Slovní souboje mezi mužem a ženou

Slovní souboje mezi mužem a ženou

V partnerských vztazích bývají na denním pořádku ostré slovní souboje a přestřelky. Odlišné výrazy, které používají ženy i muži, se mohou objevovat nejen v domácnosti, ale také na pracovišti.

Co myslíte, umíte se jako křehká žena takovým „slovním válkám“ ubránit a přirozeně na ně reagovat? 

Muži a ženy, tvorové z docela jiné planety

Existují odborníci, kteří svůj život zasvětili zkoumání typických vlastností mužů i žen plynoucích z jejich každodenního jednání. Doslova se zaměřili na studování známých stereotypů, klišé, anekdot a rádoby vtipných hlášek. Zjišťovali, jaká se v těchto říkankách skrývá pravda. Zkoušeli také přijít na to, proč se říká, že ženy jsou z Marsu, muži z Venuše, či též prověřili ustálené spojení - proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách. Po mnoho let jedno pohlaví útočí různými slovními narážkami na činy druhého, ať už jde o lehké popichování mezi kolegy nebo vážnější provokace v partnerském vztahu. 

Reagování vyžaduje umění i šarm

Pokud se ve vašem zaměstnání nachází „vtipný“ kolega, který ženy ihned po ránu vítá stylem: „Vy jdete dnes do práce nějak pozdě. Zase jste měla problém s parkováním? Určitě nemáte nikoho, kdo by vás naučil, jak se správě točí volantem. Co takhle si to procvičit po práci?“, určitě byste ho také ráda vyvedla z míry a alespoň slovně ho přesvědčila o vašich dokonalých řidičských schopnostech. I když jde pouze o drzou poznámku, která s šikovností řidiček nemá pranic společného, přesto musíte adekvátně reagovat, jinak se do vás na toto téma bude „strefovat“ opakovaně. 

Nadhled a ironie vám pomůže vzít situaci za správný konec

Zůstaňte nad věcí. Pokud si máte zachovat svou váženost a nezrůžovět ihned po výroku, využijte té krátké chvíle, kdy se váš protivník bude smát a pozorovat reakce okolí. Sice jde jen o vteřiny, ale čas se v trapné situaci vždycky zastaví. Nejdříve se zhluboka nadechněte, čímž získáte přinejmenším příležitost k tomu, abyste vymyslela stejně troufalou odpověď, ze které se soupeři podlomí kolena. Tím, že akceptujete jeho poznámku, vytvoříte mezi vámi tzv. atmosféru hry. Viditelným nadhledem a nadsázkou dáte vlastně najevo, že neberete vážně, co váš kolega řekl. Jako byste tím přibližně říkala „má odpověď je taková hloupost, jako ta tvá otázka“. A výsledek? Jste bezkonkurenční vítěz. Protivník totiž nepočítá s rychlou a stejně prudkou reakcí. 

Rozehrajte absurdní drama

Hru můžete dovést ještě do absurdna tím, že klišé, které použil protihráč, nejen potvrdíte, ale dokonce ještě trumfnete a použijete proti němu. Je to sice jen hra, ale i z té musíte vždy vyjít lépe než váš mužský protějšek. Žena, která se stala terčem kolegovy provokace jen kvůli tomu, že měla problémy s parkováním, musí mít v ruce takovou zbraň, kterou ho dokonale přesvědčí, že ona parkovat umí. Její řeč by měla urazit protivníkovo vysoké sebevědomí, například tím, že právě onen kolega bude mít asi problém odjet z práce. Odpověď by pak mohla znít třeba : „Já jsem zaparkovala skvěle. Ale vy budete mít možná problém vyjet - stojím totiž těsně vedle vás.“ To už s ním opravdu hne, neboť se dotknete jeho čtyřkolového miláčka. Co kdyby opravdu byl blízko nebezpečí? 

Ohromte soupeře akceptováním provokace

Ačkoliv jsou v reálném životě častěji horšími řidičkami ženy, proč právě ve slovní hře dávat najevo, že v této oblasti mají muži prostě navrch. V rámci hry prostě bude ona tou perfektní řidičkou, která zaparkuje tak, aby měl kolega potíže vyjet. Vzájemné hraní můžete taktizovat a přistupovat k němu s ironií. Dneska se vám nedařilo zaparkovat, a proto kvůli tomuto „typicky ženskému“ problému jdete pozdě do práce. Odpověď pak může vyznít asi takto : „Přesně tak. Jak vy chlapi to děláte, že umíte věštit...“ Pokud vás kolega nebo partner zaskočí provokací, na kterou vás hned nenapadne žádná pohotová, natož pak vtipná či ironická odpověď, použijte univerzální, kterou můžete reagovat v téměř každé situaci: „Ne, jak jste na to přišel?“ Z takového jednání bude určitě vedle. Možná očekával, že něco odseknete či zasyčíte a vida, vy doslova útočíte. Blahopřejeme. 

Jak jste na tom se znalostí typických klišé?

Přestože nemáte podobné předsudky ohledně vlastností jednotlivých pohlaví v oblibě, je dobré pár jich znát. Ve slovních přestřelkách se pak nebudete cítit nejistá tím, že na narážku náhle oněmíte a zčervenáte. Jistě mnoho podobných klišé sama znáte. Kde kdo je používá. Mezi nejznámější patří například sdělení, že ženy neumí zaparkovat, mužům dělá potíže naslouchat, ženy neumí číst v mapách, proto věčně bloudí, muži se zase neumí zeptat na cestu, a proto také věčně bloudí. Ženy si kupují boty, muži zase nepotřebné technické novinky. Zkrátka každé pohlaví má své nedostatky, a aby je dokázalo zakrýt, zkouší se strefovat do nedostatků protivníka. Ženy ale často poznají, kde muže tlačí bota či kdy si nejsou pevně jisti v „kramflecích“. Muži už takový dar od přírody bohužel nedostali. 

Pozor, připravit se ke slovní munici, teď !

Ženy jsou složité a rafinované bytosti, muži jsou naprosto jednodušší a lze je snadno prokouknout. Ženy chtějí stále hovořit o všem možném. Muži jsou natolik struční, že dokonce kupují pohledy s předepsaným textem, aby se nemuseli namáhat moc psát. Muži se dívají ženám nejdříve na prsa a až potom do tváře. Ženy ale na tom nejsou o mnoho lépe. Ty se totiž dívají mužům nejdříve na výši peněžního konta a až teprve poté do obličeje.

Ženy umí dělat několik věcí najednou, ale žádnou pořádně, říkají zase muži, kteří prý umějí dělat jen jedno po druhém. Například i o bývalém americkém prezidentovi Reaganovi se tradovalo, že neuměl jít a žvýkat přitom žvýkačku - typický muž, dalo by se říct. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Slovní munice není nikdy dost, ale často se slovní spojení dají opakovat.
Hloupých klišé se v žádném případě nemusíte bát. Pokud jich pár podobných budete mít v zásobě, pak můžete s klidem na otázku kolegy odpovědět například: „No, vy jste naštěstí přišel včas. Nejspíš díky tomu, že jste se nemusel nikoho ptát na cestu.“ 

Muži a ženy už dlouhá staletí patří k sobě, a tak není divu, že se stále pošťuchují, popichují a provokují. Jednou mají navrch páni, podruhé zase dámy. Oba soupeři prohru nesou vždy špatně a proto se do případných dalších útoků pouští s novou a ještě větší silou. Každá reakce však chce klid, hluboký nádech a pak palbu slov. Právě v palbě slov mají občas ženy výhodu. Nebo spíš talent?

Autor: Lucie Janečková

Jméno: Heslo:

Diskuse:

8–8 z 8
autor:LORANCE (*.cdn77.com) 3. 12. 2019 01:35 | link
nadpis:harrystevenloanfirm@gmail.comodpovědět
Hi,

I'm lorance Johnson from USA and i reside in the new York. I received a loan of $60,000.00 from Mr harry Steven a trust loan lend believe me he will help you of any loan amount and he can be contacted on { harrystevenloanfirm@gmail.com }. He is a Genuine and a Good Lender.

I can guarantee you an absolute transparency in his Lending services.

Regards

lorance Johnson
8–8 z 8
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum