
nadpis:Re: Vegetariáni a nedostatek vita...výše | odpovědět
No když se takhle ptáš, tak jsi asi nikdy nebyl vegetarián....
autor:Vr. (*.upcbroadband.cz) 19. 3. 2012 18:27 | link
nadpis:Re: Re: Vegetariáni a nedostatek vita...výše | odpovědět
Taky moc nechápu... o které vitamíny jde? Obcas se rika neco o zelezu a dalsich, ale toho je preci zelenina prlna a jeste jsem nepotkala vegetariana, kteremu by neco chyblo, pokud ji rozmanite a nejen hranolky s kecupem ;)
autor:luca (*.topnet.cz) 20. 3. 2012 12:40 | link
nadpis:Re: Re: Re: Vegetariáni a nedostatek vita...výše | odpovědět
vitamíny taky nejsou přece jen v zelenině a ovoci....co takhle vitamin D...
autor:Terez (*.comworld.cz) 1. 4. 2012 14:33 | link
nadpis:Re: Re: Re: Re: Vegetariáni a nedostatek vita...výše | odpovědět
Tak ono stačí pár minut na sluníčku a hned je vitamínu D dostatek :)
autor:sherry lugard (199.66.*.*) 29. 11. 2018 11:17 | link
nadpis:effective and powerful love spell caster and a lottery spell caster výše | odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:Lukáš Kahoun (178.77.*.*) 26. 4. 2013 12:55 | link
nadpis:Paní Musilová, některými v...odpovědět
Paní Musilová, některými výroky v článku ze sebe děláte obrovské fialové zvíře z jedné reklamy na čokoládu...
autor:Lucinda (*.upcbroadband.cz) 30. 6. 2014 01:00 | link
nadpis:Vegetariánem nejsem a nikdy j...odpovědět
Vegetariánem nejsem a nikdy jsem nebyla. Mám jich ve svém okolí ale několik a jen málokdo z nich je "pravověrný". Většina z nich se stravuje normálně, jen vynechává maso. Takže si třeba dají rajskou omáčku, ale snědí jen těstoviny nebo knedlíky s omáčkou bez masa. Myslím, že takhle to být nemá... Spíš bych řekla, že by se lidi měli stravovat zdravě a nepodléhat módním výživovým trendům jako jsou nejrůznější ....tariáni. Někdy si prostě dát maso, ne třeba moc často, a cpát se ovocem a zeleninou. Já osobně třeba miluju takhle upravený lilek: http://www.grilykrby.cz/grilovana-zelenina/grilovany-lilek-s-cesnekem/ a maso k tomu ani nepotřebuju.
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:45 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 15:49 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:James Larry (197.211.*.*) 11. 4. 2018 16:13 | link
nadpis:The breakthrough came when som...odpovědět
The breakthrough came when someone introduced me to this wonderful, great spell caster who eventually helped me out... I have never been a fan of things like this but just decided to try reluctantly cause I was desperate and left with no choice... He did special prayers and used roots and herbs... Within 2 days she called me and was sorry for all the emotional trauma she had cost me, she moved back to the house and we continue to live happily. what a wonderful miracle dr. AKHERE did for me and my family. I have introduced him to a lot of couples with problems across the world and they have had good news... I strongly believe someone out there need his help

email:akheretemple@gmail.com


or
call/whatsapp:+2349057261346
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:17 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:53 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:00 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:43 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:Paula James (41.215.*.*) 2. 11. 2020 12:49 | link
nadpis:jamessuccessfultemple45@gmail.comodpovědět
My Name is, Paula James from Canada, i turn to a vampire any time i want to, I become a real vampire because of how people treat me, This world is a wicked world and not fair to any body. At the snack of my finger things are made happened. Am now a powerful vampire and no one step on me without an apology goes free. I turn to human being also at any time i want to. And am one of the most dreaded and respected person in my country. i am now also very famous and rich with the help of the VAMPIRES EMPIRE. i get what ever a want. i become a vampire through the help of my friend who introduce me into a vampire Kingdom by given me their email: jamessuccessfultemple45@gmail.com, if you want to become a powerful and a real vampire kindly contact the vampire kingdom on their email: jamessuccessfultemple45@gmail.com for help. it is real. Contact them today. jamessuccessfultemple45@gmail.com
autor:Jerry LEE (64.62.*.*) 10. 1. 2021 10:25 | link
nadpis:lee.jerry5555@gmail.comodpovědět
Ahoj,
Jsme profesionální úvěrový tým Cyber Tech s velkým kruhem
na světě infikovaném více než 3 miliony debetního malwaru a
skimmery, dostáváme prázdnou bankomatovou kartu a načítáme je spoustou peněz
rychle a bezpečně, s nimiž si můžete vybrat hotovost v eurech nebo
Švýcarský frank z bankomatů a lze jej použít v jakémkoli POS systému
Poznámka: Naše karty jsou nelegální, ale věřte mi, že jsou 100% bezpečné
Kontakt: Daneil Jerry LEE
E-mail: lee.jerry5555@gmail.com
WhatsApp +3197005033695
autor:Bitcoin Investment (162.253.*.*) 12. 2. 2021 13:53 | link
nadpis:Bitcoin Miningodpovědět
Myslel jsem, že nejlepší a nejlukrativnější možností je cloudová těžba, dokud jsem nepřišel (odborník na bitcoinové investice online). Najít autentického a spolehlivého horníka nebo makléře je však výzva. Podle mého chápání bychom měli dostat nejlepší řešení, protože když budete provádět průzkumy o podnikání nebo investiční společnosti, získáte od různých lidí spoustu informací o jejich zkušenostech s konkrétním obchodem nebo investicí z provedeného odpočtu, Nyní se můžete rozhodnout, co podniknout. Vydělal jsem přes 10 000 $ za 72 hodin a minimálně 1000 $ denně a týdenní zisk bitcoinů v hodnotě 50 000 $ bez registračního poplatku a platby předem. K dispozici jsou také bonusy za doporučení. Můžete se obrátit na péči o zákazníky na whatsApp na +44 7451 272215, kde získáte další informace, nebo se podívejte na web a zaregistrujte se https://cryptoforex345.com/, abyste si mohli tyto výhody užít.

Poznámka: Žádná registrace, žádná platba předem.
1–18 z 18
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum