Odolejte pokušení fast foodů

Odolejte pokušení fast foodů

V Americe se hamburgery dají s nadsázkou považovat za národní stravu. Také o tom vypovídají postavy některých občanů. Bohužel i u nás je velká obliba fastfoodů, které nabízejí rychlé a relativně levné jídlo, samozřejmě na úkor našeho zdraví.

Jak odolat pokušení?

Když se nad tím zamyslíme, tak fast food pro nás neznamená nic dobrého, sice nám zdánlivě pomůže zahnat velký hlad, ale tím jeho pozitiva končí. Hrozba fast foodů a nezdravého jídla, které nám svými četnými reklamami přímo vnucují, jsou mnohem nebezpečnější pro děti a mládež než pro dospělé.

Pro děti toto stravování představuje módní trend, který je rozšířený celosvětově, proto jim těžko budete vysvětlovat, ať se jim obloukem vyhnou. Je důležité u dětí najít oporu v rodinném prostředí, kdy například vy ani nikdo z rodiny nebude takové jídlo nosit domů, nebo nebudete společně jako rodina takové stravovací zařízení navštěvovat. Návštěvu dětí ve fast foodech snadno omezíte, když budete své potomky zásobovat chutnými a originálními svačinami z domu, tak dítě nebude mít potřebu uspokojovat své chuťoví buňky jinde. Dalším způsobem, jak motivovat děti neutrácet peníze z jejich kapesného, je ten, že jim ukážete, že peníze mohou šetřit a pak si pořídit hodnotné věci, které by si nemohly dovolit, kdyby je utratily ve fast foodech.

Co vás zaručeně odradí

Podle nejrůznějších průzkumů, které se vedly ve stravovacích zařízeních typu fast food, jsou zde na denním pořádku prohřešky proti hygienickým pravidlům. Ve velkém počtu těchto provozoven se objevují hlodavci, odpadky, hmyz a špína na místech, kde je to nepřijatelné. Přes polovina provozoven je označena za kriticky znečištěné. Důvody, které vedou k takovému označení, jsou zcela jasné: nevhodné teploty pro skladování jídla, maso, které je nedovařené, zaměstnanci, kteří potraviny berou do holých rukou, podotýkám často neumytých, jelikož v některých provozovnách byste těžko hledali mýdlo.

Tajemství zlatavých hranolek

Některé řetězce používají pro smažení hranolek živočišný tuk, což způsobuje, že hranolky jsou pak mnohem více nasyceny tukem než třeba hamburger. Atraktivní zlatavou barvu hranolek z fast foodu způsobuje oxid siřičitý, který hranolky dobarvuje. Navíc se pro jejich chuť používají nejrůznější chemické přídavky a cukr. Takže se nenechte mýlit tím, že jejich chuť je způsobena bramborami.

Co najdete v koktejlech

Ve fast foodech se opravdu nepřipravuje nic zdravého, ani obyčejný shake z jahod nebo jiného ovoce neobsahuje tuto přísadu. Zatímco doma si takový shake snadno připravíte v mixéru pomocí jahod, mléka a případně i zmrzliny, v těchto provozovnách v shaku očekávejte hovězí nebo kuřecí produkty, dochucovadla, hlízy, kvasnice a nejrůznější aroma. Dále se hojně využívá živočišná želatina, která udrží správnou hustotu shaku. 

Příliš mnoho cukrů a smaženého

Bílé housky a žemle, které fast foody prodávají, mají vysoký obsah cukrů jako každé jiné těsto, proto mnohem zdravější by bylo celozrnné pečivo. Stejně tak i slazené nápoje typu coly nepřidají na zdraví. Samozřejmě že v těchto zařízeních najdete i neperlivé či perlivé vody, ale které dítě sáhne po vodě raději něž po přeslazené cole? Ve většině případů rozhodně zvítězí cola.

Strava v provozovnách fast foodu je málo pestrá, neustále se zde nabízí smažené maso v bílé housce. V podstatě nemáte na výběr ani z ničeho jiného. Obohacení by mohlo přijít v podobě více druhů masa, nejen smaženého, v zelenině nebo ovoci, a samozřejmě v houskách, které nebudou z bílé mouky. Postupně se objevují snahy ze strany provozovatelů těchto zařízení zlepšovat kvalitu potravin i hygienické nároky, ale to nemění nic na faktu, že toto jídlo je a bude nezdravé, jelikož na smaženém jídle nenajdete pomalu nic pozitivního, ani kdybyste se opravdu snažili. Nemluvně o tom, že po spořádání hamburgerů v housce je vám parádně těžko a máte pocit, že jste přibrali 5 kilo.

Pozor na paměť

Je to paradoxní, ale i strava má vliv na naše pamatování. Příliš mnoho tuků a potravy připravované na přepáleném tuku má za následky zhoršování krátkodobé paměti. Jestliže budete nepřetržitě po dobu deseti dnů konzumovat stravu z fast foodů, nadbytek tuků ovlivní vaši paměť. V buňkách se objeví velké množství bílkovin a ty snižují efektivitu buněk při práci s kyslíkem.

Proti těmto typům stravování se těžko bojuje, jejich reklama je polovinou úspěchu. Snaží se nalákat zákazníka na tváře celebrit, na televizní reklamy, na dárky pro děti. Nechci se tady ani zmiňovat o způsobů získávání masa do těchto provozoven, sami si dokážete představit, jakým způsobem se to děje a jak je to pro zvířata humánní a jak moc ne. Je na každém z nás, jak se k těmto stravovacím návykům postaví, zda chceme v brzké době trpět obezitou nebo nejrůznějšími kardiovaskulárními chorobami, zda rychlé stravování je pro nás tou nejlepší volbou. Pokud jsme dospělí, rozhodneme se sami, jaké stravování zvolit, ale pokud se jedná o naše děti, těm by se mělo zabránit v návštěvách těchto provozoven. Uvědomme si totiž, že tam na ně nečeká nic převratně zdravého.

Autor: Pavla Musilová 

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–8 z 8
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:59 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:sherry lugard (199.66.*.*) 29. 11. 2018 11:19 | link
nadpis:effective and powerful love spell caster and a lottery spell caster výše | odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 15:48 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:27 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:59 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:00 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:44 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:Jerry LEE (64.62.*.*) 10. 1. 2021 10:27 | link
nadpis:lee.jerry5555@gmail.comodpovědět
Ahoj,
Jsme profesionální úvěrový tým Cyber Tech s velkým kruhem
na světě infikovaném více než 3 miliony debetního malwaru a
skimmery, dostáváme prázdnou bankomatovou kartu a načítáme je spoustou peněz
rychle a bezpečně, s nimiž si můžete vybrat hotovost v eurech nebo
Švýcarský frank z bankomatů a lze jej použít v jakémkoli POS systému
Poznámka: Naše karty jsou nelegální, ale věřte mi, že jsou 100% bezpečné
Kontakt: Daneil Jerry LEE
E-mail: lee.jerry5555@gmail.com
WhatsApp +3197005033695
1–8 z 8
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum