Proč existuje nevěra?

Proč existuje nevěra?

Pro někoho je nepřijatelná, pro někoho zkousnutelná, pro někoho je nepříjemnou, ale nuceně tolerovanou součástí vztahu, aby v klidu fungoval. Přitom je to důsledek nějakého druhu nespokojenosti jednoho z partnerů v aktuálním vztahu.

Jedna otázka sice může znít, jak se s ní vypořádat. Důležitější otázka by však měla znít, proč a jak se vůbec mezi partnery objevuje a proč původně fungující vztah ohrožuje.

I když se nevěra zcela jistě týká obou pohlaví, vzhledem k tomu, že je toto čistě dámský web, zaměřím na nevěru pánskou. A kdyby se kvůli tomu cítily diskriminované lesbičky, pokud tu nějaké jsou zaregistrované, stačí si všude místo chlapa dosadit svou partnerku. Obsah totiž platí na všechny. Abychom se vyhnuli případným nedorozuměním, nejprve pro jistotu zdůrazňuju, že pro mě osobně je nevěra nepřijatelná. Nicméně zkusím tento partnerský problém probrat z více úhlů, takže to možná chvílemi bude znít, jako že jí schvaluji, avšak nikoli. 

Važme si lásky

Pro mnoho lidí je dlouhodobý fungující vztah tak automatická všední věc, že si v takovém vztahu už ani neumějí uvědomit, jaké štěstí vlastně mají, že mají vedle sebe někoho, kdo je miluje. Místo toho, aby si dobře fungujícího vztahu (tedy pokud skutečně dobře funguje) vážili a dále jej vyvíjeli, vnímají celé společné soužití už jen jako rutinu fungující spíše ze zvyku než ze zájmu. Přitom partnerská láska je tak křehká a tak vzácná záležitost, která vyžaduje co nejpečlivější, co nejopatrnější zacházení, jinak se může velice snadno roztříštit. Možná se vám to zdá přehnané. Ale věřím, že když si to dočtete až dokonce, alespoň částečně mi dáte za pravdu. 

Je to z nudy nebo za trest?

Někteří tvrdí, že je-li muž nevěrný, může si za to žena sama. Že se ve vztahu buď nudí nebo že mu něco chybí, proto je schopný vyhledat jinou ženu, která mu to něco nabídne. Já se ale ptám, co je to za chlapa, který se schopen za zády své partnerky mít intimní styk s další ženou? Jiní říkají, že ať se žena snaží jakkoli, má smůlu. Protože pokud chlap nevěrný být chce, tak prostě bude, i když mu nechybí vůbec nic. Prostě se jen potřebuje občas zaměřit na jiné teritorium, aby si dokázal, že je pořád schopný, funkční, žádaný. To by znamenalo, že nevěra ve většině případů pramení z dlouhodobě neuspokojené potřeby nebo prostě jen z nudy. To by se skoro dalo přirovnat k situaci, když pravidelně chodíte do jednoho obchodu, ale už nějakou dobu tam nemají vaší oblíbenou značku vína, tak příště jdete jinam. 

Není to vaše vina!

Ne, ne. V partnerské nevěře jde přece o mnohem závažnější věc než jen neuspokojenou potřebu. Nevěru bych bez nadsázky označil za vědomé popření faktu, že s někým chodím nebo že mám manželku. Nevěrou se partner podle mě dopouští absolutního zneuctění svého protějšku. Vždyť co může být pro milující ženu větší ponížení, než když jí chlap zahýbá s jinou? Když jiná ženská k němu má intimně stejně blízko, ne-li blíž než jeho oficiální partnerka? Takové zjištění je pro většinu žen naprostá potupa, mnohdy končící psychickým zhroucením. Ovšem je obrovská chyba vnímat to jako údajný trest za to, že jste mu nedokázala dát to něco, co našel u jiné. Každá podvedená žena si musí okamžitě uvědomit, že on tím tajným vztahem nepotrestal ji, ale pouze sám sebe. Pokud je totiž aspoň trochu rozumná, nesmí a nemůže si to nechat líbit, natož snad dopustit, aby se to mohlo opakovat. Můžete se sice nechat přesvědčit, že se to víckrát nestane. Můžete tomu i začít věřit. Stejně to ale někde uvnitř vás zůstane a už navždy budete vědět, že se to může kdykoli zopakovat.
 
Je-li žena schopná nevěru tolerovat, dalo by se říct, že tím lže sama sobě. Tím, že žije ve vztahu s vědomím, že se o partnera s někým dělí, ponižuje sama sebe. V případě, že se partneři podvádějí navzájem (ať už tajně nebo vědomě), je to sice jistá forma tzv. otevřeného vztahu, nevím pak ale, co je v takovém vztahu pointou. 

Nevěra z principu?

Mám kamaráda, jehož bývalý kolega z práce dlouhodobě podvádí svou ženu se svou kolegyní. Bydliště mají v Praze, on dojíždí za prací někam mimo a snaží se tam být co nejčastěji, aby si mohl užívat s jinou, místo aby trávil čas se svou ženou a roční dcerkou. Své manželce lže, že mají hodně práce, proto tam musí jezdit tak často. Když mi to ten kamarád vyprávěl, vůbec jsem nedokázal pochopit, proč to ten člověk dělá. Bylo mi řečeno, že prý kvůli tomu, aby byl své manželce co nejvíc vzácný, aby měl jistotu, že bez něj nedokáže být. To mi připadá naprosto ubohé a fakt jsem zíral, že si takový důvod může člověk vymyslet. Když si představím tu ženu, jak se svědomitě stará o jejich společnou dceru, zatímco on dovádí jinde s cizí ženou, říkám si jak je smutné, že si lidé s láskou tak nezodpovědně zahrávají. 

Proč tedy nevěra existuje?

Protože jsou chlapi děvkaři a nedokážou, neumějí nebo prostě jen nechtějí sdílet sexuální intimnosti jen s jednou ženou? Nebo protože jsou sexuálně tak nároční, že jediná, byť sebe výkonnější žena nedokáže jejich potřeby uspokojit? V některých případech to tak možná skutečně je. I podle pár odborných článků, které jsem si na toto téma přečetl, to vypadá, že část mužů zkrátka není schopná být sexuálně aktivní pouze s jednou ženou. Je to tedy záležitost hormonální a tedy přírodní a měly by se ženy proto naučit svým láskám tolerovat, že si tu a tam odskočí za jinou? Nesmysl! Nevěra je vlastně označení pro situaci, kdy se muž dočasně zřekne své partnerky kvůli jiné ženě, čímž se dopustí zrady, protože porušuje slib lásky, která by za každé situace měla být hlavním smyslem vztahu. 

Nevěra neboli mnohoženství?

Nedávno jsem také četl příběh nějaké ženy, která popisovala, jak se z původně harmonického vztahu s partnerem po nejprve nevinných, pouze žertovných narážkách na téma mnohoženství, a z její strany dá se říct nechtěně, stal vztah tří spolu žijících lidí – jí, jejího přítele a jejich společné kamarádky. Tak mě napadlo, že to vlastně pro toho chlapa bylo ideální východisko legalizace nevěry. Stále měl svou milující partnerku, k níž se za jejího vědomí a dokonce přispění přidala milenka (nebo druhá partnerka?) a společně žili v jedné domácnosti tento trojvztah. Dále mě napadlo, jestli by v případě, že by s nápadem mnohoženství jeho partnerka nesouhlasila, byl schopen ji s onou kamarádkou podvádět. To už by totiž byla ta nevěra v klasickém slova smyslu. Kam tím mířím? Mohlo by z toho vyplývat, že někteří muži nemají touhu po jiné ženě kvůli tomu, že jim v dosavadním vztahu něco chybí, ale protože jim prostě dělá dobře vědomí, že mají k dispozici víc než jednu ženu, se kterou jsou přitom zcela spokojeni. A poslední zamyšlení na toto téma může otevřít otázku, jestli by takhle mohlo fungovat i mnohomužství? Co myslíte?
 
Autor: Jakub Cyrani
Jméno: Heslo:

Diskuse:

58–58 z 58
autor:Tina Petersen (197.210.*.*) 30. 3. 2020 04:45 | link
nadpis:Jak jsem dostala svého manžela zpětodpovědět
Ahoj, jmenuji se "Tina Petersen" Jsem z Odense v Dánsku. Byl jsem ženatý 9 let s Oliverem a oba jsme měli spolu dva (2) syny. Oliver byl můj milenec na střední škole, můj vysněný muž a já jsme ho milovali víc, než dokážou vyjádřit slova. Najednou můj manžel začal spát a dávat různé omluvy, proč se nemůže vrátit domů. Děti, které byly zvyklé být vždycky kolem svého otce, ho teď vidí ječmen. Začal mít vnější vztahy s jinými ženami a neuvažoval, jak se budou děti nebo já cítit.

Celý můj svět byl otřesen a zdá se mi, že jsem ztratil jediného člověka, kterého jsem kdy miloval. To se ještě zhoršilo v okamžiku, kdy požádal o rozvod ... Snažil jsem se, aby se co nejvíce snažil, aby ho změnil a zůstal se mnou a dětmi, ale veškeré úsilí bylo marné. Prosil jsem a zkoušel všechno, ale nic nefungovalo.

Průlom nastal, když mě někdo představil tomuto úžasnému, velkému kouzelníkovi, který mi nakonec pomohl ... Nikdy jsem nebyl fanouškem takovýchto věcí, ale prostě jsem se rozhodl neochotně zkusit, protože jsem byl zoufalý a nezbyl jsem na výběr ... Udělal zvláštní modlitby a použil kořeny a byliny ... Během dvou dnů mi Oliver zavolal a byl mi líto všech emocionálních traumatů, které mi způsobil, přestěhoval se zpět do domu a nadále šťastně žijeme jako jedna velká rodina. co úžasný zázrak doktor Zuzu udělal pro mě a moji rodinu. Pomohl mi také vyřešit můj problém s artritidou, se kterým se zabývám roky

Představil jsem mu mnoho párů s problémy po celém světě a měli dobré zprávy ... Jsem pevně přesvědčen, že někdo tam potřebuje pomoc. Pro naléhavou pomoc jakéhokoli typu kontaktujte doktora Zuzu nyní prostřednictvím jeho e-mailu: doctorzuzutemple@gmail.com nebo WhatsApp ho na +2347013499818 a také kontaktujte doktora Zuzu na Viber prostřednictvím +2347013499818
58–58 z 58
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum