Nástrahy nočního mlsání

Nástrahy nočního mlsání

Také v noci nárazově či pravidelně pleníte ledničku? Ať už tak děláte občas, nebo každou noc, jste si nejspíš dobře vědomá toho, že je něco špatně. Ale co s tím, když je to tak lákavé?

Jak se říká: Zakázané ovoce chutná nejlépe. Kdybychom to vzali doslova - ovoce je většinou ale to poslední, na co přijde při nočním debužírování řada. Naopak v noci nám nejvíce chutná vše sladké nebo tučné. Pojďme se podívat na problém nočního mlsání podrobněji.

Existuje vědecká domněnka, že tma má vliv na to, že se naše sebeovládání v noci snižuje. Sebeovládání je údajně nejlepší ráno po spánku. To by možná částečně vysvětlovalo, proč se celý den držíme a jíme dietně a v noci jsme, co se týká jídla, jako utržené. Je velmi pravděpodobné, že noční návštěvy ledničky budou mít za následek kila navíc, a to asi nechce žádná z nás. V horším případě můžou vést až ke zdravotním problémům. Jíst ale můžeme i dvě hodiny před spánkem, aniž bychom ztloustli. Jídlo by však nemělo být největší z celého dne. Důvodů, proč jíme večer nebo v noci, existuje více.

Jezte přes den, ne před spaním

1. Pokud občas jíte pozdě večer nebo v noci z důvodu, že si přes den na pořádné jídlo nejste schopna udělat čas, zkuste následující tipy:
- Nevynechávejte oběd, pokud na něj máte málo času, kupujte si k obědu zeleninový či ovocný salát například v tzv. vegetkách. Když tam budete, můžete si koupit salát i na další den. Salát bude pořád dobrý a vy ušetříte čas.
- Nenakupujte nezdravé potraviny a pamlsky do zásoby z důvodu, že se momentálně “vyplatí“. Výsledkem bude, že budete akorát více hřešit.
- Dopřejte si nějaký ten pamlsek raději už v průběhu dne, možná vás to pak už nebude lákat večer.
- Pokud nemáte čas nebo chuť si k večeři něco připravovat, stavte se v supermarketu. Ve většině z nich je už dneska výběr i zdravých produktů a polotovarů – instantní polévky bez éček, nejrůznější saláty, maso s přílohou a podobně. Nebo si objednejte zdravé jídlo z restaurace až domů.
- Večerní nebo noční chutě, zkuste zahnat šálkem teplého heřmánkového nebo mátového čaje. Další možností je napít se perlivé vody, která váš mlsný žaludek částečně zaplní.
- Chuť na mlsání můžete zkusit zahnat také tím, že si vyčistíte zuby. Zabavíte se, změní se vám chuť v ústech a od jídla vás možná také odradí představa dalšího čištění zubů.

Syndrom nočního jedlictví

2. Je ale také možné, že máte poruchu spánku tzv. syndrom nočního jedlictví. Lidé s tímto syndromem spotřebují během nočního hodování obvykle více než polovinu doporučeného množství kalorií a zpravidla už tedy nemají chuť na snídani. Odhady říkají, že tento syndrom trápí 1 až 2 procenta populace. Zajímavé je, že tento syndrom se vyskytuje až dvakrát častěji u žen než u mužů.

Syndrom nočního jedlictví patří mezi psychogenní poruchy příjmu potravy. Poprvé byl definován již v roce 1955 a v roce 1991 byl rozdělen na dva typy: syndrom nočního jedlictví a syndrom poruchy spánku s nočním jedlictvím.

U syndromu nočního jedlictví (anglicky NES – Night Eating Syndrome) je prvotní porucha v příjmu potravy, jedinec je si svých nočních nájezdů na kuchyň vědom. U syndromu poruchy spánku s nočním jedlictvím (anglicky NSRED - Nocturnal Sleep Related Eating Disorder ) je prvotní příčina v poruše spánku v tzv. parasomnii, jedinec má při hodování porušené vědomí a druhý den si pamatuje maximálně útržky svého nočního konání.

Pokud trpíte syndromem nočního jedlictví, pak je zcela normální, že se za noc i několikrát probudíte a neusnete, dokud něco nesníte - nejčastěji potraviny bohaté na sacharidy. Konzumace jídla v noci má často navodit příjemné pocity bezpečí a pohody například po nepříjemném snu. O to nepříjemnější jsou případné pozdní pocity viny. O syndromu nočního jedlictví se dá mluvit, pokud u sebe pozorujete výše popsané příznaky po dobu delší než dva měsíce.

Syndrom poruchy spánku s nočním jedlictvím je často úzce spojen s náměsíčností, nadměrnou konzumací alkoholu, užíváním drog, syndromem neklidných noh nebo poruchami dýchání při spánku. Noční hodování započíná obvykle 60 až 90 minut po usnutí a trvá tak 10 až 15 minut, přičemž se může opakovat. Člověk s tímto syndromem si vzhledem k momentálně porušenému vědomí může při svých výletech za dobrotami snadno ublížit, a to například pořezáním nožem či vypitím nebezpečné tekutiny.
Co se týká léčby těchto syndromů, je zapotřebí velmi individuálního přístupu. V případech syndromu nočního jedlictví se ordinuje psychoterapie, u syndromu poruchy spánku s nočním jedlictvím se uplatňuje především léčba farmaky doplněná případně psychoterapií.

Autor: Martina Štádlerová

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–4 z 4
autor:Prodej vozů taxi (*.iol.cz) 4. 5. 2014 19:38 | link
nadpis:Dlouhodobý pronájem vozů taxiodpovědět
Prodej vozů taxi
Nových i starších vozů taxi na splátky (splátky zahrnuty v nájmu)
Bez akontace a prověřování v registru dlužníků
http://www.pujcsitaxi.cz
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:48 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:22 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:55 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
1–4 z 4
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum