Love story: Čas na lásku

Love story: Čas na lásku

Povím vám příběh, který se opravdu stal. Anebo by se mohl stát, pokud si lidé, kteří se mají opravdu rádi, nebudou dávat pozor na to nejcennější, co mají - na svou lásku.

Na jiskřičku, která mezi nimi zažehla lásku a která vytvořila zdánlivě pevné pouto. Ale jak všichni dobře víme, to nejkrásnější je vždycky nejvíc pomíjivé. A o to nejvzácnější se musí nejvíce pečovat. A jak to dopadne, když na tohle lidé zapomenou? 

Byla to láska na první pohled. On byl kytarista rockové kapely, zářivý úsměv rozdával na všechny strany, sametovým hlasem zpíval o západu slunce a jeho uhrančivé oči přitahovaly pohledy dívek jako magnet. Energie a optimismus z něj sálaly na míle daleko, jeho dobrá nálada byla jako droga pro všechny přítomné a jeho nakažlivý smích zaplnil celý klub. Ona byla křehký blonďatý andílek s čertíky v očích. Jejímu sarkastickému humor doplněnému koketným kukučem nešlo odolat. Domů z koncertu odcházeli ruku v ruce… 

Byli spolu už několik měsíců a pro každého, kdo je znal, byli dokonalý pár. I oni sami si mysleli, že jím jsou. On měl svou kapelu a koníčky, ona měla svou práci a své kamarády. Připadalo jim v pořádku, že se na sebe pořád těší, že si pořád mají o čem povídat, že mají každý svůj život a patřičnou volnost. Nedošla jim však podstata věci. Těšili se na sebe proto, že času, který spolu strávili, bylo jako šafránu. Že témata k hovoru, která stále nedocházela, se točila kolem práce a kolem jiných lidí, se kterými trávili čas. A že volnost, kterou si dávali, neznala mezí. 

Rok se s rokem sešel a oslavili první Vánoce ve svém novém společném bytě. Užívali si klidu, míru a pohody a plánovali, co udělají s tou spoustou času, který na sebe teď budou mít, když bydlí pod jednou střechou.

Nový rok ale přinesl změny a překvapení. On vyhrál v soutěži kapel a byl vyslán na celorepublikové turné. Začal mnohem více cestovat a mnohem méně spát ve vlastní posteli. Ona byla povýšena v práci, což sebou neslo větší zodpovědnost a více hodin proseděných v kanceláři. Potkala spoustu nových a zajímavých lidí, se kterými toho měla tolik společného a tak si s nimi rozuměla. Přesto, že jejich byt byl útulný a malý, míjeli se v něm jako mraky na obloze. 

Netrvalo to dlouho a přišla první velká krize. Ona se vrátila pozdě z práce, on zapomněl na jejich výročí, ona plakala, on se vztekal a vyčítal jí její kamarády, kteří jsou pro ni jistě důležitější než on, ona mu připomněla všechny jeho koníčky, které jsou pro něj důležitější než jejich vztah. Místo toho, aby si v klidu společně sedli, probrali problémy a snažili se najít schůdné řešení, šel si každý po svém. Byli natolik zahrnuti povinnostmi, že nakonec úplně zapomněli, že se pohádali. Zapomněli i na to, proč se pohádali. Jenže ukládáním problémů do temných šuplíčků se bohužel nic nevyřešilo a samozřejmě také nic nezměnilo. 

Dál kolem sebe chodili jako cizinci, ona u ucha telefon s pracovním hovorem, on před sebou papíry s novými písničkami a v hlavě starosti ohledně nové desky, kterou chce kapela v nejbližší době vydat. Když si jeden chtěl promluvit, druhý neměl čas. Když se na ní navalily starosti, on nikdy nebyl doma, aby ji utěšil, objal a pohladil. Když se jemu nedařilo, ona nikdy nebyla po ruce, aby ho podpořila a povzbudila. Když jednoho ničila samota, druhý byl příliš daleko na to, aby ji stisknutím ruky zahnal. Když jednoho ničil stesk, druhý byl příliš zaneprázdněný, než aby ho laskavým slovem zažehnal. 

Na nočním stolku se choulilo pár společných fotografií, které zapadávaly prachem stejně jako za okny noční krajina sněhem. Byly tady další Vánoce. Uplynul přesně rok a jim to oběma konečně došlo. Čas, který spolu mohli proměnit v nezapomenutelné společné chvíle, jim protekl bezcenně mezi prsty. Volnost a vzájemnou důvěru vyměnili za pracovní povinnosti a pozdní návraty domů. Z radostí se staly starosti, roztomilé tlachání přešlo v hádky, chvíle samoty začal vyplňovat někdo jiný a místo “miluju tě“ říkali si “teď nemám čas“. 

Novoroční předsevzetí už si řekli každý zvlášť. Každý pod svou střechou, bez objetí, bez polibku, bez vřelého úsměvu toho druhého, bez plamínků očekávání společné budoucnosti a bez společných plánů. Každý sám. Když odbíjela půlnoc, oba si vzali do ruky diář na další rok a na první stránku si napsali své novoroční předsevzetí. Překvapivě bylo naprosto stejné. „Vždycky, za každé situace, si najdi čas na lásku!“

Autor: Adriana Martinovičová

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–7 z 7
autor:Květuš 17. 10. 2011 09:08 | link
nadpis:Krásný příběh, který vyb...odpovědět
Krásný příběh, který vybízí k zamyšlení, zda si opravdu každý najde vždy a za každé situace čas na lásku.
autor:julikay 4. 7. 2019 23:10 | link
nadpis: Urgent effective love Spell výše | odpovědět
LOVE SPELL CASTER (DR. GBOJIE) THAT HELPED ME BRING BACK MY DIVORCE HUSBAND CONTACT HIM NOW FOR ANY KIND OF HELP

With so much in my heart i am here to express myself on how Dr. GBOJIE saved my marriage from divorce. Myself and my husband were having some misunderstanding and it was tearing our marriage apart to the extend my husband was seeking for a divorce. So i have no option than to go to the internet to seek for solution to my problem it was there i came across Dr. GBOJIE details and about how he has helped a lot of people by restoring there relationship. I contact Dr.GBOJIE and in less than 48 hours my husband cancelled the divorce papers. Now myself and my husband live together in peace and harmony all thanks to Dr.GBOJIE for saving my marriage from breaking up. Dr. GBOJIE contact information are via email: gbojiespiritualtemple@yahoo.com , gbojiespiritualtemple@gmail.com or call his phone number or WhatsApp: +2349066410185 .or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:30 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 15:59 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:14 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:LUCY (129.205.*.*) 19. 6. 2019 08:54 | link
nadpis:DR TAKUTAodpovědět

A GREAT SPELL CASTER (DR.TAKUTA) THAT HELP
ME GET MY EX HUSBAND BACK, AM SO HAPPY
My name is LUCY SETHI from USA .I am here to
give testimony on how I got my husband back.
My husband left me for no reason 3 years ago.
He moved in with another woman, I felt like
killing myself, my life became very bitter and
sorrowful. Then 1 day, a friend of mine told me
about a great spell caster that is very good and,
he said he gave him some lucky numbers that he
played in a lottery and he won. I didn't believe it
because I've worked with so many of them and it
didn't work. He begged me further so I decided
to try this great spell caster called DR TAKUTA. I
still didn't believe. I used the spell he gave me
and the next day I received a call from my
darling husband Thomas last month. He
apologized and came back to me. He even gave
me 10,000USD as a means of compensating me.
I'm very happy now. please i will advise you to contact him
now and see for your self his Email is via____
takutaspellalter@gmail.com or whatsapp him
through the following contact on +27788634102


Dr.TAKUTA also cures:
1. HEPATITIS A,B,C
2. HERPES 1/2
3.DIABETES
4.STROKE.
5.HIV/AIDS HERBAL CURE, STDS and STI
6. MARRIAGE COUNSELLING
7.LOVE SPELL CASTING
8.JOB PROMOTION SPELLS
9.MARITAL PROBLEM
10.MAGIC MONEY SPELLS
autor:SOLUTION TO ALL PROBLEMS (*.prcdn.net) 23. 8. 2019 17:05 | link
nadpis:SOLUTION TO ALL PROBLEMSodpovědět
Read Up My Story Today as my story is a very special and unique one as is not like the numerous advert you always see online and also I want to be 100% sincere and truthful to you that there can never be any other online spell caster that can help you bring back your EX BACK to you other than DR OSCAR DILAN as he alone is 100% effective,dynamic and very reliable as 99.9% of other spell casters are not for real and can never help you solve your problems at all instead they will complicate your present condition OK SO BE WISE AND ALSO BE WARNED AND CONTACT DR OSCAR DILAN TODAY... MY OWN LIFE STORY / EXPERIENCES IS BELOW:


My Name is Mark Kelvin, From USA. I wish to share my testimonies with the general public about what this man called Dr OSCAR DILAN has just done for me , this man has just brought back my lost Ex WIFE to me with his great spell, I was married to this woman called Sharon we were together for a long time and we loved our self’s but when I was unable to make her pregnant for me and also give her al she needs she left me and told me she can’t continue anymore then I was now looking for ways to get her back until a friend of mine told me about this man and gave his contact email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM as you won't believe this when I contacted this man on my problems he prepared this spell cast and bring my lost WIFE back, and after a month she became pregnant for me because he gave me some herbs to take also and when she went for a test and the result stated that she was pregnant am happy today am a FATHER of a baby girl, thank you once again the great DR OSCAR DILAN for what you have done for me, if you are out there passing through any of this problems listed below:

(1) If you want your ex back.
(2) if you always have bad dreams.
(3) You want to be promoted in your office.
(4) You want women/men to run after you.
(5) If you want a child/PREGNANCY SPELL.
(6) You want to be rich.
(7) You want to tie your husband/wife to be
yours forever.
(8) If you need financial assistance.
(9) How you been scammed and you want to recover you lost money.
(10)Stop Divorce
(11) CURE TO ALL KIND OF SICKNESS/DISEASES HERE
(12) Winning of lottery
(13) Cure To Hiv/Aids
(14) LOTTERY/LOTTO SPELL WINNING
(15) CURE TO HERPES AND ANY OTHER SEXUALLY TRANSMITTED DISEASES AT ALL...
(16) HAVE YOU BEEN SCAMMED BEFORE AND NEEDS TO RECOVER ALL THE DOLLARS/MONEY YOU LOST TO THESE FRAUDSTER ???.. CONTACT OSCAR DILAN AS HE HELPED MY FRIEND CALLED LEONARD CAPTAIN FROM USA TO RECOVER BACK THE SUM OF $300,000.00 DOLLARS HE LOST TO SCAMMERS ONLINE

Email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM ...... YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
1–7 z 7
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum