Studovat můžete i po třicítce

Studovat můžete i po třicítce

Možná i vás čeká začátek akademického roku a možná je vám už víc než dvacet... Mnohdy člověk ve třiceti zjistí, že škola, kterou v osmnácti zavrhoval, je pro jeho profesi nezbytností téměř životní. A tak nezbývá než se vrátit ke studiu.

Rozhodnutí, zda studovat ještě  po třicítce či dokonce po čtyřicítce není jednoduché. Většinou je totiž studium další tíhou navíc nad rámec běžného života. Při rozhodování, zda se do studia pustit či ne, je dobré sestavit si seznam pozitiv a negativ takového činu.

Bojujte se zapomínáním - procvičujte mozek!

Co nám tedy studium při zaměstnání  po třicítce přináší dobrého a co nám naopak bere?

Jakékoliv přemýšlení, logická činnost má pozitivní vliv na naši mozkovou kůru. Bylo dokázáno, že lidé pracující dlouhodobě hlavou i v pozdějším věku méně trpí stařeckými demencemi, Alzheimerovou chorobou či Parkinsonovou chorobou. Zatěžujeme-li tedy přiměřeně mozek, dožijeme se klidného stáří. Na druhou stranu ale zhruba od dvaceti let neustále ubývají mozkové buňky. V podstatě tedy člověk sotva dosáhne dospělosti postupně hloupne a hloupne. Naštěstí naše životní zkušenosti mohou tento nedostatek zpravidla dobře nahradit.

Podobný vliv na snížení  rizika demence  v pozdním věku má i paměť. Paměť je schopnost, kterou je možné částečně natrénovat. Budeme-li se učit nové poznatky a dostatečně často zatěžovat naši dlouhodobou i krátkodobou paměť, zlepší se i naše zapamatování si věcí běžných.

Prohlubte si znalosti...

Studium nám umožní  naučit se vybírat podstatné a přehlížet nepodstatné. Organizace vlastní práce i studia nás nutí k systematičnosti, někdy třeba i k přehodnocení současných modelů organizace naší práce.

Ne všechny předměty ve škole nám budou připadat užitečné. Přesto ale rozšíří naše obzory. Zjistíme věci, o kterých jsme třeba dosud nikdy neslyšeli. Podíváme se na problémy z více stran. Budeme mít větší přehled,  budeme prostě vzdělanější. Lidé vzdělanější lépe zvládají odchod dětí z rodiny, odchod do důchodu. Mají totiž daleko více možností, jak se uplatnit v životě, často mají i více koníčků.

Dejte životu novou šťávu!

Studentské prostředí nás uvede o pár let zpět. Mohou se nám změnit hodnoty i zájmy. V podstatě tak trochu omládneme. Vzpomeneme si na čtení pod lavicí, opisování, psaní taháků. Obnovíme schopnost hrát piškvorky a lodě.

Seznámíme se s lidmi, kteří jsou na tom podobně jako my sami. Jsou stejně zahlceni prací i studiem. Můžeme si najít nové přátele, kteří obohatí náš sociální svět. Můžeme najít partu, kterou jsme třeba při klasickém studiu neměli štěstí zažít. Je tady ale i možnost navázat nový milostný či partnerský vztah. Trávím-li s někým dlouho dobu, prožívám-li s ním velký stres, připravuje to ornou půdu pro vztah. Takový vztah může, ale také nemusí, splňovat představy, které o něm máme přímo ve škole. Škola při zaměstnání je prostředím umělým, které nezaručuje úspěchy milostného vztahu v běžném životě. Je třeba daný vztah pěstovat i jinde, zjistit, jak se partner chová mimo školu. 

Studium, práce a rodina? Proč ne?

Pozitivní i negativní  vliv může mít studium při zaměstnání na naši rodinu. Určitě  nám škola sebere velké množství volného času, přesto lze ale vytěžit to pozitivní i pro ostatní členy rodiny. Minimálně mohou pomáhat při studiu, zkoušet „studenta“.

Studiem otužíme psychicky náš organismus. Dálkové studium při zaměstnání je velmi náročné. Vyvolává u lidí velký stres. Zvládat dobře studium i zaměstnání je v podstatě nemožné. Škola není reálným světem, vše je tam „jenom jako“. Špatná známka nám nezkazí zdraví, nezničí vztah. Zvykneme-li si na velký tlak, otužíme se tak vůči stresu. To se nám může hodit i později v životě.

Myslíte, že jste tedy zralí pro studium po třicítce? 

Autor: psycholožka PhDr. Kateřina Stibalová

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–3 z 3
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:45 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:lisaowen (*.ipvanish.com) 12. 5. 2018 01:45 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:Tina (154.66.*.*) 18. 4. 2020 19:49 | link
nadpis:Love Marriage Specialist +27730886631 Dr iwisa in CANADA, UAE,USA, UK, South Africaodpovědět

I and my lovely husband were married for 4 years,but there was no child to call our own, i was not able to give him a child,though my husband loves me very much, but the forces from his mother was unbearable for me, i prayed and fasted hoping for the good, it got to a point that my husband,wanted to marry another woman to the house,i was going through you tube, one evening when i came back from work i came across a woman testimony testifying how a great spell caster called Dr Iwisa did a pregnancy spell on her,and she got a twine baby, i said wow this is amazing,i quickly contact Dr Iwisa on the website the lady Drop on her comment Website superiorspellhome.webnode.com Dr Iwisa replied back to me instantly telling me my problem is solved now that i contacted him,I trusted him, i send to him the details he required, after he has cast the spell on me he told me i should go to bed to my husband that i will be pregnant,do you believe me that when i went to my doctor, two weeks after the spell cast,my test result was that i am two weeks pregnant,and i put to birth with a baby girl,words are not enough to express my happiness thank you Dr Iwisa,i advise you reader to contact Dr Iwisa today he will wipe your tears,Ones more thank you Dr Iwisa Email: superiorspellhome@gmail.com WhatsApp +27730886631 Website:superiorspellhome.webnode.com
1–3 z 3
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum