Odpustit nebo neodpustit?

Odpustit nebo neodpustit?

Někdy v minulosti se stalo něco, co se stát nemělo. Od té doby se cítíme poškozeni, zrazeni, pomluveni, uraženi nebo odstrčeni. Kdykoliv si vzpomeneme na dávnou situaci, rozesmutníme. Občas se nám zdá, že se trápíme celou věčnost.

Zážitek z krizové situaci si nosíme stále u sebe, jako by to byl balvan. Znemožňuje nám volně chodit a jednat tak, jak bychom jinak chtěli nebo mohli. Dnešní článek se pokusí pomoci těm, kdo nevědí, jestli odpustit nebo nedopustit.  

Nedat se a neodpustit

Jedna část naší osobnosti nás přesvědčuje, že štěstí musíme hledat mimo sebe, ve skutečném světě, v hromadění konkrétních věcí. Když se nám to nedaří, hledáme viníka – někoho, kdo způsobil to, že nám není dobře, jak bychom si přáli. Obviňujeme ho z toho, co se nám stalo a jak nám je. Žijeme v nenávisti, konfliktech a strachu. Vyhýbá se nám radost, pokoj, spokojenost a pocit štěstí. Tato část naší osobnosti nevěří v sílu odpuštění, a proto nechce odpouštět nejen druhým lidem, ale i sobě.

Druhá část se drží představy, že tím, že někomu neodpustíme a budeme ho dále trestat, dosáhneme štěstí, že nenávistí a zlobou odvrátíme domnělé zlo, které se nám stalo. Zakrývá nám pravdu, která říká, pomstychtivými myšlenkami zraňujeme v první řadě sami sebe.  

Nespravedlnost

V mnoha případech stojí v pozadí naší neochoty někomu něco odpustit představa, že musíme projevit trochu spravedlnosti. Tato myšlenka začíná na absolutní spravedlnosti. Ukazuje se však, že různí lidé mají odlišné představy o tom, co je a co není spravedlivé.  

Jak odpustit lidem, kteří nám ublížili

 Vezměte si list papíru a napište pod sebe jména lidí, kteří vám nějakým způsobem ublížili. Je možné, že někdo zklamal vaši důvěru nebo vás zradil, pomluvil nebo vás jinak poškodil. Zahrňte do seznamu i ty osoby, o kterých se domníváte, že jim nikdy neodpustíte. Přestože máte dojem, že jde o věci neodpustitelné, přece jen si je zapište. Většinou půjde o lidi, kterým jste před hádkou bezmezně důvěřovali, a zklamání bylo poté velmi hluboké. 

PRVNÍ KROK

Když máte seznam hotový, vezměte si jednoho člověka ze seznamu a pečlivě se nad ním zamyslete. Na druhý list papíru napište přesně to, co se stalo, jak to bylo, jak se zachoval, co dělal a jak se vás to dotklo. Své negativní pocity, které jste při tom a po tom zažila, vyjádřete co nejrealističtěji a nejdramatičtěji. Neberte si při tom žádné „servítky“. Poté si zkuste představit, že jste tento list papíru pustila po vodě a voda ho odnesla někam pryč. Aby se vám konflikt zaryl až do morku kostí, pro jistotu si ho přečtěte znovu nahlas a potom spalte.

Máte-li dobrou představivost, můžete namluvit svou nenávist viníkovi do fantaskního balonu naplněného heliem. Ten potom pusťte a dívejte se, jak mizí, až úplně zmizí v oblacích. Nedržte v sobě bolestné pocity křivdy, zbavte se jich. V žádném případě vám nepomůže ani sebelitování a pocit nevratitelné ukřivděnosti. 

DRUHÝ KROK

V textu, který jste před tím napsala, jste do určité míry vykreslila i sama sebe jako oběť – oběť násilí, podvodu, pomluv nebo třeba zrady. Zkuste se nyní rozloučit s představou, že jste oběť, a nahraďte ji představou optimistické naděje. Pokuste si uvědomit, že jste člověkem, který má svou hodnotu, který je také chybující, ale snaží se vzdor tomu všemu vstát, když padl, a vyhýbat se chybám podobným těm, které udělal.

   

Uvědomte si, že jste schopna změnit svůj postoj jak sama k sobě, tak k druhým lidem. A nejen to. Uvědomte si, že jste schopna dát druhému člověku dar. I tomu, kdo vám udělal něco zlého. I tomu jste schopna dát zcela nezasloužený dar ve formě odpuštění. Této nejradikálnější změny schopna jste. Dokážete-li to, získáte pocit jistoty a sebevědomí. Pak již nemusíte mít pocit, že jste bezmocnou obětí. 

TŘETÍ KROK

Třetím krokem je změna postoje. Představte si klidnou krajinu, např. les, horské jezírko, potok či moře. Snažte se soustředit na klid a mír v této krajině. Uvědomte si, že máte svobodu rozhodnout se s něčím nesouhlasit, něco odmítnout, změnit atd. Odpouštění je věc důležitého rozhodnutí. Zamyslete se při tom nad tím, jaké následky bude mít pro vás osobně rozhodnutí vzdát se snahy o odplatu a odpustit. 

ČTVRTÝ KROK

Napište osobě, která vám něco zlého udělala, dopis. V něm vyjádřete vše o tom, jak celou událost chápete, v čem vidíte nefér její jednání, co si o tom myslíte a co cítíte. Uvědomte si, že odpuštění neznamená, že schvalujete to, co vám druhý udělal. Zároveň ale napište, co máte v úmyslu udělat. Snažte se nevyjadřovat se tak, jako že mu milostivě odpouštíte. Nehrajte si při tom na „milost člověka“, který velkodušně uděluje milost. Dejte si záležet na citlivém a osobitém dojmu vašeho psaní. Poté dopis vložte do obálky. Dopis odesílat nemusíte. Podstatné není to, abyste druhému řekla větu. „Já vám odpouštím“, ale to, že se k té osobě budete chovat jinak, s úctou a respektem.

Každý člověk udělá někdy chybu, ale ne vždy si uvědomí, že by měl za své jednání pykat a nést zodpovědnost. Člověk by měl nejdříve myslet, než svým jednáním urazí nebo zraní. Důležité a těžké situace se dají také řešit bez silných slov a hrubých urážek. Je jen škoda, že málokdo uzná svou chybu a nad svým jednáním se zamyslí.
 
Autor: Lucie Janečková
Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

37–37 z 37
autor:Tina Petersen (197.210.*.*) 30. 3. 2020 04:44 | link
nadpis:Jak jsem dostala svého manžela zpětodpovědět
Ahoj, jmenuji se "Tina Petersen" Jsem z Odense v Dánsku. Byl jsem ženatý 9 let s Oliverem a oba jsme měli spolu dva (2) syny. Oliver byl můj milenec na střední škole, můj vysněný muž a já jsme ho milovali víc, než dokážou vyjádřit slova. Najednou můj manžel začal spát a dávat různé omluvy, proč se nemůže vrátit domů. Děti, které byly zvyklé být vždycky kolem svého otce, ho teď vidí ječmen. Začal mít vnější vztahy s jinými ženami a neuvažoval, jak se budou děti nebo já cítit.

Celý můj svět byl otřesen a zdá se mi, že jsem ztratil jediného člověka, kterého jsem kdy miloval. To se ještě zhoršilo v okamžiku, kdy požádal o rozvod ... Snažil jsem se, aby se co nejvíce snažil, aby ho změnil a zůstal se mnou a dětmi, ale veškeré úsilí bylo marné. Prosil jsem a zkoušel všechno, ale nic nefungovalo.

Průlom nastal, když mě někdo představil tomuto úžasnému, velkému kouzelníkovi, který mi nakonec pomohl ... Nikdy jsem nebyl fanouškem takovýchto věcí, ale prostě jsem se rozhodl neochotně zkusit, protože jsem byl zoufalý a nezbyl jsem na výběr ... Udělal zvláštní modlitby a použil kořeny a byliny ... Během dvou dnů mi Oliver zavolal a byl mi líto všech emocionálních traumatů, které mi způsobil, přestěhoval se zpět do domu a nadále šťastně žijeme jako jedna velká rodina. co úžasný zázrak doktor Zuzu udělal pro mě a moji rodinu. Pomohl mi také vyřešit můj problém s artritidou, se kterým se zabývám roky

Představil jsem mu mnoho párů s problémy po celém světě a měli dobré zprávy ... Jsem pevně přesvědčen, že někdo tam potřebuje pomoc. Pro naléhavou pomoc jakéhokoli typu kontaktujte doktora Zuzu nyní prostřednictvím jeho e-mailu: doctorzuzutemple@gmail.com nebo WhatsApp ho na +2347013499818 a také kontaktujte doktora Zuzu na Viber prostřednictvím +2347013499818
37–37 z 37
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum