Last minute? Průvodce destinacemi

Last minute? Průvodce destinacemi

Léto je v plném proudu, ale sluníčka jste si zatím bohužel ještě moc neužila, a tak přemýšlíte o nějaké dovolené u moře. Ale zájezdy za teplíčkem bývají docela drahé, tak kde na to vzít a nekrást, že?

Napadá vás možná poslední možnost, kterou by byl last minute, protože kufr už máte dávnou sbalený za dveřmi, jen nenacházíte odvahu vybrat levnou, ale neznámou destinaci, zemi, kde jste ještě nebyla, nevíte, co od ní čekat a tak máte jednoduše strach. Jste zvyklá na Chorvatsko nebo Řecko, možná by vás lákala Itálie nebo Francie, ty jsou ale dost drahé. Tak proč to nerisknout a nepoznat, a to za poměrně levno, jiné a zajímavé kultury? Například tyto. 

Turecko

Posledních několik let velmi oblíbený cíl většiny dovolenkářů, kteří jedou za opravdovým teploučkem, žhavým sluníčkem a levnými nákupy. Jižní část Turecka lemuje Středozemní moře, severní část potom moře Černé. V sezoně se můžete těšit na parné čtyřicítky, voda mívá okolo krásných pětadvaceti stupňů. K večeři si jistě pochutnáte na tradičním kebabu s pita chlebem. Když vyrazíte na turecké trhy, takzvané bazary, nenechte se zaskočit obchodníky, kteří se budou všemožně snažit získat si vaší pozornost a přemlouvat vás ke koupi jejich zboží. Celými stany, které jsou děleny na malé stánky se nese vůně nejrůznějších druhů koření a hluk smlouvajících kupců. Značková trička, boty, osušky, sluneční i dioptrické brýle a podobné zboží nakoupíte za velice slušné ceny. Nejčastějšími značkami jsou Dolce Gabbana, Ed Hardy, Lacoste, Burberry, All Star, Billabong a Quiksilver, Adidas, Puma, Nike, Diesel…
 
Turci jsou velice kamarádští a milí lidé, kteří se s vámi okamžitě dají do řeči a podávají vám ruce. V Turecku se nejlépe platí eurem. K přepravě můžete využít jejich autobusy, kde zaplatíte zhruba jedno euro na deset kilometrů, nebo taxíky, které stojí asi jednou tolik. Domluvíte se tam anglicky, německy i rusky. Nepijte vodu z kohoutků ani z jiných zdrojů, není pitná, pijte zásadně balenou vodu. Turecko není jen letoviskem, kde strávíte celou dovolenou proválením se u moře, je tam nespočet zajímavých památek, které stojí za to navštívit. Třeba mimo sezonu, kdy už parná horka opadnou. Za zmínku jistě stojí hlavní město Istanbul, město Efes nebo Side, světoznámé Pamukkale, či národní parky.  

Tunisko

V Tunisko můžete očekávat stejné klimatické podmínky jako v Turecku. Na písečných plážích teplého a čistého Středozemního moře pofukuje horký suchý větřík, pláže jsou často lemovány palmami. Přívětiví černoušci vás vítají jak svým smyslem pro humor, tak svým podnikavým duchem. Nakupování a smlouvání na trzích tady berou skoro jako sport. Když se vám jeden prodejce nebude líbit, taktně a s milým úsměvem se mu vymluvte, Tunisané mají tendence turisty hodně přemlouvat. Kromě oblečení zde seženete levné šperky a kožené věci. Prokaučovaného zboží nelitujte, sortiment je zde hodně podobný, ob dva stánky na vás bude čekat stejný druh trička za možná ještě lepší cenu. Není neobvyklé, že za dívky a ženy mají tendenci nabízet mužům směnou velbloudy. Naštěstí je to jen místní humor.
 
V této muslimské zemi je oficiálním jazykem arabština, domluvíte se samozřejmě i anglicky, francouzsky, německy i italsky. Přesto, že na vás můžou zahalení lidé působit nebezpečně, Tunisko je jedna z nejbezpečnějších afrických zemí. Nejlevnějším dopravním prostředkem je opět autobus, vlak nebo žlutý taxík, kterých je všude plno, většina se vám bude sama nabízet. Kvalita vody je zde stejná jako v Turecku, proto opět pít jen vodu balenou. V Tunisku se platí tuniským dinárem, téměř všude se však doplatíte i eurem nebo dolarem. Ani Tunisko nezahálí svými památkami jako je například El Jem se svým amfiteátrem, Kartágo plné zeleně a archeologických vykopávek, město Dougga, kde najdete chrám, divadlo, mauzoleum, lázně…Neméně zajímavé jsou i saharské oázy.  

Egypt

I Egypt se stal poslední dobou oblíbeným cílem turistů. Sice chudá a písčitá země, kde nejprve na každém rohu vidíte nedostavěné baráky, ženy zahalené od hlavy až k patě, rozbitá stará auta a děti vyrůstající na ulicích, živící se okrádáním turistů. Ale na druhé straně je Egypt bezkonkurenční svým podmořským bohatstvím, které skrývá Rudé moře.
 
Neuvěřitelné množství nejrůznějších druhů ryb a korálů stojí za zabalení sebou potápěčských brýlí, šnorchlů a ploutví. Málokdy se stane, že by v Egyptě byly mraky či bylo dokonce zataženo. Štěstí, že kolem moře fouká vlahý větřík, protože přežívat letních padesát stupňů, je za bezvětří opravdu nemilé. Oficiálním jazykem je arabština, dobře se dorozumíte německy a rusky, povětšinou i anglicky, no a konečně i obstojně česky a to především při nákupech na místních trzích. Egyptští trhovci jsou sice jedni z nejméně neodbytných, ale smlouvání s nimi je radost. Vodní dýmky, egyptské suvenýry a kabelky nejznámějších značek jako je Luis Vuitton, Prada, Gucci či Fendi seženete doslova za pár korun. Platit tady můžete egyptskou librou, dolarem nebo eurem. Nejlevněji se přemístíte modro oranžovým taxíkem, který usmlouváte i na dva dolary za deset kilometrů. Litr benzínu tam totiž v přepočtu vyjde zhruba na šest korun českých.
 
Přesto, že budete pít pouze balenou vodu a dávat si pozor na to, co jíte, pověstná Faraonova pomsta vás jen s výjimkou mine. Proto doporučuji zásobit se před touto dovolenou prášky na průjem a na žaludeční obtíže. Milovníkům opravdu velkého horka a památek nabízí Egypt výlety za pyramidami v Gize, do města plného starověkých artefaktů Luxoru, kde se pyšní Údolí králů nebo chrámový komplex Jarmak. Stejně tak zajímavé je i město Veset, kterým protéká řeka Nil.

Autor: Adriana Martinovičová

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–3 z 3
autor:kikča (84.244.*.*) 31. 7. 2011 19:37 | link
nadpis:Reka Nil se nepise s tvrdym, n...odpovědět
Reka Nil se nepise s tvrdym, ne? :-) Jinak pekny clanek a zajimavy.
autor:Petra (šéfredaktorka) 1. 8. 2011 10:10 | link
nadpis:Re: Reka Nil se nepise s tvrdym, n...výše | odpovědět
Děkujeme za upozornění, autorce se tam vloudila chybka, už je opravena.
autor:lisaowen (*.ipvanish.com) 12. 5. 2018 01:51 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
1–3 z 3
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum