Slovní souboje mezi mužem a ženou

Slovní souboje mezi mužem a ženou

V partnerských vztazích bývají na denním pořádku ostré slovní souboje a přestřelky. Odlišné výrazy, které používají ženy i muži, se mohou objevovat nejen v domácnosti, ale také na pracovišti.

Co myslíte, umíte se jako křehká žena takovým „slovním válkám“ ubránit a přirozeně na ně reagovat? 

Muži a ženy, tvorové z docela jiné planety

Existují odborníci, kteří svůj život zasvětili zkoumání typických vlastností mužů i žen plynoucích z jejich každodenního jednání. Doslova se zaměřili na studování známých stereotypů, klišé, anekdot a rádoby vtipných hlášek. Zjišťovali, jaká se v těchto říkankách skrývá pravda. Zkoušeli také přijít na to, proč se říká, že ženy jsou z Marsu, muži z Venuše, či též prověřili ustálené spojení - proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách. Po mnoho let jedno pohlaví útočí různými slovními narážkami na činy druhého, ať už jde o lehké popichování mezi kolegy nebo vážnější provokace v partnerském vztahu. 

Reagování vyžaduje umění i šarm

Pokud se ve vašem zaměstnání nachází „vtipný“ kolega, který ženy ihned po ránu vítá stylem: „Vy jdete dnes do práce nějak pozdě. Zase jste měla problém s parkováním? Určitě nemáte nikoho, kdo by vás naučil, jak se správě točí volantem. Co takhle si to procvičit po práci?“, určitě byste ho také ráda vyvedla z míry a alespoň slovně ho přesvědčila o vašich dokonalých řidičských schopnostech. I když jde pouze o drzou poznámku, která s šikovností řidiček nemá pranic společného, přesto musíte adekvátně reagovat, jinak se do vás na toto téma bude „strefovat“ opakovaně. 

Nadhled a ironie vám pomůže vzít situaci za správný konec

Zůstaňte nad věcí. Pokud si máte zachovat svou váženost a nezrůžovět ihned po výroku, využijte té krátké chvíle, kdy se váš protivník bude smát a pozorovat reakce okolí. Sice jde jen o vteřiny, ale čas se v trapné situaci vždycky zastaví. Nejdříve se zhluboka nadechněte, čímž získáte přinejmenším příležitost k tomu, abyste vymyslela stejně troufalou odpověď, ze které se soupeři podlomí kolena. Tím, že akceptujete jeho poznámku, vytvoříte mezi vámi tzv. atmosféru hry. Viditelným nadhledem a nadsázkou dáte vlastně najevo, že neberete vážně, co váš kolega řekl. Jako byste tím přibližně říkala „má odpověď je taková hloupost, jako ta tvá otázka“. A výsledek? Jste bezkonkurenční vítěz. Protivník totiž nepočítá s rychlou a stejně prudkou reakcí. 

Rozehrajte absurdní drama

Hru můžete dovést ještě do absurdna tím, že klišé, které použil protihráč, nejen potvrdíte, ale dokonce ještě trumfnete a použijete proti němu. Je to sice jen hra, ale i z té musíte vždy vyjít lépe než váš mužský protějšek. Žena, která se stala terčem kolegovy provokace jen kvůli tomu, že měla problémy s parkováním, musí mít v ruce takovou zbraň, kterou ho dokonale přesvědčí, že ona parkovat umí. Její řeč by měla urazit protivníkovo vysoké sebevědomí, například tím, že právě onen kolega bude mít asi problém odjet z práce. Odpověď by pak mohla znít třeba : „Já jsem zaparkovala skvěle. Ale vy budete mít možná problém vyjet - stojím totiž těsně vedle vás.“ To už s ním opravdu hne, neboť se dotknete jeho čtyřkolového miláčka. Co kdyby opravdu byl blízko nebezpečí? 

Ohromte soupeře akceptováním provokace

Ačkoliv jsou v reálném životě častěji horšími řidičkami ženy, proč právě ve slovní hře dávat najevo, že v této oblasti mají muži prostě navrch. V rámci hry prostě bude ona tou perfektní řidičkou, která zaparkuje tak, aby měl kolega potíže vyjet. Vzájemné hraní můžete taktizovat a přistupovat k němu s ironií. Dneska se vám nedařilo zaparkovat, a proto kvůli tomuto „typicky ženskému“ problému jdete pozdě do práce. Odpověď pak může vyznít asi takto : „Přesně tak. Jak vy chlapi to děláte, že umíte věštit...“ Pokud vás kolega nebo partner zaskočí provokací, na kterou vás hned nenapadne žádná pohotová, natož pak vtipná či ironická odpověď, použijte univerzální, kterou můžete reagovat v téměř každé situaci: „Ne, jak jste na to přišel?“ Z takového jednání bude určitě vedle. Možná očekával, že něco odseknete či zasyčíte a vida, vy doslova útočíte. Blahopřejeme. 

Jak jste na tom se znalostí typických klišé?

Přestože nemáte podobné předsudky ohledně vlastností jednotlivých pohlaví v oblibě, je dobré pár jich znát. Ve slovních přestřelkách se pak nebudete cítit nejistá tím, že na narážku náhle oněmíte a zčervenáte. Jistě mnoho podobných klišé sama znáte. Kde kdo je používá. Mezi nejznámější patří například sdělení, že ženy neumí zaparkovat, mužům dělá potíže naslouchat, ženy neumí číst v mapách, proto věčně bloudí, muži se zase neumí zeptat na cestu, a proto také věčně bloudí. Ženy si kupují boty, muži zase nepotřebné technické novinky. Zkrátka každé pohlaví má své nedostatky, a aby je dokázalo zakrýt, zkouší se strefovat do nedostatků protivníka. Ženy ale často poznají, kde muže tlačí bota či kdy si nejsou pevně jisti v „kramflecích“. Muži už takový dar od přírody bohužel nedostali. 

Pozor, připravit se ke slovní munici, teď !

Ženy jsou složité a rafinované bytosti, muži jsou naprosto jednodušší a lze je snadno prokouknout. Ženy chtějí stále hovořit o všem možném. Muži jsou natolik struční, že dokonce kupují pohledy s předepsaným textem, aby se nemuseli namáhat moc psát. Muži se dívají ženám nejdříve na prsa a až potom do tváře. Ženy ale na tom nejsou o mnoho lépe. Ty se totiž dívají mužům nejdříve na výši peněžního konta a až teprve poté do obličeje.

Ženy umí dělat několik věcí najednou, ale žádnou pořádně, říkají zase muži, kteří prý umějí dělat jen jedno po druhém. Například i o bývalém americkém prezidentovi Reaganovi se tradovalo, že neuměl jít a žvýkat přitom žvýkačku - typický muž, dalo by se říct. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Slovní munice není nikdy dost, ale často se slovní spojení dají opakovat.
Hloupých klišé se v žádném případě nemusíte bát. Pokud jich pár podobných budete mít v zásobě, pak můžete s klidem na otázku kolegy odpovědět například: „No, vy jste naštěstí přišel včas. Nejspíš díky tomu, že jste se nemusel nikoho ptát na cestu.“ 

Muži a ženy už dlouhá staletí patří k sobě, a tak není divu, že se stále pošťuchují, popichují a provokují. Jednou mají navrch páni, podruhé zase dámy. Oba soupeři prohru nesou vždy špatně a proto se do případných dalších útoků pouští s novou a ještě větší silou. Každá reakce však chce klid, hluboký nádech a pak palbu slov. Právě v palbě slov mají občas ženy výhodu. Nebo spíš talent?

Autor: Lucie Janečková

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–9 z 9
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:42 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:sherry lugard 29. 11. 2018 11:36 | link
nadpis:effective and powerful love spell caster and a lottery spell caster výše | odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:Sir. Justin Williams (154.120.*.*) 29. 3. 2018 18:59 | link
nadpis:Nabídka půjčky.odpovědět
Na koho se to může týkat,

Alaska USA Finance a Capital Limited v současné době nabízí všechny typy úvěrů pro veřejnost při 3% úrokové sazbě. Poskytujeme úvěry v rozmezí od 10 000 do 500 000 000 eur.

Všichni zájemci by měli zaslat své odpovědi na adresu: unique2aal@gmail.com
.....................................
.....................................
To whom it may concern,

Alaska USA Finance and Capital Limited, is currently offering out all types of loans to the general public @ 3% interest rate.We give out loans within the range of €10,000 to €500,000,000.00 euros.

All interested applicants should send their replies to : unique2aal@gmail.com
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 15:53 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:49 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:10 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:49 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:LORANCE (*.cdn77.com) 3. 12. 2019 01:35 | link
nadpis:harrystevenloanfirm@gmail.comodpovědět
Hi,

I'm lorance Johnson from USA and i reside in the new York. I received a loan of $60,000.00 from Mr harry Steven a trust loan lend believe me he will help you of any loan amount and he can be contacted on { harrystevenloanfirm@gmail.com }. He is a Genuine and a Good Lender.

I can guarantee you an absolute transparency in his Lending services.

Regards

lorance Johnson
autor:JOHNNY (*.quadranet.com) 8. 7. 2020 12:55 | link
nadpis:HACKER FOR HIREodpovědět
Do you need to hack into any, databaseserver spy on Facebook,Emails, Whatsapp, Viber, Snapchat, Instagram and many more.
I urge you to get in touch with the best people for the job, i have confirm the service when i need to spy on my spouse phone. They are good at Phone Cloning and other hack job.
Thanks guys for the team work HACKINTECHNOLOGYATGMAILDOTCOM
+12132951376(WHATSAPP)
1–9 z 9
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum