Lidé si často pletou psychologa a psychiatra. Psychiatr je lékař, který se zabývá psychikou především z medicínské stránky, může předepisovat léky. Psycholog je absolvent filosofické fakulty, jeho nástrojem je vlastní osobnost.
Psycholog může nejen radit a diagnostikovat, ale také záměrně působit na pacienta tak, aby docházelo k úpravě jeho chování, jednání a prožívání. V zahraničí již dávno lidé pochopili tento rozdíl a každý člověk, který má nějaké pochybnosti o sobě, komplexy, potíže v manželství či potíže s dětmi nebo musí pracovat v silně stresujícím prostředí za existence kruté konkurence a stálého nebezpečí nezaměstnanosti, navštíví psychologa a rád za tuto službu zaplatí, protože může svůj problém vyřešit lépe a kvalifikovaněji. V západních zemích existuje mnoho rodin, které mají osobního psychologa. U nás si na tyto služby lidé teprve zvykají.
Nezastírám skutečnost, že se při kontaktu s psychologem můžete dozvědět i některá negativa o vaší osobě, která jste potlačili do svého podvědomí. Ony vás však ovlivňují více, než si dokážete představit. Jakýkoliv nevyřešený problém má silný vliv na vaši současnost i budoucnost. Psychologové se ovšem řídí etickým kodexem, který jim nedovoluje zneužít informace o vás.
Lidé navštěvují psychologa, až když si skutečně neví rady a je často i pozdě na řešení problémů. Psycholog může pomoci například manželům v počátcích narušení jejich komunikace, ne až v okamžiku, kdy spolu již prakticky nemluví.
V populaci lze nalézt asi 15 % neurotiků, kteří mají rozdílné problémy. Jsou úzkostní, emočně nestabilní, mají různé obavy a strachy, obtížně se přizpůsobují náročným požadavkům společnosti. Snaží se uniknout od nemoci. Většina neuróz s postupem času zanikne nebo se tzv. zalarvuje, člověk si prostě na ni zvykne. Pokud by neurotik včas navštívil psychologa, nedošlo by k prohloubení jeho problémů a měl by šanci adaptivně daný problém řešit. Neurotik může být velmi překvapen, jak je kontakt s psychologem příjemný a umožní mu podívat se na sebe jako do zrcadla.
Téměř každý člověk se dostane ve svém životě do chvíle, kdy potřebuje poradit. Pokud tuto radu vyhledáte, pokuste se nejprve rozhodnout, zda by vám spíše vyhovoval psycholog či psycholožka, zda starší či mladší, jestli vyhledáte pojišťovnou hrazenou pomoc nebo jste ochotni za službu zaplatit, a zůstat tak v anonymitě. Správná volba je důležitá. Mnoho psychologů spolupracuje se svými kolegy a může vás s vaším problémem odkázat na kolegu, který se danou problematikou zabývá. Není to nic neobvyklého.
Pokud se rozhodnete vyhledat psychologickou pomoc, počítejte s tím, že se to neodbude jednou krátkou návštěvou. Psycholog potřebuje zjistit stav vaší osobnosti někdy i úroveň vašich rozumových schopností. Využívá k tomu psychologické metody, které jsou často časově náročné. Čím je váš problém větší, tím vyžaduje hlubší ponoření se do vaší osobnosti.
Zcela speciální oblast tvoří problematika selhání člověka, silná traumata, např. úmrtí blízké osoby, zranění dětí, autohavárie, invalidita, onkologická onemocnění, přežitý pokus o sebevraždu, postřelení, uvěznění, ztráta majetku, dlouhodobá nezaměstnanost, těžké konflikty s nadřízením, majetkové spory v rodině, rozvod apod. Ve všech těchto případech Vám doporučuji kontakt s psychologem. Návštěvu neodkládejte. Čím dříve začnete pracovat na řešení daného problému, tím větší máte šanci, že se skutečně podaří ho vyřešit.
Na současném knižním trhu existuje velké množství publikací typu „pomoz si sám“. Při vážných problémech je však kontakt s živým psychologem nenahraditelný. Psycholog stojí na vaší straně, i když to tak vždy nevypadá. Snaží se pomoci, i když to tak vždy nevypadá. Snaží se vám zprostředkovat vaše problémy či vaši osobnost zvenčí, jako v zrcadle. Tím zrcadlem jsou jeho projevy k vám. Proto když navštívíte psychologa, skutečně poslouchejte, co vám říká.
autor: | Julian Marcus (104.37.*.*) | 9. 12. 2020 10:04 | link |
---|---|---|
nadpis: | Spell Caster | odpovědět |
Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.
V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.
Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.