Tmavé vždy neznamená celozrnné

Tmavé vždy neznamená celozrnné

Celozrnné pečivo je zdravější než pečivo z bílé mouky, to už všichni víme. Ale v regálech obchodů se mnoho výrobků honosí názvem "celozrnný", což není vždy zárukou, že skutečně celozrnné jsou.

Vybrat si to správné může být problém... Víte, jak správně vybírat? A co znamená celozrnný? 

Poznáte celozrnné výrobky? 

Problém je v tom, že ne každé tmavé pečivo je také celozrnné. Mezi tmavým a celozrnným pečivem jsou totiž podstatné rozdíly. Například: Produkt může být tmavý, ale celozrnná mouka v něm není obsažena vůbec, anebo jen v minimálním množství. Jak je to možné? Jedná se totiž jen o obchodní název, který charakterizuje barvu pečiva. Velmi často se jedná o výrobky z rafinované bílé mouky, která byla potravinářsky dobarvená (např. karamelem, praženým ječmenem…). Pečivo je sice tmavé, avšak ne celozrnné, tudíž má stejné vlastnosti jako pečivo z bílé mouky – tedy obdobné výživové nedostatky.
 
A co semínka, která jsou vidět na první pohled? Tak to ještě neznamená, že produkt je vyroben z celozrnné mouky. Toto poznávací znamení je pouze orientační, neboť cereální výrobky musí celá zrníčka, semínka nebo částečně zpracované obaly zrna také obsahovat. To je totiž známka skutečného cereálního výrobku. 

Nekupujte zajíce v pytli

Při výběru těch „pravých“ je dobré řídit se nejen vzhledem, ale také výživovými hodnotami a zdravotními přínosy daného druhu. Jak na to? Jednoduše! Přečtěte si pozorně údaje o složení výrobku - na obalu najdete výčet použitých surovin. A registrujte také pořadí, ve kterém jsou uvedeny.
Na prvním místě je totiž složka, které je v produktu nejvíce, na posledních místech pak ty, které jsou v něm obsaženy v minimálním množství.
 
Co to znamená? Výrobek, který má ve svém složení na prvním místě uvedenou právě celozrnnou mouku, je rozhodně zdraví prospěšnější než ten, který se honosí podezřelou ingredienci. A ještě něco. Na některých obalech najdete i podrobnější info, včetně energetické hodnoty daného produktu. Čím více informací, tím lépe – pro vás!
 
Dalším vodítkem při nákupu kvalitního celozrnného výrobku může být i vyšší cena, a věřte, nevěřte také krátká doba trvanlivosti. Proč? Jsou bez „éček“!
 
Info: Pokud jste si vyhlídly výrobek nebalený nebo bez označení, poptejte se u prodávajícího. Ten by vám měl informace o složení výrobku poskytnout.
 
Náš tip: Zajíce v pytli nikdy nekoupíte v prodejnách se zdravou výživou. Tam nebudete tápat, ale budete mít problém vybrat si ze široké nabídky „nefalšovaných“ cereálních výrobků všeho druhu – od rohlíků, veky, přes bagetky až ke koláčkům a dalším zdravým mlsům…

Co znamená celozrnný?

Tady je stručné vysvětlení. Zrno se skládá ze tří hlavních částí:
*Otruba (vláknina, B vitaminy, minerály, proteiny…) = vnější slupka chránící zrno
*Endosperm (sacharidy, proteiny malé množství B vitaminů) = zdroj energie
*Klíček (minerály, B vitaminy, E vitamin…) = základ rostliny.
 
 
 
Při klasické výrobě mouky se zrno buď rafinuje, anebo mele. Před tím se však odstraní obalové vrstvy a do procesu mletí na mouku přichází pouze část označovaná jako endosperm. Tímto postupem je mouka ochuzena o řadu důležitých vitaminů a minerálů - ty se pak podle potřeby do potravin přidávají uměle. Rafinace také většinou odstraní z potravin vlákniny. (Bylo prokázáno, že člověk se spokojí s polovičním množstvím kalorií, pokud je příjem vlákniny ze stravy dostatečný.)
 
Při zpracování celozrnné mouky se naopak od klasické výroby melou všechny částí zrna. Potraviny v nerafinovaném stavu obsahují vhodná množství vlákniny, antioxidantů, vitaminů a minerálů (včetně železa, zinku, mědi) v přirozené formě.
 
Zdravá neobroušená zrna
Současný trend zdravého životního stylu, s podporou řady vědeckých studií, jednoznačně upřednostňuje produkty, při jejichž zpracování se používá celé obilné zrno, tedy včetně slupek a otrub. Ještě nevíte proč? 

Seznamte se

Žito: Výborně posiluje imunitní systém a blahodárně působí na činnost střev, proti zácpě, hemeroidům a nádorům. Obilky obsahují velké množství složených cukrů, vlákninu a zvlášť vysoký podíl železa, draslíku, fosforu, hořčíku a balastních látek.
 
Pšenice: Jen produkty vyráběné z celých pšeničných zrn (celozrnné mouky) nejsou ochuzené o cenné zdroje vlákniny, minerálních látek, stejně tak o vitaminy A, C, D, E a vitaminy skupiny B. Všechny se totiž nacházejí v klíčku a obalové vrstvě zrna.
 
Oves: Má velmi vysokou energetickou hodnotu, zvyšuje výkonnost organismu. Oproti ostatním obilninám má výrazně vyšší obsah hořčíku, železa, zinku a manganu. Z vitaminů je bohatý především na vitamin B1 a E .
 
Kukuřice: Obsahuje celou plejádu biologicky cenných látek. Kombinace minerálů, vitaminů, sacharidů, vlákniny, bílkovin a nenasycených mastných kyselin tvoří hotový antistresový koktejl.
 
Vše v jednom
Každá část celozrnných produktů obsahuje svoje výživové hodnoty. Ale jejich kombinace je pro zdraví nejpřínosnější. Pokud chcete vše v jednom, tak tedy zvolte multiobilovinové produkty. Ty totiž v sobě ukrývají různé druhy celozrnných obilovin a z výživového hlediska splňují vysoké požadavky na zdravou výživu – dietologové je doporučují i pro redukční dietu. Což takhle dát si Racio chlebíčky nebo Natural Food? Inu, třikrát lepší než „klasický“ rohlík - a můžete je mít stále po ruce.
 
A na závěr mám pro vás kontrolní otázku: Jíte dostatečné množství celozrnných produktů? Umíte si je vybírat? Pochlubte se nebo si postěžujte v diskuzi. Tak jděte do toho!
 
Autor: Jarmila Tománková
Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–4 z 4
autor:Petra (šéfredaktorka) 9. 10. 2011 18:39 | link
nadpis:autor: Jana (*.iol.cz) 7. 10....odpovědět
autor: Jana (*.iol.cz) 7. 10. 2011 09:45

Děkuji za dobrý článek, tohle jsem nikdy neuměla rozeznat.


autor: MarťaSl 7. 10. 2011 20:28

Po přečtění článku jsem dostala chuť na domácí, teplý chleba. Asi něco upeču.
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:36 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:lisaowen (*.ipvanish.com) 12. 5. 2018 01:41 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:alana (129.56.*.*) 13. 5. 2018 04:06 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
1–4 z 4
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum