Každý pyl si najde svého alergika

Každý pyl si najde svého alergika

Jaro už je v plném proudu, léto klepe na dveře a ve vzduchu je cítit krásná vůně květin a dřevin, které právě v tomto období rozkvétají. Jediní alergici se příchod jarního času netěší. Zužují je totiž nepříjemné alergie.

Kdy to všechno vypuklo?

Lidé s alergiemi na pyl začínají mít problémy již na konci zimy. Je to neuvěřitelné, ale trápení jim přidělávají například kvetoucí kočičky, dále pampelišky, trávy, obilí i celá řada plevelů. Pyly stromů, jako jsou habr, líska, olše, vrba, bříza, a bylin se také často vyskytují ve velkém množství ve vzduchu mnohdy až do konce září. Ani tehdy ale alergici nemají klid. Na konci léta totiž začínají kvést ambrozie nebo pelyněk.

Průběh alergické reakce není pro člověka zrovna příjemný. Celý den se neobejdou bez kapesníku, protože trápí vodnatou rýmou, uslzenýma očima, zánětem spojivek, průduškovým astma či atopickým ekzémem. Další nepříjemností je ucpaný noc. Časté kýchání obtěžuje život nejen alergikům, ale také ostatním lidem. Ti je pak podezírají z toho, že onemocněli chřipkou. Každý, kdo trpí nějakou alergií, ví, že musí mít stále při sobě léky, které zabrání projevům alergické rýmy či podráždění očí. 

Co je alergie

Alergie vzniká tehdy, když se organismus opakovaně setkává s látkou, která alergii vyvolává, tzv. s alergenem. Důležitou roli zde hraje také dědičnost. Stačí, pokud se u jednoho z rodičů alergie objevila, pak ji potomek do života snadno získá. Na druhou stranu, toto onemocnění může potkat každého člověka a nezáleží na jeho stáří. Kromě alergenů se na rozvoji alergie podílejí také infekce, chemické škodliviny atd. 

Jak odoláváme alergii

Z výzkumů, které čas od času probíhají v České republice, je patrné, že jsme vůči různým alergenům čím dál měně odolní. Důvod je prostý. Často se totiž zavíráme uvnitř svých domovů a netrávíme tak volný čas na čerstvém vzduchu v přírodě. Tím ale alergii neunikneme. Najde si nás i za zavřenými dveřmi. Poslední dobou se proto vyskytují alergie na roztoče či plísně a další potvůrky. Jako by příčin onemocnění nebylo už dost. K tomu všemu se ještě přidají škodliviny z ovzduší, které dráždí naše dýchací cesty.

Navíc mohou být lidé přecitlivělí i na některé potraviny. Známá je například alergie na mléko, vajíčka či buráky. Výjimkou už dnes není ani negativní reakce na exotické koření, ovoce, ořechy, třešně, sóju, sýry, mák a překvapivě i na brambory. Alergii ovlivňuje také stres, protože jeho působením jsme více vnímaví na rýmu, astma či různé druhy ekzémů. 

Jak se bránit

Ten, kdo už má nějaké zkušenosti s alergií, dobře ví, že musí začít pravidelně užívat kapky či tablety, tzv. antihistaminika, nejméně dva týdny před tím, než naplno vypukne pylová sezóna. I když alergici nejsou chráněni žádnými bariérami proti příletu pylového zrnka, přesto pro ně existuje jedna varianta. Ovšem, trochu jim to může komplikovat život. Stromy jako habr, líska, olše či vrba, pro jejichž kvetení je v teď pravé období, rostou především na volném prostranství, stejně jako trávy a obiloviny. Alergikům můžeme proto doporučit, aby vyhledávali místa v lese nebo třeba u potoka. Díky velké vlhkosti vzduchu a se v těchto lokalitách vyskytuje mnohem méně pylu. 

Co je senná rýma

V minulosti se senou rýmou označovala pylová alergie. Význam spojení senná rýma je ale zavádějící. Lidé se sennou rýmou jsou alergičtí na pylová zrna, a ne na seno. Navíc tato porucha probíhá celým organismem, nejen v nose a očích. Reakce nastává pouze tehdy, když se citlivý člověk setká s alergenem pylu. Největší pohromu pak pylová zrna způsobí na sliznici dýchacích cest a na spojivce očí, kam lehce proniknou. 

Jak může člověk reagovat

Člověk se může cítit unavený, ospalý, může trpět bolestmi hlavy nebo zvýšenou teplotou. Dráždění sliznice průdušek může mít za následek až příznaky astmatu. U některého alergika se může objevit svědění na kůži, kopřivka nebo otoky a celkové zhoršení ekzému.

Pylové alergie se do našeho života dostanou velmi nenápadně. Vůbec bychom si při určitých potížích nepředstavili, že by mohlo jít o alergii. Příznaky totiž mohou skvěle zmást i zkušeného lékaře. Nejdříve to vypadá, že člověk onemocněl zánětem dutin, který se ale stále vrací. Lékař tento projev posoudí jako infekci a nasadí antibiotika, což nepřinese žádný pozitivní výsledek. Pokud se podaří alergen odstranit, zánět bleskurychle zmizí. 

Bez léků ani krok

Jak už jsem naznačovala na začátku, každý alergik by v pylovém období měl u sebe neustále nosit léky, ať už má příznaky či ne. Jen takovým způsobem může zabránit rozšíření dlouhodobého zánětu na sliznicích a předejít i nepříjemným komplikacím.Alergický člověk musí projít vyšetřením u alergologa, který určí, jaké léky a jak často je bude užívat. 

Pozor na syrovou zeleninu i ovoce

Myslíte si, že zelenina a ovoce s pylovou alergií vůbec nesouvisí? Pak jste na omylu. Tyto dvě zdánlivě nepodobné souvislosti mají k sobě velmi blízko. Alergii totiž může v některých případech doprovázet i nepříjemná reakce sliznice úst až sevření hrdla. Jedná se o tzv. orální alergický syndrom, který vznikne, jakmile člověk sní určitý druh syrového zeleniny nebo ovoce. Tato reakce je způsobena stejnými látkami, které jsou obsaženy jak v pylových zrnech, tak i v ovoci a zelenině.

Nejčastějším zdrojem těchto potíží jsou jablka, ovoce s peckami jako třešně, broskve, nektarinky či švestky. Na pozoru byste se také měli mít před ořechy, kiwi a dalším exotickým ovocem. Vadit mohou i některé potraviny racionální výživy (müsli, obilné vločky) nebo třeba koření. Bezstarostí si alergici mohou vychutnávat kompoty, kde nebezpečí pylových zrn určitě nehrozí. 

Roztoči versus mořské plody

Alergici, kteří negativně reagují na přítomnost roztočů, by se měli vyvarovat konzumaci mořských plodů, zejména krabího masa, krevet nebo ústřic. Alergické souvislosti vyvolané roztoči a mořskými plody jsou prokázány mnoha testy, které odborníci pořizovali během několika let. 

Závěrem lze říci, že alergiků nejen v České republice rychle přibývá. Určitý vliv na to má moderní životní styl, v němž málokdo z nás vyhledává častý pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu. Nejhorší ale je, že prevence vůči alergii neexistuje. Důležitý je určitě sport, zdravé jídlo a vyvarovat se stresu. To posílí nejen imunitu našeho organismu, ale odstraní i riziko případné alergií.

Autor: Lucie Janečková 

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1201–1218 z 1218
autor:Rebecca Thompson (193.37.*.*) 5. 11. 2019 14:20 | link
nadpis:Any Kind Of Hackodpovědět
Contact AaronSwartzCyberServices |at| gmail |dot| Com for any kind of hack such as; Increase Credit Score *Credit Repair Services *Cheating Husband/Wife *Student loan *Increase School Grade *School database to clear *Retrieval of lost documents *Clearing of Criminal Records. His service are fast and swift. He will surely help.
autor:Mills Dachin (197.210.*.*) 5. 11. 2019 15:32 | link
nadpis:Hack serviceodpovědět
Hacking !! Hacking!!!
you can Hire us in any kind of hacks and information you want, we are 100%✓guarranted

* Blank ATM card
* We offer all kind of loans
*University Grade Upgraded
* Trying to know what your spouse is doing behind you
*Recovery Gmail lost possword/Bitcoin wallet
etc...!!!!
We're hackers for hire.
Bring it On
Email:- pointekhack@gmail.com
/hyperhackeronce@gmail.com
/phdatabasesolution@gmail.com
autor:YERRI CHRISTI (185.236.*.*) 8. 11. 2019 13:39 | link
nadpis:i'm using this opportunity  t...odpovědět
i'm using this opportunity  to recommend and and show my gratitude  to the professional hacker Quadhacked@gmail.com .after being scammed by fakes in trying to hack my so called cheat of a husband ,Because i knew he was cheating but he was so smart i couldn't pin a thing on him. we were going through hard times almost before our divorce  and my husband was always insecure and jealous  , the hacker helped me hacked my husband and i was able to clone his phone successfully, granting me unlimited access to his mails, whatsapp and Facebook messenger, getting messages from 6 months past and even deleted messages and mails ,i was able to gather all the information and messages i needed. i was also able to recover all my lost funds also  from the  hackers that ripped  me off  before i contacted QUADHACKED. All thanks to QUADHACKED@GMAIL.COM . REACH OUT FOR VARIOUS HACKING EXPLOITS. now you can stop being curious and know what you spouses or kids are up to ,
autor:jason blake (67.207.*.*) 11. 11. 2019 13:05 | link
nadpis:HACKER 100% LEGITodpovědět
You guys have surpassed my

expectations! Hack West is

seriously amazing and is

doing everything to help my

Fiancé and me, in 2 weeks my

credit score went up 160

points and I can only imagine

what is to come. Thank you

for the excellent customer

service and doing exactly

what you all have set out to

do! NO GIMMICKS OR BS with

you guys. You can reachout to

them via they deal with all kinds of hack

Hackintech@gnology@gmail.com
autor:Sharon Horton (193.37.*.*) 11. 11. 2019 23:36 | link
nadpis:Genius Hackerodpovědět
Truly Genius Hackers exist, I was introduced Aaron Swartz to everyone out there for you to get your credit report fixed. He`s very kind, He helped me raise my FICO score back to normal and let me have hope in life once again. He also helped me remove all the negative items collections with the late payments as well. He`s the reliable I`ve ever worked with. Contact Hacker AARONSWARTZCYBERSERVICES at GMAIL dot COM
autor:Brian Chappelle (*.setaptr.net) 12. 11. 2019 12:42 | link
nadpis:I paid off my hospital bills f...odpovědět
I paid off my hospital bills from the collection agency that the hospital sent me to and the collection still appears on my credit report. I am trying to get a house & I called the collection agency & was told that they don’t remove it, so this made me contact King Zeus the hacker on H a c k k i n g z e u s At G m a i l Dot com after reading so many good comments about his works in removing collections and fixing bad credit. I paid him a deposit and he removed the collection off my report in two days. I’m so happy now because I’ll be able to buy my desired house. Thank you Zeus.
autor:Abel Chadwick (*.tedata.net) 13. 11. 2019 14:16 | link
nadpis:I am Direct Provider's Mandate of BG & SBLC Lease 100% protected.odpovědět
Are you an individual businessman or a business organisation that wishes to expand in business ??, we offer financial instrument such as BGs, SBLCs,MTNs, LCs, CDs and others on lease and sales at a rate of 4%+2% of the face value and reasonable conditionfrom a genuine provider. You are at liberty to engage our leased facilities into trade programs as well as in signatory project(s) such as Aviation, Agriculture, Petroleum, Telecommunication and any other project(s) etc.

Contact : Mr. Abel Chadwick
Contact Email: financedeskltd01@gmail.com
Whatsapp : +380 50 922 4887

With our financial/bank instrument you can establish line of credit with your bank and/or secure loan for your projects in which our bank instrument will serve collateral in your bank to fund your project.

We deliver with time and precision as set forth in the agreement. Our terms and Conditions are reasonable and we work directly with issuing bank lease providers, this instrument can be monetized on your behalf for upto 100% funding. Intermediaries/Consultants/Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together for the benefits of all parties involved.

All relevant business information will be provided upon request.

BROKERS ARE WELCOME & 100% PROTECTED!!!

If Interested kindly contact me via

Email:~ financedeskltd01@gmail.com

serious enquiry only.
autor:Scarlett Varela (*.northamericancoax.com) 13. 11. 2019 16:47 | link
nadpis:I'm recommending the best here...odpovědět
I'm recommending the best here. I can assure you that CREDIT DOCTOR service is the best and he's really good at increasing credit scores & deleting negative collections on your report. He help me get mine done in the space of 72 hours and my score is 812 now. I can proudly say he added 236 points. contact him on C R E D I T R E B U I L D D O C T O R at Gmail dot Com
autor:Patti Hoffman (197.210.*.*) 14. 11. 2019 12:27 | link
nadpis:Reliable Hackerodpovědět
Get your FICO score raised with the help of Aaron Swartz, I can tell you he’s the best I will refer to you. I desired to get in touch with him, I provided my info to him and he started working on my credit report. He help me wipe the debts on my 5 credit cards and He also proceed to help me raise my FICO score to 845 excellent standard within 72 hours. He can handle any kind of hacking issues. Contact Hacker AARONSWARTZCYBERSERVICES at GMAIL dot COM
autor:SETH GREYSON (104.152.*.*) 15. 11. 2019 16:18 | link
nadpis:GET AN ETHICAL HACKER TO HACK YOUR SPOUSE WHEN YOU SUSPECT THEM OF CHEATINGodpovědět
CREDIBLE ETHICAL H A C K E R RECOMMENDATION - QUADHACKED @ G MAIL . COM

i’ll recommend this for anyone in a distant relationship most especially . the kind of job i do Makes me stay far away from home in remote countries drilling and mining . Any time i’m away, i’m always curious on what my spouse was up to. some one recommended to me Q U A D H A C K E D @ G M A I L . C O M . and spoke so high of him. i decided to give him a try, . he helped me clone my spouse phone and tap into my spouse whatsapp and e m ails. i was shook with all that was revealed to me in a a very short while, even deleted messages from over 7 months ago, i promise to testify if he helped me which he did .ever since ,he has helped me on other jobs i’ll keep off here. reach out to him today and thank me later.
Reach out to him for hack services ranging from
EMAIL ACCOUNT HACK
PHONE SPY/ PHONE TAP/PHONE CLONING
WHATSAPP HACK
FACEBBOOK MESSENGER HACK AND OTHER SOCIAL MEDIA.
autor:QUINCY (*.sharktech.net) 17. 11. 2019 13:21 | link
nadpis:CREDIT REPAIR HACKER REFERRAL odpovědět
without doubt i'll say if you're in need of getting rid of negative and degrading remarks on your credit report as fast as possible and also increasing your credit score as high as a 750+ range, QUADHACKED @ GMAIL . C O M is the credit specialist to go by, i'm sure most people in credit repair needs are not as bad as mine when i met him. why i'm so sure and speak this well about him is because he helped me and my daughter with our credit report  and ever since then he helped her remove student loan that had been lurking for years which was there in the first place because her card got expired and she wasn't aware . and also she got into repossession trouble. he helped her sort this first hand , my daughter then recommended him to me. he helped me renegotiate three late payments history and had them removed. i was shook . but goddamn i was amazed. that's why i can confidently recommend him.since we met him i and my daughter are now in a 750+ range which is over +200 in increase since i met him. i'll say you send a descriptive message to  email Q U A D H A C K E D @ G M A I L . C O M .  
autor:Tamara Gairbekov (104.200.*.*) 17. 11. 2019 20:51 | link
nadpis:I shot myself in the foot by N...odpovědět
I shot myself in the foot by NOT negotiating with the collection agencies from removing me from the noty list. After paying off a +$8k car loan that went to collections in 2016 NOT knowing I was able to negotiate such deals. Now the company won’t get my name off & the collection won't leave my credit report even after the debt has been paid thus killing my credit. I called King Zeus on +1 4 0 7 9 0 0 6 2 9 9 after reading about his services on Youtube credit fix videos and he was able to remove the collection from my report in 3 days & also raised my score. This is absolutely miraculous and I'm telling y'all that he's a GENIUS!
autor: Ashley Patrick (193.37.*.*) 18. 11. 2019 13:59 | link
nadpis:Verified Hackerodpovědět
I came across a good review about Aaron Swartz on Google forum and I shared my problems with him. The hacker cleared the hard inquiries on my credit report and boost my credit score to 790 from 550. He's reliable, efficient and trust-worthy. Contact Hacker AARONSWARTZCYBERSERVICES at GMAIL dot COM or Hit him up (614) 344-8376
autor:MARISA FERGUSON (*.avast.com) 18. 11. 2019 17:01 | link
nadpis:I WAS CHEATED ONCE BY A NOOB HACKERodpovědět
I WAS CHEATED ONCE BY A NOOB HACKER WHO COULDN'T GET MY JOB DONE AND WASTED MY TIME. DO NOT TRUST HACKERS USING A GMAIL OR A YAHOO MAIL ACCOUNT. IT TECHNICALLY DOESN'T MAKE ANY SENSE. I FELL FOR THAT SCAM. I WAS DESPERATE TO GET A REMOTE ACCESS TO MY HUSBAND'S WHATSAPP, SMS, GPS LOCATION, TELEGRAM, AND EMAIL. I DID MY DUE DILIGENCE AND FOUND HACKCREED@TUTANOTA.COM +1 (917) 994-7008 WHO'S GOT A TRUCK LOAD OF REVIEWS OF JOBS PROFESSIONALLY CARRIED OUT WITH NO LOOPHOLES. I REACHED OUT TO THE PENETRATION EXPERT AND THE REST IS HISTORY!! HE USES ALGORITHMS SOFTWARE HACK TOOLS USED BY A+ HACKERS AND ADVANCED ANALYTICS TO ORCHESTRATE HIS HACKS AND INFILTRATE TARGET FIREWALLS. HIS FEES ARE AFFORDABLE! I AM IMPRESSED AND COULDN'T HELP BUT WRITE A REVIEW. MARISA
autor:SETH GREYSON (*.m247.com) 19. 11. 2019 05:29 | link
nadpis:GET AN ETHICAL HACKER TO HACK YOUR SPOUSE WHEN YOU SUSPECT THEM OF CHEATINGodpovědět
CREDIBLE ETHICAL H A C K E R RECOMMENDATION - QUADHACKED @ G MAIL . COM

i’ll recommend this for anyone in a distant relationship most especially . the kind of job i do Makes me stay far away from home in remote countries drilling and mining . Any time i’m away, i’m always curious on what my spouse was up to. some one recommended to me Q U A D H A C K E D @ G M A I L . C O M . and spoke so high of him. i decided to give him a try, . he helped me clone my spouse phone and tap into my spouse whatsapp and e m ails. i was shook with all that was revealed to me in a a very short while, even deleted messages from over 7 months ago, i promise to testify if he helped me which he did .ever since ,he has helped me on other jobs i’ll keep off here. reach out to him today and thank me later.
Reach out to him for hack services ranging from
EMAIL ACCOUNT HACK
PHONE SPY/ PHONE TAP/PHONE CLONING
WHATSAPP HACK
FACEBBOOK MESSENGER HACK AND OTHER SOCIAL MEDIA.
autor:QUINCY RACHAEL (*.m247.com) 19. 11. 2019 05:38 | link
nadpis:CREDIT REPAIR HACKERodpovědět
without doubt i'll say if you're in need of getting rid of negative and degrading remarks on your credit report as fast as possible and also increasing your credit score as high as a 750+ range, QUADHACKED @ GMAIL . C O M is the credit specialist to go by, i'm sure most people in credit repair needs are not as bad as mine when i met him. why i'm so sure and speak this well about him is because he helped me and my daughter with our credit report and ever since then he helped her remove student loan that had been lurking for years which was there in the first place because her card got expired and she wasn't aware . and also she got into repossession trouble. he helped her sort this first hand , my daughter then recommended him to me. he helped me renegotiate three late payments history and had them removed. i was shook . but goddamn i was amazed. that's why i can confidently recommend him.since we met him i and my daughter are now in a 750+ range which is over +200 in increase since i met him. i'll say you send a descriptive message to email Q U A D H A C K E D @ G M A I L . C O M .
autor:Dan Strotman (91.207.*.*) 21. 11. 2019 13:02 | link
nadpis:GOOD GUYodpovědět
Recently I applied for a mortgage loan. Due to sub-prime mortgage mess, I had approval at first then overnight, the bank went belly-up. My credit score was 587. I also tried looking for other banks to get approved but every-time my credit was pulled it was decreased by 10points, within 2weeks credit slumped from 587 to 558! I got pissed & I told the banks I’ve a credit report indicating 587 in the first week of September but that meant nothing to them. So the next step was to get a credit repair guy to upgrade my score a little above 700. One of the bankers referred me to a credit repair specialist who helped me do the job in 3 days. I got the mortgage thereafter. Here is his contact info: C R E D I T R E B U I L D DOCTOR @ G M A I L D O T C O M
autor:Deborah Hunt (197.210.*.*) 22. 11. 2019 02:38 | link
nadpis:Good Hackerodpovědět
Thank you so much Aaron Swartz for helping me to clear all my debts easily without no traces and Also purchase a new house for my family. He pulled my score to 830, deleted the eviction and every other negative collection items on my credit report within 72 hours. Contact Hacker AARONSWARTZCYBERSERVICES at GMAIL dot COM
1201–1218 z 1218
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

O jídle se nemá jen psát, jídlo se má žít, myslela si šéfredaktorka gastronomického časopisu a vrhla se na jídlo v praxi. Vydala svou kuchařku a zasadila se o obnovu tradice farmářských trhů u nás...

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum