Jarní únava? Není divu

Jarní únava? Není divu

Přistihli jste se, že po tak dlouhé zimě si vaše tělo a duše říkají o delší odpočinek? Máte pocit, že už nezvládáte každodenní starosti a stereotypy? Jak se potýkáte se změnou času ze zimního na letní? Jste unavení?

Pak jste zcela normální. Skutečně na každého člověka působí počátek jara dvojím způsobem. Jaro je určitě silným motivátorem k práci. Nabudí nás, jsme optimističtější, veselejší. Snažíme se toho více zvládnout v práci, doma, ve volném čase. Možná právě proto se také u mnohých z nás objevuje právě jarní únava.

Přepadá nás znenáhla, bez varování. Nejsme na ni většinou připraveni, čekáme totiž od jara spíše více energie a elánu. Organismus ale potřebuje změny postupné. Teplejší počasí, obzvlášť když přijde rychle, s naším tělem silně zahýbe. Dosud zvyklí na zimní bundu a šálu najednou oblékáme krátký rukáv a sukni. Často se stane, že to přeženeme a „uženeme si“ nějakou pěknou rýmu.

Naše tělo není připraveno na rychlé skoky

Jarní únava není jen o tělesné únavě. Stejně jako tělo je unavena i naše mysl. Tma, která nás v zimě doprovází častěji, vyvolává v našem mozku spíše chmury. Naopak intenzivní sluneční světlo může vyvolávat pocity štěstí způsobené větší produkcí hormonů štěstí. Dlouhé období s nízkou intenzitou světla má svoje dozvuky. Kromě toho na jaře mnoho z nás přecení svoje síly. Vyrazí intenzivně pracovat na zahradě, jezdit na kole či jinak sportovat. Naše tělo ale není mnohdy připraveno na tak razantní postup. Je zřejmé, že musí přijít větší únava.

Na jaře také daleko více řešíme náš vzhled. Zjišťujeme, že jsme přes zimu zase o něco přibrali, že vyjdeme-li v jarní sukni s bílýma nohama, bude to vypadat směšně, že tílko si ještě nemůžeme dovolit (než zhubneme). Psychické pohodě takovéhle trápení nepřidá.

Co lze dělat, abychom se vyhnuli razantnímu nástupu jarní únavy?

Připravujme se už na konci zimy na vše, co nás na jaře čeká.

Místo vyjížďky na kole si v zimě můžeme dopřát spinning, místo slunečního svitu můžeme přidávat na intenzitě světla umělého – i to působí pozitivně na naši psychiku.

Zcela jistě nevynechávejme pravidelnou relaxaci – jak v zimě, tak na jaře. Každý z nás může relaxaci chápat jinak. Pro někoho je relaxací třeba vydatný spánek během dne, pro jiného je to posezení s přáteli. Chvilka pro nás samotné je ale nezbytnou podmínkou duševního zdraví a psychické pohody. Vnímejme tento fakt a sobecky (v tom pozitivním slova smyslu) se snažme ho dodržovat.

Zastavte se, odpočiňte si

Zvláštním typem relaxace je i uvědomování si okamžiků v našem životě. Není to nic těžkého. Každý den se pokusme jen na chvilku zastavit a zrekapitulovat, co jsme zrovna dělali, co jsme zažili, co vidíme a cítíme právě v tomto okamžiku. Takováto „zastavení“ nám pomohou více se radovat z každodenních událostí a intenzivněji je prožívat.

Doplňujme na jaře více vitamínů, minerálů a stopových prvků. Bude-li naše tělo v kondici, budeme se i psychicky cítit lépe.

A konečně, přeje-li si naše tělo či mysl odpočívat více, vyhovme jim. Ani neumytá okna před Velikonoci nás nemusí dohánět k šílenství.

Autor: psycholožka PhDr. Kateřina Stibalová 

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–4 z 4
autor:Lucinka (*.iol.cz) 21. 6. 2013 13:14 | link
nadpis:brainstartodpovědět
Na unavu mi pomaha brainstart. Obsahuje guaranu a dalsi latky,které pomáhají udrzet mysl i telo v kondici a nenechat unavu vyhrát.
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:42 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:Sir. Justin Williams (154.120.*.*) 29. 3. 2018 18:59 | link
nadpis:Nabídka půjčky.odpovědět
Na koho se to může týkat,

Alaska USA Finance a Capital Limited v současné době nabízí všechny typy úvěrů pro veřejnost při 3% úrokové sazbě. Poskytujeme úvěry v rozmezí od 10 000 do 500 000 000 eur.

Všichni zájemci by měli zaslat své odpovědi na adresu: unique2aal@gmail.com
.....................................
.....................................
To whom it may concern,

Alaska USA Finance and Capital Limited, is currently offering out all types of loans to the general public @ 3% interest rate.We give out loans within the range of €10,000 to €500,000,000.00 euros.

All interested applicants should send their replies to : unique2aal@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:49 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
1–4 z 4
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum