Permanentní make-up: fakta a osobní zkušenost

Permanentní make-up: fakta a osobní zkušenost

Koketujete s myšlenkou, že byste si nechaly udělat permanentní make-up? Než uděláte jakékoliv rozhodnutí, zjistěte si maximální množství informací o kosmetickém salónu, kterému se rozhodnete dát v šanc svůj zjev. 

A pokud to jen trošičku jde, nechejte si poradit od někoho, kdo má s permanentním make-upem osobní zkušenost. „Pro permanentní make-up jsem se rozhodla z čiré nutnosti a samozřejmě i trochu z lenosti a zároveň touhy vypadat dobře. Málokterá z nás má přirozeně krásné a skvěle tvarované kontury v obličeji, naštěstí ale existují metody, jak se nechat vylepšit bez plastické chirurgie a desítek vyhozených tisíc,“ říká šestadvacetiletá Laura. Jednou z nich je právě permanentní make-up. 

Co je permanentní make-up? 

Jedná se vlastně o druh dočasného tetování. „Permanentní“ v tomto případě znamená, že vydrží déle, avšak ne doživotně; „make-up“ pak důvěrně zná každá z nás. Permanentní make-up znamená zvýraznění vybraných kontur obličeje (nejčastěji obočí, očních linek a kontur rtů), které by mělo vydržet několik let (uvádí se až pět).

Jedná se o zákrok prováděný ve specializovaných centrech, která jsou často přidružena ke kosmetickým salonům. Vyškolená pracovnice (mnohdy se zkušenostmi ze zdravotnické péče) provede pomocí tetovací jehly, tetovací barvy (většinou používána přírodní barva, vybíraná s klientkou s ohledem na barvu pleti a vlasů) a lokálních anestetik zákrok, který trvá do šedesáti minut. Po uložení klientky na kosmetické lehátko a nanesení umrtvujícího přípravku kosmetička začne s aplikací, která je (co si budeme nalhávat) mírně bolestivá.

Při zákroku může klientka lehce krvácet, protože kosmetička provádí jemné vpichy do vrchní vrstvy pokožky (epidermis), kam aplikuje barvu. Prostředí zákroku bývá sterilní; je samozřejmostí, že má kosmetička chirurgické rukavice a často i roušku, takže obavy o čistotu a případné záněty by měly být zbytečné. Po zákroku většinou kosmetička místo nedesinfikuje (odolnost barvy), pouze otře, a pokud se klientka cítí dobře, může odejít domů.

Make-up by měl v průběhu let postupně „vypadávat“ a klientka může chodit na doplnění. To, že make-up nevydrží věky, je zde výhodou - obličej každé z nás prodělává v průběhu života změny, a tak často oceníme, že tvar rtů či obočí lze pozměnit další úpravou. 

Cena zákroku je různá, pohybuje se většinou v řádech tisíců (dle velikosti ošetřeného místa), maximálně však do 5 tisíc korun (lze se dostat i níž, záleží na jménu salonu). Opravy a doplnění pak přijdou na pět set až tisíc korun. 

Péče po zákroku se týká maximálně jednoho týdne. Klientka by si v té době asi neměla plánovat důležité schůzky, protože se v místě aplikace objeví drobné stroupky, místo může lehce opuchnout - jedná se o klasický proces hojení kůže. Stroupky se v žádném případě neodlupují, neškrábou, ale pečujeme o ně jako o klasické stroupky po zranění - samy odpadnou. Je možné používat speciální hojivé přípravky (mastičky), ale i bez jejich pomoci se místo většinou dobře zahojí. Pak zbývá jen užít si, že i v létě na vodě či ve stanu vypadáme dobře… 

Lauřina osobní zkušenost: vyšlo to až napodruhé 

„Moje osobní zkušenost se týkala salonu v Brně, kam jsem se objednala bez předchozí konzultace. Ano, nikdo není neomylný…,“ začíná své vyprávění Laura. „Protože moje obočí není příliš husté, rozhodla jsem se tedy pro doplnění a vymodelování těchto partií. Bohužel jsem však nedbala doporučení kamarádek a zákrok, ačkoli provedený v čistém prostředí sympatickou kosmetičkou, nedopadl dobře: mé obočí nebylo stejné a barva nevyhovovala,“ popisuje vlastní negativní zkušenost šestadvacetiletá sportovkyně a líčí další kroky, které následovaly po nepodařené aplikaci make-upu: „po odloupnutí stroupků jsem se vydala za kosmetičkou, od které jsem bez problémů vyinkasovala zaplacenou částku zpět, a objednala jsem se do jiného salonu. Poučena nezdarem jsem nejdříve absolvovala konzultaci, kde mi kosmetička přesně, vzhledem ke kořeni nosu a linii čela, vyměřila opravu obočí, poté nanesla krycí tělovou barvu na nepodařená místa a vytvořila mnou požadovaný tvar. Celá „akce“ trvala několik desítek minut a vzhledem k mému odmítnutí lokálních anestetik byla poměrně bolestivá. Výsledek stál ale za to, protože po dvou a půl letech obočí nezměnilo tvar ani barvu a je tam, kde má být.“ 

Na co si dát pozor - obavy a rizika 

Nejčastější obavou klientek je přirozenost permanentního make-upu. Tady existuje pouze jedna rada, a to zjistit si dřívější práci dané kosmetičky. Samozřejmě platí, že každá má jiný cit pro krásu a je důležité sladit představy. Druhou obavou bývá bolestivost. Zde platí: žena vydrží víc než člověk. „Z vlastní zkušenosti mohu doporučit umrtvující gel před aplikací, ale i bez něj se to dá zvládnout,“ radí dále Laura.

Z rizik jistě stojí za to upozornit na osobu kosmetičky, která má zákrok provést. Je dobré se předem seznámit, detailně konzultovat představy (tvar a barvu) a podívat se případně na její výsledky. Většina dobrých kosmetiček se ráda pochlubí. Čistota jejího salonu by měla být samozřejmostí. Nespornou výhodou permanentího make-upu je úspora času a hezčí obličej, nevýhodou pak riziko špatné barvy či nepříliš zručné kosmetičky. 

Takže hodně štěstí a dobrou kosmetičku! 

Autor: Monika Petrlová
Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

10–10 z 10
autor:Erika (*.starnet.cz) 22. 2. 2021 22:50 | link
nadpis:linky odpovědět
Permanentní make up je skvělý. Vlastně mi hodně ulehčil život. Tím, že si denně nemusím malovat linky, to je prostě boží. Ale tak jsou i určité rady, třeba https://radchenko.cz/jak-na-ocni-linky/ , jak si udělat hezké linky. Jen mě to teda opravdu nešlo. Asi je to rukama. :)
10–10 z 10
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum