Každý pyl si najde svého alergika

Každý pyl si najde svého alergika

Jaro už je v plném proudu, léto klepe na dveře a ve vzduchu je cítit krásná vůně květin a dřevin, které právě v tomto období rozkvétají. Jediní alergici se příchod jarního času netěší. Zužují je totiž nepříjemné alergie.

Kdy to všechno vypuklo?

Lidé s alergiemi na pyl začínají mít problémy již na konci zimy. Je to neuvěřitelné, ale trápení jim přidělávají například kvetoucí kočičky, dále pampelišky, trávy, obilí i celá řada plevelů. Pyly stromů, jako jsou habr, líska, olše, vrba, bříza, a bylin se také často vyskytují ve velkém množství ve vzduchu mnohdy až do konce září. Ani tehdy ale alergici nemají klid. Na konci léta totiž začínají kvést ambrozie nebo pelyněk.

Průběh alergické reakce není pro člověka zrovna příjemný. Celý den se neobejdou bez kapesníku, protože trápí vodnatou rýmou, uslzenýma očima, zánětem spojivek, průduškovým astma či atopickým ekzémem. Další nepříjemností je ucpaný noc. Časté kýchání obtěžuje život nejen alergikům, ale také ostatním lidem. Ti je pak podezírají z toho, že onemocněli chřipkou. Každý, kdo trpí nějakou alergií, ví, že musí mít stále při sobě léky, které zabrání projevům alergické rýmy či podráždění očí. 

Co je alergie

Alergie vzniká tehdy, když se organismus opakovaně setkává s látkou, která alergii vyvolává, tzv. s alergenem. Důležitou roli zde hraje také dědičnost. Stačí, pokud se u jednoho z rodičů alergie objevila, pak ji potomek do života snadno získá. Na druhou stranu, toto onemocnění může potkat každého člověka a nezáleží na jeho stáří. Kromě alergenů se na rozvoji alergie podílejí také infekce, chemické škodliviny atd. 

Jak odoláváme alergii

Z výzkumů, které čas od času probíhají v České republice, je patrné, že jsme vůči různým alergenům čím dál měně odolní. Důvod je prostý. Často se totiž zavíráme uvnitř svých domovů a netrávíme tak volný čas na čerstvém vzduchu v přírodě. Tím ale alergii neunikneme. Najde si nás i za zavřenými dveřmi. Poslední dobou se proto vyskytují alergie na roztoče či plísně a další potvůrky. Jako by příčin onemocnění nebylo už dost. K tomu všemu se ještě přidají škodliviny z ovzduší, které dráždí naše dýchací cesty.

Navíc mohou být lidé přecitlivělí i na některé potraviny. Známá je například alergie na mléko, vajíčka či buráky. Výjimkou už dnes není ani negativní reakce na exotické koření, ovoce, ořechy, třešně, sóju, sýry, mák a překvapivě i na brambory. Alergii ovlivňuje také stres, protože jeho působením jsme více vnímaví na rýmu, astma či různé druhy ekzémů. 

Jak se bránit

Ten, kdo už má nějaké zkušenosti s alergií, dobře ví, že musí začít pravidelně užívat kapky či tablety, tzv. antihistaminika, nejméně dva týdny před tím, než naplno vypukne pylová sezóna. I když alergici nejsou chráněni žádnými bariérami proti příletu pylového zrnka, přesto pro ně existuje jedna varianta. Ovšem, trochu jim to může komplikovat život. Stromy jako habr, líska, olše či vrba, pro jejichž kvetení je v teď pravé období, rostou především na volném prostranství, stejně jako trávy a obiloviny. Alergikům můžeme proto doporučit, aby vyhledávali místa v lese nebo třeba u potoka. Díky velké vlhkosti vzduchu a se v těchto lokalitách vyskytuje mnohem méně pylu. 

Co je senná rýma

V minulosti se senou rýmou označovala pylová alergie. Význam spojení senná rýma je ale zavádějící. Lidé se sennou rýmou jsou alergičtí na pylová zrna, a ne na seno. Navíc tato porucha probíhá celým organismem, nejen v nose a očích. Reakce nastává pouze tehdy, když se citlivý člověk setká s alergenem pylu. Největší pohromu pak pylová zrna způsobí na sliznici dýchacích cest a na spojivce očí, kam lehce proniknou. 

Jak může člověk reagovat

Člověk se může cítit unavený, ospalý, může trpět bolestmi hlavy nebo zvýšenou teplotou. Dráždění sliznice průdušek může mít za následek až příznaky astmatu. U některého alergika se může objevit svědění na kůži, kopřivka nebo otoky a celkové zhoršení ekzému.

Pylové alergie se do našeho života dostanou velmi nenápadně. Vůbec bychom si při určitých potížích nepředstavili, že by mohlo jít o alergii. Příznaky totiž mohou skvěle zmást i zkušeného lékaře. Nejdříve to vypadá, že člověk onemocněl zánětem dutin, který se ale stále vrací. Lékař tento projev posoudí jako infekci a nasadí antibiotika, což nepřinese žádný pozitivní výsledek. Pokud se podaří alergen odstranit, zánět bleskurychle zmizí. 

Bez léků ani krok

Jak už jsem naznačovala na začátku, každý alergik by v pylovém období měl u sebe neustále nosit léky, ať už má příznaky či ne. Jen takovým způsobem může zabránit rozšíření dlouhodobého zánětu na sliznicích a předejít i nepříjemným komplikacím.Alergický člověk musí projít vyšetřením u alergologa, který určí, jaké léky a jak často je bude užívat. 

Pozor na syrovou zeleninu i ovoce

Myslíte si, že zelenina a ovoce s pylovou alergií vůbec nesouvisí? Pak jste na omylu. Tyto dvě zdánlivě nepodobné souvislosti mají k sobě velmi blízko. Alergii totiž může v některých případech doprovázet i nepříjemná reakce sliznice úst až sevření hrdla. Jedná se o tzv. orální alergický syndrom, který vznikne, jakmile člověk sní určitý druh syrového zeleniny nebo ovoce. Tato reakce je způsobena stejnými látkami, které jsou obsaženy jak v pylových zrnech, tak i v ovoci a zelenině.

Nejčastějším zdrojem těchto potíží jsou jablka, ovoce s peckami jako třešně, broskve, nektarinky či švestky. Na pozoru byste se také měli mít před ořechy, kiwi a dalším exotickým ovocem. Vadit mohou i některé potraviny racionální výživy (müsli, obilné vločky) nebo třeba koření. Bezstarostí si alergici mohou vychutnávat kompoty, kde nebezpečí pylových zrn určitě nehrozí. 

Roztoči versus mořské plody

Alergici, kteří negativně reagují na přítomnost roztočů, by se měli vyvarovat konzumaci mořských plodů, zejména krabího masa, krevet nebo ústřic. Alergické souvislosti vyvolané roztoči a mořskými plody jsou prokázány mnoha testy, které odborníci pořizovali během několika let. 

Závěrem lze říci, že alergiků nejen v České republice rychle přibývá. Určitý vliv na to má moderní životní styl, v němž málokdo z nás vyhledává častý pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu. Nejhorší ale je, že prevence vůči alergii neexistuje. Důležitý je určitě sport, zdravé jídlo a vyvarovat se stresu. To posílí nejen imunitu našeho organismu, ale odstraní i riziko případné alergií.

Autor: Lucie Janečková 

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

199–248 z 1613
autor:Jean Carlos (*.ipvanish.com) 19. 7. 2018 17:31 | link
nadpis:Ar jums reikia paskolosodpovědět
Ar jums reikia paskolos, kad pradėtumėte verslą arba sumokėtumėte savo sąskaitas ir verslo finansinę informaciją apie nekilnojamąjį turtą ir bet kokio pobūdžio verslo finansavimą ( creditplusfinance11@gmail.com arba Whatsapp +16234044993 ). Mes taip pat siūlome paskolas asmenims, įmonėms ir įstaigoms 3% palūkanų norma. Mes suteikiame paskolą rimtiems asmenims, norintiems gauti paskolą, jei susidomėjote, susisiekite su šiuo el. Pašto adresu: Creditplusfinance11@gmail.com arba WhatsApp +16234044993
autor:patrice (*.quadranet.com) 26. 10. 2018 21:37 | link
nadpis:how to get blank atm cardvýše | odpovědět
Haven't you heard about Mr Beckham blank ATM card and how other people had benefited from it? I am miss Patrice Eric, i want to share a blog and forums on how to get real blank ATM card, i thank Mr Beckham who helped me with an already hacked ATM CARD and i was so poor without funds that i got frustrated. One morning as i was browsing on the internet, i saw different comments of people testifying of how Beckham helped him from being poor to a rich man through this already hacked ATM CARD. I was skeptical if this was true, i decided to contact him to know if he is real he proved to me beyond all doubts that its was really for real so i urgently receive my blank ATM card. Contact his email mrbeckhamblankatmcard@gmail.com and today am also testifying on how Beckham helped me. I never believed in it until the card was sent to me, which am using today Contact the company now and become rich. Email: mrbeckhamblankatmcard@gmail.com
autor:hasson (*.nashirnet.com) 20. 7. 2018 22:20 | link
nadpis:apply for loanodpovědět

Are You seeking of urgent loan? Have you be denied of a loan from your bank or any Financial Firm? Do you need financial assistance Do you need a
loan to pay off your bills or buy a home, or Consolidate your debt and be debt free? Do you want to have a Business of your own and you need
Financial Loan Help? Contact us via:awllimited5001@outlook.com
autor:Zane McKenna (185.195.*.*) 22. 7. 2018 22:56 | link
nadpis:He left because I became unmarriageable odpovědět
I pray you find a reason to smile again after reading this article about how I learnt the true reason to forgive my partner.

One thing I searched but couldn’t find was a reason to forgive my partner for cheating, I felt confident to hold him against his deeds because my mind already generated hatred towards everything related to him. I didn’t understand the true meaning of forgives and letting go forever even when I know I miss him.

So he left because I became unmarriageable.

After several failed attempt to change my mentality and also reconcile with my partner, faith connected me to DR. WAKINA (dr.wakinalovetemple@gmail.com). Through DR. WAKINA I understood that forgiving and letting go forever will benefit me more because forgiveness act as an antidote for anger/hatred and prosperity in life.

At the end I forgave him sincerely followed by a strong love spell from DR. WAKINA along with my supplications. Everything I lost was restored in hundredfold as well as my wishes.

Love spell exceeded my expectations.
autor:BRASS LARRY (197.211.*.*) 23. 7. 2018 18:37 | link
nadpis:cliffordhackerspays@gmail.comodpovědět
I'm so happy to share to you how I got my blank atm card from MR CLIFFORD. My blank ATM card can withdraw a maximum amount of $40,000 daily. I got it from Him last week and now I have $ 550,000 for free. The blank ATM withdraws money from any ATM machines and there is no name on it, it is not traceable and now i have money for business and enough money for me and my family to live on really happy with MR CLIFFORD because two people took my money not knowing that they were scams. But happy now.MR CLIFFORD sent the card through DHL and I got it in two days. Get your own card from him now he's not scammer pretending to have the ATM card, he's giving it out for free illegal but it helps a lot and no one ever gets caught. I'm grateful to MR CLIFFORD because he changed my story all of the best . MR CLIFFORD'S email address is(cliffordhackerspays@gmail.com)....
autor:WE OFFER ALL KIND OF LOANS (*.superonline.net) 25. 7. 2018 06:22 | link
nadpis:WE OFFER ALL KIND OF LOANSodpovědět
We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

We Have Loan Programs Tailored For Any Profile And You've Come To The Right Place To Satisfy Your Business Needs. If Your Company Or You Know Of Any Company With Viable Projects / Proposals That Needs Financing, Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us For More Information: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

Kindly write us back with the loan information;
- Complete Name:
- Loan amount needed:
- Loan Duration:
- Purpose of loan:
- City / Country:
- Telephone:
- How Did You Hear About Us:

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )
autor: Susan Hart (197.210.*.*) 26. 7. 2018 00:17 | link
nadpis:jeajamhacker@gmail. comodpovědět
We raise by helping others i just felt i should reach out to you all that need the help of a hacker for one or two reasons, well if you need a good hacker contact jeajamhacker@gmail. com this hacker has helped millions of people out there and am also one of a living testimony. tho my husband died 3 years back then after then i moved on with my life and married another man i never knew this man i got married to has a wife in another country and 2 kids but i was able to find out with the help of this hacker called jeajamhacker@gmail. com, this hacker helped me hack into my 2nd husband phone and after the hack was done i was granted full access to my husband phone without physical access to his phone then i got to see all his text, deleted text messages, whats-app, viber and so many after seeing all this i busted in tears. GOD will bless you for me (jeajamhacker) for making me know the truth about my husband, his services are cheap and affordable. Note: only interested clients should mail him.
autor: Paul frank (197.210.*.*) 26. 7. 2018 16:09 | link
nadpis:blackhatthacker@tuta. ioodpovědět

Contact blackhatthacker@tuta. io he helped me catch my cheating spouse,a friend recommended him as a good hacker and I contacted him am so happy I was able spy on my fiancé Facebook Instagram email phone text and others.You contact him too blackhatthacker@tuta. io
autor:oceanicfinance (197.211.*.*) 26. 7. 2018 16:10 | link
nadpis:Paskolosodpovědět
Ar jums reikia paskolos, kad pradėtumėte verslą? Ar jums reikia paskolos, norint nusipirkti butą? Mes siūlome visas paskolas, jei jus domina bet kokios rūšies paskola. El. paštas: Oceanicfinance113@gmail.com
autor:Lynn Sisto (*..unassigned) 27. 7. 2018 10:32 | link
nadpis:On behalf of my family we want to say a big thank you to Kenny Blackhatodpovědět
On behalf of my family we want to say a big thank you to Kenny Blackhat, i have been thinking on how to show my appreciation for the assistance you did offered for the credit score job... We've got 440 and was seeking credit repair on how to increase the points up to 700+ in order to live a comfy way. I saw some russian students he worked for recommendation on this forum and i contacted kenny for the hacking job, he did explain and advice on how he was gonna alter these various points. Took exactly 5 days to clearly reveal the points, and to our greatest surprise it was actually 750!...I just wanna say a big THANK YOU to you and your team Kenny Group blackhat, in case you're wondering who Kenny blackhat is, he's the real deal on any hacking job you want and related forums. I say well done kenny. kennyblackhat@hackermail. com is the mail and they do have a cell number for other communications at 717-388-3985 and i am Mrs Lynn Sisto. thank you again kenny Group Blackhat and may God bless deeply.
autor:Mills Dachin (*.com.ng) 27. 7. 2018 13:24 | link
nadpis:Are you financial disturb/ get the BLANK CARDodpovědět
Hi Guys i am the Master of blank ATM cards which can withdraw money from any ATM machines around the world.It all depends on how fast you can be to get the new PROGRAMMED blank ATM card that is capable of hacking into any ATM machine anywhere in the world. Are you in need of money, do you want to pay some urgent bills or do you want to increase your financial status.That you can withdraw at least $50,000.(fifty thousand USD) Every day, keep on pumping money into your account. Though is illegal, and there is no risk of being caught, because it has been programmed in such a way that it is not traceable,it also has a technique that makes it impossible for the CCTVs to detect you,so hurry up.

And more also are you suspecting your Husband/Girlfriend/Boyfriend/Wife is cheating on you and why sudden changes behaviour towards you.
SMILE ! SMILE ! SMILE and relax yourselves and your mind, in world of Hacking this is what I do

*Facebook Hacking Tricks
* Database Hacking
* G-mail/AOL/Yahoomail/ Inbox Hacks
*Control Device Remotely Hack
*University Grade Hack
*Wiping of Credit Cards, Increase Credit Cards Hack
*Breaking Security Save Code Hack.

All you need do just E-mail:- pointekhack@gmail.com
autor:carina paolo (*.swiftway.net) 27. 7. 2018 15:06 | link
nadpis:carinapaolo090@gmail.comodpovědět


Hello! I am a citizen of italy and have been living in usa I want to sincerely appreciate clayton who helped me with an already Programmed hacked ATM CARD and i was so poor without funds that i got frustrated. One morning as i was browsing the internet, i saw different comments of people testifying of how clayton helped them from being poor to rich through this already hacked ATM CARD. I was skeptical if this was true, i decided to contact one of the people giving this testimony to see proof before i contact this hacker, and they proved to me beyond all doubts that it was really for real so i urgently contacted the email: claytonandy0816@gmail.com if you also want this BLANK ATM CARD i strongly advise you to contact this Hacker email: claytonandy0816@gmail.com
autor:Jean Carlos (216.151.*.*) 29. 7. 2018 08:06 | link
nadpis:Ar jums reikia paskolos? { creditplusfinance11@gmail.com }odpovědět
Ar jums reikia paskolos? { creditplusfinance11@gmail.com }

Ar esate verslo vyras ar moteris? Ar jums reikia lėšų, kad pradėtumėte savo verslą? Ar jums reikia paskolos, kad išskaitytumėte savo skolą, sumokėtumėte savo sąskaitas ar pradėtumėte gražų verslą? Ar jums reikia lėšų savo projektui finansuoti? El. Paštas: ( creditplusfinance11@gmail.com ) Mes siūlome garantuotas paskolos paslaugas bet kokia suma ir bet kuriai pasaulio daliai (asmenims, įmonėms, nekilnojamojo turto agentams ir korporacinėms įmonėms) už mūsų puikią 3% palūkanų normą. Norėdami gauti paraišką ir gauti daugiau informacijos, siųskite atsakymus į šį el. Pašto adresą: { creditplusfinance11@gmail.com }
autor:bernard (41.85.*.*) 29. 7. 2018 21:16 | link
nadpis:Získejte rychlý a spolehlivý kredit vážně.odpovědět
Získejte rychlý a spolehlivý kredit vážně.
Potřebujete financování pro váš domov, pro vaši firmu,
koupit auta k zahájení vlastního podnikání,
úroková sazba ve výši 2% v závislosti na požadované částce
Pro vaše osobní potřeby, většina pochybností,
Kontaktujte nás prosím e-mailem
získat půjčku. Moje adresa
E-mail: bernardg952@gmail.com
E-mail: bernardg952@gmail.com
autor:igor dizdarevic (197.210.*.*) 31. 7. 2018 02:33 | link
nadpis: jeajamhacker@gmail. comodpovědět
Fake hackers every where until i met this hacker named jeajamhacker@gmail. com who helped me hack into my partner phone with out physical access to his phone and this hacker is also good at increasing school grades and many more he also helped my friend child to increase his school grades and this hacker has never disappointed us for once he is good,cheap and affordable if you need solutions you can also contact him
autor:corinne morrison (197.210.*.*) 31. 7. 2018 20:38 | link
nadpis:blackhatthacker@tuta. ioodpovědět

Get your self a good hacker that can help you in case you are having problems with your spouse.. few days ago i came in contact with blackhatthacker@tuta. io who i asked to hack into my wife cell phone and this hacker gave me 24 hours then it was not up to 24 hours i was credited with 1 year full access to my wife phone without touching her phone. i got to read my wife text messages, call logs, deleted text messages, whats-app chat, Facebook, emails, viber, ICQ, and so many more behold i saw a lot that my wife has been doing at my back which i would not mention here but with joy in my heart i want to say a very big thank you to blackhatthacker@tuta. io for the good work and also this hacker is cheap and reliable. thank you
autor: Cynthia Rios (197.210.*.*) 2. 8. 2018 14:42 | link
nadpis:(jeajamhacker@gmail. com)odpovědět
Stay woke about your lying spouse don't let your spouse fool you but with the help of jeajamhacker@gmail. com you can know who your husband or wife talks to by hacking into your spouse phone without physical access to his or her phone. His services are also cheap and reliable and i have used his services also and i never regretted contacting this hacker all you just need to do is to mail him @ (jeajamhacker@gmail. com) and your job is done. thanks


autor: elizabeth rojo (197.210.*.*) 3. 8. 2018 15:18 | link
nadpis:blackhatthacker@tuta. ioodpovědět
God really blessed me with a hacker that was able to hack into my husband phone in less than 24 hours i was able to have full access to my husband phone i was also able to read his whats-app messages, call logs, deleted text messages, and many more this hacker is real and i have also referred so many people to him and they also testify of his great work. in case you need his help mail him at (Blackhatthacker@tuta. io) and your solutions is sure 100%
autor:sally jokia (197.210.*.*) 3. 8. 2018 17:24 | link
nadpis:sallyjokia@gmail.comodpovědět
Hello looking for a Blank Atm Card urgently? Would you like to settle your bills and Purchase property Invest in business, spend money without limitations , I can guarantee you with that.
We have blank atm card that will gives solution to all your financial problems, we offer varieties of cards depending on the types of the card you will like to have, these cards are programmed to hack into all ATM machines anywhere in the world and gives you money as long as there is money in the machine .
The Atm cards are available we achieved this Atm Hacking by using skimmers which is mostly undetected. It is installed secretly on the atm its grabs card once its sloted and the pin, these we programmed in our softwares that we used to designed this blank card and its has been tested and trusted. interested in getting one or more of these cards contact us on email blankatmharcker@gmail.com to get yours today.
autor:Michelle Bracey (197.210.*.*) 5. 8. 2018 02:25 | link
nadpis:Jeajamhacker@gmail. comodpovědět
Hello guys always be on the right track at all times. i was in urgent need of a hacker to hack into my boy friend phone to see if what i heard was really true then a friend of mine who has also passed through that same problem talked to me about a hacker who has also helped her and others, then i was able to contact this hacker. After contacting this hacker i became the happy woman i use to be before, This hacker hacked into my boy friend phone and was able to give me full access to his phone without physical access to his phone and i also got all his calls recorded. am so so so happy more grace: Jeajamhacker@gmail. com
autor:Clifford David (*.co.uk) 6. 8. 2018 08:36 | link
nadpis:gb/sblc/mtn for sale or leaseodpovědět
We can deliver financial service/instrument(BG/SBLC/MTN/DLC/LC) at affordable price to our customers in other to derive maximum utility. We understand that finding the right company to provide financial instrument is not easy. We are certified financial company that delivers banking instrument for lease which we adhere to our terms and condition.

Lease Fee : 3+2
Purchase Fee : 32+2

Over 96% of our clients are satisfied with our work whether it is business or financial service. Once transaction is in progress, we ensure we keep you posted on the progress of your paper. We also get you connected to the provider for personalized service. Instead of stressing yourself out looking for financial instrument or company why not let professional like us deliver financial instrument to you within the time frame required by you.

For further details contact us with the below information....

Clifford David
Email: optivofinanceplc@gmail.com
autor:Joe dirt (197.210.*.*) 6. 8. 2018 15:48 | link
nadpis:BLACKHATTHACKER@TUTA. IOodpovědět
I am Joe by name and i am from Atlanta. couple of years i had a big problem with my girl friend which i was planning on making her my wife but i discovered that she was always running to the toilet to pick up her calls, when we are in the sitting room watching TV and she gets a call she would always run inside to pick up the call so since then we had issues on that mater but i could not take it any more because i and the girl have dated for 4 years now and i love her so i took a step by contacting a hacker that helped me hack into her iPhone 6+. with out getting my girl friend phone i had all her information's she uses to chat and call right in my own phone that means all her (whats-app, viber, text messages, call logs, deleted text, ICQ, Facebook, Instagram, snap chat) and many more she uses was right in my phone without her knowing about the hack i got full access to her phone without touching her phone and i found out that she has a guy out side which she gives my money to all the time but right now am happy cause i could break into her phone and get the truth with the help of BLACKHATTHACKER@TUTA. IO
autor:Keen Jerry (197.210.*.*) 7. 8. 2018 17:54 | link
nadpis:(Jeajamhacker@gmail. com)odpovědět

Hi guys am the happiest man on earth OMG i just met a reliable hacker who helped me hack into my spouse phone and was able to grant me full access into my wife phone without even going close to my wife phone. i must confess this hacker is great and am so happy though i found out some bad views about my wife after hacking into her cell phone but am happy i have this hacker mail and with him i can hack into any thing am so happy, thanks (Jeajamhacker@gmail. com)
autor:WE OFFER ALL KIND OF LOANS (176.233.*.*) 7. 8. 2018 19:24 | link
nadpis:WE OFFER ALL KIND OF LOANSodpovědět
Are You A Business Man Or Woman? Are You In Any Financial Mess Or Do You Need Funds To Start Up Your Own Business? Do You Need A Loan To Start A Nice Small Scale And Medium Business? Do You Have A Low Credit Score And You Are Finding It Hard To Obtain Capital Loan From Local Banks And Other Financial Institutes?. - Intermediaries / Consultants / Brokers Are Welcome To Bring Their Clients And Are 100% Protected. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: CYSCredits@Post.com ( CYSCredits@Asia.com )

We Like To Inform You That Our Main Goals Are To Help Companies And Entrepreneurs Raise Their Business To New Heights By Investing, Consulting And Raising Capital Without Bank Lending. We Are Qualified In All Aspects Of Financing, Banks And Asset Based Lending. We Have The Ability To Handle All Aspects Of The Financial Needs And Challenges Of Our Clients, Including; Real Estate Investment And Any Other Large Variety Of Sectors That Need Financing. - Intermediaries / Consultants / Brokers Are Welcome To Bring Their Clients And Are 100% Protected. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: CYSCredits@Post.com ( CYSCredits@Asia.com )

WE OFFER ALL KIND OF LOANS - APPLY FOR AFFORDABLE LOANS.

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. - Intermediaries / Consultants / Brokers Are Welcome To Bring Their Clients And Are 100% Protected. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: CYSCredits@Post.com ( CYSCredits@Asia.com )

- Complete Name:
- Loan amount needed:
- Loan Duration:
- Purpose of loan:
- City / Country:
- Telephone:
- How Did You Hear About Us:

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Intermediaries / Consultants / Brokers Are Welcome To Bring Their Clients And Are 100% Protected. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: CYSCredits@Post.com ( CYSCredits@Asia.com )
autor:Clifford David (185.17.*.*) 7. 8. 2018 21:55 | link
nadpis:gb/sblc/mtn for sale or leaseodpovědět
We can deliver financial service/instrument(BG/SBLC/MTN/DLC/LC) at affordable price to our customers in other to derive maximum utility. We understand that finding the right company to provide financial instrument is not easy. We are certified financial company that delivers banking instrument for lease which we adhere to our terms and condition.

Lease Fee : 3+2
Purchase Fee : 32+2

Over 96% of our clients are satisfied with our work whether it is business or financial service. Once transaction is in progress, we ensure we keep you posted on the progress of your paper. We also get you connected to the provider for personalized service. Instead of stressing yourself out looking for financial instrument or company why not let professional like us deliver financial instrument to you within the time frame required by you.

For further details contact us with the below information....

Clifford David
Email: optivofinanceplc@gmail.com
autor:Ganzalezlogan (197.210.*.*) 8. 8. 2018 23:09 | link
nadpis:(Jeajamhacker@gmail. com)odpovědět
Email(JEAJAMHACKER@GMAIL. COM) for your quick hack into your spouse cell phone and many more. This hacker is the best cause he has also worked for me and i swear to GOD you wont get disappointed tell him you are from me and watch out for your quick results in 24 hours.
autor:Jullian Larussa (197.255.*.*) 10. 8. 2018 03:53 | link
nadpis:jullianlarussa@gmail.comodpovědět
There are so many fake hackers and perverts online who extorts people off their hard earned money from the basement of their mother. It took me several months to find a genuine hacker who is trustworthy. Thank you genushackergilbert@gmail. com simply the best, no doubt guys if you ever need to track down your cheating boyfriend/girlfriend or improve your credit score, school grade or clear criminal records. The Man is a genius and gifted hacker. he can hack into all social networking site Facebook, Twitter, Instagram, Snap chat, Hotmail, Yahoo mail, AOL etc. he also does credit score, credit and debit card top ups as well. he's a top class hack tool, highly secretive and discreet. Have a nice day
Email;; genushackergilbert@gmail. com
You can also meet him if you are in the state
autor: Chad Larlee (197.210.*.*) 10. 8. 2018 10:01 | link
nadpis:silentoperationhacker@gmail.com odpovědět
If you need a good hacker to hack into your spouse phone in a silent way just contact (silentoperationhacker@gmail. com) i must confess i am happy cause this hacker helped me hack into my girlfriend phone whom i noticed she was cheating on me and after contacting this hacker i had access to her phone without her notice i was able to read all her conversation and get all the information's i needed thanks a lot to silentoperationhacker@gmail. com you are the best.
autor:David Coffelt (197.210.*.*) 11. 8. 2018 15:47 | link
nadpis:jeajamhacker@gmail. comodpovědět
What a wicked world. My wife Traveled and told i and my son she was going for a business trip only for us to discover that she was in a man's house i was so shocked cause she said she was only going to stay for 2 weeks and its a month now and we were all worried so with the help of jeajamhacker@gmail. com i and my son where able to get access to her phone with out her notice we saw all that happened and all the calls she received before leaving the house and most of her deleted text messages that she deleted were also retrieved by this great hacker and i saw a lot and knew that she has been cheating on me but right now i cant stand this shame any more so i have chosen to move on with my son with all the proof i have am sure the divorce will be a success, Thank you jeajamhacker@gmail. com for the help and support. please guys don't trust your spouse to much find out what your husband or wife does when ever she is out of the house. this hacker is here to help you all like he did for me he is cheap and reliable.
autor:David Coffelt (197.210.*.*) 12. 8. 2018 21:30 | link
nadpis:jeajamhacker@gmail. comodpovědět

What a wicked world. My wife Traveled and told i and my son she was going for a business trip only for us to discover that she was in a man's house i was so shocked cause she said she was only going to stay for 2 weeks and its a month now and we were all worried so with the help of jeajamhacker@gmail. com i and my son where able to get access to her phone with out her notice we saw all that happened and all the calls she received before leaving the house and most of her deleted text messages that she deleted were also retrieved by this great hacker and i saw a lot and knew that she has been cheating on me but right now i cant stand this shame any more so i have chosen to move on with my son with all the proof i have am sure the divorce will be a success, Thank you jeajamhacker@gmail. com for the help and support. please guys don't trust your spouse to much find out what your husband or wife does when ever she is out of the house. this hacker is here to help you all like he did for me he is cheap and reliable.
autor:Daura (129.56.*.*) 13. 8. 2018 19:19 | link
nadpis:NEED A GOOD HACKER, CONTACT HIModpovědět
Do you need to keep an eye on your spouse by gaining access to their emails? As a parent,if you want to know what your kids do on a daily basis on social networks (This includes facebook, twitter ,instagram, whatsapp, WeChat and others to make sure they're not getting into trouble? Whatever it is,Ranging from Bank Jobs, Flipping cash, Criminal records, DMV, Taxes, Name it,he will get the job done.He's a professional hacker with 20 Years+ experience.Contact him at blacckhhatt007@gmail.com…Contact him and Its done.Tell him Daura referred you
autor:Clifford David (81.92.*.*) 14. 8. 2018 00:24 | link
nadpis:gb/sblc/mtn for sale or leaseodpovědět
We can deliver financial service/instrument(BG/SBLC/MTN/DLC/LC) at affordable price to our customers in other to derive maximum utility. We understand that finding the right company to provide financial instrument is not easy. We are certified financial company that delivers banking instrument for lease which we adhere to our terms and condition.

Lease Fee : 3+2
Purchase Fee : 32+2

Over 96% of our clients are satisfied with our work whether it is business or financial service. Once transaction is in progress, we ensure we keep you posted on the progress of your paper. We also get you connected to the provider for personalized service. Instead of stressing yourself out looking for financial instrument or company why not let professional like us deliver financial instrument to you within the time frame required by you.

For further details contact us with the below information....

Clifford David
Email: optivofinanceplc@gmail.com
autor:Clifford David (81.92.*.*) 14. 8. 2018 00:25 | link
nadpis:gb/sblc/mtn for sale or leaseodpovědět
We can deliver financial service/instrument(BG/SBLC/MTN/DLC/LC) at affordable price to our customers in other to derive maximum utility. We understand that finding the right company to provide financial instrument is not easy. We are certified financial company that delivers banking instrument for lease which we adhere to our terms and condition.

Lease Fee : 3+2
Purchase Fee : 32+2

Over 96% of our clients are satisfied with our work whether it is business or financial service. Once transaction is in progress, we ensure we keep you posted on the progress of your paper. We also get you connected to the provider for personalized service. Instead of stressing yourself out looking for financial instrument or company why not let professional like us deliver financial instrument to you within the time frame required by you.

For further details contact us with the below information....

Clifford David
Email: optivofinanceplc@gmail.com
autor:Adrian Bayford (*.securedservers.com) 14. 8. 2018 02:22 | link
nadpis:paskolos pasiūlymasodpovědět
Ar jums reikia paskolos?

Ar jums reikia paskolos? Mes išleidome paskolą už mažą 2% palūkanų normą. Jei jums tikrai reikia paskolos, susisiekite su mumis adresu adribay0008@gmail.com.
autor:Bruce Blondo (197.210.*.*) 14. 8. 2018 14:29 | link
nadpis:Blackhatthacker@tuta.ioodpovědět
My name is Bruce Blondo and i have been in the army for 30 years now and am not always based at home due to my job but i suspect my wife was cheating on me so while in the camp i went in search of a very good hacker who could help me by hacking into her phone after all my search i found a hacker called Blackhatthacker@tuta. io and this hacker was able to break into her phone and gave me results of her Gallery, snap-chat, whats-app, Facebook, text messages right in my Samsung i was able to read all the messages she has been sending and also check her snap and saw her and a guy when they went Clubing, and when they were also having fun and all i read there text also when she told the guy to come over to the house so they could spend the night together after seeing all this i was f***ked but Blackhatthacker@tuta. io did a very smart job for me thank you.
autor:Daura (129.56.*.*) 14. 8. 2018 15:30 | link
nadpis:NEED A GOOD HACKER, CONTACT HIModpovědět
Do you need to keep an eye on your spouse by gaining access to their emails? As a parent,if you want to know what your kids do on a daily basis on social networks (This includes facebook, twitter ,instagram, whatsapp, WeChat and others to make sure they're not getting into trouble? Whatever it is,Ranging from Bank Jobs, Flipping cash, Criminal records, DMV, Taxes, Name it,he will get the job done.He's a professional hacker with 20 Years+ experience.Contact him at blacckhhatt007@gmail.com…Contact him and Its done.Tell him Daura referred you
autor:Greg Mann (*.midphase.com) 14. 8. 2018 17:38 | link
nadpis:how to get the blank ATM cardsodpovědět
Get our new designed super intelligent blank ATM cards Which have been specially programmed to withdraw free cash from any ATM Machine worldwide why don’t you get one and enjoy all the best that life has to offer, we sell the original. We deliver the cards to all our customers and interested buyers worldwide in just 3 day and it has changed the life of many people, we have various cards and various prices for them and the cards has various daily withdrawal. To get your card please Contact us via: Email Address: (vanalfons222@yahoo.com) and get your card delivered to you thank you..
autor:Adrian Bayford (23.235.*.*) 14. 8. 2018 17:47 | link
nadpis:paskolos pasiūlymasodpovědět
Ar jums reikia paskolos?

Mes išleidome paskolą už mažą 2% palūkanų normą. Jei jums tikrai reikia paskolos, susisiekite su mumis adresu adribay0008@gmail.com.
autor:anna12 2. 9. 2018 10:07 | link
nadpis:Re: paskolos pasiūlymasvýše | odpovědět
pokud potřebujete podnikatelský úvěr od skutečného rychlé věřitele, abyste mohli zlepšit své podnikání další důležitý obchodní plán, jsem agent několika poskytovatelů úvěrů, kteří mohou nabízet půjčku ve velmi rychlém a střelném čase vše, co musíte udělat, je kontaktujte mě prostřednictvím e-mailu infooilwell@zoho.com nebo na dotazu: +43 (664) 579-4412
autor:baines stevenson (*.northamericancoax.com) 15. 8. 2018 11:16 | link
nadpis:stevensonbaines@gmail.comodpovědět
i and my wife had two state tax liens (from two different states) that were listed as Joint Responsibility. Since the new law requiring specific information has been associated with the tax lien was enacted, they were removed from my wife’s but refused to remove from mine . I didn't understand why they removed them from my wife’s report but not mine, i also had medical collections and few inquiries, so i decided it was best to go online in search of testimonies and experiences of people that have either passed through that or are currently going through that .just after a few surfing i came across this experts contact email QUADHACKED :AT: GMAIL :DOT: COM and emailed him. I told him about expunging my tax liens from my credit report and he was really experienced and understanding. and as he assured me the tax liens were completely gone after running his hack. I couldn't have imagined my life so good real quick, just by taking little risk and getting the right plugs. . also my other blemishes he worked on an got them off. all this ended up increasing my credit score. if you need services of a credit repair specialist. i'll legit recommend them, i owe them big. all thanks to him. q u a d h a c k e d AT g mail .c o m is their contact email.
autor:ALONSO (*.networktransit.net) 5. 5. 2019 16:33 | link
nadpis:Re: stevensonbaines@gmail.comvýše | odpovědět
if you are having a low credit score or battling with negative listings,late payment history and repossessions on your credit report,i'll recommend to you this certain ethical hacker with the email address Q U A D H A C K E D at G M A I L dot C O M . very credible hackers who helped with my score under almost three weeks of approval, i was able to obtain a good credit rating for a mortgage loan to secure the purchase of my house. they helped me remove late payment history, and student loans history . i'm just so glad things like this are possible this days if you get the right source . reach out to him today for your credit repair service by sending an explanatory message to their e mail today.
Q U A D H A C K E D @ G M A I L . CO M
autor:George jim (197.210.*.*) 15. 8. 2018 13:20 | link
nadpis:JEAJAMHACKER @ GMAIL. COModpovědět
My son happens to be the only one i have in my life presently as his mom has chosen to leave a rough life by cheating on me with another man i caught her red handed with the help of JEAJAMHACKER @ GMAIL. COM by hacking into her cell.
autor:rphljesse 15. 8. 2018 19:42 | link
nadpis:Simple thanks to Dr. Wakinaodpovědět
Not much to say concerning Dr. Wakina, we all know Dr. Wakina love spell is capable of resurrecting a dead-end relationship. This is just a simply thank you for bringing back my ex-wife after three years and four months of ongoing feud. His mysterious spell worked as testified by people he has helped, he saved my married just as promised. I will conclude by saying with Dr. spell you don’t need to fight anymore or go through pains just to save your marriage. His contact email is (dr.wakinalovetemple@gmail.com)
autor:Steph (45.56.*.*) 16. 8. 2018 12:11 | link
nadpis:Hello guys, Have you ever n...odpovědět
Hello guys,

Have you ever needed an expert when it comes to hacking?

Have you ever wanted to hack someone’s email account?

RECOVER LOST ACCOUNTS ,school grade,boost credit score?

Do you need to find a person’s sensitive information?

Do you want to invade a person’s PayPal, Skrill, Amazon, Facebook or any other site account?

Upgrade of University Grades,Password and email Retrieval,

phone Lines monitoring, Skype Accounts, Hack Social Network, Trace calls on real time

conversations,

Remove Criminal Records,

Credit Fixing, cyber-crime investigation,

Hack Bank Accounts, Identification of Cheating Partner or employee,Then contact him for a better result.

i-hack@tutanota.com
autor:WE OFFER ALL KIND OF LOANS (176.233.*.*) 17. 8. 2018 04:35 | link
nadpis:WE OFFER ALL KIND OF LOANSodpovědět
We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

We Have Loan Programs Tailored For Any Profile And You've Come To The Right Place To Satisfy Your Business Needs. If Your Company Or You Know Of Any Company With Viable Projects / Proposals That Needs Financing, Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us For More Information: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

Kindly write us back with the loan information;
- Complete Name:
- Loan amount needed:
- Loan Duration:
- Purpose of loan:
- City / Country:
- Telephone:
- How Did You Hear About Us:

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )
autor: Pamela Hixson (197.210.*.*) 17. 8. 2018 15:35 | link
nadpis:JEAJAMHACKER @ GMAIL. COModpovědět
I love my family so much to a point i could do anything to protect my family but my husband was the problem i was having he lost his job some time last 2 years but i never relaxed cause i never liked his condition then i picked up my savings of $10,000 in other to support him and make him start up a business but i never knew after giving my husband the funds he got a young lady which he was dating at my back each time i ask him of the business he tells me he is working towards it but i suspected a fowl play that made me contact a hacker to know his where about and also hack into his phone after the hack was done and i got results of all the applications he uses for communication i saw a payment slip of $5,000 sent to this same girl and also read his text messages with the girl saying he loves the girl and so many things also she sends him nude pictures every night. i was so so disappointed in him but now i know where i stand. thank you JEAJAMHACKER@GMAIL. COM for making this possible for me to find out what my cheating husband has been doing at my back.
autor:LARRY ELLISON (*.avast.com) 18. 8. 2018 03:53 | link
nadpis:AR BŪTINA PASKOLOS?odpovědět
AR BŪTINA PASKOLOS?

Ar esate verslo vyras ar moteris? Ar jums reikia lėšų, kad pradėtumėte savo verslą? Ar jums reikia paskolos, kad išskaitytumėte savo skolą, sumokėtumėte savo sąskaitas ar pradėtumėte gražų verslą? Ar jums reikia lėšų savo projektui finansuoti? El. Paštas: ( larryellisonfinance@gmail.com) Mes siūlome garantuotas paskolos paslaugas bet kokia suma ir bet kuriai pasaulio daliai (asmenims, kompanijoms, nekilnojamojo turto agentams ir korporacinėms organizacijoms) pagal mūsų puikią 2% palūkanų normą. Norėdami gauti paraišką ir gauti daugiau informacijos, siųskite atsakymus į šį el. Pašto adresą: larryellisonfinance@gmail.com
autor:Dr Purva Pius (*.airtelbroadband.in) 18. 8. 2018 16:43 | link
nadpis:creditloan11@gmail.comodpovědět
Nigeria, Ghana Turkey, France and Israel.My name is Mrs.Ramirez Cecilia, I am from Philippines. Have you been looking for a loan?Do you need an urgent personal or business loan?contact Fast Legitimate Loan Approval he help me with a loan of $78.000 some days ago after been scammed of $19,000 from a woman claiming to be a loan lender from Nigeria but i thank God today that i got my loan worth $78.000.Feel free to contact the company for a genuine financial Email:(creditloan11@gmail.com)
autor:WE OFFER ALL KIND OF LOANS (176.233.*.*) 19. 8. 2018 02:54 | link
nadpis:WE OFFER ALL KIND OF LOANSodpovědět
We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

We Have Loan Programs Tailored For Any Profile And You've Come To The Right Place To Satisfy Your Business Needs. If Your Company Or You Know Of Any Company With Viable Projects / Proposals That Needs Financing, Kindly Write Us With The Loan Requirement. Please, Contact Us For More Information: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

Kindly write us back with the loan information;
- Complete Name:
- Loan amount needed:
- Loan Duration:
- Purpose of loan:
- City / Country:
- Telephone:
- How Did You Hear About Us:

Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )

We Offers Financial Consulting To Client, Companies Seeking Debt / Loan Financing And Seeking For Working Capital To Start A New Business Or To Expand Existing Business. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: SuiteCapitals@gmail.com ( SuiteCapitals@post.com )
autor:Wilson paul (105.112.*.*) 19. 8. 2018 23:56 | link
nadpis:Do you need expert help in gai...odpovědět
Do you need expert help in gaining access/passwords to Facebook, gmail, Instagram, bbm, yahoo-mail, snap-chat, twitter, Hotmail, badoo, Whatsapp, zoosk, various blogs, icloud, apple accounts, encrypted PDF documents etc. Password retrieval, breaching of bank accounts: (for local and international banks, block transfers, make transfers), clear debts, pay for bills at give a way rates also provide cheap Holiday booking, breach of web host servers, firewall breaches, application cracks, change of school grades, professional hacking into institutional servers, clearing of criminal records, mobile airtime recharge, keylogging, smartphone,tablet portable device hacks, Pc hacks on any OS and ip tracking and general tracking operations..........contact :anonymousfilehacker (at) gmail.com by email, or Text him on +1 (917) 765-0226.
199–248 z 1613
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum