Napadá vás možná poslední možnost, kterou by byl last minute, protože kufr už máte dávnou sbalený za dveřmi, jen nenacházíte odvahu vybrat levnou, ale neznámou destinaci, zemi, kde jste ještě nebyla, nevíte, co od ní čekat a tak máte jednoduše strach. Jste zvyklá na Chorvatsko nebo Řecko, možná by vás lákala Itálie nebo Francie, ty jsou ale dost drahé. Tak proč to nerisknout a nepoznat, a to za poměrně levno, jiné a zajímavé kultury? Například tyto.
Turecko

Posledních několik let velmi oblíbený cíl většiny dovolenkářů, kteří jedou za opravdovým teploučkem, žhavým sluníčkem a levnými nákupy. Jižní část Turecka lemuje Středozemní moře, severní část potom moře Černé. V sezoně se můžete těšit na parné čtyřicítky, voda mívá okolo krásných pětadvaceti stupňů. K večeři si jistě pochutnáte na tradičním kebabu s pita chlebem. Když vyrazíte na turecké trhy, takzvané bazary, nenechte se zaskočit obchodníky, kteří se budou všemožně snažit získat si vaší pozornost a přemlouvat vás ke koupi jejich zboží. Celými stany, které jsou děleny na malé stánky se nese vůně nejrůznějších druhů koření a hluk smlouvajících kupců. Značková trička, boty, osušky, sluneční i dioptrické brýle a podobné zboží nakoupíte za velice slušné ceny. Nejčastějšími značkami jsou Dolce Gabbana, Ed Hardy, Lacoste, Burberry, All Star, Billabong a Quiksilver, Adidas, Puma, Nike, Diesel…
Turci jsou velice kamarádští a milí lidé, kteří se s vámi okamžitě dají do řeči a podávají vám ruce. V Turecku se nejlépe platí eurem. K přepravě můžete využít jejich autobusy, kde zaplatíte zhruba jedno euro na deset kilometrů, nebo taxíky, které stojí asi jednou tolik. Domluvíte se tam anglicky, německy i rusky. Nepijte vodu z kohoutků ani z jiných zdrojů, není pitná, pijte zásadně balenou vodu. Turecko není jen letoviskem, kde strávíte celou dovolenou proválením se u moře, je tam nespočet zajímavých památek, které stojí za to navštívit. Třeba mimo sezonu, kdy už parná horka opadnou. Za zmínku jistě stojí hlavní město Istanbul, město Efes nebo Side, světoznámé Pamukkale, či národní parky.
Tunisko

V Tunisko můžete očekávat stejné klimatické podmínky jako v Turecku. Na písečných plážích teplého a čistého Středozemního moře pofukuje horký suchý větřík, pláže jsou často lemovány palmami. Přívětiví černoušci vás vítají jak svým smyslem pro humor, tak svým podnikavým duchem. Nakupování a smlouvání na trzích tady berou skoro jako sport. Když se vám jeden prodejce nebude líbit, taktně a s milým úsměvem se mu vymluvte, Tunisané mají tendence turisty hodně přemlouvat. Kromě oblečení zde seženete levné šperky a kožené věci. Prokaučovaného zboží nelitujte, sortiment je zde hodně podobný, ob dva stánky na vás bude čekat stejný druh trička za možná ještě lepší cenu. Není neobvyklé, že za dívky a ženy mají tendenci nabízet mužům směnou velbloudy. Naštěstí je to jen místní humor.
V této muslimské zemi je oficiálním jazykem arabština, domluvíte se samozřejmě i anglicky, francouzsky, německy i italsky. Přesto, že na vás můžou zahalení lidé působit nebezpečně, Tunisko je jedna z nejbezpečnějších afrických zemí. Nejlevnějším dopravním prostředkem je opět autobus, vlak nebo žlutý taxík, kterých je všude plno, většina se vám bude sama nabízet. Kvalita vody je zde stejná jako v Turecku, proto opět pít jen vodu balenou. V Tunisku se platí tuniským dinárem, téměř všude se však doplatíte i eurem nebo dolarem. Ani Tunisko nezahálí svými památkami jako je například El Jem se svým amfiteátrem, Kartágo plné zeleně a archeologických vykopávek, město Dougga, kde najdete chrám, divadlo, mauzoleum, lázně…Neméně zajímavé jsou i saharské oázy.
Egypt
I Egypt se stal poslední dobou oblíbeným cílem turistů. Sice chudá a písčitá země, kde nejprve na každém rohu vidíte nedostavěné baráky, ženy zahalené od hlavy až k patě, rozbitá stará auta a děti vyrůstající na ulicích, živící se okrádáním turistů. Ale na druhé straně je Egypt bezkonkurenční svým podmořským bohatstvím, které skrývá Rudé moře.

Neuvěřitelné množství nejrůznějších druhů ryb a korálů stojí za zabalení sebou potápěčských brýlí, šnorchlů a ploutví. Málokdy se stane, že by v Egyptě byly mraky či bylo dokonce zataženo. Štěstí, že kolem moře fouká vlahý větřík, protože přežívat letních padesát stupňů, je za bezvětří opravdu nemilé. Oficiálním jazykem je arabština, dobře se dorozumíte německy a rusky, povětšinou i anglicky, no a konečně i obstojně česky a to především při nákupech na místních trzích. Egyptští trhovci jsou sice jedni z nejméně neodbytných, ale smlouvání s nimi je radost. Vodní dýmky, egyptské suvenýry a kabelky nejznámějších značek jako je Luis Vuitton, Prada, Gucci či Fendi seženete doslova za pár korun. Platit tady můžete egyptskou librou, dolarem nebo eurem. Nejlevněji se přemístíte modro oranžovým taxíkem, který usmlouváte i na dva dolary za deset kilometrů. Litr benzínu tam totiž v přepočtu vyjde zhruba na šest korun českých.
Přesto, že budete pít pouze balenou vodu a dávat si pozor na to, co jíte, pověstná Faraonova pomsta vás jen s výjimkou mine. Proto doporučuji zásobit se před touto dovolenou prášky na průjem a na žaludeční obtíže. Milovníkům opravdu velkého horka a památek nabízí Egypt výlety za pyramidami v Gize, do města plného starověkých artefaktů Luxoru, kde se pyšní Údolí králů nebo chrámový komplex Jarmak. Stejně tak zajímavé je i město Veset, kterým protéká řeka Nil.
Autor: Adriana Martinovičová