Přistihli jste se, že po tak dlouhé zimě si vaše tělo a duše říkají o delší odpočinek? Máte pocit, že už nezvládáte každodenní starosti a stereotypy? Jak se potýkáte se změnou času ze zimního na letní? Jste unavení?
Pak jste zcela normální. Skutečně na každého člověka působí počátek jara dvojím způsobem. Jaro je určitě silným motivátorem k práci. Nabudí nás, jsme optimističtější, veselejší. Snažíme se toho více zvládnout v práci, doma, ve volném čase. Možná právě proto se také u mnohých z nás objevuje právě jarní únava.
Přepadá nás znenáhla, bez varování. Nejsme na ni většinou připraveni, čekáme totiž od jara spíše více energie a elánu. Organismus ale potřebuje změny postupné. Teplejší počasí, obzvlášť když přijde rychle, s naším tělem silně zahýbe. Dosud zvyklí na zimní bundu a šálu najednou oblékáme krátký rukáv a sukni. Často se stane, že to přeženeme a „uženeme si“ nějakou pěknou rýmu.
Jarní únava není jen o tělesné únavě. Stejně jako tělo je unavena i naše mysl. Tma, která nás v zimě doprovází častěji, vyvolává v našem mozku spíše chmury. Naopak intenzivní sluneční světlo může vyvolávat pocity štěstí způsobené větší produkcí hormonů štěstí. Dlouhé období s nízkou intenzitou světla má svoje dozvuky. Kromě toho na jaře mnoho z nás přecení svoje síly. Vyrazí intenzivně pracovat na zahradě, jezdit na kole či jinak sportovat. Naše tělo ale není mnohdy připraveno na tak razantní postup. Je zřejmé, že musí přijít větší únava.
Na jaře také daleko více řešíme náš vzhled. Zjišťujeme, že jsme přes zimu zase o něco přibrali, že vyjdeme-li v jarní sukni s bílýma nohama, bude to vypadat směšně, že tílko si ještě nemůžeme dovolit (než zhubneme). Psychické pohodě takovéhle trápení nepřidá.
Co lze dělat, abychom se vyhnuli razantnímu nástupu jarní únavy?
Připravujme se už na konci zimy na vše, co nás na jaře čeká.
Místo vyjížďky na kole si v zimě můžeme dopřát spinning, místo slunečního svitu můžeme přidávat na intenzitě světla umělého – i to působí pozitivně na naši psychiku.
Zcela jistě nevynechávejme pravidelnou relaxaci – jak v zimě, tak na jaře. Každý z nás může relaxaci chápat jinak. Pro někoho je relaxací třeba vydatný spánek během dne, pro jiného je to posezení s přáteli. Chvilka pro nás samotné je ale nezbytnou podmínkou duševního zdraví a psychické pohody. Vnímejme tento fakt a sobecky (v tom pozitivním slova smyslu) se snažme ho dodržovat.
Zvláštním typem relaxace je i uvědomování si okamžiků v našem životě. Není to nic těžkého. Každý den se pokusme jen na chvilku zastavit a zrekapitulovat, co jsme zrovna dělali, co jsme zažili, co vidíme a cítíme právě v tomto okamžiku. Takováto „zastavení“ nám pomohou více se radovat z každodenních událostí a intenzivněji je prožívat.
Doplňujme na jaře více vitamínů, minerálů a stopových prvků. Bude-li naše tělo v kondici, budeme se i psychicky cítit lépe.
A konečně, přeje-li si naše tělo či mysl odpočívat více, vyhovme jim. Ani neumytá okna před Velikonoci nás nemusí dohánět k šílenství.
Autor: psycholožka PhDr. Kateřina Stibalová
autor: | Lucinka (*.iol.cz) | 21. 6. 2013 13:14 | link |
---|---|---|
nadpis: | brainstart | odpovědět |
Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.
V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.
Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.