Je svatba nástrojem pro štěstí ve vztahu?

Je svatba nástrojem pro štěstí ve vztahu?

Svatba je považována za důkaz fungujícího vztahu a vyvrcholení lásky. Pro partnery i jejich příbuzné je to velká událost, která má symbolicky odstartovat jejich společnou cestu životem. Opravdu to tak funguje?

Z lásky, nebo z rozumu?

Rozdílů mezi svatbou z lásky a z rozumu (rozuměj - z nutnosti) je několik. Zatímco láska je samozřejmě důvod zcela přirozený a z hlediska logického přání obou partnerů o dlouhodobě fungující manželství nejspolehlivější, ty ostatní jsou vždy nějakým způsobem zidealizované, což zpravidla bývá chyba. Protože velké procento takových manželství dříve či později končí rozvodem.

Otázkou tedy je, proč o svatbě vůbec uvažovat, když člověk necítí lásku, ale v nejlepším případě „pouze“ jakousi naději na zajištěný rodinný život. Vždyť dobře fungující manželství je úplně jiná záležitost než sebelepší vztah se sympatickým kamarádem, kterého třeba vnímáte jako spolehlivého a sympatického muže, ale to vůbec nemusí znamenat, že vám automaticky bude vhodným manželem a otcem vašich dětí. Protože pokud tam není ta láska v pravém slova smyslu, je to svatba pouze účelová, což je v konečném důsledku mnohem horší než případné nemanželské dítě.

Dítě a svatba

„Musíme se vzít, protože čekáme dítě,“ bývá ještě dnes pro někoho jasný důvod ke svatbě. Ovšem už ne tak častý jako dřív (skoro by se chtělo říct – naštěstí). Zatímco dříve bylo nemanželské dítě chápáno jako vrchol nezodpovědnosti, dnes je to skoro moderní. Nejspíš i proto, že to bývá pro, jakože svobodnou matku (i když ve skutečnosti šťastně zadanou ženu) z finančního hlediska o něco výhodnější než pro vdanou ženu na klasické mateřské.  Je vůbec zajímavé v tomto směru sledovat vývoj ve společnosti. Buď se páry rozhodnou pro svatbu právě proto, že chtějí založit rodinu, anebo naopak se svatbou nepospíchají, ani když je dítě již na cestě. Žít společně i s dítětem jako rodina, a přitom nebýt manželi, je něco jako nový moderní trend, i když jej zastánci tzv. tradiční rodiny odmítají.

Musejí být rodiče zároveň manželé?

Pokud tedy připustíme, že dítě nemusí nutně znamenat svatbu, pak zároveň můžeme připustit, že k tomu, aby partneři byli dobrými rodiči, nemusí být nutně manželé. Kromě klasického modelu, kdy se svatbou z jakéhokoli důvodu nepospíchají, je tu ještě ta varianta, že společně vychovávají dítě, jehož biologický rodič je pouze jeden z nich. Pak samozřejmě záleží na tom, aby ten druhý přijal rodičovskou roli se vším všudy a dítě jej jako rodiče skutečně vnímalo. To však až na výjimky funguje pouze u malých dětí. I tak ale jistě platí, že je lepší být sice nemanželské dítě, ale mít mámu a tátu (byť jeden nebo druhý z nich není biologický rodič), než žít v tzv. neúplné rodině. Jinými slovy – pro dobrou výchovu dítěte není svatba lépe řečeno manželský vztah partnerů stěžejní záležitost.

Je „ANO“ tak nutné?

A tím se dostáváme k dalším otázkám: Jak moc je svatba pro člověka vlastně důležitá a po jak dlouhém vztahu je rozumné si říct ono oficiální ANO? Zatímco dřív byla svatba jediným logickým vývojem většinou delšího soužití, dnes jsou lidé schopni brát se i po pár měsících. Neberou to totiž jako celoživotní závazek, ale spíše jako zpestření nebo jako takový test sebe sama. Ne zrovna zřídka takové manželství skončí ještě dřív, než se dvojice vrátí ze svatební cesty. Podobné manýry známe sice spíše ze světa celebrit, stále více se však objevují i mimo showbyznys. Nedá se říct, že by na takové manželské zkoušce bylo něco vysloveně špatného (pokud není obětí jeho krachu společné dítě), i když to může působit nemorálně.

Svatba je krásná, ale štěstí si za ni nekoupíš

Dovolím si parafrázovat popěvek z písničky dua Hapka/Horáček – Štěstí je krásná věc. Protože ač se jistě všichni shodneme, že svatba je krásná a důležitá pro každého, rozhodně nemá takovou sílu, aby automaticky přinesla štěstí. To záleží pouze na obou partnerech, jestli si dokážou vybudovat harmonický vztah. Ale rozhodně nemůžou čekat, že jejich případné neshody vyřeší svatba. To je velký omyl. 

Stejně, jako se někteří rozhodnou pro svatbu nepřiměřeně brzy, je už stejně běžné neříct si oficiálně ANO ani po mnoha společných letech. Ve svém okolí jsem zjistil, že vnímat svatbu jako nástroj na zaručené rodinné štěstí se nevyplácí. Slyšel jsem například příběh, v němž se pro svatbu rozhodli po osmiletém fungujícím vztahu. Ovšem půl roku po svatbě bylo zároveň po vztahu, protože si žena našla někoho nového. Jeden můj kamarád se v naději na klidný rodinný život pro změnu oženil tak nešťastně, že neznám nikoho, kdo by byl více pod pantoflem, protože horší než jak je to v jeho případě už to prostě být nemůže. Samozřejmě, že stále ještě existují i šťastná manželství. Například po devítiletém vztahu mé kamarádky byla svatba jen formalita a dnes s manželem vychovává několikaměsíční dvojčátka. A ještě jeden příklad, který mluví pro spokojené manželství – jeden můj známý se oženil už před čtyřmi roky. Ne kvůli dítěti ani kvůli jinému důvodu tzv. „z rozumu“. Ale zkrátka z čisté lásky, která jim prý stále funguje. A dítě neplánují dřív, než jeho žena nedodělá školu, tedy až za několik let.

Těm z vás, které máte do svatby ještě daleko, a těm, které se na svatbu právě chystáte, přeju, ať je to svatba skutečně z lásky. A těm, které už jste vdané, přeju šťastné manželství, co nejdéle to půjde.

Autor: Jakub

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–5 z 5
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:43 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:sherry lugard 29. 11. 2018 11:31 | link
nadpis:effective and powerful love spell caster and a lottery spell caster výše | odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 15:55 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:50 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:jolena rodriguez (197.210.*.*) 28. 5. 2018 11:31 | link
nadpis:jolenarodri112@gmail.comodpovědět
I am very happy today with my family. My husband left me for a good 3 years now, and i love him so much, i have been looking for a way to get him back since then. i have tried many options but he did not come back, until i met a friend that darted me to Dr.gbojie a spell caster, who helped me to bring back my husband after 2 weeks. Me and my husband are living happily together today, That man is great, you can contact him via email gbojiespiritualtemple@gmail.com Now i will advice any serious persons that found themselves in this kind of problem to contact him now a fast solution without steress.. He always hello, now i call him my father.contact him now he is always online email (gbojiespiritualtemplre@gmailcom ) or contact him on his whatsapp mobile +2349066410185 or contact him on his website:https://gbojiespelltemple.wordpress.com.
1–5 z 5
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum