Tchyně postrach rodiny?

Tchyně postrach rodiny?

Vztah tchyně a snachy patří k těm nejproblematičtějším vztahům v rodinném soužití. Ne nadarmo kolují vtipy o tchyních. Většinou jsou v nich popisovány jako hrozné, život znepříjemňující osoby, které se snaží své snaše lézt do soukromí.

Vztah tchyně a snachy je ale vztahem oboustranným. Obě dvě v něm hrají svoji roli. Jejich vzájemné přístupy k sobě jsou tím, co jim může znepříjemňovat či naopak zpříjemňovat život. Nikdy nelze mluvit jen o chybách na jedné straně. Mluvíme-li o tchyních, můžeme rozlišovat určité typy, které se objevují častěji. Jde o extrémní rysy, které můžete u různých tchýní najít v odlišných niancích.

Tchyně pečovatelka

Můžeme se setkat s tchyní opatrující. Nejčastějším objektem opatrování je vlastní syn. Jen ona může pečovat o svého syna nejlépe ze všech, jen ona umí uvařit tak, aby to synovi chutnalo, jen ona mu vyžehlí košili naprosto precizně. Úloha snachy se v tomto případě dostává do konfliktu s úlohou tchýně. Nevraživost lze čekat na obou stranách. Konflikt či hádka může vzniknout velmi snadno. V tomto případě je nezbytná role syna, který by měl péči vlastní matky zkorigovat. Udělá-li to, čeká ho ze strany matky chladné přijetí. Neudělá-li to, jeho žena začne brzy přemýšlet o rozvodu.  

Tchyně kamarádka

Dalším typem je tchyně mladistvá. Taková tchýně nepřipouští, že by byla stará, či se takové myšlence urputně brání. Snacha je pro ni v podstatě mladší rivalkou, která má mnohé výhody. Nejen, že ji její syn miluje víc než ji, víc se jí věnuje, ale hlavně je mladší. Veškeré úsilí proto věnuje tomu, aby svůj vzhled omladila, aby šla s módou a aby se líbila mužům. Taková tchyně velmi těžko snáší, když „mladí“ přijdou s oznámením potomka. Ona sama se nechce stát babičkou, ještě se na to necítí. Dítě vnímá vlastně jako ponížení jejích snah o mladistvý vzhled. Dobře jí dělá snad pouze fakt, že když poveze kočárek, budou se jí zřejmě známí ptát, zda jde o jejího potomka.  

Ta nejhorší tchyně?!

Tchyně toužící po porozumění je v seznamu tchýní jedna z nejhorších. Vyžaduje totiž nejvíce času a energie své snachy. Předpokládá, že ženy jsou obecně více nastavené naslouchání než muži. Od svého syna tedy skousne mírný nezájem a odsouvání na vedlejší kolej. Od snachy ale nikoliv. Očekává zájem, porozumění, možnost popovídat si o svých problémech. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby tyto tendence byly oboustranné.

Tato tchyně ale nehodlá poslouchat problémy mladých. Ona sama má přece nejvíce problémů, které jsou potřeba řešit. Stěžuje si snaše na tchána, na problémy v práci, na zdravotní problémy. Neuvědomuje si, že snacha není ani nejlepší kamarádka, ani psycholog či psychiatr, kteří by jí mohli v těchto problémech pomoci.  

Tchyně babička

Tchyně extrémně zaměřená na vnoučata. V prvních fázích soužití svého syna a snachy mluví o vnoučatech. Podsouvá jim, že by už vnoučata uvítala, připomíná jim, že už by měli nejvyšší čas si děti pořídit, že se o ně bude starat, že bude pomáhat, jak bude moci. Když už skutečně na vnoučata dojde, je u „mladých“ takřka nepřetržitě. Pomáhá při přebalování, koupání, uspávání. Jezdí pilně s kočárkem, snaží se hlídat, jak to jde. Neuvědomuje si ale, že mladí rodiče chtějí trávit část svého volného času sami, bez babičky. Chtějí tvořit rodinu, kterou jim ona vlastně narušuje. S postupným osamostatňováním vnoučete se snaží ovlivňovat jeho výchovu. Další dobrý podnět ke konfliktům a hádkám.

Abych nekřivdila všem tchyním. Výše uvedené typy tchyní jsou extrémními typy, se kterými se člověk může setkat. Každá tchýně je trošku jiná, obecné charakteristiky vyplývají spíše z životního období, ve kterém se dané ženy právě ocitají. Na jejich obranu musím podotknout, že období, kdy se povětšinou stávají tchýněmi, není vůbec jednoduché. 

Často velmi intenzivně prožívají syndrom prázdného hnízda, tedy opouštění domova dětmi. Těžko nesou, že dosud velmi plný život, především starostmi o zajištění dětí a chodu vícečetné domácnosti, se najednou mění na poklidný život ve dvou, pouze s partnerem. Mnohdy tyto ženy ani nepostřehnou, že během výchovy dětí se od svého partnera velmi vzdálily, měly jiné priority, nebyl čas na pěstování vztahu s ním. Najednou zjišťují, že s tím pánem, se kterým žijí v jenom bytě, si už dlouhá léta nemají co říct. Hledat si nového partnera ale už nechtějí. Návrat k porozumění u takové dvojice je velmi náročný. Procházejí hormonálními změnami, přechod jim většinou přidá kila a nervozity, ubere krásy. To rozhodně nepřidává na pohodě a spokojenosti člověka. Často jsou už za vrcholem své pracovní kariéry. Nesnaží se už dosáhnout ještě prestižnější pozice v zaměstnání, někdy mají pocit, že už práci prostě nezvládají, odcházejí do předčasného důchodu a zjišťují, že si příliš nepolepšily – cítí se ještě hůře.

Ráda bych oslovila obě strany. Apelace na snachy: pokuste se vžít do kůže svých tchýní. I vy zřejmě jednou budete tchýněmi. Apelace na tchýně: pokuste se vžít do kůže svých snach. I vy jste měly svoji tchýni, vyvarujte se podobných chyb.

Autorka: psycholožka PhDr. Kateřina Stibalová

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–5 z 5
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:12 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:julikay 4. 7. 2019 23:08 | link
nadpis: Urgent effective love Spell výše | odpovědět
LOVE SPELL CASTER (DR. GBOJIE) THAT HELPED ME BRING BACK MY DIVORCE HUSBAND CONTACT HIM NOW FOR ANY KIND OF HELP

With so much in my heart i am here to express myself on how Dr. GBOJIE saved my marriage from divorce. Myself and my husband were having some misunderstanding and it was tearing our marriage apart to the extend my husband was seeking for a divorce. So i have no option than to go to the internet to seek for solution to my problem it was there i came across Dr. GBOJIE details and about how he has helped a lot of people by restoring there relationship. I contact Dr.GBOJIE and in less than 48 hours my husband cancelled the divorce papers. Now myself and my husband live together in peace and harmony all thanks to Dr.GBOJIE for saving my marriage from breaking up. Dr. GBOJIE contact information are via email: gbojiespiritualtemple@yahoo.com , gbojiespiritualtemple@gmail.com or call his phone number or WhatsApp: +2349066410185 .or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 16:01 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:04 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:06 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
1–5 z 5
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum