Mějte pěkné zuby. Reprezentují nás

Mějte pěkné zuby. Reprezentují nás

Ženy si hlídají nalíčení očí, správně zvolený make-up či sladění s rtěnkou, stejný důraz by ale měly věnovat i péči o zuby. Nejen proto, aby zuby nezdobily nepříjemné kazy, ale i proto, že krásné zuby jsou zárukou úspěchu.

Proč mít krásné zuby

Není pochyb, že zářivý úsměv zvyšuje osobní přitažlivost a budí sympatie. Korunují ho pěkné zuby, a to jsou především ty zdravé – světlé a bez děr. Jsou nepostradatelné při kousání stravy a velikou měrou přispívají k pocitu sebevědomí. Takový vzácný dar, jakým je bezvadný chrup, však každý člověk do vínku nedostane. Ale nepopadejte skepsi, současné možnosti péče o zuby vám pomohou napravit to, o co vás možná příroda ošidila. 

Nejčastější chyby a omyly v péči

K největším problémům patří zubní kazy a paradontóza. Jsou stále hodně rozšířené – trpí jimi devadesát procent všech mužů a žen. Dá se jim však účinně předcházet. Odborníci říkají, že častou příčinou bývá nesprávná zubní hygiena a nevhodně zvolená strava. Konzumujeme příliš mnoho sladkostí a naopak přijímáme fluóru – obojí negativně ovlivňuje zubní sklovinu. Čištění zubů sice většina lidí počítá k samozřejmým hygienickým rituálům, jenomže jen málokdo zná správnou techniku čistění ústní dutiny. 

Jak pomoci zubům ke zdraví

V první řadě je velice důležitá správná péče. Pokud si zajdete pečlivě prohlédnout veškerý sortiment, který na ochranu zubů nabízejí drogérie, nejspíš se vám z nich zatočí hlava. Pojďme se podívat, jaké prostředky doopravdy potřebujete a jak s nimi správně zacházet. 

Zubní kartáček

Zda elektrický, nebo ruční, to není nejdůležitější. Řiďte se hlavně tím, aby štětinky byly přiměřeně měkké, zakulacené a hlava kartáčku krátká, abyste se s ní dostali i do těch nejhůře přístupných míst. Přírodní štětiny zubní lékaři nedoporučují – jsou totiž příliš ostré a v jejich dutých kanálcích se mohou držet bakterie. 

Zubní pasta

Nejlepší je s obsahem fluoridů, které chrání před zubním kazem a zásobují sklovinu minerály. Odborníci však nejvíce doporučují produkty proti zubnímu kameni, protože obsahují hodně abrazivních čisticích tělísek. Na druhou stranu se ale nemohou používat každý den. Stejné pravidlo platí i pro speciální bělicí krémy. 

Dentální nit a mezizubní kartáčky

Asi 30 % plochy zubů je mimo dosah zubního kartáčku. Právě tyto těsné prostory mezi zuby je nutné zvlášť pečlivě čistit, aby se zabránilo hromadění zubního plaku a zbytků jídla. Zubní kaz a onemocnění dásní často vznikají právě v těchto místech. K čistění je nejvhodnější dentální nit, a také speciálně uzpůsobené mezizubní kartáčky. Ty koupíte v každé lékárně v odstupňované „tloušťce“ a váš zubní lékař by vám měl předem říci, jaká velikost je pro mezery u vašich zubů vhodná. 

Jak používat dentální nit?

 Odtrhněte asi 15 cm nitě a konce si omotejte kolem prostředníků. Lehkým pohybem vpřed a vzad vsuňte nit mezi dva zuby a ohněte ji do tvaru písmene C. Stíravým pohybem nahoru a dolů postupně odstraňujte zubní plak z každého zubu zvlášť. U horních zubů použijte k vedení nitě oba palce a opatrně ji zaveďte mezi zuby a pod dásně. 

Ústní vody

Pomáhají předcházet zubnímu kazu a onemocnění dásní a osvěžují dech. Ale pozor. Mnoho lidí si také myslí, že fungují jako náhrada za zubní kartáček. To je omyl. 

Kdy si čistit zuby

Rozhodně dvakrát denně – ráno a večer – a vždycky až po jídle. Oběd je dobré zakončit „zákuskem“ s větším stíravým efektem, například jablkem, které dokáže částečně odstranit zbytky jídla. Ani jablko však nikdy nenahradí zubní kartáček, protože obsahuje sladké šťávy. Večer po vyčistění zubů už byste neměli nic jíst, když ano, pak si zuby musíte vyčistit znovu. 

Jak zuby správně čistit

Odborníci doporučují vyčistění zubů minimálně dvakrát denně a to tři minuty. Postupovat by se mělo od dásní k zubům. Nezapomínejte ani na vnitřní stranu chrupu. Důležité je si také uvědomit, že při zubní hygieně není potřeba velkého tlaku. Většina lidí si zuby drhne příliš silně, což nemá pro samotné čistění žádný význam. Může to vést spíš k poškození skloviny.

Jemně pohybujte zubní nití, když ji budete silně tahat sem a tam, může se stát, že si v zubu vybrousíte rýhy, nebo si bolestivě poraníte dáseň. Dentisté navíc doporučují, aby se běžný zubní kartáček měnil pravidelně každé dva měsíce. Možná se vám to zdá zbytečné, ale faktem zůstává, že čisticí síla štětin postupem doby a používání významně klesá. Výměna kartáčku by měla okamžitě následovat i po jakékoli infekci v ústní dutině. 

Chytré jídlo chrání před zubním kazem

Ideální pro zuby je vyvážená pestrá strava. Ani nejmlsnější jazýčky se však nemusejí sladkého úplně vzdát. Jen je třeba dodržovat několik základních pravidel.

Čokoláda a spol. – Nejezte ji vícekrát v průběhu dne, ale jen jednou nebo dvakrát denně. Pokud chcete mít opravdu jistotu, že se nevytvoří zubní kaz, nezbývá vám nic jiného, než si zuby po mlsání co nejdříve vyčistit. 

Glukóza a škroby – Potraviny, které obsahují cukrové látky (sušené ovoce, pudink atd.) nebo škroby (např. bílý chleb, chipsy), zanechávají na zubech ideální potravu pro bakterie. Sledujte složení potravin, určitě se vám to vyplatí. 

Mrkev a jablka – Po těch můžete bez obav sáhnout kdykoli se vám zachce. Zrovna tak po sýrech (jsou zdrojem vápníku), ořechách, celozrnných výrobcích a zeleném čaji (obsahuje fluoridy). 

Kosmetika pro dokonalý úsměv

V současné době se nabízí velké množství přípravků na zesvětlení zubů. Nemilé ale je, že tento krok si lidé musí zaplatit sami a někdy vyjde na pěkný balík. 

Bleaching – Provádí se buďto u zubního lékaře, nebo doma. Existují různé systémy: proužky, které se lepí na zuby; roztok nebo gel. V tomto případě se bělicí látka nanáší štětcem. Dále různé nástavce, které se naplní gelem a nasadí na zuby. Pozor, kdo má světlé plomby a umělé korunky, musí počítat s tím, že tyto věci se nevybělí.

Veneers – Jde o tenoučké keramické skořápky, které se lepí na povrch zubů. Uplatňují se u malých vad. Také se používají jako alternativa korunek.

Dazzlers – Tato možnost se objevila teprve před pár lety. Jde o nalepování malých šperků na zuby. A účel? Když se usmějete, nezáří pouze zuby, ale i drobné kamínky. 

Člověku kolikrát až přechází zrak z toho, jaké možnosti nabízí specializovaní zubaři. Vyzkoušejte právě tu, která je pro vás nejpřijatelnější a nejpříjemnější. Úsměv je totiž známkou spokojené a krásné ženy.

Autor: Lucie Janečková 

Jméno: Heslo:
Hodnocení
0 1 2 3 4

Související stránky

Diskuse:

1–7 z 7
autor:nanina 3. 9. 2009 12:08 | link
nadpis:no ja nema pekne zuby ale kedz...odpovědět
no ja nema pekne zuby ale kedze ich mam od narodenia tak som sa s tym zmierila...navyse sa strasne bojim zubara,...inak pozivam zubnu pastu kefku medzizubnu kefku aj zubnu nit a ustnu vodu celkom podla vasich pravidiel
autor:Lenka 4. 9. 2009 08:28 | link
nadpis:Já si pokud možno zuby čist...odpovědět
Já si pokud možno zuby čistím po každém jídle, ale 3 minuty teda nedodržím. Můj zubař mi řekl, že zubní pasta není až tak důležitá, nejdůležitější je technika čištění a správný kartáček.
autor:lena 4. 9. 2009 09:04 | link
nadpis:To mě kontroluje taťka zuby ...odpovědět
To mě kontroluje taťka zuby pokaždé, když se vydíme :D a to mi je :D
Jeden čas jsem na zuby opravdu prdila, ale co jsem začala mít známosti, tak si na to dávám pozor, protože vím, že to není příjemné, když má partner ošklivé žluté zuby.
autor:Ilča 4. 9. 2009 09:15 | link
nadpis:Tak to jám mám sice bílé z...odpovědět
Tak to jám mám sice bílé zuby, ale mám na zadních zubech blomby.K zubaři chodím pravidelně každý 1/2 roku, používám jak normální kartáčeka tak i mezizubní a stejně mám blomby....Může to být i rodové???
autor:Aspiska 4. 9. 2009 10:31 | link
nadpis:Já mám taky plomby na skoro ...odpovědět
Já mám taky plomby na skoro všech stoličkách. A doktor mi řekl,že to může být od antibiotik,pokud jsem je jako malá brala. A to já hodně-zánět ledvin(2x),zánět nosních dutin(2x) plus anginy. Zvlášť širokospektrá antibiotika,jako tetracyklin nebo ampicilin.
autor:lily (197.210.*.*) 20. 5. 2018 03:36 | link
nadpis:thanks dr gbojie for helping me reunite my relationship odpovědět
i want to testify about a great spell caster that help me cast a spell that bring my husband back to me without any delay. I broke up with him with just little misunderstanding hoping we will get back shortly,but things was growing worse until made contact with one of your psychics who helped me with his historical powers to bring him back, i have never believed in a spell caster until i come across him, it will be of great sin if i should go out from here without dropping the contact of this great spell caster, in case you need the help of this great spell caster you can contact him through the site. once again i say very big thanks to you sir for helping me to recover my husband back, and please sir keep your good work because people need your help and in their lives, once more thank you!GBOJIE can help you too Email him at gbojiespiritualtemple@yahoo.com or gbojiespiritualtemple@gmail.com or contact him ons his website:https://gbojiespelltemple.wordpress.com WhatsApp +2349066410185
autor:Niki (*.tmcz.cz) 26. 2. 2020 15:28 | link
nadpis:REodpovědět
Doporučuji ale i pořádnou prevenci TO, že je vybělíte, neznamená, že takové zůstanou. Doporučuji kouknout sem na článek https://dsmile.cz/jak-se-zbavit-zlutych-zubu/

Čtěte více na: http://www.mestozen.cz/vime-vybelit-zuby-ucinne-natrvalo/
1–7 z 7
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum