Nordic Walking aneb hůlkování pro všechny

Nordic Walking aneb hůlkování pro všechny

Chůze je odjakživa jedním z nejuniverzálnějších způsobů, jak se dá šetrně udržovat v kondici. Důkazem, že ji lidé berou naprosto vážně, je stále oblíbenější pochodování s holemi.

Oficiálně se tato pohybová aktivita nazývá severská chůze (Nordic Walking), ale nenechte se zmást: za jednoduchým názvem se skrývá komplexní kondiční cvičení.

Co je hlavní podstatou severské chůze?

Díky holím a dobře zvládnuté technice je do pohybu zapojena i horní polovina těla. Je to dynamická chůze se sportovními holemi, jejímž cílem je vylepšení kondice. Součástí severské chůze jsou také pestrá cvičení na protažení a posílení svalových partií. Ten, kdo potřebuje nějaký ten zátěžový bonus, může s holemi i běhat. Tento stále relativně nový sport k nám přišel před několika lety z Finska. 

Jak si vybrat správné hole?

Miroslav Míra, první mezinárodně certifikovaný lektor tohoto sportu, na webových stránkách severskachuze.cz v krátkém instruktážním videu vysvětlil, jak má vypadat správná hole na severskou chůzi: „Ta hůlka je lehká, pevná a malinko pružná, ale hlavně má správné poutko a madlo, které sportovci dovolí vypustit hůlku za tělo.“ Tyto detaily poutko, madlo i hrot hole jsou podle jeho slov nesmírně důležité. „Hrot musí dobře dosednout a mít rychlý a dynamický zápich a odpich,“ doplňuje Míra. 

Ideální na trable s páteří 

Je přitom rozdíl, jestli se s holemi vypravíte do hor, nebo do parku či lázní. „Při chůzi ve městech se používají takzvané „botičky“, které se nasazují na hůlky a používají se během přemísťování těmito terény,“ vysvětluje lektor severské chůze. Zjednodušeně řečeno: „botičky“ jsou tedy na asfalt a tvrdé povrchy. Dalším podstatným atributem je pak výška hole. Ta se podle Miroslava Míry určuje takto: „V botách, ve kterých chodíte či běháte, se postavíte s hroty, narovnáte se, a v lokti musíte mít maximálně pravý úhel. Ti, kteří jsou zdatnější, mohou mít v lokti malý spád (devadesát až sto stupňů). Je to proto, abychom při odrazu z hůlky nezvedali rameno.“ Rameno má totiž zůstat při správném zapažení hole na místě. Když to tak není (hůlka je příliš vysoká), dochází ke zvedání ramene a přetížení ramenního pletence v celé trapézové části. Je-li hůl naopak nízká, nedochází k využití odrazu z ní. Rotace trupu je jen malá a tím se popírá hlavní smysl chůze s holemi, a to uvolnění krční a hrudní páteře. 

Dříve „exoti“, dnes jedni z nás 

To, čemu jsme se ještě před pár lety divili, se postupně stalo každodenní realitou. Zatímco dříve jsme měli tendence dívat se na lidi se sportovními holemi s nedůvěrou, když nás dnes míjí „hůlkaři“, často to ani nezaregistrujeme. Severská chůze je totiž opravdu pro každého, kdo má zájem sportovat a relaxovat zároveň. Na věku a míře trénovanosti přitom vůbec nesejde. Potěší zejména ty, kteří jsou rádi venku a pohyb na čerstvém vzduchu jim dělá radost. Obecně řečeno, přistupujete-li aktivně k životu, severská chůze vás zcela jistě nezklame. Ani technika není nijak náročná: základy pohybu s holemi si začátečníci osvojí zpravidla již během první lekce. Váháte-li, zda do nákupu holí investovat (slušné nové hole sežene i pod tisíc korun), máme pro vás na závěr ještě jedno nezpochybnitelné konstatování: výzkumy srovnávání efektivnosti kondiční přirozené chůze a chůze s hůlkami prokázaly jednoznačně pozitivní účinky chůze s holemi.

Autor: Monika Petrlová

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–6 z 6
autor:Petra (šéfredaktorka) 9. 10. 2011 18:41 | link
nadpis:Jana (*.iol.cz) 7. 10. 2011 0...odpovědět
Jana (*.iol.cz) 7. 10. 2011 09:49

No nevím, asi to je dobré, ale prohánět se někde v parku s hůlkama, to bych se cítila trapně!!! Asi si ještě s provozováním téhle aktivity počkám.......
autor:Svetlana (*.ehs.sk) 9. 11. 2012 11:28 | link
nadpis:Ja som začala chodit pred 4 d...odpovědět
Ja som začala chodit pred 4 dnami,chodievam o 6hod. rano do 7hod.-chodiem bokom mesta /TAK TROCHU SA HANBIM/ -je to fajn prebudenie ,alebo zacatie noveho dna.Ludia ked ma vidia tak sa smeju,alebo kricia-kde mate lyze?Ale nevzdam to,chcem si spevnit telo .A preto prajem aj Vam skore odhodlanie ,aby boli vysledky take ake si kazdy z nas vysniva.
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:39 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:lisaowen (*.ipvanish.com) 12. 5. 2018 01:41 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:37 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:53 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
1–6 z 6
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum