Letní režim pro vaše vlasy

Letní režim pro vaše vlasy

Chránit vlasy před škodlivým UV zářením je stejně důležité jako chránit pokožku. Vysoké teploty, intenzivní sluneční záření, sůl a chlór, to vše se může na jejich vzhledu negativně podepsat.

Chcete-li mít i přes léto vlasy lesklé a zdravé, stačí, abyste dodržovaly pár jednoduchých zásad. Vaše vlasy pak budou vypadat stejně jako v kterémkoliv jiném ročním období. Není to žádná věda.

Dodávejte vitaminy

1. Je dobré, abyste ještě před propuknutím těch nejparnějších dní začaly tělu dodávat vitamíny A a B. Vitamín A napomáhá redukovat činnost mazových žláz, vitamíny B-komplexu zase předcházejí vypadávání vlasů, tvorbě lupů a hlavně chrání před UV-zářením. Důležitým prvkem je také zinek - nenechá vlasy zeslábnout ani se vysušit.

Přestože jsou vlasy chloubou každé ženy, málokterá z nás ví, z čeho jsou vlastně tvořeny. Základní stavební složkou vlasu je zrohovatělá bílkovina zvaná keratin. Mechanické vlastnosti vlasu jako jsou pevnost a pružnost má ve své režii právě ona. Z chemického hlediska vlasy obsahují uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, měď, zinek, jód, přibližně dvacet druhů aminokyselin, proteiny, lipidy a vodu. Aby byly zdravé, je ideální, když jim čas od času tyto prvky dodáme.

Před dovolenou nebarvit

2. Chystáte-li se na dovolenou, vlasy si předtím nebarvěte. Po barvení jsou totiž vždy zranitelnější. Barva, která při barvení proniká do vlasů, narušuje jejich strukturu. Míra narušení přitom závisí především na tom, jakým způsobem jsou vlasy barveny. Vlasy nejvíce poškozuje odbarvování, zejména u odbarvených vlasů je proto potřeba pořádná hydratace. Rozhodně se vyplatí nešetřit na vlasové kosmetice - na trhu je široká nabídka šampónů, kondicionérů a balzámů, mezi nimiž si každý typ i odstín vlasů vybere ten svůj.

Pryč ze slunce v poledne

3. Mezi jedenáctou a čtvrtou hodinou minimalizujte pohyb na slunci. V této době je záření slunečních paprsků nejintenzivnější. Přestože pobyt na slunci většině z nás dodává energii, hranice mezi tím, kdy je slunce ještě náš přítel a kdy už se stává nepřítelem, není příliš ostrá. Sluneční paprsky vlasy vysušují a oslabují. Suché vlasy se špatně rozčesávají, hůř se upravují a jsou drsnější na dotek. UV záření v kombinaci s extrémní teplotou a chlorovanou nebo slanou vodou poškozuje vnější ochrannou vrstvu vlasu a poškozuje vlasový pigment. V důsledku toho má vlas sníženou elasticitu, bledne a ztrácí lesk.

Máte klobouk nebo kšiltovku?

4. Pořiďte si nějakou pěknou pokrývku hlavy, ve které se budete cítit pohodlně. Pokrývka hlavy je totiž stoprocentní ochranou před vlezlými slunečními paprsky. Záleží jen na vás, jestli vám více vyhovuje sportovní kšiltovka, bavlněný klobouk, hedvábný šátek nebo riflová čepice. Pakliže následujete módní trendy, měly byste vědět, že trendem letošního jara a léta jsou klobouky. Zatímco v některých zemích se staly už dávno běžným doplňkem, v Česku si získávají oblibu pomalu, krok za krokem. Rozhodně se nevyplatí kupovat klobouky přes internet, ideální je si je v klidu vyzkoušet. Každá žena má totiž jiný tvar hlavy a obličeje, důležité také je, aby jí klobouk pasoval k účesu. Navíc by měl být pohodlný, praktický a měl by ladit se zbytkem oblečení. Časům, kdy byly klobouky považovány za extravagantní, už dávno odzvonilo, tak se jich nebojte!

Raději bez fénu 

5. V létě si vlasy neumývejte příliš často a pokuste se je ušetřit fénování. Pakliže je fénování nezbytné, volte nižší teplotu foukání. Ideální je vysušit mokré vlasy ručníkem a nechat je přirozeně uschnout. Kondicionér používejte po každém umytí. Alespoň jednou týdně si vlasy zaslouží větší pozornost - výživnou masku či zábal. Vlasové masky a zábaly pomáhají obnovit poškozenou strukturu vlasu: vlasy vyživují a hydratují, prokrvují vlasovou pokožku a oživují vlasové cibulky. Masku pro suché vlasy si klidně můžete vyrobit z domácích ingrediencí. Jak na to? V mikrovlnce ohřejte deci olivového oleje tak, aby nebyl úplně horký, vetřete ho do suchých vlasů, zabalte je do ručníku a nechejte olej 30 minut působit. Vlasy pak umyjte šamponem. 

Přestože platí, že by se v létě vlasy neměly umývat příliš často, existuje jedna výjimka: po kontaktu se slanou nebo silně chlorovanou vodou vlasy vždy osprchujte! 

Kupujte kvalitní kosmetiku

6. Výborným pomocníkem je letní vlasová kosmetika s UV filtrem. Snad každá značka vlasové kosmetiky má speciální řadu určenou právě pro parné letní dny. Pakliže si chcete být jisty, že pro své vlasy děláte v létě opravdu maximum, není nic jednoduššího, než když se budete řídit našimi radami a navíc používat speciální letní kosmetiku. Dlouhodobou odměnou za vaši péči vám budou krásné vlasy po celé léto. 

Autor: Monika Petrlová  

Jméno: Heslo:
Hodnocení
0 1 2 3 4

Diskuse:

1–14 z 14
autor:nanina 2. 6. 2010 19:59 | link
nadpis:o vlasy sa staram nielen v let...odpovědět
o vlasy sa staram nielen v lete...ale vtedy na slnko takmer nevychadzam bez klobuka...jeden mam dokonca taky v ktorom sa aj kupem - aspon ma v mori lepsie vidier :-))) tiez pouzivam spreje na ochranu pre slnecnym ziarenim a sampon a kondicioner po slneni...vitaminy su samozrejmostou
autor:Evikh 2. 6. 2010 20:26 | link
nadpis:já se snažím vlasy chránit...odpovědět
já se snažím vlasy chránit kvalitní vlasovou kosmetikou, nefénuju si je, ale bohužel nepoužívám žádnou pokrývku hlavy, mě se totiž hlava hodně potí, nic na hlavě nesnesu....
příští týden nám přijde kadeřnice a půjdu do "letního" sestřihu, chtěla jsem se zeptat - používám barvu Garnier Color and Shine a cca za měsíc po barvení mám dovolenou(nevylučuji pobyt u moře:o)) - Mám se tedy barvit, nebo raději až po návratu ? díky
autor:Péťa 3. 6. 2010 14:57 | link
nadpis:Taky se snažím starat se o v...odpovědět
Taky se snažím starat se o vlasy celoročně. Na léto nějaký ten šampon na ochranu proti slunci taky většinou mám, i sprej, ale ten tak trošku zapomínám používat :-)
autor: REAL URGENT LOVE-SPELL TO GET YOUR EX LOVER BACK FAST. (105.112.*.*) 21. 10. 2017 05:09 | link
nadpis:Hello I'm Alexandria, I read s...odpovědět
Hello I'm Alexandria, I read some testimonies about a love spell caster by Dr.Unity on how he has helped lots of people in bringing back their ex lovers within some hours, Sincerely I was just thinking if that was real and if this man could really help bring back my lover whom I love so much. I decided to contact him because I love my boyfriend very much and we have been apart for a couple of months I really missed him so much, I have tried all other means to get him back but couldn’t.I contacted Dr.Unity and he told me that my ex will come back to me in the next 11 hours, Dr.Unity released him up to know how much i loved and wanted him. And opened his eyes to picture how much we have share together. My ex is now back to me again.As I`m writing this testimony right now I`m the most happiest lady on earth and me and my boyfriend is living a happy life and our love is now stronger than how it were even before our break up.All thanks goes to GOD and Dr.Unity for the excessive work that he has done for me by helping me to get back with my ex boyfriend. I would like to drop Dr.Unity mail address and hope you see this testimony and contact him if you have any problem and i guarantee you that he will help you. Here’s his contact..
Email him at: Unityspelltemple@gmail.com ,
you can also call him or add him on whats-app:+2348071622464,
or view his website:https://unitysspelltemple.blogspot.com.
autor: REAL URGENT LOVE-SPELL TO GET YOUR EX LOVER BACK FAST. (105.112.*.*) 9. 11. 2017 13:48 | link
nadpis:My husband and I have been mar...odpovědět
My husband and I have been married for 3 and a half years. In June it will be 7 years that we have been a part of each other lives. Recently he found out about a guy I slept with when we were separated and I did not tell him about. Before we got married we both agreed to let everything out and start fresh. I didn’t tell him. I was embarrassed bc the guy and I never actually had sex…just everything that led up to it. not to mention it was my brothers best friend and a huge mistake. well it came out recently along with some lies. A friend told my husband I cheated on him and I have never cheated on my husband nor would I ever. He is convinced I am a cheater. we have 2 beautiful kids and all I have ever wanted is a happy family. my kids and my husband truly are my everything. I can not see a future where my husband is not in it. I want to do whatever I can to save my marriage but I feel my husband is already set on the divorce. I know I could have been a better wife to him….a wife he deserves but now I fee like I have realized it too late. I look at my kids and I hate myself for allowing myself to break my family apart. I know my husband is not perfect and he has hurt me tremendously these past 5 years we have been off and on but we made it through for a reason. I love him and I want to save my marriage, one day a friend of my introduce me to a spell caster online who lift me up gave me hope and with-in 2 days after his spell my husband who told me he needed a divorce, called me and take me back home to me i must say today we are happily as one big family again all thanks to Dr joy a father and a real spell caster.Contact email address joylovespell@gmail.com Call him +2347059014517
autor:Jessica (197.210.*.*) 11. 11. 2017 08:34 | link
nadpis:Niceodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor: Sarah Jack (105.112.*.*) 20. 11. 2017 03:01 | link
nadpis: joylovespell@gmail.com odpovědět
Thanks to Dr.joy for bringing back my wife and brought great joy to my family!! joylovespell@gmail.com is certainly the best spell caster online, if you need your Ex lover back fast! and his result is 100% guarantee.. A very big problem occurred in my married between me and my wife so terrible that she took the case to court for a divorce she said that she never wanted to stay with me again,and that she did not love me anymore So she packed out of my house and made me and my children passed through severe pain. I tried all my possible means to get her back,after much begging,but all to no avail and she confirmed it that she has made her decision,and she never wanted to see me again. So on one evening,as i was coming back from work,i met an old friend of mine who asked of my wife So i explained every thing to her,so she told me that the only way i can get my wife back,is to visit a spell caster,because it has really worked for her too So i never believed in spell,but i had no other choice,than to follow her advice. Then she gave me the email address of the spell caster whom she visited.(joylovespell@gmail.com}, So the next morning,i sent a mail to the address she gave to me,and the spell caster assured me that i will get my wife back the next day what an amazing statement!! I never believed,so he spoke with me,and told me everything that i need to do. Then the next morning, So surprisingly, my wife who did not call me for the past seven months,gave me a call to inform me that she was coming back So Amazing!! So that was how she came back that same day,with lots of love and joy,and she apologized for her mistake,and for the pain she caused me and my children. Then from that day,our relationship was now stronger than how it were before,by the help of a spell caster . So, was now stronger than how it were before,by the help of a spell caster . So, i will advice you out there, If you have any problem contact him and i guarantee you that he will help you. Here’s his contact..Email him at: joylovespell@gmail.com ,you can also call him or add him on whats-app:+2347059014517.

autor: Sarah Jack (197.210.*.*) 17. 12. 2017 02:59 | link
nadpis: HOW I GET MY EX BACK WITHIN 2 DAYSodpovědět

Thanks to Dr.joy for bringing back my wife and brought great joy to my family!! joylovespell@gmail.com is certainly the best spell caster online, if you need your Ex lover back fast! and his result is 100% guarantee.. A very big problem occurred in my married between me and my wife so terrible that she took the case to court for a divorce she said that she never wanted to stay with me again,and that she did not love me anymore So she packed out of my house and made me and my children passed through severe pain. I tried all my possible means to get her back,after much begging,but all to no avail and she confirmed it that she has made her decision,and she never wanted to see me again. So on one evening,as i was coming back from work,i met an old friend of mine who asked of my wife So i explained every thing to her,so she told me that the only way i can get my wife back,is to visit a spell caster,because it has really worked for her too So i never believed in spell,but i had no other choice,than to follow her advice. Then she gave me the email address of the spell caster whom she visited.(joylovespell@gmail.com}, So the next morning,i sent a mail to the address she gave to me,and the spell caster assured me that i will get my wife back the next day what an amazing statement!! I never believed,so he spoke with me,and told me everything that i need to do. Then the next morning, So surprisingly, my wife who did not call me for the past seven months,gave me a call to inform me that she was coming back So Amazing!! So that was how she came back that same day,with lots of love and joy,and she apologized for her mistake,and for the pain she caused me and my children. Then from that day,our relationship was now stronger than how it were before,by the help of a spell caster . So, was now stronger than how it were before,by the help of a spell caster . So, i will advice you out there, If you have any problem contact him and i guarantee you that he will help you. Here’s his contact..Email him at: joylovespell@gmail.com ,you can also call him or add him on whats-app:+2347088404185.
autor:Katy 23. 1. 2018 01:28 | link
nadpis:I'm happy sharing my testimony out hereodpovědět
I share secret tears whenever i remeber how my 7 years old daughger ask me if her Daddy will be coming home for month ending family round table dinner at Grandmum's house. Its exactly two years my husband Anderson abandoned us for another woman. But i promised my daughter during last Thanksgiving celebration that i will give her an unforgettable gift this Christmas holiday. I never really know how possible this will be, because my husband look into my eyes and said it was over between us. he stop picking up Phone calls and no text messages. I love my husband so much and for the sake of my daughter was ready to do anything to bring husband back home. I don't want to dissapoint my daughter. I told a friend of mine, she introduced me to Dr.Oduduwa that also helped her to restore marriage love and trust with magic love-spell charm. I never believe on magic though i have read some comments online about spellcaster magics and Love-spells to win back lost love, i gave it a try because of my case need solution. I send mail message to Oduduwa email address as my friend gave to me dr.oduduwaspellcaster@gmail.com. Believe me it was surprised me after 2 days of Oduduwa lunched love-spell into air on my behalf at his Temple, my husband came back knocking on my door. This was unforgettable moment in my life and my daughter so exited jump to welcome him home. Something i never thought will be possible became a reality. Dr.Oduduwa Love spell is real Powerful with instant result there are no side effect.
Dr.Oduduwa is a good father with good mutual understanding in communication to solve Charm Spell. SEND Whatssap message to +2348109844548
autor:Sarah Jack (105.112.*.*) 25. 3. 2018 10:52 | link
nadpis: Henderson Elizabeth Dr j...odpovědět


Henderson Elizabeth
Dr joy is a trust worthy spell caster and he will be of great help to you. I never believed in spell casting but After 4 years of marriage my husband left me because I lost my womb, and i was unable to give birth to children. I felt like my life has come to an end, and i almost committed suicide, i was emotionally down for a very long time, but thanks to this spell caster called Dr joy whom i met online after my friend Becky Ross told me how he also helped her to bring back her husband in less than 2 days. I believed her and decided to give Dr joy a try and i contacted him on his email joylovespell@gmail.com. and explained my problems to him. He laughed and told me that In less than 2 days, my Husband will come back to me again, and that he will restore my womb and i will give birth to children. At first i thought it was a joke but i took courage and believed as Dr joy has said and it did happen just as this Great spell caster said, My husband called me and was crying, begging for forgiveness. I forgive him and today i am so glad that all worries and problems has gone away, and we are even happier than before, another good news is that i am pregnant now, and very soon we will have our baby. Dr joy is really a gifted and a powerful spiritual man and i will not stop publishing him because he is a wonderful man. I advice you all If you have a problem and you are looking for a real and genuine spell caster to solve all your problems just Contact Dr joy on his email on joylovespell@gmail.com. because he will always help you to solve all problems. Once again thank you Dr joy. Thank you, thank you.
you can also call him or add him on Whats-app: +2347088404185.
autor:lily (197.210.*.*) 28. 5. 2018 00:28 | link
nadpis:thanks dr gbojie for helping me reunite my relationship odpovědět
My husband left me for a good 3 years now, and i love him so much, i have been looking for a way to get him back since then. i have tried many options but he did not come back, until i met a friend that darted me to Dr.gbojie a spell caster, who helped me to bring back my husband after 2 weeks. Me and my husband are living happily together today, That man is great, you can contact him via email l gbojiespiritualtemple@gmailcom Now i will advice any serious persons that found themselves in this kind of problem to contact him now a fast solution without steress.. He always hello, now i call him my father.contact him now he is always online email ( gbojiespiritualtemple@yahoo.com or gbojiespiritualtemple@gmail.com or contact him ons his website:https://gbojiespelltemple.wordpress.com ) or contact him on his whatsapp mobile line +2349066410185
autor:Meredith Reese (104.145.*.*) 13. 7. 2018 21:18 | link
nadpis:My Husband is my Heroodpovědět
My husband is my hero, he saved our marriage and my heart from an unhealthy emotional attachment with my ex.
The problem was that I jumped into marriage from a fresh breakup, I never allowed my heart to heal, that’s why I was heavily hunted and distracted to a point that I almost abandoned my husband and our 2 beautiful daughters to my ex. Look how stupid I was to think that my beloved husband of 5 years can be replaced by a bad ass ex-boyfriend.
My husband proved that real men still exist despite all the embarrassment I brought to him, he didn’t let go, he rather worked with Dr. Wakina through his love spell to untie me from the unhealthy emotional attachment with my ex.
Now my eyes are open to cherish the beautiful family I have, I also realised the meaning of true love. I’m hoping to do more than what Dr. Wakina via dr.wakinalovetemple@gmail.com did for me.
Thanks to my husband for letting me share this story.
Remain blessed.
autor:rphljesse 15. 8. 2018 19:38 | link
nadpis:Simple thanks to Dr. Wakinaodpovědět
Not much to say concerning Dr. Wakina, we all know Dr. Wakina love spell is capable of resurrecting a dead-end relationship. This is just a simply thank you for bringing back my ex-wife after three years and four months of ongoing feud. His mysterious spell worked as testified by people he has helped, he saved my married just as promised. I will conclude by saying with Dr. spell you don’t need to fight anymore or go through pains just to save your marriage. His contact email is (dr.wakinalovetemple@gmail.com)
autor:eric (176.113.*.*) 21. 7. 2019 08:36 | link
nadpis:i am ERIC BRUNT by name. Greet...odpovědět
i am ERIC BRUNT by name. Greetings to every one that is reading this testimony. I have been rejected by my wife after three(3) years of marriage just because another Man had a spell on her and she left me and the kid to suffer. one day when i was reading through the web, i saw a post on how this spell caster on this address AKHERETEMPLE@gmail.com have help a woman to get back her husband and i gave him a reply to his address and he told me that a man had a spell on my wife and he told me that he will help me and after 3 days that i will have my wife back. i believed him and today i am glad to let you all know that this spell caster have the power to bring lovers back. because i am now happy with my wife. Thanks for helping me Dr Akhere contact him on email: AKHERETEMPLE@gmail.com
or
call/whatsapp:+2349057261346
i am ERIC BRUNT by name. Greetings to every one that is reading this testimony. I have been rejected by my wife after three(3) years of marriage just because another Man had a spell on her and she left me and the kid to suffer. one day when i was reading through the web, i saw a post on how this spell caster on this address AKHERETEMPLE@gmail.com have help a woman to get back her husband and i gave him a reply to his address and he told me that a man had a spell on my wife and he told me that he will help me and after 3 days that i will have my wife back. i believed him and today i am glad to let you all know that this spell caster have the power to bring lovers back. because i am now happy with my wife. Thanks for helping me Dr Akhere contact him on email: AKHERETEMPLE@gmail.com
or
call/whatsapp:+2349057261346
1–14 z 14
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum