Každý pyl si najde svého alergika

Každý pyl si najde svého alergika

Jaro už je v plném proudu, léto klepe na dveře a ve vzduchu je cítit krásná vůně květin a dřevin, které právě v tomto období rozkvétají. Jediní alergici se příchod jarního času netěší. Zužují je totiž nepříjemné alergie.

Kdy to všechno vypuklo?

Lidé s alergiemi na pyl začínají mít problémy již na konci zimy. Je to neuvěřitelné, ale trápení jim přidělávají například kvetoucí kočičky, dále pampelišky, trávy, obilí i celá řada plevelů. Pyly stromů, jako jsou habr, líska, olše, vrba, bříza, a bylin se také často vyskytují ve velkém množství ve vzduchu mnohdy až do konce září. Ani tehdy ale alergici nemají klid. Na konci léta totiž začínají kvést ambrozie nebo pelyněk.

Průběh alergické reakce není pro člověka zrovna příjemný. Celý den se neobejdou bez kapesníku, protože trápí vodnatou rýmou, uslzenýma očima, zánětem spojivek, průduškovým astma či atopickým ekzémem. Další nepříjemností je ucpaný noc. Časté kýchání obtěžuje život nejen alergikům, ale také ostatním lidem. Ti je pak podezírají z toho, že onemocněli chřipkou. Každý, kdo trpí nějakou alergií, ví, že musí mít stále při sobě léky, které zabrání projevům alergické rýmy či podráždění očí. 

Co je alergie

Alergie vzniká tehdy, když se organismus opakovaně setkává s látkou, která alergii vyvolává, tzv. s alergenem. Důležitou roli zde hraje také dědičnost. Stačí, pokud se u jednoho z rodičů alergie objevila, pak ji potomek do života snadno získá. Na druhou stranu, toto onemocnění může potkat každého člověka a nezáleží na jeho stáří. Kromě alergenů se na rozvoji alergie podílejí také infekce, chemické škodliviny atd. 

Jak odoláváme alergii

Z výzkumů, které čas od času probíhají v České republice, je patrné, že jsme vůči různým alergenům čím dál měně odolní. Důvod je prostý. Často se totiž zavíráme uvnitř svých domovů a netrávíme tak volný čas na čerstvém vzduchu v přírodě. Tím ale alergii neunikneme. Najde si nás i za zavřenými dveřmi. Poslední dobou se proto vyskytují alergie na roztoče či plísně a další potvůrky. Jako by příčin onemocnění nebylo už dost. K tomu všemu se ještě přidají škodliviny z ovzduší, které dráždí naše dýchací cesty.

Navíc mohou být lidé přecitlivělí i na některé potraviny. Známá je například alergie na mléko, vajíčka či buráky. Výjimkou už dnes není ani negativní reakce na exotické koření, ovoce, ořechy, třešně, sóju, sýry, mák a překvapivě i na brambory. Alergii ovlivňuje také stres, protože jeho působením jsme více vnímaví na rýmu, astma či různé druhy ekzémů. 

Jak se bránit

Ten, kdo už má nějaké zkušenosti s alergií, dobře ví, že musí začít pravidelně užívat kapky či tablety, tzv. antihistaminika, nejméně dva týdny před tím, než naplno vypukne pylová sezóna. I když alergici nejsou chráněni žádnými bariérami proti příletu pylového zrnka, přesto pro ně existuje jedna varianta. Ovšem, trochu jim to může komplikovat život. Stromy jako habr, líska, olše či vrba, pro jejichž kvetení je v teď pravé období, rostou především na volném prostranství, stejně jako trávy a obiloviny. Alergikům můžeme proto doporučit, aby vyhledávali místa v lese nebo třeba u potoka. Díky velké vlhkosti vzduchu a se v těchto lokalitách vyskytuje mnohem méně pylu. 

Co je senná rýma

V minulosti se senou rýmou označovala pylová alergie. Význam spojení senná rýma je ale zavádějící. Lidé se sennou rýmou jsou alergičtí na pylová zrna, a ne na seno. Navíc tato porucha probíhá celým organismem, nejen v nose a očích. Reakce nastává pouze tehdy, když se citlivý člověk setká s alergenem pylu. Největší pohromu pak pylová zrna způsobí na sliznici dýchacích cest a na spojivce očí, kam lehce proniknou. 

Jak může člověk reagovat

Člověk se může cítit unavený, ospalý, může trpět bolestmi hlavy nebo zvýšenou teplotou. Dráždění sliznice průdušek může mít za následek až příznaky astmatu. U některého alergika se může objevit svědění na kůži, kopřivka nebo otoky a celkové zhoršení ekzému.

Pylové alergie se do našeho života dostanou velmi nenápadně. Vůbec bychom si při určitých potížích nepředstavili, že by mohlo jít o alergii. Příznaky totiž mohou skvěle zmást i zkušeného lékaře. Nejdříve to vypadá, že člověk onemocněl zánětem dutin, který se ale stále vrací. Lékař tento projev posoudí jako infekci a nasadí antibiotika, což nepřinese žádný pozitivní výsledek. Pokud se podaří alergen odstranit, zánět bleskurychle zmizí. 

Bez léků ani krok

Jak už jsem naznačovala na začátku, každý alergik by v pylovém období měl u sebe neustále nosit léky, ať už má příznaky či ne. Jen takovým způsobem může zabránit rozšíření dlouhodobého zánětu na sliznicích a předejít i nepříjemným komplikacím.Alergický člověk musí projít vyšetřením u alergologa, který určí, jaké léky a jak často je bude užívat. 

Pozor na syrovou zeleninu i ovoce

Myslíte si, že zelenina a ovoce s pylovou alergií vůbec nesouvisí? Pak jste na omylu. Tyto dvě zdánlivě nepodobné souvislosti mají k sobě velmi blízko. Alergii totiž může v některých případech doprovázet i nepříjemná reakce sliznice úst až sevření hrdla. Jedná se o tzv. orální alergický syndrom, který vznikne, jakmile člověk sní určitý druh syrového zeleniny nebo ovoce. Tato reakce je způsobena stejnými látkami, které jsou obsaženy jak v pylových zrnech, tak i v ovoci a zelenině.

Nejčastějším zdrojem těchto potíží jsou jablka, ovoce s peckami jako třešně, broskve, nektarinky či švestky. Na pozoru byste se také měli mít před ořechy, kiwi a dalším exotickým ovocem. Vadit mohou i některé potraviny racionální výživy (müsli, obilné vločky) nebo třeba koření. Bezstarostí si alergici mohou vychutnávat kompoty, kde nebezpečí pylových zrn určitě nehrozí. 

Roztoči versus mořské plody

Alergici, kteří negativně reagují na přítomnost roztočů, by se měli vyvarovat konzumaci mořských plodů, zejména krabího masa, krevet nebo ústřic. Alergické souvislosti vyvolané roztoči a mořskými plody jsou prokázány mnoha testy, které odborníci pořizovali během několika let. 

Závěrem lze říci, že alergiků nejen v České republice rychle přibývá. Určitý vliv na to má moderní životní styl, v němž málokdo z nás vyhledává častý pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu. Nejhorší ale je, že prevence vůči alergii neexistuje. Důležitý je určitě sport, zdravé jídlo a vyvarovat se stresu. To posílí nejen imunitu našeho organismu, ale odstraní i riziko případné alergií.

Autor: Lucie Janečková 

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1484–1498 z 1498
autor:Taylor Rufus (*.creativelink.net) 17. 5. 2020 02:01 | link
nadpis:HACKNET is the best credit expertodpovědět
My name is Taylor I applied for car loan about a couple of weeks ago. I was denied because I had a very low score of 430, I was really devastated and down not until I ran into an old friend of mine whom I explained my problem to, he introduced me to a credit guru called HACKNET who helped me to resolve the credit issues that I was facing. Just within 9 days my credit score was raised to as high as 795, deleted all the negative items and late payment. I’m extremely happy about how my credit was fixed and I appreciate HACKNET for his hard work. Here I am recommending HACKNET567@GMAIL.COM or text him on +1 (949) 397 8437 for any issue relating to credit, DUI or Chexsystem.

autor:noel loren (*.100tb.com) 17. 5. 2020 08:07 | link
nadpis:how i got richodpovědět
INSTEAD OF GETTING A LOAN, CHECK OUT THE BLANK ATM CARD IN LESS THAN 24hours {oscarwhitehackersworld@gmail.com}


I want to testify about OSCAR WHITE blank ATM cards which can withdraw money from any ATM machines around the world. I was very poor before and have no hope then I saw so many testimony about how OSCAR WHITE send them the blank ATM card and i use it to collect money in any ATM machine and become rich. I also email him and he sent me the blank card. I have use it to get $100,000 dollars. withdraw the maximum of $5,000 daily.OSCAR WHITE is giving out the card just to help the poor. Hack and take money directly from any ATM Machine Vault with the use of ATM Programmed Card which runs in automatic mode. email Him on how to get it now via: oscarwhitehackersworld@gmail.com or whats-app +1(323)-362-2310
autor:Katherine Goldberg (*.northamericancoax.com) 19. 5. 2020 08:31 | link
nadpis:A REAL ONEodpovědět
My Husband is a Veteran,We have really done a few good on our credit and we've been trying to raise our scores to the high 700, his score is 634 while mine is still in the high 500, I think it's 576 currently, I also have a judgement against me for a credit card although it doesn't appear anymore on my credit report well I assume because it’s over 6 years old but I’m pretty sure it didn't just go away. Thanks to King Zeus for his swift and excellent services in raising our scores to 840-770 respectively and also deleting the judgement on my report. Write him on hackkingzeus At gMail doT coM or call +1 4079006299.
autor:Angela Seth (102.89.*.*) 19. 5. 2020 12:49 | link
nadpis:Credit Repairodpovědět
It’s never an easy task to have my credit score been increased from 520 to almost 850 across the three credit bureaus by a mere hacker because its only Robert Morris that helped me out to get my credit score been repaired within a short period of time. He helped me in clearing all the negative items and past eviction off my credit report without any physical contact and erase all the bad collections too. You can just get in touch with him via ROBERT MORRIS CYBER SERVICE AT GMAIL DOT COM
autor:Ashley Byrd (102.89.*.*) 20. 5. 2020 01:34 | link
nadpis:Reliable Hackerodpovědět
Having a credit card debts can actually be a very bad experience. I didn’t get approved because of my debts, I mailed Aaron Swartz about my credit issues. He help me raise my credit score to 820 excellent and cleared all negative items on my credit report and also added beautiful Tradelines. His service is secured, fast with affordable price.
Get more info via AaronSwartzCyberServices A T gmail {DOT} com ; Cell #: +1(614) 344-8376
autor:Jamie Williams (41.58.*.*) 21. 5. 2020 02:47 | link
nadpis:When your friends really got y...odpovědět
When your friends really got your back they can do anything to protect you. shout out to my friend who gave me direct contact to anonymousmaskhat@gmail.com email. for the past few months my husband has been acting funny towards me and it really affected me in so many ways all thanks to my friend and this hacker who was able to hack my husband phone for me so i know where the problems are coming from after the phone hack i found out that my husband has been seeing someone else be hide me. sometimes its really good to take silent actions which i did with the help of anonymousmaskhat@gmail.com  and i saw the problems without having direct contact to my husband phone but right on my phone i monitored his full phone.
autor:STEVE HANSON (*.comcast.net) 21. 5. 2020 11:08 | link
nadpis:CREDIT REPAIR SERVICEodpovědět
Contact  CREDITFIXInc@OUTLOOK.COM for CREDIT REPAIR SERVICES.
If you are in need of  credible credit repair service I  recommend to everyone , this agency will help you with various credit solutions. write the address directly and seek help if you need help with any of the following : Credit score increment to an excellent range (+750)Eviction record deletion Negative blemish dispute Deletion of late payments records Consolidation of debt , Tax liens removal Late  medical loans dispute/removal Expungements of charge offs ,Removal of inquiries Removal of collections Having good credit is non-negotiable as it is the foundation for getting most financial documentations and assets  . Contact
CREDITFIXInc@OUTLOOK.COM
autor:Cody Kennedy (41.58.*.*) 21. 5. 2020 23:23 | link
nadpis:Lately have been trying to gai...odpovědět
Lately have been trying to gain access to my girl friend whats-app but she kept on complaining to me about some notifications she has been getting  from whats-app saying her whats-app code is this and that. deep inside me i knew what she was talking about but i kept mute till i was able to get an expert who hacked the whats-app  for me without any notification to her.thanks to spyexpert0@gmail.com for the successful whats-app hack.
autor:Wayne Rossi (197.210.*.*) 22. 5. 2020 01:52 | link
nadpis:Credit Assistanceodpovědět
I can never forget about what Robert Morris did to my credit report by erasing all the negative items and bad collections off my credit bureaus profile without any physical contact. I got my credit score been increased above 859 without any delay and I just got approved for my mortgage loan worth over $200k with low interest rate. Mail him via Robertmorriscyberservice@gmail.com or Text him at 657 222 3404.
autor:Marcia Clifford (*.ip-66-70-148.net) 23. 5. 2020 00:05 | link
nadpis:Credit Specialistodpovědět
A lot of Americans suffers credit errors because they haven’t met the right one to help them out, so they go ahead falling into the wrong side. I was once a victim of that scandal but after I made the right choice by contacting HACKNET to fix my credit which he did exactly what I was expecting he got all the items in collections, hard inquires, loans, medical bills, bank judgment out of my report and boost my score from 510 to 780 plus and everything is now working perfectly on my credit and I got approved for the capital one credit card I applied for. He is also good in fixing all kinds of hacking issues and repairing of Chex Systems. If you need to reach him out please kindly contact him now with the following details.
Email: HACKNET567@GMAIL.COM
Telephone: (949) 397 8437
autor:Cheri O'Camb Miller (41.58.*.*) 23. 5. 2020 22:04 | link
nadpis:hackedodpovědět
My friend stabbed me at my back and wanted to take my husband away from me. Just because she was in love with my man. i noticed some moves which made me contact verifiedprohackers@gmail.com to help me in hacking both my husband phone and my best friend phone, after the hack i saw it all. my best friend has been saying so many evil things about me to my husband just to turn his eyes away from me, i read all from there conversations which i was able to get with the help of this hacker.
autor:John (*.northamericancoax.com) 24. 5. 2020 23:25 | link
nadpis:BEST OFFER BG/SBLC FOR LEASE OR SALEodpovědět
We have a direct genuine provider for BG/SBLC specifically for lease, at leasing price of 4+2 of face value, Issuance by HSBC London/Hong Kong or any other AA rated Bank in Europe, Middle East or USA.

Contact : Mr. DARREN C CHENG
Email: Darrencraig002@gmail.com
skype : keatcheng2@gmail.com

Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved.

All inquires to Mr. Darren should include the following minimum information so I can quickly address your needs:

Complete contact information:
What exactly do you need?
How long do you need it for?
Are you a principal borrower or a broker?

Contact me for more details.

Whatsapp: +19733700521
autor:Benjamin Teater (102.89.*.*) 25. 5. 2020 14:30 | link
nadpis:Efficient Credit Fixerodpovědět
I don't believe in Magic but I must say that KING ZEUS is a freaking Magician! My credit has not been higher than 550 in over 3 years even though I've tried to be fast on payments. I got to realize that my old student loans and a repo is the reason behind that. I talked to Zeus after so bumping on various positive comments about his works on different blogs and articles, to my surprise, he was able to clear the repo on my report as well as pay off my student loans of over 20 thousand in 3days. I have a score of 720 now and I'm filled with joy. Text or call his cell on 1 - 4 0 7 6 0 0 6 2 9 9
autor:Becky Castro (102.89.*.*) 25. 5. 2020 17:03 | link
nadpis:Aaron Swartz Is The Bestodpovědět
It's been a crazy year for me during the pandemic going on which I had so many criminal records, eviction with credit card debts on my credit report. A friend of mine emphasized on credit repair called Aaron Swartz which I get in touch with him ASAP. I followed he’s instructions and He help me delete all negative items on my credit profile and He also raise my credit score to 821, pay off my credit debts within 7days. Thank you very much. Aaron Swartz remains the best. Get more info via AaronSwartzCyberServices A T gmail {DOT} com ; Cell #: +1(614) 344-8376
autor:Phil Sean (104.37.*.*) 26. 5. 2020 13:55 | link
nadpis:Quick Loanodpovědět
My name is Phil Sean. I just want to quickly say that I got a quick business loan of $25,000 with a low interest rate of 3 % from a well known loan officer Jim Clark and I got their email on TV advert a week ago and decided to contact them for a quick loan. Surprisingly, I am happy to announce that I just got my loan now wired to my account. The good thing about them is that they don’t do credit check so you too can get a loan from them no matter how low your credit score is. Here is their contact details: J I M C L A R K . Q U I C K L O A N @ G M A I L . C O M Or +1 201-972-5263
1484–1498 z 1498
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum