Naše dítě jde poprvé do školy

Naše dítě jde poprvé do školy

Starostlivá matka se hrozí: Bude třeba ho ještě něco doučit? Bude stíhat tempo ve škole? Nebude nosit domů pětky a poznámky? To vše mohou rodiče řešit před vstupem svého dítěte do školy. Všechny děti vycítí, že se skutečně něco děje, že jde o velmi důležitý životní krok.

Základní rada pro všechny rodiče školáků je: nestresovat děti dopředu. Věty typu: „Počkej, až půjdeš do školy, tam ti ukážou! Připrav se, hošánku, teď ti nastanou krušné časy!“ nejsou na místě. Dítě by mělo z rodiče spíše vycítit pomoc, která s počátkem školy musí přijít.

Dítě potřebuje podporu, nikoli strašení

I dítě geniální potřebuje před školou trochu uklidnit. Vstupuje do nového prostředí, nových pravidel, nových autorit. Je potřeba si uvědomit, že vstup do školy je jedním z nejdůležitějších mezníků života, podobně jako vstup do prvního zaměstnání či odchod do důchodu. Na škále zátěžových situací jsou takovéto mezníky hodnoceny velmi vysoko, tedy jako silná zátěž. Rodič má svoje dítě zklidnit, potvrdit, že bude na jeho straně, že se pokusí podpořit ho v počátcích jeho „školní kariéry“ i později.

Všichni rodiče doufají, že se jejich dítě bude dobře učit, že bude mít dost kamarádů a paní učitelka s ním bude velmi spokojená. Je třeba si ale uvědomit, že každé čtvrté až páté dítě může mít ve škole slabší prospěch. Není od věci nechat v průběhu školního vzdělávání změřit intelektové schopnosti dítěte. Můžeme tím předejít jak přílišnému přetěžování, tak naopak malému zatížení dítěte.

Každé dítě je jiné, všechny nemohou být premianty

Temperamentové vlastnosti dítěte těžko ovlivníme. Jestliže se zrovna ta naše holčička straní kolektivu, hraje si zásadně sama či jen s jednou nejoblíbenější kamarádkou, nemůžeme čekat, že ve škole tomu bude jinak. Dítě, které ve školce neposedí, všude je ho plno, se bude podobně chovat i ve škole. Je dobré se na tyto skutečnosti alespoň trošku připravit a pokusit se s nimi smířit v případě, že nejsou úplně podle našich představ. Každé dítě je trošku jiné, každá nervová soustava dozrává jindy.

Většina z nás nemá na školu zrovna nejlepší vzpomínky. Pedagogika mnohdy příliš nedodržovala zásady J.A. Komenského – škola hrou. Dnes už ale rodiče mají šanci vybírat styl výuky svého dítěte. Nabízejí se mnohé alternativy klasického vzdělávání a je jen na rodičích, jestli alternativy přijmou či zvolí klasiku – nejlépe tak, aby to odpovídalo založení dítěte. Pedagogové jsou vedeni k tomu, aby akceptovali individuálnosti každého dítěte. Netvrdím, že k tomu tak ve všech případech dochází, ale musím říci, že dobrých učitelů rozhodně neubývá.

Do školy patří i rodiče

Podstatná je dnes spolupráce školy, rodiny a dítěte. Učitelé jsou dnes zvyklí na to, že se rodiče ve škole objevují častěji, že se snaží řešit problémy. Už to není škola proti rodině, ale naopak škola ruku v ruce s rodinou. Je dobré této informace využít a v případě, že nastane problém, řešit ho spolu se školou. Nikdo se nad tím nebude pozastavovat.

Zájem rodičů o školu se projevuje i v přípravě školáka. Takový prvňáček zpravidla potřebuje u úkolů pomoc a zájem někoho dospělého. Schopnost soustředit se na daný problém je u prvňáčka pět až deset minut. Příprava do školy by se tedy měla přizpůsobit danému limitu – pět až deset minut přípravy, poté přestávka, pak znova třeba pět až deset minut. Celá příprava by neměla zabrat více než čtyři takové cykly, abychom dítě zbytečně nepřetěžovali.

Příprava do školy by měla probíhat v klidu a pohodě. Úžasně pravdivá je rada Z. Matějčka, pedagogického psychologa, který tvrdí, že: „zájem o práci dítěte mají projevovat všichni, ale pracovat s ním, tj. dělat úkoly, kontrolovat přípravu atd., by měl dělat ten, kdo má na to nejlepší nervy.“

Chvalte, chvalte, chvalte!

Za nejdůležitější při přípravě školáka považuji poslední radu (platí i v životě dospělých, prakticky v každé situaci): Chvalte, chvalte a chvalte! Motivace člověka je po pochvale daleko vyšší, než po trestu. Dokážete-li pochválit třeba i za maličkost, uvidíte, jak se dítěti bude daleko lépe pracovat.

Autor: psycholožka PhDr. Kateřina Stibalová

Jméno: Heslo:
Hodnocení
0 1 2 3 4

Diskuse:

9–12 z 12
autor:Angelika Denis (*.datapacket.com) 28. 3. 2020 02:18 | link
nadpis:legitimní a důvěryhodný věřitel: angelikadenis442@seznam.czodpovědět
Dobrý den, potřebujete zdroje k vytvoření vlastního podnikání, k výstavbě vašeho domova, k nákupu automobilu, k nákupu motocyklu atd. Poskytujeme osobní půjčky v rozmezí od 50 000 do 10 000 000 Kč při nominální úrokové sazbě 2%, bez ohledu na výši. Při žádosti o půjčku nám poskytněte přesnou částku, kterou chcete půjčit, a termín splatnosti podle vašeho výběru. E-mail: angelikadenis442@seznam.cz
autor:cherita (197.234.*.*) 24. 4. 2020 08:33 | link
nadpis:Nabídka úvěru mezi soukromou osobouFinanční pomoc s pojištěním.odpovědět

Nabízím půjčky jakéhokoli druhu od 5 000 do 100 000 000 Kč pro všechny
občan schopný splácet včas bez protokolu. Úroková sazba
je 3% jednotný po celou dobu splácení. Neváhejte mě
kontakt, jsem vám k dispozici 24h / 24h

cherita27@post.cz
autor:Mehmet Hakan (*.datapacket.com) 8. 5. 2020 03:53 | link
nadpis:Zdarma půjčky pro všechny české občanyodpovědět
Jsem jednotlivec, nabízím půjčky bez protokolu a zdarma v rozmezí 4 000 až 25 000 000 EUR s dostupnou sazbou 2%. V případě zájmu mě kontaktujte: Email: mehmethakan117@gmail.com
autor:rychlá a seriózní nabídka půjček (197.234.*.*) 21. 5. 2020 02:31 | link
nadpis:rychlá a seriózní nabídka půjčekodpovědět
rychlá a seriózní nabídka půjček
Ahoj paní a pane, jsme jednotlivci, kteří nabízejí půjčku každému, kdo potřebuje půjčku k vyřešení jiného problému. Nabízíme 2 000 až 10 000 000 Kč za 2% úrokovou sazbu. Pro více informací nás kontaktujte e-mailem: kamakova@email.cz
9–12 z 12
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum