Každý pyl si najde svého alergika

Každý pyl si najde svého alergika

Jaro už je v plném proudu, léto klepe na dveře a ve vzduchu je cítit krásná vůně květin a dřevin, které právě v tomto období rozkvétají. Jediní alergici se příchod jarního času netěší. Zužují je totiž nepříjemné alergie.

Kdy to všechno vypuklo?

Lidé s alergiemi na pyl začínají mít problémy již na konci zimy. Je to neuvěřitelné, ale trápení jim přidělávají například kvetoucí kočičky, dále pampelišky, trávy, obilí i celá řada plevelů. Pyly stromů, jako jsou habr, líska, olše, vrba, bříza, a bylin se také často vyskytují ve velkém množství ve vzduchu mnohdy až do konce září. Ani tehdy ale alergici nemají klid. Na konci léta totiž začínají kvést ambrozie nebo pelyněk.

Průběh alergické reakce není pro člověka zrovna příjemný. Celý den se neobejdou bez kapesníku, protože trápí vodnatou rýmou, uslzenýma očima, zánětem spojivek, průduškovým astma či atopickým ekzémem. Další nepříjemností je ucpaný noc. Časté kýchání obtěžuje život nejen alergikům, ale také ostatním lidem. Ti je pak podezírají z toho, že onemocněli chřipkou. Každý, kdo trpí nějakou alergií, ví, že musí mít stále při sobě léky, které zabrání projevům alergické rýmy či podráždění očí. 

Co je alergie

Alergie vzniká tehdy, když se organismus opakovaně setkává s látkou, která alergii vyvolává, tzv. s alergenem. Důležitou roli zde hraje také dědičnost. Stačí, pokud se u jednoho z rodičů alergie objevila, pak ji potomek do života snadno získá. Na druhou stranu, toto onemocnění může potkat každého člověka a nezáleží na jeho stáří. Kromě alergenů se na rozvoji alergie podílejí také infekce, chemické škodliviny atd. 

Jak odoláváme alergii

Z výzkumů, které čas od času probíhají v České republice, je patrné, že jsme vůči různým alergenům čím dál měně odolní. Důvod je prostý. Často se totiž zavíráme uvnitř svých domovů a netrávíme tak volný čas na čerstvém vzduchu v přírodě. Tím ale alergii neunikneme. Najde si nás i za zavřenými dveřmi. Poslední dobou se proto vyskytují alergie na roztoče či plísně a další potvůrky. Jako by příčin onemocnění nebylo už dost. K tomu všemu se ještě přidají škodliviny z ovzduší, které dráždí naše dýchací cesty.

Navíc mohou být lidé přecitlivělí i na některé potraviny. Známá je například alergie na mléko, vajíčka či buráky. Výjimkou už dnes není ani negativní reakce na exotické koření, ovoce, ořechy, třešně, sóju, sýry, mák a překvapivě i na brambory. Alergii ovlivňuje také stres, protože jeho působením jsme více vnímaví na rýmu, astma či různé druhy ekzémů. 

Jak se bránit

Ten, kdo už má nějaké zkušenosti s alergií, dobře ví, že musí začít pravidelně užívat kapky či tablety, tzv. antihistaminika, nejméně dva týdny před tím, než naplno vypukne pylová sezóna. I když alergici nejsou chráněni žádnými bariérami proti příletu pylového zrnka, přesto pro ně existuje jedna varianta. Ovšem, trochu jim to může komplikovat život. Stromy jako habr, líska, olše či vrba, pro jejichž kvetení je v teď pravé období, rostou především na volném prostranství, stejně jako trávy a obiloviny. Alergikům můžeme proto doporučit, aby vyhledávali místa v lese nebo třeba u potoka. Díky velké vlhkosti vzduchu a se v těchto lokalitách vyskytuje mnohem méně pylu. 

Co je senná rýma

V minulosti se senou rýmou označovala pylová alergie. Význam spojení senná rýma je ale zavádějící. Lidé se sennou rýmou jsou alergičtí na pylová zrna, a ne na seno. Navíc tato porucha probíhá celým organismem, nejen v nose a očích. Reakce nastává pouze tehdy, když se citlivý člověk setká s alergenem pylu. Největší pohromu pak pylová zrna způsobí na sliznici dýchacích cest a na spojivce očí, kam lehce proniknou. 

Jak může člověk reagovat

Člověk se může cítit unavený, ospalý, může trpět bolestmi hlavy nebo zvýšenou teplotou. Dráždění sliznice průdušek může mít za následek až příznaky astmatu. U některého alergika se může objevit svědění na kůži, kopřivka nebo otoky a celkové zhoršení ekzému.

Pylové alergie se do našeho života dostanou velmi nenápadně. Vůbec bychom si při určitých potížích nepředstavili, že by mohlo jít o alergii. Příznaky totiž mohou skvěle zmást i zkušeného lékaře. Nejdříve to vypadá, že člověk onemocněl zánětem dutin, který se ale stále vrací. Lékař tento projev posoudí jako infekci a nasadí antibiotika, což nepřinese žádný pozitivní výsledek. Pokud se podaří alergen odstranit, zánět bleskurychle zmizí. 

Bez léků ani krok

Jak už jsem naznačovala na začátku, každý alergik by v pylovém období měl u sebe neustále nosit léky, ať už má příznaky či ne. Jen takovým způsobem může zabránit rozšíření dlouhodobého zánětu na sliznicích a předejít i nepříjemným komplikacím.Alergický člověk musí projít vyšetřením u alergologa, který určí, jaké léky a jak často je bude užívat. 

Pozor na syrovou zeleninu i ovoce

Myslíte si, že zelenina a ovoce s pylovou alergií vůbec nesouvisí? Pak jste na omylu. Tyto dvě zdánlivě nepodobné souvislosti mají k sobě velmi blízko. Alergii totiž může v některých případech doprovázet i nepříjemná reakce sliznice úst až sevření hrdla. Jedná se o tzv. orální alergický syndrom, který vznikne, jakmile člověk sní určitý druh syrového zeleniny nebo ovoce. Tato reakce je způsobena stejnými látkami, které jsou obsaženy jak v pylových zrnech, tak i v ovoci a zelenině.

Nejčastějším zdrojem těchto potíží jsou jablka, ovoce s peckami jako třešně, broskve, nektarinky či švestky. Na pozoru byste se také měli mít před ořechy, kiwi a dalším exotickým ovocem. Vadit mohou i některé potraviny racionální výživy (müsli, obilné vločky) nebo třeba koření. Bezstarostí si alergici mohou vychutnávat kompoty, kde nebezpečí pylových zrn určitě nehrozí. 

Roztoči versus mořské plody

Alergici, kteří negativně reagují na přítomnost roztočů, by se měli vyvarovat konzumaci mořských plodů, zejména krabího masa, krevet nebo ústřic. Alergické souvislosti vyvolané roztoči a mořskými plody jsou prokázány mnoha testy, které odborníci pořizovali během několika let. 

Závěrem lze říci, že alergiků nejen v České republice rychle přibývá. Určitý vliv na to má moderní životní styl, v němž málokdo z nás vyhledává častý pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu. Nejhorší ale je, že prevence vůči alergii neexistuje. Důležitý je určitě sport, zdravé jídlo a vyvarovat se stresu. To posílí nejen imunitu našeho organismu, ale odstraní i riziko případné alergií.

Autor: Lucie Janečková 

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1906–1918 z 1918
autor:Melvin James (105.112.*.*) 14. 11. 2020 18:31 | link
nadpis:Credit Repairodpovědět
Get in contact with the most reliable hacker I met after I got scammed online on POF dating site by a lady virtually she got my credit card information took all my money got loan of 50$k using my private information in short she stole my identity and use it for numerous theft online which diminish my credit from excellent 800 down to low 200 and a debt of close to $200,000 my life was in total mess cause I had bad debt, negative records and damages done on my credit until I got in contact with this hacker with the last faith I got within 72 hours he deleted all negative records on my credit across all the major credit bureau pay off all my debts and boost my score back to 800 now I can finally Live well thanks to this great hacker contact him for your credit issues at his mail : ALBERTGONZLEZCREDITGURU@GMAIL.COM or text him:(786)-749-5862. His hacks are untraceable, Legit and cheap.
autor:Tamara Williams (102.89.*.*) 15. 11. 2020 13:06 | link
nadpis:Cyber Guru Hackerodpovědět
I know a real credit guru hacker who has worked for me in few month ago. He is very good at fixing credit reports. He help me erase 15 hard inquiries, collections, charge off and eviction in less than 3 days. He went further in boosting my FICO score to a prefect of 820 across the credit bureaus. I reached my credit goals with the help of Aaron Swartz. 
Contact him here; AARONSWARTZCYBERSERVICES@GMAIL.COM
autor:lucas (129.205.*.*) 16. 11. 2020 12:45 | link
nadpis:hackerodpovědět
I sincerely didn't like the idea, but this is my way of saying thank you to the Quora user that recommended a hacker,I hired him for a very private and difficult matter of helping me hack a my spouse's phone and social networks and some other personal stuffs and he far exceeded my expectations. which Jeremie, helped me get the info(whats-app, Facebook, text messages, call logs etc) faster and cheaper than I had imagined. The first time we spoke, we had a very long phone consultation in he gave me all my options that he could think of to resolve my case, and he even recommended I try other options before hiring him, which shows that he is honest. I decided to hire him and I am glad I did. he is a fantastic investigator and a great person. If you need a professional, reliable and efficient hacker, then you should contact this guy ; Cyberdemonhacker432 AT GMAIL DOT COM
autor:Jasper Rowland (*.44-81-44-64-.reverse-dns) 18. 11. 2020 17:38 | link
nadpis:Verified Credit Companyodpovědět
I went through divorce recently and let my wife and kids stay in our marital home for a year before we sold it. During that time, I provided her with enough money each month to pay the mortgage and some bills. She unfortunately made several late payments even though she had the money. I was now unable to obtain a mortgage because no lender would work with me even though I had zero debt so I needed an expert that will help me fix my credit so I can be qualified for a mortgage. My uncle told me about a Credit Company that helped him remove medical bills and raised his score to 791 in 4days. I emailed them on RAPIDCREDITREPAIRS@GMAIL.COM and they responds quickly after texting (415) 754-7204. Well I did and eventually got started with the project with them. I was amazed after 4days on how they pulled through for me and removed all my late payments, raising my score to 799. I got the mortgage and all thanks to RAPID and their team for helping me. Contact them with the above email and number.
autor:Stacy Harper (*.quadranet.com) 19. 11. 2020 14:09 | link
nadpis:My Credit Repair Testimonyodpovědět
Life became worth living again just after my remarkable encounter with Kenstar Cyber Services. Low credit rating got my life messed up, leading to apartment eviction 6 months ago, car repossession and unending calls from creditors. I knew I got myself into such mess because of my financial recklessness and indiscipline. Unreserved gratitude to Kenstar who came in for me and got my credit repaired excellently, also raised my score to 748, eviction and car repossession removed from report and two positive trade lines added. Moved into my own apartment last week with a new car. I encourage everyone seeking credit repair to hit him on KENSTARCYBERSERVICES@GMAIL.COM/+15057387188.
autor:Josh Warren (105.112.*.*) 19. 11. 2020 19:50 | link
nadpis:Credit Repairodpovědět
Good day everyone i'm josh warren i would like to introduce y'all to JAMES DOLAN. He is an expert in boosting up credit scores, removing all bad reports off your credit line. He help me boost my credit score to 825 excellent and remove all bad reports. If your spouse is cheating on you, he can help you expose he or she. Get in touch with him now on JAMESDOLANCREDITEXPERT@GMAIL.COM or on 720 358 7042.
autor:danny (*.co.za) 20. 11. 2020 03:21 | link
nadpis:RELIABLE PRIVATE ONLINE INVEST...odpovědět
RELIABLE PRIVATE ONLINE INVESTIGATIONS Have you ever needed an expert when it comes to hacking? Have you ever wanted to hack someone’s email account? Recover lost accounts,school grade,boost credit score? Do you need to find a person’s sensitive information? Do you want to invade a person’s PayPal, Skrill, Amazon, Facebook or any other site account? Upgrade of University Grades,Password and email Retrieval, phone Lines monitoring, Skype Accounts, Hack Social Network, Trace calls on real time conversations, Remove Criminal Records, Credit Fixing, cyber-crime investigation, Hack Bank Accounts, Identification of Cheating Partner or employee,GET HOT STOCK TIPS Then contact contact Email:- stocktipsandethicalhacking2020@gmail.com Hangout :- stocktipsandethicalhacking2020@gmail.com Business Whatsapp :- ‪ +1 (925) 291-0054‬) or click on this link to chat on whatsapp https://wa.me/message/REE2BBXU4CEYF1
he won't under any circumstances work for free
autor:Tania Colly (102.68.*.*) 20. 11. 2020 04:20 | link
nadpis:Solution to credit. problems and debtsodpovědět
I’m tired of “NO”. All I want is a nice apartment & car without having a down payment. After surgery, always being sick, being evicted, not having better job and cannot afford a nice car or apartment as I’m tired of secured credit cards that takes forever to raise the credit score. I’m at 518 with 2 evictions, 2 car repos and credit card debts. I talked to Hackkingzeus At GmailDotCom to help a poor lady (myself) and he did turn my situation around by removing all negatives on my report & also paid my debts. I can gladly say his charges are truly worth the services rendered.
autor:Mia Brown (*.midphase.com) 21. 11. 2020 00:17 | link
nadpis:Credit Improvementodpovědět
I had a poor credit which was largely due to identity theft, I needed a loan to finance my business but could not get one because my credit was not just good enough, after trying everything things went from bad to worse, the more I disputed the lower my credit score went. This continued till a Pal introduced me to Lanx Credit Solution. I explained my position and they assured me that they could help me put things in order by fixing my credit and increasing my score. They kept their words, I am still in awe. I now have a credit score of 782, all the negative items that bedeviled my credit were removed finally. It was good one. Get to them on Lanxcreditsolution@gmail.com, text/call (214) 888 9709.
autor:Naomi Flores (102.89.*.*) 22. 11. 2020 08:39 | link
nadpis:Credit Bureaus Hackerodpovědět
I came across Aaron Swartz on Youtube forum about repairing credit report which I get in touch with him instantly. He works with discretion and deliver without charging outrageous fees. He help me boost my credit score, remove the eviction i had and restore my credit report back to normal within days. All debt were marked as paid. Contact him here; AARONSWARTZCYBERSERVICES At Gmail Dot CoM
autor:Isabella Lucas (45.56.*.*) 22. 11. 2020 21:49 | link
nadpis:My ex-husband and I had always...odpovědět
My ex-husband and I had always managed to stay friendly after our divorce in February 2017. But I always wanted to get back together with him, All it took was a visit to this spell casters website last December, because my dream was to start a new year with my husband, and live happily with him.. This spell caster requested a specific love spell for me and my husband, and I accepted it. And this powerful spell caster began to work his magic. And 48 hours after this spell caster worked for me, my husband called me back for us to be together again, and he was remorseful for all his wrong deeds. My spell is working because guess what: My “husband” is back and we are making preparations on how to go to court and withdraw our divorce papers ASAP. This is nothing short of a miracle. Thank you Dr Emu for your powerful spells. Words are not enough. here is his Email: emutemple@gmail.com or call/text him on his WhatsApp +2347012841542

He is also able to cast spell like 1: Lottery 2: Conceive 3: Breakup 4: Divorce 5: Cure for all kinds of diseases and viruses.
autor:Isabella Lucas (45.56.*.*) 22. 11. 2020 21:52 | link
nadpis:My ex-husband and I had always...odpovědět
My ex-husband and I had always managed to stay friendly after our divorce in February 2017. But I always wanted to get back together with him, All it took was a visit to this spell casters website last December, because my dream was to start a new year with my husband, and live happily with him.. This spell caster requested a specific love spell for me and my husband, and I accepted it. And this powerful spell caster began to work his magic. And 48 hours after this spell caster worked for me, my husband called me back for us to be together again, and he was remorseful for all his wrong deeds. My spell is working because guess what: My “husband” is back and we are making preparations on how to go to court and withdraw our divorce papers ASAP. This is nothing short of a miracle. Thank you Dr Emu for your powerful spells. Words are not enough. here is his Email: emutemple@gmail.com or call/text him on his WhatsApp +2347012841542

He is also able to cast spell like 1: Lottery 2: Conceive 3: Breakup 4: Divorce 5: Cure for all kinds of diseases and viruses.
autor:Mia Brown (*.west-datacenter.net) 24. 11. 2020 01:18 | link
nadpis:miab9099@gmail.comodpovědět
I had a poor credit which was largely due to identity theft, I needed a loan to finance my business but could not get one because my credit was not just good enough, after trying everything things went from bad to worse, the more I disputed the lower my credit score went. This continued till a Pal introduced me to Lanx Credit Solution. I explained my position and they assured me that they could help me put things in order by fixing my credit and increasing my score. They kept their words, I am still in awe. I now have a credit score of 782, all the negative items that bedeviled my credit were removed finally. It was good one. Get to them on Lanxcreditsolution@gmail.com, text/call (214) 888 9709.
1906–1918 z 1918
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum