Vánoční ryba podle chuti a představ

Vánoční ryba podle chuti a představ

Vánoční kapr šupináč, losos či treska, opět po roce si je připravíme ke sváteční tabuli. I když se v naší zemi ryby jedí více než v předchozích letech, na Vánoce je potřeba věnovat jim speciální péči...

Jaká ryba je nejlepší

Odborníci tvrdí, že nejlepší ryba z nejlepších prostě neexistuje. Každý takový tvor je zdravý, protože jeho tuk obsahuje omega-3 mastné kyseliny, jež zaručují správné fungování cév i srdce a pomáhají snižovat cholesterol. Záleží proto jen na člověku, na které si pochutná či kterou z nich umí dobře připravit.

Kapr je symbolem Vánoc a zejména děti ocení, když ho s vámi půjdou koupit k rybářské kádi a pak ho několik dní budou pozorovat, jak si užívá plavání v koupelnové vodě. To ale neznamená, že se na svátečním talíři musí objevit právě on. 

Vyberte si z farem nebo sádek

České rybí farmy či sádky nabízí několik dalších druhů ryb, které určitě stojí za to ochutnat. Například sumečka žraločího asijského původu neboli pangasia znají podle názvu i chuti všichni, kdo se snaží alespoň trochu jíst zdravě. Podobné je to s lososem, který je u nás hodně populární. Tresku do menu zahrnují hlavně ti, jež musí dodržovat přísnou dietu. Jde totiž o mořskou rybu, která obsahuje nejméně tuku. O vánoční večeři si můžete pochutnat také na sladkovodních rybách. Můžeme doporučit například candáta, štiku, pstruha, amura či lína. 

Smažit, vařit, grilovat, dusit

Aby nás po slavnostní večeři nepostihl zdravotní problém a nepříjemné bolesti, je na místě vybrat způsob, jak vánoční rybu připravíme. Pokud víme, že nám některá z úprav nedělá dobře, můžeme zvolit pouze vaření či dušení. Na takové rybě si pochutnají nejen lidé, které zlobí trávení, ale i ti, jež mají potíže se žlučníkem.

Smažení v oleji v tradičním trojobalu patří mezi nejčastější způsoby úpravy například kapra. Jestliže na něj ale nedáte dopustit, smažte pouze na kvalitních rostlinných olejích nebo rostlinných tucích. Po vyndání z teflonové pánve se snažte z ryby okapat co nejvíce oleje. Pomůže vám i tzv. odtučnění. Můžete zvolit buď tradičnější zabalení řízku do ubrousku, který přebytečný olej vysaje, nebo rybu na vteřinu ponořit do horké vody. 

Koření pro nevšední zážitek

Chcete, aby byl váš vánočně připravený kapr zážitkem pro pravé gurmety? Nechte si záležet na výběru zeleniny a koření. Ty totiž dokážou rybám dodat správnou chuť. Ke grilované, pečené či dušené rybě je vhodné přidat například rajčata, lilek, mrkev, celer, cibuli, petržel kadeřavou nebo třeba pastiňák a lilek. Pokud s kořením neradi experimentujete, postačí klasické – bazalka, bobkový list, majoránka, nové koření či tymián. Aby byla šťáva z kapra ještě lepší, můžete do ní přilít bílé víno, trochu piva nebo v ní rozpustit několik lžiček medu. 

Tipy na přípravu hlavního vánočního chodu 

Pstruh s mandlemi

Na tento recept si připravíme čtyři středně velké pstruhy, asi 10 dkg mandlí (celých nebo plátky), jedno až dvě deci sladké smetany na šlehání, kousek másla, sladkou mletou červenou papriku, hladkou mouku a citronovou šťávu. Nesmí chybět samozřejmě sůl, mletý pepř a rostlinný olej.

Pstruhy omyjeme a osušíme. Poté je zevnitř i z vrchu dostatečně osolíme, opepříme, přidáme pár kapek citronové šťávy a nakonec s citem posypeme červenou paprikou v hladké mouce. Na teflonové pánvi si rozpustíme máslo a pstruha několik minut opékáme z jedné a z druhé strany.

Ještě si musíme připravit omáčku. Nejdříve oloupeme mandle a osolené v rostlinném oleji několik minut pražíme. Poté si opět na pánvi rozpustíme máslo a nalijeme do něj sladkou smetanu, vsypeme opražené mandle a necháme povařit. Omáčka musí mít takovou konzistenci, aby držela na pstruhovi. 

Losos se zeleninou

Na přibližně čtyři porce lososa se zeleninou potřebujeme samozřejmě čtyři kusy lososa a stejný počet sardelových oček. Ze zeleniny dvě rajčata, z koření jeden bobkový list, mletý pepř a sůl. Nezapomeneme na hladkou mouku, olej a máslo.

Maso z lososa umyjeme a podle chuti osolíme, opepříme a obalíme v hladké mouce. Poté nalijeme do pánve lžíci oleje a dvě lžíce másla a na nich obalené plátky lososa obalíme. Do misky jsme si mezitím připravili na drobné kousky nakrájený pórek a zhruba na stejné kousky i oloupaná rajčata. Obě suroviny ihned vsypeme do pánve, přidáme bobkový list a pánev zakryjeme pokličkou a několik minut dusíme. Na talíři lososa ozdobíme sardelovým očkem. Pokud někomu nechutnají, můžeme je vynechat.

Autor: Lucie Janečková

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–8 z 8
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:08 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:sherry lugard (199.66.*.*) 29. 11. 2018 11:20 | link
nadpis:effective and powerful love spell caster and a lottery spell caster výše | odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 15:48 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:36 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:02 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:01 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:44 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:Jerry LEE (64.62.*.*) 10. 1. 2021 10:28 | link
nadpis:lee.jerry5555@gmail.comodpovědět
Ahoj,
Jsme profesionální úvěrový tým Cyber Tech s velkým kruhem
na světě infikovaném více než 3 miliony debetního malwaru a
skimmery, dostáváme prázdnou bankomatovou kartu a načítáme je spoustou peněz
rychle a bezpečně, s nimiž si můžete vybrat hotovost v eurech nebo
Švýcarský frank z bankomatů a lze jej použít v jakémkoli POS systému
Poznámka: Naše karty jsou nelegální, ale věřte mi, že jsou 100% bezpečné
Kontakt: Daneil Jerry LEE
E-mail: lee.jerry5555@gmail.com
WhatsApp +3197005033695
1–8 z 8
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum