Není zdravé všechno, co se zdravě tváří

Není zdravé všechno, co se zdravě tváří

Můžeme si hubnutí zjednodušit? Stačí se opravdu zaměřit na tzv. „lehké“, nízkokalorické potraviny bez cukru a tuku, klasické rohlíky vyměnit za tmavé pečivo a v lednici vyhradit nejvíce místa výrobkům označeným jako „fitness“ ?

Bohužel, není všechno zlato, co se třpytí, a bez přemýšlení a počítání kalorického příjmu a výdeje se ani nadále neobejdeme.  

Snadné hubnutí s light výrobky?

Označení „light“ může znamenat celou řadu věcí. U potravin jde většinou o snížený obsah tuku nebo cukru, a to o 30 % oproti srovnatelným výrobkům. Ale pozor. Oč méně je v „lehké“ potravině cukru, o to více v ní může být tuku (nebo naopak), takže ve výsledku může být v porovnání s klasickými potravinami energetický příjem stejný, nebo i vyšší. Nenechme se tedy zmást výživovými tvrzeními, jako je „light“ nebo „nízkotučný“, ani obchodními názvy „linie“, „fit“ či „silouette“. Vždy si v první řadě prostudujme údaje na etiketě a při výběru se řiďme obsahem živin a energie.

Tip: Místo „odlehčeného“ jogurtu si klidně dopřejte neodtučněný s obsahem tuku do 3 %. 

U šunky nedejte na názvy, rozhodující je obsah masa

Šunka označená jako „fitness“ evokuje zdraví a štíhlost, ve skutečnosti to však může být naopak. Kromě toho, že může obsahovat velké množství soli, konzervanty, dusitany a glutamát sodný, může být i nežádoucím zdrojem tuku. Nespoléhejme se na údaj, že šunka obsahuje „snížený obsah tuku“, a pečlivě prostudujme tabulku energetických hodnot.

Tip: Uzeniny obecně bychom měli při redukci váhy omezit. Pokud si chceme dopřát kousek šunky, zvolme tu, která obsahuje přinejmenším 90 % masa. 

Snídaňové cereálie nemusí zasytit nadlouho

Müsli a cereálie ve formě lupínků, kuliček či polštářků se tváří jako zdravá snídaně, zvláště když výrobce láká na celozrnné cereálie a minerální látky. Stejně výrazně ale není uvedeno, že oblíbené „snídaňovky“ obsahují spoustu cukru a často velmi nekvalitních tuků, a že některé z nich dokonce vykazují i přílišný obsah soli a nedostatek deklarované vlákniny.

Tip: Vyhněte se směsím, které jsou extrudované nebo pufované. Zvláště pufované potraviny výrazně zvyšují glykemický index, což znamená rychlý nástup hladu brzy po jídle. 

„Bez cukru“ není vždy bez cukru

Buďme na pozoru i v případě, že je výrobek označen tvrzením „bez cukru“, což znamená, že by měl obsahovat maximálně půl gramu cukru na 100 g. I zde je potřeba dobře si prohlédnout energetickou tabulku. „Cukrem“ má totiž výrobce na mysli cukr řepný, potravina však může obsahovat náhradní sladidla, která mají mnohdy srovnatelný obsah energie. A třeba taková dia čokoláda obsahuje místo řepného cukru energeticky stejně vydatnou fruktózu a navíc může obsahovat více tuku než klasická čokoláda. 

„Zdravé“ sladkosti mohou klamat

Müsli tyčinky, celozrnné sušenky, zkrátka maličkosti k zakousnutí, které vypadají neškodně, mohou nepříjemně překvapit vysokým obsahem cukru a potravinových náhražek. Navíc bývají často vylepšené polevou z nekvalitních ztužených tuků. Při nákupu si prostudujte především obsah cukru a cereálií, všímejte si také toho, jaké konzervační látky obsahují.  

Vítězí celozrnné pečivo

Myslíte si, že tmavý rohlík posypaný semínky je zdravější a při dietě vhodnější než bílé pečivo? Může být, a nemusí. Bageta, která se prodává v obchodě pod označením „tmavá“ , může být totiž obyčejné bílé pečivo dobarvené karamelem či praženým ječmenem. Pro zdraví a štíhlou linii tak není rozhodující barva pečiva, ale obsah vlákniny, a ten je nejvyšší u pečiva celozrnného, ať už je pšeničné, nebo žitné. To by mělo podle normy obsahovat z 80 % procent celozrnnou mouku. Pozor také na obchodní názvy jako „vícezrnný“ nebo „mnohozrnný“. Sdělují nám pouze to, že pečivo bylo vyrobeno z více druhů zrn, ale není z toho jasné, zda zrno bylo celé, či nikoliv. O obsahu vlákniny tedy nic nevypovídají. 

Tip: Pokud nedostanete v obchodě celozrnné pečivo, kupte alespoň grahamové, které obsahuje o něco více vlákniny než pečivo bílé. 

Pozor na 100% ovocné džusy

Jednou z hlavních zásad hubnutí je dodržování pitného režimu, jehož základem by měla být čistá pramenitá voda. Pro zpestření si můžeme sem tam dopřát i jiný nápoj jako sklenku ovocného džusu, šálek ovocného čaje či minerálku. Ovocné čaje volme nejlépe přírodní, bez chemických barviv a aromat. U minerálních vod je třeba pohlídat si obsah sodíku. Sodík totiž způsobuje zadržování vody v těle, což je v případě redukční diety zvláště nežádoucí. K častějšímu pití jsou vhodnější tzv. „lehké“ minerální vody s nižším obsahem minerálních látek. Největší nebezpečí na nás číhá v podobě 100% ovocných džusů „bez cukru“. Reklama se v nás snaží vzbudit pocit, že můžeme takového „dietního“ džusu vypít beztrestně klidně i litr denně. „Bez cukru“ znamená v tomto případě pouze to, že do džusu nepřidal výrobce žádný cukr navíc. Jenže ovocný džus sám o sobě obsahuje ovocný cukr, fruktózu, a to v nemalém množství. Litr 100% ovocného džusu se rovná 2 000 kJ, což odpovídá energetickému příjmu z lehčího oběda. Neznamená to, že musíme na ovocné džusy zanevřít, jen je třeba dobře si pohlídat vypité množství a nezapomínat jej přičíst k celkovému dennímu energetickému příjmu. 

Tip: Méně energie obsahují mošty nebo džusy zeleninové (100 ml džusu z hroznového vína = 290 kJ, 100 ml džusu z mrkve = 90 kJ).

Zdroj: Metro Zdravé hubnutí

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–11 z 11
autor:Jana K. (*.iol.cz) 13. 3. 2012 11:38 | link
nadpis:To je pěkný a poučný člá...odpovědět
To je pěkný a poučný článek... dky za něj
autor:sherry lugard (199.66.*.*) 29. 11. 2018 11:19 | link
nadpis:effective and powerful love spell caster and a lottery spell caster výše | odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:Bosorecka 13. 3. 2012 16:11 | link
nadpis:až po prečítaní článku s...odpovědět
až po prečítaní článku som si uvedomila, ako som sa nesprávne stravovala a podliehala klamlivému označovaniu výrobkov light, 0,1% tuku a podobne...váš článok mi otvoril oči a rozšíril obzor :)
autor:zoee 17. 9. 2014 15:07 | link
nadpis:As the weather is getting hotter and hotterodpovědět
As the weather is getting hotter and hotter, you are recommended to pick up some sexy cool clothing online, such as sexy swimwear, babydoll&chemise, cheap fashion dresses or hot sexy clubwear. You can easily find these cheap on offer in our store: http://www.citysexylingerie.com
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:46 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 15:48 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:18 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:54 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:00 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:44 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:Jerry LEE (64.62.*.*) 10. 1. 2021 10:26 | link
nadpis:lee.jerry5555@gmail.comodpovědět
Ahoj,
Jsme profesionální úvěrový tým Cyber Tech s velkým kruhem
na světě infikovaném více než 3 miliony debetního malwaru a
skimmery, dostáváme prázdnou bankomatovou kartu a načítáme je spoustou peněz
rychle a bezpečně, s nimiž si můžete vybrat hotovost v eurech nebo
Švýcarský frank z bankomatů a lze jej použít v jakémkoli POS systému
Poznámka: Naše karty jsou nelegální, ale věřte mi, že jsou 100% bezpečné
Kontakt: Daneil Jerry LEE
E-mail: lee.jerry5555@gmail.com
WhatsApp +3197005033695
1–11 z 11
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum