Tajemství ukryté ve víně: výběr a degustace

Tajemství ukryté ve víně: výběr a degustace

Víno je noblesní nápoj, který se hodí snad ke všem pokrmům i příležitostem. Ale víte, jak víno správně vybrat, servírovat a degustovat? V následujícím mini seriálu o víně vám rádi poradíme.

Vybíráme kvalitní víno

Vybrat opravdu kvalitní víno za rozumnou cenu je někdy pěkný kumšt. Obzvlášť v supermarketech je velmi snadné sáhnout po moku, který vám hned při prvním ochutnání ztrpkne v ústech. Při nákupu jako první zkontrolujte etiketu. Měla by obsahovat všechny informace předepsané vinařským zákonem – zejména výrobce, odrůdu, oblast sběru, a pokud je víno jakostní nebo s přívlastkem, pak také evidenční číslo. Ani etiketa vás však neochrání před nepříjemným překvapením. Odborníci se shodují, že kvalitu nejlépe poznáte až při degustaci. V tom spočívá výhoda sudových vín, které vám v každé vinotéce rádi dají ochutnat a vybrané „natočí“ do PET lahve.

Pokud hledáte opravdu vysoce kvalitní víno, sáhněte po jakostním s přívlastkem. Hrozny jsou vybírány podle přísných kritérií a samotná vína nesmí být uměle doslazována. Tyto jakostní dobroty se dále dělí podle vyzrálosti hroznů na vinici. Setkat se proto můžete s víny nesoucí prapodivné názvy - kabinetní víno, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí, výběr z cibéb, ledové víno či slámové víno. Tato vína se nemusí vyrábět každý rok, hodně záleží na klimatických podmínkách, není proto divu, že jsou vzácná a tím pádem i poměrně drahá.

Jak správně degustovat

Také už se vás v restauraci ptali, jestli si přejete degustovat? Ať už jste souhlasila nebo rozpačitě odmítla, následující řádky vás zasvětí do základů someliérství.

Při ochutnávání využijete prakticky všechny smysly. Nechte si nalít víno přibližně do ¼ sklenice, aby zůstal prostor pro uvolňování aromatických látek a podrobte ho nejprve oční kontrole. Sklenku podržte proti světlu, všímejte si zejména barvy a čirosti. Odborníci poznají podle barevného odstínu stáří i stupeň vyzrálosti hroznů! To po vás samozřejmě nikdo chtít nebude, víno by především nemělo být kalné a neměly by v něm plavat kousky korku či jiné nečistoty.

Ač se to možná zdá zvláštní, zcela zásadní roli v procesu ochutnávání hraje také čich. Zakružte sklenkou, aby víno uvolnilo své vonné esence, a přičichnete k okraji. Pokuste se rozpoznat vůni ovoce, květin či koření, které jsou pro vámi degustované víno typické. Není to nic snadného, tak nesmutněte, když se netrefíte. V každém případě by však vůně měla být spíše nasládlá, rozhodně ne nakyslá. Přičichněte také ke korku – právě od něj se totiž víno nejčastěji kazí.

A konečně můžeme přistoupit k ochutnávání. Vezměte do úst menší množství vína a převalujte ho v ústech, aby se dostalo na všechny chuťové pohárky. Víno by mělo jako celek působit harmonicky a vyváženě. Nemusíte se obávat, že byste nepoznali, kdyby bylo zkažené. Ale pozor! Vady vína se dají šikovně skrýt jeho podchlazením! Pokud vám v restauraci nabídnou podezřele studenou skleničku, nechte ji chvilku stát, než dosáhne požadované teploty a až potom degustujte. Obecně platí, že šumivá vína nejlépe vyniknou při teplotě 4-7 °C, bílá při 9-12 °C a červená při 14-16 °C.

Autor: Martina Dvořáčková

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–4 z 4
autor:lusinka 20. 10. 2011 15:58 | link
nadpis:Během letošní dovolené na ...odpovědět
Během letošní dovolené na jihu Moravy jsme měli možnost navštívit sklípek vinaře, který opravdu ví, co dělá. Jeho vína jsou totiž božská :-). U něj jsem přišla na chuť ryzlinku vlašskému, který se pro mě rázem stal nejoblíbenější odrůdou. Degustace tam byla skvělým několikahodinovým zážitkem :-).
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:33 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:13 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:27 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
1–4 z 4
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum