Tajemství ukryté ve víně: servírování a konzumace

Tajemství ukryté ve víně: servírování a konzumace

Na vánoční svátky je nutné vybrat to pravé, kvalitní víno a v klidu si ho vychutnat. Jak ale víno správně podávat? A s jakými potravinami jeho chuť vynikne nejlépe?

Servírujeme na úrovni

V minulém díle seriálu jsme si řekli, jaké víno koupit a jak jej degustovat. Teď už konečně máte víno doma a můžete ho servírovat sobě nebo svým hostům. V obou případech byste však měli dodržovat jistá pravidla, která k vínu, jakožto noblesnímu nápoji, zkrátka neodmyslitelně patří.

Servírování vína se dá považovat za jistou společenskou událost, svým hostům můžete pohovořit o jeho vlastnostech a charakteristice a tomu nejvýznamnějšímu nabídnout ověření kvality degustací. Teprve až host zhodnotí vzhled, vůni, chuť i teplotu vína, můžeme nalít i ostatním hostům.

Pozornost věnujte také výběru sklenic. Obecně platí, že sklenka by měla mít dostatečně dlouhou stopku a kruhovou základnu. Pro bílá vína se nejlépe hodí sklenice ve tvaru tulipánu, která se směrem k okraji postupně zužuje, červená vína skvěle vyniknou v otevřenějších nádobách, neboť pro tento typ vín je důležitý kontakt se vzduchem. Servírujete-li šumivá vína, sáhněte po úzké a vysoké sklenici, které zdůrazní perlivost nápoje.

Významnou roli při podávání vín hraje samozřejmě také teplota lahodného moku. Bílá vína servírujte při teplotě přibližně 9-12 °C, červená při 14-16 °C a šumivá při 4-7 °C. Před podáváním víno udržujte v chladnějších prostorách – ideálně v místech, kde se teplota pohybuje mezi 5–18 °C a příliš nekolísá. Přímé sluneční světlo také na víno nepůsobí zrovna pozitivně. Nejvhodnější je uchovávat lahve vína v temnu a na ležato.

Harmonie chutí

Konečně se dostáváme k nejoblíbenější činnosti, a sice konzumaci. Samozřejmě, že si víno můžete vychutnávat jen tak, aniž byste se ho snažili sladit s dobrotami na vašem talíři. Podle odborníků však jeho opravdová chuť vynikne teprve v kombinaci s vhodným jídlem. Pojďme si tedy alespoň ve stručnosti říct, jak svým chuťovým buňkám dopřát nezapomenutelný zážitek.

Obecně platí několik základních pravidel, při jejichž dodržování nemůžete šlápnout vedle. Víno s jídlem by se měly navzájem doplňovat, nepřebíjet se. V tomto případě je dobré si uvědomit, že bílé víno je ve většině případů spíše jemnější, zatímco červené můžete klidně podávat i k výraznějším, kořeněnějším pokrmům. Vezměme to ale hezky popořádku.

K lehkým předkrmům se hodí zejména kvalitní bílá vína (Sauvignon). Chuť ryb zase skvěle podtrhnou výraznější bílá vína (Veltlínské zelené, Rulandské šedé), nebo lehčí vína červená (Tramín). V případě mas se můžete řídit starým dobrým pravidlem „bílé víno k bílému masu, červené víno k tmavému masu“. Dbejte ale také na způsob přípravy, k omáčkám se hodí spíše červené víno, ke grilovanému masu bílé a například u uzenin můžete vína kombinovat dle chuti. 

Oblíbenou pochoutkou k vínu jsou rovněž sýry. I u nich je ale vhodné pečlivě vybírat. Sýry s bílou plísní, například hermelín, vynikají s lehkými, suššími bílými víny (Ryzlink vlašský), sýry s tmavou plísní zase vyžadují červená vína spíše sladšího typu (Modrý Portugal). K velmi výrazným sýrům se nebojte vytáhnout vína výraznější jako je Frankovka nebo André.

Chutě lidí se od sebe dost odlišují, proto se snažte najít vlastní cestu světem vín. Třeba zjistíte, že vám chutnají úplně jiné kombinace. Klíčem k opravdovému požitku z vína je podle vinařů především zkušenost – to znamená do nekonečna ochutnávat nové a nové druhy. Jedině tak odhalíte skutečné tajemství ukryté ve víně…

Autor: Martina Dvořáčková

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–3 z 3
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:10 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:59 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:04 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
1–3 z 3
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum