O zdravé výživě dětí...

O zdravé výživě dětí...

…toho bylo napsáno již tolik, že bychom všichni mohli být odborníky na výživu. Výzkumy ale dokazují, že realita je jiná. Bohužel. Již v dětském věku se formují celoživotní návyky a mnoho rodičů si neuvědomuje, že zdravá výživa jejich dětí je velmi důležitá, že má specifické nároky a potřeby, které jsou dané růstem a vývojem jejich organizmu. 

Dětem rozhodně nestačí jen menší porce našeho obvyklého pokrmu, neboť v období vývinu potřebují větší přísun kvalitních živin, které zaručí jejich růst a správný vývoj orgánů. Optimální příjem energie je individuální a základním ukazatelem správnosti výživy je především zdravotní stav dítěte, jeho váha, psychická i fyzická kondice. Aktivně sportující děti rozhodně „spálí“ více kalorií než jejich vrstevníci, kteří jsou s pohybem „na štíru“. Je třeba mít na zřeteli projevující se známky nadváhy, neboť v dospělosti se obezita těžko léčí. Jen tak pro zajímavost; aktivně sportující děti často spotřebují více energie než dospělý člověk se sedavým způsobem života.

Při sestavování jídelníčku pro děti pamatujte, že…

… vše začíná už ráno. Pravidelná snídaně nastartuje metabolizmus dítěte na celý den. Při snídani je třeba pokrýt nedostatek tekutin po noční pauze. Zdravá strava by měla být také zastoupena ve svačinách nejen dětí školou povinných. A proto připravujte dětem svačiny, neboť někdy jim (bohužel) nahrazují snídani. Svačiny se pak stávají jediným zdrojem živin během dopoledne a zajišťují nutný přísun živin a energie. Jako základ volte celozrnné pečivo nebo chléb, máslo nahraďte pomazánkami nebo rostlinným tukem, místo turistického salámu zvolte kuřecí šunku nebo nízkotučný sýr, chybět by nemělo ovoce či zelenina. Když už chcete dítěti dopřát něco sladkého na mlsání, kupte raději müsli tyčinku s ovocem. Myslete také na odpolední svačiny dětí; ty zabraňují přejídání u večeře.

Vhodná strava pro děti má dvě základní podmínky, první je výběr vhodných potravin a druhou jejich úprava, která by měla vyhovovat požadavkům správné výživy; tj. smíšená strava nejen kaloricky vydatná, ale obsahující všechny druhy živin v takovém množství, které vyžaduje určité věkové období. Dětský organizmus je citlivý, proto těžko snáší pokrmy horší jakosti, těžce stravitelné, příliš kořeněné, solené apod. Jídelníček by měl tedy obsahovat spojení takových pokrmů, které se k sobě hodí chuťově, konzistencí i barevně. V neposlední řadě by se mělo přihlížet k sezónním požadavkům a možnostem. V létě zařazujeme pokrmy méně sytivé, snáze stravitelné a „chladné“, v zimě zase lépe chutnají pokrmy kaloricky bohatší, teplé a které zahřejí.

Dopřejte dětem pestrou a rozmanitou stravu

… bohatou na ovoce a zeleninu, celozrnné potraviny a mléčné výrobky. V jídelníčku dětí by se denně měly vyskytovat mléčné výrobky (přednost dejte polotučným) a celozrnné obilniny, které obsahují důležité sacharidy, vlákninu, zinek, železo, vápník a vitaminy B1 a B6. Ovoce a zelenina poskytují kromě vlákniny nezbytný vitamin C, provitamin A, vápník, draslík, železo a hořčík.

Dodávejte dětem pravidelně kvalitní zdroje bílkovin. Zařaďte do jídelníčku mořské ryby, alespoň jednou v týdnu. Ryby obsahují důležité mastné kyseliny typu omega -3, jód, fluor a vitaminy A i D. Také luštěniny jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, vitaminů skupiny B a rostlinných bílkovin. Nechutnají vašim dětem luštěniny? Snadná rada. Není nutné připravovat pouze čočku na kyselo či hrachovou kaši, luštěniny můžete podávat ve formě pomazánek, polévek a salátů. ; drůbeží a rybí maso, luštěniny, cereálie.

Děti by se neměly přejídat, ale ani hladovět, jíst by měly pravidelně 5 – 6krát denně, čímž zabráníte pocitům nekontrolovatelného hladu a nárazovému přejídání. Sledujte proto celodenní stravování svého dítěte, nestačí dát mu kvalitní jídlo pouze k večeři.

Velikost porce by měla být přiměřená jejich růstu, hmotnosti a pohybovým aktivitám.

Do jídelníčku je třeba zařazovat a zpracovávat pokrmy z jakostních potravin. V rámci možností jako způsob přípravy upřednostňujte vaření, dušení, pečení, méně vhodné je smažení. Při přípravě jídla dejte přednost kvalitním olejům a rostlinným tukům před tuky živočišnými. Děti by měly přijímat cukry hlavně z cereálií, ovoce a zeleniny, přeslazených pochutin by se měly vyvarovat. Učte děti střídmosti v konzumaci sladkostí a slazených nápojů.

Důležitý je také vhodný výběr nápojů. Doporučují se pít ovocné čaje, vhodné jsou nápoje s ovocnými či zeleninovými šťávami, případně obohacené vitaminem C, lehké nebo jemně perlivé ochucené minerální vody nebo džus zředěný vodou. Naučte děti správnému pitnému režimu, měly by vypít alespoň 1,5 až 2,5 litru tekutin denně.

Nejlépe naučíme své děti správným návykům, když budeme sami zdravě jíst… a není to jenom o zelenině jako příloze k obědu. 

Autor: Jarmila Tománková

 

Jméno: Heslo:

Diskuse:

20–45 z 45
autor:ajamaja 10. 4. 2008 20:07 | link
nadpis:Nemám ráda tlusté děti, ne...odpovědět
Nemám ráda tlusté děti, ne že bych pro ti nim něco měla, jen nechápu, jak mohou jíst tak nezdravé věci.Vždy když jdu kolem McDonaldu a vidím ty obézní děti, který se plní těma kalorickýma hamburgrama s hranolkama a zalejvají to colou, ach,to je hrozné....kdyby si jen trochu naplánovaly jídelníček ....!!!!!!!!!!!
autor:Dana 27 10. 4. 2008 20:14 | link
nadpis:ajamaja maš pravdu ještě ž...odpovědět
ajamaja maš pravdu ještě žě me dve ratolesti jsou drobne hlavně jsem jim obou zařidila celotydenni pohybove kroužky tak snad jim to něco do života da
autor:nanina 11. 4. 2008 12:21 | link
nadpis:v dnešnej dobe žijú deti ve...odpovědět
v dnešnej dobe žijú deti velmi nezdravo
autor:blesksoft 12. 4. 2008 16:04 | link
nadpis:strašně závidí dětem, že...odpovědět
strašně závidí dětem, že jezdí o víkendech do Mekáče a on ne. Vyřešily jsme to tak, že když je hodný a ve školy je všechno v pořádku tak jednou za měsíc tam zajedeme na Heppy miel
autor: MARKÉTA 12. 4. 2008 17:59 | link
nadpis:Můj 13-ti letý syn toho takodpovědět
Můj 13-ti letý syn toho také moc nesní. Hůavně má rád uzeniny a zelenina mu moc neříká. Sladké moc nemusí, má rád jen čokoládu. Zatím je štíhlý jako proutek. Teď byl úspěch - začal jíst rajče a papriku! Jsem zvědavá, jak to bude pokračovat.
autor:Dana 27 12. 4. 2008 18:01 | link
nadpis:uzeniny no to je prušvich asi...odpovědět
uzeniny no to je prušvich asi skoro všude ja je taky miluju no
autor:Tapta3 12. 4. 2008 18:05 | link
nadpis:Jo jo, nektere dnesni deticky ...odpovědět
Jo jo, nektere dnesni deticky jsou opravdu ponekud vice zakulacene po americkem stylu.Vzdy si rikam - chudaci,rodice na ne nedohlednou. Doufam,ze jednou budu lepsi matka,protoze se to lehce kritizuje,ale nekdy je realita jina.
autor:Dana 27 12. 4. 2008 18:07 | link
nadpis:jojo ještě že moje jsou v p...odpovědět
jojo ještě že moje jsou v poho nevim po kom ale jsou
autor:berry 14. 4. 2008 13:29 | link
nadpis:Tapta3: Taky doufam....odpovědět
Tapta3: Taky doufam.
autor:Zuzule 14. 4. 2008 13:47 | link
nadpis:Jojo, tohle mě teprve čeká ...odpovědět
Jojo, tohle mě teprve čeká a také z toho mám děs, abych to vše dobře zvládla. Zvlášť, že s genama moc nepřispěju, předky mám kulaťoučké až až - tedy rodiče ne, ale z tátovy strany jsou ty geny holt takové kulaté :)
autor:Lenka 14. 4. 2008 13:57 | link
nadpis:Většinou jsou děti takové,...odpovědět
Většinou jsou děti takové, jako byli rodiče.
autor:Zuzule 14. 4. 2008 14:06 | link
nadpis:Lenka: to jo :)...odpovědět
Lenka: to jo :)
autor:xxx 14. 4. 2008 18:17 | link
nadpis:Je fakt, že základ dětské ...odpovědět
Je fakt, že základ dětské stravy je na základě toho, jak k tomu přistupují rodiče...
autor:Simona 15. 4. 2008 15:30 | link
nadpis:před synem/6 let/ se můžu c...odpovědět
před synem/6 let/ se můžu cpát zeleninou a ani to sd ním nehne.jo taková čokoládička ho dokáže zvednout ze židle.co do něj dostanu je syrová mrkev nakrájená na kolečka,když sleduje se zaujetím televizi:-))
autor:dia102 15. 4. 2008 18:58 | link
nadpis:deti a jedlo...velky prolem......odpovědět
deti a jedlo...velky prolem...im totiz nic nechuti. :D
autor:Lena 20. 4. 2008 09:23 | link
nadpis:no to je opravdu hrozné..odpovědět
děti jsou strašně vybíravé oraganismy...furt jim něco nechutná..a hlavně nesnáším ty co říkají o jídle fuj to je hnus atd..
autor:Kristýnka 20. 4. 2008 22:23 | link
nadpis:chodím už celkem dlouho do p...odpovědět
chodím už celkem dlouho do plavání, a tam je to poslední dobu celkem hrůza! Tolik tlustých dětí, co jsem viděla za posledního půl roku, jsem neviděla snad v celém svojem životě! Je to děs, nechápu, jak to ti daní rodiče mohou dopustit....chudák dítě, určitě nestíhá v tv ve škole a ostatní děti se jim smějía to je jen "prkotina" oproti zdravotním problémům apod. a v dětském věku se zadělává na obezitu v dospělosti!
autor:bela1 20. 4. 2008 22:27 | link
nadpis:a je to tym, ze su stale pri k...výše | odpovědět
a je to tym, ze su stale pri kompoch a play stationoch a telkach. my ked sme boli detmi sme behali po vonku, hrali rozne hry a vobec sme nemuseli jest, mama nas musela volat na obed alebo veceru. a teraz tie deti nic nerobia len chatuju a jedia a jedia ....
autor:Kristýnka 20. 4. 2008 22:31 | link
nadpis:jj, přesně tak, a nejhorší...odpovědět
jj, přesně tak, a nejhorší je, že si ti rodiče myslí, že když je vezmou do toho makáče, že jim udělají radost......kdyby jen věděli, jaké hnusy do nich perou!v Americe je prej zákon na týrání zvířat a patří tam i jejich přežírání, které se projeví na zdraví a jsou podle váhy zjevné...tak já bych to zavedla tady u nás na děti a jejich rodiče!
autor:stanka 21. 4. 2008 14:55 | link
nadpis:co by ste ale urobili s rozmaz...odpovědět
co by ste ale urobili s rozmaznaným jazýčkom vášho manžela?Ten môj má tvrdú hlavu a vidí to aj môj syn.Stačí vidieť s akým výrazom moj muž zje šalát./aspoň že ho zje/Asi budem musieť zaviesť typ oddelenej kuchyne.
autor:bela1 27. 4. 2008 10:36 | link
nadpis:taku kuchynu mi vedieme uz dav...výše | odpovědět
taku kuchynu mi vedieme uz davno, ja som dost vyberava nejem zajacov, divinu a pecene kura ... preto mamca vari v takych pripadoch min. dve jedla
autor:Lucinka 22. 4. 2008 23:26 | link
nadpis:do deti dostat zeleninu nebo n...odpovědět
do deti dostat zeleninu nebo nejake vitaminy je nekdy zazrak..
autor:kikina 26. 4. 2008 17:34 | link
nadpis:mám stejný problém.Zeleninu...odpovědět
mám stejný problém.Zeleninu malá nechce jíst vůbec.Z ovoce jen jablka a banány....
autor:nanina 26. 4. 2008 17:42 | link
nadpis:našamaličká toto všetko mi...odpovědět
našamaličká toto všetko miluje a njardšej vyberá hrášok a mrkvičku
autor:mima 6. 5. 2008 16:28 | link
nadpis:nas zase je a dost vela toho z...odpovědět
nas zase je a dost vela toho zie ale vobec nepribera.
autor:mima 6. 5. 2008 16:29 | link
nadpis:ale som rada ze ho nemusim do ...výše | odpovědět
ale som rada ze ho nemusim do jedla nutit. iba niekedy... ale inac som spokojna
20–45 z 45
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum