Připravte se na léto detoxikací těla

Připravte se na léto detoxikací těla

Detoxikace je proces, při kterém odstraňujete z těla jedovaté látky, a tak zkvalitňujete životní styl jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Cítíte častou únavu, vyčerpaní, máte migrény nebo špatné nálady?

Tak to jsou první příznaky, které ukazují na to, že tělo nefunguje, jak by mělo. Protože je “zanesené“ toxiny a odpadními látkami. A to je přesně ten okamžik, kdy by měla nastoupit detoxikace – očištění těla, která vám hodí záchranný kruh. Obnoví vaši zásobárnu energie, zlepší zažívání a posílí obranyschopnost. A to už stojí za úvahu!

Kdo potřebuje detoxikaci?

Slovo detoxikace evokuje docela odpudivou představu, že? Také si představujete alkoholika na odvykačce? Já zprvu také. Ale detoxikace neslouží jen takovýmto lidem. Dokonce ani nemusíte nijak extrémně kouřit, propařit celé víkendy, jíst ve fastfoodech a vykouřit krabičku cigaret denně, abyste nepotřebovala tělo občas pořádně vyčistit. Škodlivé látky se v nás usazují už jen tím, jak znečištěný je vzduch, který dýcháme. Také tím, jak se stravujeme – produkty s éčky nebo s přídavnými látkami, kterým se prostě nelze vyhnout. Nebo tím, že si na bolest hlavy sem tam lupneme růžového kamaráda. Zkrátka a dobře, čas od času udělá detoxikace dobře úplně každému z nás.

Mám na výběr?

Ač si to možná nemyslíte, máte na výběr. Postupů, jak tělo detoxikovat, existuje totiž spousta. Každopádně jsou dvě hlavní cesty. Buďto si vyberete postupný proces, který je o něco delší, ale není tak drastický, nebo to vezmete od podlahy, budete sice chvilku žít v úplném odříkání, ale výsledky se dostaví okamžitě. Může podstoupit i výplach střev přímo u odborníků, ale to už je krajní případ. Takový malý “klystýrek“ si ostatně můžete udělat sama a o dost příjemnější cestou. Budete pít jeden den jen osolenou vodu a nebudete celý den nic jíst. Ač zní tato metoda ne příliš přitažlivě, je prý velice účinná. Ono ostatně už jen to, že do sebe nebudete chvíli cpát žádný cukr, kofein (ano, i káva zanáší naše tělo) a alkohol, přinese své ovoce.

Jak často se mám detoxikovat?

To záleží na tom, jak moc máte tělo toxikováno a jak se rozhodnete tento problém pojmout. Můžete si pomaloučku, polehoučku upravovat životní styl, až třeba nakonec začnete žít úplně jinak – zdravěji se stravovat, pít více vody a méně alkoholu a trochu víc sportovat. V tomto případě se doporučuje třicetidenní pozvolná kúra a dieta, při které se zbavíte špatných stravovacích návyků.

Také si můžete naplánovat několik víkendových minikúr. Třeba každý první víkend v měsíci, kdy budete jíst jen ovoce, zeleninu, luštěniny a obiloviny a pít jen vodu nebo čisticí čaje. Něco podobného si můžete naplánovat i například na každé nové roční období. Takže 4 krát do roka. Pak může být kúra ještě drastičtější, můžete si vybrat vždy jen jeden den, kdy se úplně postíte a budete pít jen vodu. Na takový zásah ale musíte být připravená a dva dny předtím a dva dny potom zmenšit porce jídla a úplně vynechat alkohol a cigarety. Můžete během těchto přípravných a následně vzpamatovávacích dní jíst veganské pokrmy. Také není špatné provádět takový ozdravný den každý měsíc při úplňku. To totiž nejen že se zbavíte nechtěných odpadních látek, ale je téměř zaručené, že půjde dolů i nějaké to kilo na váze.

Mohu teda při detoxikaci zhubnout?

Detoxikace není primárně kúra hubnoucí, ale kúra očistná. Je ale jasné, že pokud snížíte přísun kalorií, cukrů, tuků, budete hodně pít a ještě po detoxikaci budete dodržovat dietu nebo jíst zdravěji, dostaví se jistě i výsledky v pohodě úbytku na váze. Takto shozená kila však můžete zase rychle nabrat, hned, jak začnete opět “normálně“ jíst. Ale pokud potřebujete shodit dvě tři kila třeba do šatů na kamarádčinu svatbu nebo na ples, je tohle ideální způsob.

Několik tipů 

Kromě toho, že budete zdravěji jíst, vynecháte škodlivé látky (alkohol, cigarety, kofein) a budete pít hodně vody, zkuste si také zacvičit jógu. Ta vám pomůže očistit i duši a myšlenky.

Co se týče cvičení, nemusíte drásat své tělo v posilovně. To by byl zbytečně velký výdej energie a nakonec by se tento postup zdál být i kontra produktivní, byla byste zbytečně unavená. Raději se jděte jen projít.

Nezapomeňte pečovat o své tělo i zvenka. Napusťte si vanu a dopřejte si peeling pokožky. Před spaním si potřete tělo nějakým olejem. Třeba olivovým, mandlovým, slunečnicovým nebo jakýmkoli terapeutickým. Pořád pijte hodně vody.

Co mi detoxikace přinese?

Možná se zpočátku budete cítit úplně obráceně, než byste čekala. Jakmile přestanete tělu dávat to, na co je naučené, budete se cítit mizerně. Zprvu budete unavená a slabá, budete mít hlad a chutě. Ale to bude trvat jen chviličku. A až se dostaví opravdivé výsledky detoxikace, bude to stát za to. Budete mít mnohem více energie. Budete lépe spát, nebudou se vám střídat nálady. Budete mít jasnější mysl, dokážete se déle a lépe soustředit. Zlepší se vám obranyschopnost, takže budete méně náchylná na infekce, ale i třeba na alergie. Nebudete trpět nadýmáním, nebudete mít problémy se zažívání a budete mít zdravější a krásnější pokožku. A tohle všechno za pár dní odříkání stojí, co myslíte?

Autor: Adriana Martinovičová

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–8 z 8
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:40 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:sherry lugard (199.66.*.*) 29. 11. 2018 11:17 | link
nadpis:effective and powerful love spell caster and a lottery spell caster výše | odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 15:49 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:James Larry (197.211.*.*) 11. 4. 2018 16:13 | link
nadpis:The breakthrough came when som...odpovědět
The breakthrough came when someone introduced me to this wonderful, great spell caster who eventually helped me out... I have never been a fan of things like this but just decided to try reluctantly cause I was desperate and left with no choice... He did special prayers and used roots and herbs... Within 2 days she called me and was sorry for all the emotional trauma she had cost me, she moved back to the house and we continue to live happily. what a wonderful miracle dr. AKHERE did for me and my family. I have introduced him to a lot of couples with problems across the world and they have had good news... I strongly believe someone out there need his help

email:akheretemple@gmail.com


or
call/whatsapp:+2349057261346
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:15 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 09:59 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:43 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:Oscar Berg 5. 8. 2019 06:16 | link
nadpis:GET $5,500 PER DAY FOR JUST $200odpovědět
INSTEAD ZÍSKÁNÍ ÚVĚRU ,, ZÍSKÁM NIC
Získejte 5 500 $ USD každý den po dobu šesti měsíců!

Podívejme se, jak to funguje
Víte, že můžete proniknout do jakéhokoli bankomatu pomocí napadené karty ATM?
Make up mysli před aplikací, rovnou dohodu ...

Objednejte si nyní prázdnou kartu ATM a získejte do týdne miliony !: kontaktujte nás
prostřednictvím e-mailové adresy :: {Automatictellers@gmail.com}
  
Máme speciálně naprogramované karty ATM, které lze použít k hackování ATM
U bankomatů lze bankomatové karty použít k výběru v bankomatu nebo přejetím prstem na
obchody a POS. Tyto karty prodáváme všem našim zákazníkům a zájemcům
kupující po celém světě má na bankomatu denní limit výběru 5 500 $
a až 50 000 $ v obchodech v závislosti na druhu karty
objednáte :: a také, pokud potřebujete nějaký jiný počítačový hack
služby, jsme tu pro vás kdykoli každý den.

Zde jsou naše ceníky pro ATM KARTY:

Karty, které vyberou 5 500 $ za den, stojí 200 USD
Karty, které vyberou 10 000 $ za den, stojí 850 USD
Karty, které vyberou 35 000 $ za den, stojí 2 200 USD
Karty, které vyberou 50 000 $ za den, stojí 5 500 USD
Karty, které vyberou 100 000 $ za den, stojí 8 500 USD

rozhodněte se před aplikací, rovnou dohodu !!!

Cena zahrnuje poštovné a poplatky, objednávejte nyní: kontaktujte nás prostřednictvím
e-mailová adresa :: {Automatictellers@gmail.com}

Navštivte naše webové stránky pro více informací: https://automatictellers.webs.com
®
1–8 z 8
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum