Poznejte svůj fototyp a opalujte se zdravě

Poznejte svůj fototyp a opalujte se zdravě

K létu patří sluníčko a opalování. Bohužel ne všem je zdravá snědá pokožka souzená. Určete svůj fototyp a zjistěte, jestli se z vás může stát orientální kráska, nebo zůstanete bledou Sněhurkou. 

 

O rizicích, která přináší sluníčko, už toho bylo napsáno mnoho. Každý zodpovědný člověk jistě velmi dobře ví, že ochrana pokožky a očí je během letního období naprosto nezbytná. Dnes vám poradíme, jaká ochrana je nejvhodnější právě pro vaši pokožku. Naučte se opalovat zdravě přesně podle svého fototypu!

Fototyp 1 „Sněhurka“

Jste blondýnka nebo rusovláska, vaše pleť je bělostná jako sníh a pyšníte se množstvím pih? V tom případě patříte stejně jako třeba Nicole Kidman do fototypu 1. Právě pihy ukazují na nedostatek pigmentu v pokožce, a proto není divu, že se velmi rychle spálíte už po deseti minutách na sluníčku.

Ženy, které patří do tohoto fototypu, by se tedy nikdy neměly slunit bez dostatečné ochrany. Jejich pleť je velice křehká a chybí jí zmiňovaný pigment, který funguje vlastně jako jakási přirozená ochrana před spálením a poškozením pokožky. Proto je potřeba kůži pomoci a pojistit ji opalovacím krémem s vyšším faktorem. V českých luzích a hájích by vám měl stačit opalovací krém s ochranným faktorem 30. K moři nebo na hory si raději přibalte kosmetiku s faktorem 50. Vy si se sluníčkem opravdu nezahrávejte.

Fototyp 2 „Broskvička“

Pokud se pyšníte blonďatou hřívou, broskvovou pletí a modrošedýma či zelenýma očima, potom pravděpodobně patříte k fototypu 2, podobně jako Scarlett Johansson. Vaše pleť nesnáší slunce tak špatně jako předchozí typ, přesto se s ním nekamarádí tak, jak byste si možná přála. Když se opalujete, často nejprve zrudnete a až potom získá vaše pokožka nahnědlý nádech. I ve vašem případě se nevyplatí riskovat, spálit se můžete už během 20 minut! K moři a na hory si proto rozhodně kupte krém s faktorem 40, u nás vám postačí SPF 25 - 30.

Fototyp 3 „Dítě slunce“

Představitelky tohoto typu budou nejspíše brunetky, které se málokdy spálí a pozor! Opalují se do hněda! Jako ukázkový příklad nám dobře poslouží například Natalie Portman. Vaše pleť má určitou přirozenou ochranu, zrudne až asi po 30 minutách, ale i tak potřebuje podpořit zejména kvůli riziku rakoviny kůže. Před tou vás ochrání krém s ochranným faktorem 20 a u moře minimálně 30. Obzvláštní pozornost věnujte mateřským znamínkům, která klidně potírejte i krémem s vyšším ochranným faktorem. Vaše kůže získá během slunění krásný odstín bronzové, kterou vám nižší fototypy mohou jenom závidět.

Fototyp 4 „Kráska z Orientu“

A konečně ženy, které se snad opálené narodily. Patří sem například Penelope Cruz. Majitelky tohoto fototypu mají většinou tmavé až černé vlasy, hnědé oči a čokoládovou pleť. Sluníčko vás nespálí lehce, zrudnete až asi po 40 minutách, přesto ani vy nepodceňujte nebezpečné záření! Opalovací přípravky vás ochrání nejen před zmiňovanou rakovinou kůže, ale také zabrání předčasnému vzniku vrásek, ve kterém má také prsty sluníčko. Co se týče ochranného faktoru, v Čechách vám postačí SPF 10, k moři a na horské túry si pořiďte SPF 20.

Jak je vidět, ochrana proti sluníčku je během léta nutná pro všechny. Pamatujte však, že děti mají pokožku mnohem citlivější, takže u nich na fototyp nehleďte a mažte je krémy s vysokým ochranným faktorem – u moře a ve vyšších polohách určitě SPF 50.

Nezapomeňte letos v létě vyzkoušet také širokou nabídku opalovacích přípravků Ambre Solaire od Garnier, které zaručují dokonalou a kompletní ochranu pleti nejen před spálením, ale také proti rakovině kůže nebo vzniku předčasných vrásek.

Žhavou novinkou je opalovací mléko Resisto 50+ určené speciálně pro děti.

Autor: Martina Dvořáčková

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–7 z 7
autor:Evikh 5. 7. 2011 18:31 | link
nadpis:Já svůj fototyp znám, ale v...odpovědět
Já svůj fototyp znám, ale vždycky si přečtu, co je nového v opalovací kosmetice. Nejlíp jsem se opalovala, když jsme s rodiči sušili seno :o), jak se člověk pohyboval a nastavoval sluníčku ze všech stran, tak jsem měla souměrné opálení. Teď se většinou plácnu k bazénu, nebo na dovolené na pláž a \"griluju se\" :o) Vždycky se ale namažu, protože jsem se několikrát spálila a nerada bych si to zopakovala. I letos mám nakoupené krémy, jen nemáme doladěnou tu Dovolenou...
autor:sherry lugard 29. 11. 2018 11:41 | link
nadpis:effective and powerful love spell caster and a lottery spell caster výše | odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:Lenka 9. 7. 2011 09:47 | link
nadpis:Re: Já svůj fototyp znám, ale v...odpovědět
To grilování nesnáším, opalovat nasucho se nevydržím, to musím každých 10 minut do vody.
autor:Martina (redaktorka) 10. 7. 2011 18:26 | link
nadpis:Re: Re: Já svůj fototyp znám, ale v...odpovědět
Taky se neumím grilovat :) k moři už ani nejezdím, raději na túry. Možná je to i tím, že jsem \"Sněhurka bledulka\", takže místo opálení jsem červená jak rak :))
autor:lisaowen (*.ipvanish.com) 12. 5. 2018 01:57 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:30 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:53 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
1–7 z 7
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum