Moderní je nekouřit. Je čas přestat

Moderní je nekouřit. Je čas přestat

Máte za své novoroční předsevzetí přestat kouřit? Začněte hned! Moderní doba určuje nové trendy a mezi ně patří nekuřáctví. Típněte to už konečně jednou provždy!

V životě se setkáte s různými ženami. Jedněm možná i úzká cigareta sluší, druhým zase naopak neustálé pokuřování ničí image. Pokud ale přejdeme všechny tyto aspekty krásy a přesuneme se pouze k otázkám zdraví, budeme hned někde jinde. Opomeneme-li ženu s „vůní“ nikotinu, kde tedy s naprostou upřímností říkám, že se nejedná o vůni od Diora ani o známé číslo Chanelu. Proč? Protože cigarety smrdí. Ale bohužel, kouří se dál.

Silná závislost se dá zničit

Navzdory dobře dokumentovaným rizikům pokračují miliony lidí v kouření, protože je to nesmírně silná závislost. Nikotin z tabáku má fyzické účinky nejen v celém těle, ale téměř přímo vstupuje do mozku, kde dočasně působí zlepšení nálady a potlačuje pocity úzkosti. Ale pozor na to. Zlepšené pocity nálady jsou opravdu dočasné.

Také společenský rituál zapalované cigarety může být určitým způsobem uklidňující. Když přestanete kouřit, hladina nikotinu poklesne a to může vyvolávat nervozitu a různé fyzické potíže.

V tabákovém kouři je přítomna řada látek, které způsobují závažné zdravotní problémy, patří sem: látky dráždící oči a dýchací systém, toxické látky, mutageny, karcinogeny, reproduktivně-toxické látky.

V České republice je dnes kouření příčinou každého pátého úmrtí: 60 denně, 22 000 ročně. Nejčastější příčinou smrti v důsledku kouření jsou nemoci srdce a cév (především infarkty, mrtvice a uzavírání cév na nohou). Rakovina plic je sice z 90 % způsobena kouřením, ale většina kuřáků ji nedostane - celkově má kouření na vzniku všech nádorů asi třetinový podíl. Třetí významnou skupinou jsou chronická plicní onemocnění, asi ze tří čtvrtin způsobená kouřením.
 
Pak je tu ještě skupina nemocí ostatních - kouření způsobuje například šedý zákal, zdvojnásobuje riziko cukrovky, zvyšuje srážlivost krve, zhoršuje krevní lipidy (cholesterol), zpomaluje hojení ran po operaci, zvyšuje výskyt pooperačních komplikací (kuřáci si poleží po operaci v nemocnici v průměru o 3 dny déle), urychluje tvorbu vrásek a v neposlední řadě, i když ne tak závažné, zvyšuje výskyt celulitidy, protože kouřením se zhoršuje proudění krve do celého těla.
 

Složení tabákového kouře by vás mohlo odradit!

Tabákový kouř obsahuje 4 - 5 tisíc chemikálií, mezi nimi například močovinu, čpavek, benzen, dibenzantracen, benz-apyren, radioaktivní polonium 210, kadmium, nikl... Je mezi nimi kolem stovky kancerogenů, tedy látek způsobujících rakovinu (63 prokázaných kancerogenů, dalších cca 40 látek nějakým způsobem ke vzniku rakoviny přispívajících).

Proč  přestat kouřit?

Důvodů, proč típnout poslední cigaretu je celá ředa. Přečtěte si ještě jednou pozorně předcházející odstavce a posuďte samy, jestli si teď půjdete znovu zapálit, nebo budete při každé cigaretě přemýšlet, jaké škodlivé látky do vašeho těla pouštíte a co všechno vám způsobí. Schválně, až si budete chtít zapálit, vzpomeňte si na tento článek a pak zbytek kuřiva vhoďte do nádobky s vodou. Podívejte se, jak se voda zbarví. Přesně tak reagují na tabák i vaše plíce. Uznejte sama. Vypila byste tu vodu?

Jak típnout tu poslední?

Stanovte si den D, odkdy naráz a navždy přestanete kouřit. Zeptejte se svého lékaře, jak kouření souvisí s vaším zdravotním stavem (nemocí, nálezem, příznaky, výhledem na průběh do budoucna).

Domluvte se s někým, s kým se denně vídáte, aby vás podpořil. Pijte hodně tekutin, ale neslazených, vyhněte se kávě a alkoholu. Jezte hodně zeleniny a ovoce, omezte sladké a tučné. A až to dokážete, věřte, že svět vám bude lépe vonět, pleť budete mít hladkou, snížíte výskyt pomerančové kůže a hlavně snížíte riziko rakoviny. Hodně úspěchů!

Autor: Klára
Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–2 z 2
autor: gvbnbn (*.netbone.cz) 31. 1. 2018 08:49 | link
nadpis:hjmhbkmodpovědět
hjkhbk
autor:lisaowen (*.ipvanish.com) 12. 5. 2018 02:41 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
1–2 z 2
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum