Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Každá z nás to určitě zažila. Ráno se probudíte, kouknete do zrcadla a ptáte se, co s těmi vlasy dnes uděláte. Ve většině případů končí pod vodou a šamponem, v jiných případech jen prohrábnete a jdete. Řekněte si stop. Pokud opravdu nevíte, je čas na změnu. Jestliže hodláte podstoupit radikální zákrok a pokusit se o změnu image, poraďte se s odborným kadeřníkem. Raději si připlaťte, než abyste daly pár korun za spálenou trvalou někde v salonu, kde sice poskytují levné služby, ale...

Jaký zvolit střih na jaro?

Letošním hitem budou lehké účesy. Vyhýbejte se ostrých linií kolem obličeje. Trendem letošního jara jsou ležérní vlny. Do popředí se dostávají dlouhé ofiny padající přes oči, střižené dokulata.

Vedle nesáhnete ani v případě delších mikád. Po vzoru Victorie Beckhamové a také především Francouzek je tento střih velice šarmantní, ať v kratší nebo delší délce, která je ovšem pro ležérnost možná příznivější a lépe se hodí k módním trendům jara 2008.

Kudrnaté, rovné, rozcuchané

Kudrnaté a vlnité vlasy jsou velmi šmrncovní a pro přicházející období slunce velmi moderní. Je v nich zkrátka něco svůdného. Ideální jsou velké lokýnky, kterých docílíte buď natáčkami, nebo kulmou. Jestliže je to pro vás moc pracné, poraďte se s kadeřníkem o trvalé. Zde ale musíte počítat, že bude odrůstat a vlasy se častou aplikací budou ničit. Jestliže máte kratší vlasy a váháte u lokýnek, nemáte proč. Některým ženám právě s kratšími vlasy kudrny sluší mnohem více než vlasy jako hřebíky.

Narovnané vlasy jsou jakousi klasikou, která se hodí jednoduše pro každou příležitost. Krásně zvýrazňují rysy obličeje a tudíž přirozenou krásu. Uhlazený účes vypadá velmi něžně, nevinně a přirozeně, a navíc s ním není skoro žádná práce. Stačí jen keramická žehlička, na které opět nešetřete, jinak rovných vlasů nedocílíte. Doporučuji zakoupit v kadeřnických značkových salonech.
 
Rozcuchaný vzhled je samozřejmě převážně adresován majitelkám krátkých sestřihů. Sice se říká, že když má žena krátké vlasy, je jednoduché je upravit, ale někdy to nemusí být až docela pravda. Samozřejmě také o krátké vlasy musíte pečovat stejně jako o dlouhé. Rozcuchané vzhledu docílíte pomocí gelu, tužidla nebo laku na vlasy. Dejte jen pozor, aby účes vypadal ležérně a roztomile.
 

Trendy barvy

Pokud jde o aktuální trendy, nelze příliš hovořit o konkrétních barvách, jako spíše o celkovém dojmu, vzhledu vašeho účesu. In jsou totiž plné, živé barvy, které se na vaší hlavě předvedou v celé škále jemně odlišných odstínů a tónů, působící přirozeně a mladistvě. Barevné helmy nebo useknuté odbarvené proužky už jsou rozhodně out. Inspirujte se se různou škálou barevných odstínů od značky Garnier.

Jestliže se chystáte změnit si barvu vlasů, rozhodně byste neměla podcenit výběr odstínu. Pokud se vypravíte do kadeřnického salónu, ochotně vám poradí kadeřník, ovšem v případě že se chystáte přebarvit si vlasy koupenou barvou doma, je třeba vše dobře promyslet. Nesnažte se o extrémy. Černovláska odbarvená na blond a naopak působí nepřirozeně. Ideální je držet se své přírodní barvy a volit pouze odstíny trochu světlejší nebo tmavší.

Je-li řeč o barvení vlasů, není od věci připomenout nutnost péče o ně. Barvení, a především tedy zesvětlování vlasů narušuje jejich strukturu, a je tedy zapotřebí vlasům po umytí dopřát také nějakou regeneraci. Zajisté vám pomohou výrobky řady Garnier určené přímo na barvené vlasy. Nejvhodnější je společné použití šamponu, kondicioneru nebo masky.
 

Důležitý je také šampon

Ať už máte vlasy dlouhé, krátké, kudrnaté nebo rovné, velmi důležitý je pro všechny výběr vlasové kosmetiky. Jestliže se na vaší pokožce vyskytly lupy, neváhejte a kupte si šampon od Garnier, který vám s jejich odstraněním pomůže. Na snadno mastící se vlasy použijte taktéž správnou vlasovou kosmetiku stejně tak na vlasy barvené. Vlasy myjte dle potřeby. Zkrátka buďte krásná a in se svěží hřívou.

Autor: Klára Bílá

 

Jméno: Heslo:

Diskuse:

24168–24176 z 24176
autor:linda mark (105.112.*.*) 11. 7. 2019 20:08 | link
nadpis: how i got my cureodpovědět
i was suffering from HIV/AIDS disease for the past 6 years ago and ever since i have been passing through serious agony in my life,i contact this infection through my boyfriend and i have done series of tests and taking drugs to be cure but unfortunate for me i still carry this deadly infection inside of me,i will love to say i was so lucky to have came across DR SUKU several testimony online people testifying series of how they were totally cure of HIV/AIDS through his herbal medicine on his email: greatsukusolutiontemple@hotmail.com i contacted his email and explain my situation to him and he accepted to help me cure my HIV/AIDS disease,i followed his instruction and indeed he prepare a herbal medicine for me and after i receive the herbal medicine he told me how to apply the herbal medicine and after 2 weeks of usage i did the test again and i was confirmed negative. you can contact his website: http://greatsukusolutiont.wix.com/dr-suku or his Mobil number +2348074839242
autor:linda mark (105.112.*.*) 11. 7. 2019 23:30 | link
nadpis: how i got my cureodpovědět
Hello everybody, thanks to Dr Afrid,the spell caster my name is Linda from USA, i don't just know the reason why some people is finding it difficult to believe that there is a cure for HIV, my son have been suffering from hiv since last two years but today i am happy that he is cure from it with the herbal medicine of Dr Afrid the great healer,i was browsing the internet searching for help when i came across a testimony shared by someone on how Dr Afrid cure his herpes i was so much in need of getting his treatment but after all Dr Afrid brought a smile to my son face with his herbal medicine. i am so much happy today that we have someone like this great healer out there, so my people out there kindly contact this great healer on his email address:drafridherbalhome@gmail.com please sir keep your good work cause there are people out there who is in need of your healing medicine.once more email him now: drafridherbalhome@gmail.com you can call him or whats-App his number +2349057260738 you can still search the Google to know more about him!!https://drafridherbalhome.webs.com
DOCTOR AFRID CAN AS WELL CURE THE FOLLOWING DISEASE:-
1. HIV/AIDS
2. HERPES
3. CANCER
4. ALS
5. Hepatitis
6 Diabetes
7 LOVE SPELL
8 IF YOU NEED YOUR EX LOVER BACK TO LOVE YOU AGAIN
autor:Melanie Case (197.210.*.*) 13. 7. 2019 07:35 | link
nadpis:melaniecase3030@gmail.comodpovědět
Hello everyone out there, I'm here to give my testimony about a herbalist doctor who helped me. I was infected with HERPES SIMPLEX VIRUS in 2011, I went to many hospitals to heal myself but there was no solution, so I was thinking how I can get a solution so that my body can be well. One day I was in the river thinking about where I can go to get a solution. so a lady walked towards me telling me why I'm so sad and I open everything by telling her my problem, she told me she could help me, she introduced me to a doctor who uses herbal medicines to cure the SIMPLEX HERPES VIRUS and gave me your email, so I sent you an email. He told me everything I had to do and also gave me instructions to take, which I followed correctly. Before I knew what was happening after two weeks, the SIMPLEX HERPES VIRUS that was in my body disappeared. therefore, if you also have a broken heart and need help, you can also send an email to {oliha.miraclemedicine@gmail.com}or whatsapp him number: +2349038382931 or Facebook page https://www.facebook.com/drolihamiraclemedicine/
Contact him today and he will have a testimony ... Good luck!

Dr. OLIHA also cures:
1. HIV / AIDS
2. HERPES 1/2
3. CANCER
4. ALS (Lou Gehrig's disease)
5. Hepatitis B
6. chronic pancreatic
7. emphysema
8. COPD (chronic obstructive pulmonary disease)
autor:Happiness qc (197.210.*.*) 13. 7. 2019 09:28 | link
nadpis:happinessqc@gmail.comodpovědět
HOW I GOT CURED FROM HERPES SIMPLEX VIRUS:
God bless Dr. OLIHA for his marvelous work in my life, I was diagnosed of HERPES since 2017 and I was taking my medications, I wasn’t satisfied, i needed to get the HERPES out of my system, I was directed by my brother in-law to meet Dr. OLIHA who is good at curing HERPES DIABETES and CANCER with his herbal medicine, I contacted him and he guided me. I asked for solutions, he started the remedy for my health, he sent me the medicine through UPS delivery service (UPS). I took the medicine as prescribed by him and 13 days later i was cured from HERPES, Dr. OLIHA truly you are great, do you need his help also? Why don’t you contact him through email: {oliha.miraclemedicine@gmail.com}
autor:Ahmed Kumar (223.225.*.*) 14. 7. 2019 09:58 | link
nadpis:solutionlogicmoney@gmail.comodpovědět
Do you need secured or unsecured loan? Need financing but don't know how to go about securing a loan? Contact us for help.Financing shouldn't be a mystery. We would love to fund projects at hand and offer personal loans as well to you, your firm/partners and clients. A loan process can be completed within a space of one week provided terms of loan contract is agreed upon. Look no further, contact LOGIC MONEY FINANCIAL SOLUTION today.
We only give out loans from ($5000 USD TO $500 MILLIONS USD) with a maximum time duration of 30years.

Yours in Service,

Dr. Ahmed Kumar
General Consultant.
Logic Money Financial Solution
whatsapp +918860675979
solutionlogicmoney@gmail.com
autor:wendy renee (197.210.*.*) 15. 7. 2019 09:31 | link
nadpis:bellaweny@gmail.comodpovědět
I want to let the world know about Dr, Abaka the Great spell caster that brought back my husband to me when i thought all hope was lost. Dr, Abaka used his powerful spell to put a smile on my face by bringing back my man with his spell, at first i thought i was dreaming when my husband came back to me on his knees begging me to forgive him and accept him back and ever since then he loves me more than i ever expected so i made a vow to my self that i will let the World know about Dr, Abaka because he is a God on earth. Do you have problems in your relationship ? have your partner broke up with you and you still love and want him back ? Do you have problem with your finance ? or do you need help of any kind then contact Dr, Abaka today for i give you 100% guarantee that he will help you just as he helped me. Dr, Abaka email is: drabakaspelltemple@gmail.com OR add him on whatsapp via: +2349063230051 https//:drabakaspelltemple.blogspot. com
autor:Olivia Jayden (*.m247.com) 15. 7. 2019 12:15 | link
nadpis:USAodpovědět
HOW I GOT MY EX HUSBAND BACK WITH THE HELP OF REAL AND EFFECTIVE SPELL FROM DR Osasu My name is Olivia Jayden, I never thought I will smile again, My husband left me with two kids for one year, All effort to bring him back failed I thought I'm not going to see him again not until I met a lady called Jesse who told me about a spell caster called Dr. Osasu , She gave me his email address and mobile number and I contacted him and he assured me that within 48hours my husband will come back to me, In less than 48hours my husband came back started begging for forgiveness saying it is the devils work, so I'm still surprise till now about this miracle,i couldn't conceive but as soon as the spell was cast,i became pregnant and gave birth to my third child,if you need any assistance from him you can contact him via:email: drosasu25@gmail. com Or WhatsApp or call him now: +2347064365391
.
Dr.Osasu also cures:
1. HIV / AIDS
2. HERPES 1/2
3. CANCER
4. ALS (Lou Gehrig’s disease)
5. Hepatitis B​

autor:Hariyanti Malta (105.112.*.*) 16. 7. 2019 05:09 | link
nadpis:hariyantimalta@gmail.comodpovědět
Detail saya
Nama: Hariyanti Malta
Email: hariyantimalta@gmail.com


Keluarga saya dan saya akan selalu berterima kasih kepada Credit Financial Group yang telah meminjamkan kami untuk memulai bisnis kami sendiri dan melunasi hutang keluarga kami, Keluarga saya telah menderita hutang jangka panjang selama bertahun-tahun yang kami cari yang akan membantu kami dengan pinjaman untuk melunasi hutang dan memulai bisnis tetapi tidak dapat menemukan apa-apa sebagai gantinya kami menderita lebih banyak kerugian dari beberapa pemberi pinjaman uang palsu, sebelumnya saya menemukan Credit Financial Group dan hari-hari saya dari kekhawatiran dan hutang berakhir, saya meminta pinjaman untuk 600 juta kemudian saya diminta untuk mengisi dalam beberapa dokumen dan pinjaman saya disetujui, dan dalam dua hari saya menerima berita dari bank bahwa saya telah menerima kredit sebesar 600 juta. keluarga saya dan saya telah hidup dalam kebebasan finansial sejak itu, semua berkat Credit Financial Group atas ketulusan dan kesetiaan mereka untuk membantu mereka dengan masalah keuangan di seluruh dunia. Semoga Tuhan terus menguatkan Anda. jika Anda menghadapi masalah keuangan atau Anda memiliki banyak hutang untuk dibayar, saya meminta Anda untuk menghubungi Credit Financial Group secara terperinci di bawah ini dan Anda akan sangat bahagia.

Perusahaan: CREDIT FINANCIAL GROUP
E-mail: (creditfinancialgroup01@gmail.com)
BBM INVITES: {DDA46523}
autor:carolina peter (41.203.*.*) 17. 7. 2019 01:48 | link
nadpis:how i got my husband back homeodpovědět
This is the most wonderful thing i have ever experienced. I visited here online on the 17 June and i saw a marvelous testimony of Tracie Adana from United States on the forum about the good works DR.tunde I never believed it, because have never heard anything about such miracle before. No body would have been able to convince me about it not until DR.tunde did a marvelous work for me that restored my marriage of 4 years by getting back my husband back i just as i read on the internet. I'm Carolina peter I was truly shocked when my husband knelt down pleading for forgiveness to accept him back. I am really short of words to use to show my appreciation to DR.tunde For his a God sent to me and my entire family for divine restoration of my marriage. Contact him now for any kind of help via Email:babatundesolutioncentre1@gmail.com or you can contact his whats-app mobile line +2348143581382 Also specialize in treating all kinds of illness, HERPES VIRUS, HEPATITIS B, CANCER, BRAIN DISEASE, PREGNANCY, DIABETES AND MORE
24168–24176 z 24176
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

O jídle se nemá jen psát, jídlo se má žít, myslela si šéfredaktorka gastronomického časopisu a vrhla se na jídlo v praxi. Vydala svou kuchařku a zasadila se o obnovu tradice farmářských trhů u nás...

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum