Jak se žije dětem ve slavné hokejové rodině

Jak se žije dětem ve slavné hokejové rodině

František Kaberle (37) je starší z dvojice bratrů ze slavné hokejové rodiny. S hokejem začínal po vzoru svého otce, hokejové legendy, na Kladně, národní dres prvně oblékl v roce 1995... 

... a od té doby se zúčastnil celkem deseti mistrovství světa, z nichž přivezl pět zlatých a dvě bronzové medaile. Čtyři sezony odehrál ve Švédsku, následně o něj projevila zájem kanadsko-americká NHL, kde působil nejdříve v týmu Atlanta Trashers, poté přestoupil do Carolina Hurricanes. V roce 2006 s národním týmem vybojoval bronz na olympijských hrách v Turíně a poté zažil ten nejkrásnější pocit, jaký si hokejista ve své kariéře může vychutnat – zdvihl nad hlavu Stanley Cup, trofej pro vítěze NHL. Poslední tři roky hrál v národní lize za Kladno, Pardubice a nyní nově za Plzeň. Zatímco mladší bratr Tomáš, který je letošním vítězem Stanley Cupu, děti ještě nemá, František s manželkou Kateřinou přivedli do věhlasné hokejové rodiny dvě dcery – Francescu a Vanessu.

Kolik je tvým dcerám a kde se narodily?
Starší Francesce bude v listopadu sedm let a narodila se v Praze, mladší Vanesse budou v říjnu čtyři a ta se narodila v Americe.
 
Jak tenkrát tvoje manželka zvládla opustit Čechy, vydat se s tebou za oceán a vychovávat tam děti?
Já si myslím, že to zvládla v pohodě a bez větších problémů, nám se v Americe líbilo. Bydleli jsme v Severní Karolíně, v malém městě na tamější poměry. Byly tam dobré podmínky pro rodinu s dětmi. Ještě předtím jsme žili čtyři roky ve Švédsku a až pak jsme odešli do Ameriky, takže se s životem v jiné než rodné řeči seznamovala postupně. V Americe chodila do školy, kde se učila anglicky, po jazykové stránce jsme tak žádný problém neměli.
 
Dcery mluví plynně oběma jazyky?
Obě chodily v Americe do školy. Starší dcera není moc hovorná, ale anglicky rozumí všechno, a co potřebuje, o to si sama řekne. Vanessa je ještě malá na to, abychom přesně poznali, jak moc rozumí. Někdy sami nevíme, jestli rozuměla, když na ni někdo promluví. Něco anglicky řekne, ale jak jsme pochytili od ostatních rodičů ve školce, tak spíš naše Vanessa učí americké děti česky, než aby ji ony učily anglicky. (směje se)
 
A jak se mluví u vás doma?
Doma mluvíme vždycky česky, i když jsme zrovna v Americe. Ale teď přes léto, když jsou holky v Čechách, jsme pro ně sehnaly jednu Američanku, která k nám jednou týdně dochází a mluví na ně anglicky, aby tu řeč nezapomněly a učily se nové výrazy.
 
Kde je pro vás vlastně doma?
Na Floridě máme dům, kam jezdíme, ale jinak jsme doma v Čechách, žijeme poblíž Kladna. Francesca teď od září začne chodit do první třídy na Kladně. Po dvou měsících pak ale s manželkou obě dcery pojedou na měsíc a půl do Ameriky, Francesca tam bude chodit do školy a Vanessa zase do školky. Děláme to proto, aby nezapomněly mluvit anglicky. Před Vánoci zase přiletí domů a budou chodit do české školy a školky a v březnu zase do Ameriky.
 
Až skončíš profesionální hokejovou kariéru, zůstanete v Čechách, nebo vás to táhne do Ameriky?
To ještě nemáme rozhodnuté. Chtěli bychom minimálně do Ameriky hodně jezdit. Zatím nevíme, kde se trvale usadíme, ale je škoda, aby holky ztratily kontakt s americkým prostředím a zapomínaly mluvit, když v tom vyrůstají. Uvidíme, jak se to u nás bude vyvíjet a co si jednou samy budou přát.
 
Jak se ti jako hráči NHL dařilo skloubit kariéru s péčí o rodinu?
Většinou to vše odnášela manželka. Když jsem hrál v NHL, během sezony jsem neměl moc času. Samozřejmě jsem se jim snažil věnovat, co to šlo, ale většina povinností byla na manželce, jako třeba objíždění kroužků.
 
Jaké kroužky? Vedete holky ke sportu?
Starší dcera chodila na tenis, ale ten jí přestal bavit, tak začala v Americe hrát golf. Tady v Čechách zase chodí na aerobik. Mladší v Americe hrála na piano a teď v Čechách začne chodit na krasobruslení.
 
Asi se tě každý ptá, jestli nejsi zklamaný z toho, že nemáš syna, který by pokračoval v rodinné hokejové tradici...
Je pravda, že se mě na to dost lidí ptá, ale já rozhodně žádné zklamání necítím! Jsem moc rád, že mám dvě holky. Naopak kdybych měl syna, každý by očekával, že bude hrát hokej, ale já zastávám názor, že děti si mají své koníčky vybrat samy a dělat to, co je baví, ne to, co jim určí rodiče.
 
Ale i tvoje holky můžou hrát hokej, co myslíš?
Ani náhodou! Mně osobně se ani moc nelíbí, když ženy hrají hokej. Jsem rád za to, že mám dvě zdravé holky, další dítě neplánujeme, tudíž z mé strany v rodinné hokejové tradici nikdo pokračovat asi nebude. (směje se)
 
Kdo ve vaší rodině vychovává a kdo rozmazluje?
Tak jako asi v každé rodině, i u nás babičky a dědové rozmazlují. Ale přiznám se, že někdy rozmazlujeme i my s manželkou, ale snažíme se, aby to bylo v mezích. Bylo dost těžké, když jsem moc nebyl doma, pak přijít a vychovávat. To má člověk pochopitelně chuť spíš rozmazlovat...
 
Jak se žije vašim holkám ve slavné rodině? Nekazí je popularita a peníze?
Já doufám, že se chovají a budou chovat normálně. Myslím si, že jsou skromné. Těžko v tomto věku soudit, ale rozhodně se nechovají k ostatním dětem nějak povýšeně. Ani si nemyslím, že by byly nějak více rozmazlené ve srovnání s ostatními dětmi. Mají velkou výhodu, že více cestují, ale to je snad jediné, co je v tomto věku od ostatních dětí odlišuje.
 
Nemáte obavy z toho, jak bude Francesca snášet přechody mezi českou a americkou školou, jak se k ní spolužáci budou chovat?
Ona je tichá a skromná, takže určitě ne. To Vanessa je větší rošťák, někdy je jako kluk, ale nemáme obavy ani u ní. Naše dcery nejsou nijak namyšlené, chovají se jako všechny ostatní děti, mají stejné zájmy, pevně věřím, že se budou cítit dobře v obou kolektivech.
 
Letos tvůj bratr přivezl do Kladna Stanley Cup. Jaké jsi měl pocity?
Před pěti lety jsem ho vyhrál já, bylo příjemné si ty vzpomínky oživit a zase si vzít pohár do rukou, podívat se na svoje jméno vyryté na něm... S bráchou jsme si oslavy moc užili.
 
Foto: archiv rodiny Kaberlových
Text: Petra Vychodilová
Jméno: Heslo:

Diskuse:

43–43 z 43
autor:ben mark (129.205.*.*) 17. 9. 2020 06:29 | link
nadpis:benmark2805@gmail.comodpovědět
Hello everyone i Am Ben Mark and i am from USA i am here to give my
testimony about an herbal doctor called Dr,Akioya I was heartbroken because
i had very small penis,not nice to satisfy a woman, i have been in so many
relationship, but cut off because of my situation, i have used so many
product which doctors prescribe for me, but could not offer me the help i
searched for. i saw some few comments on the internet about this specialist
called Dr,Akioya and decided to email him on his email i saw on the
internet,(drakioya17spellhome@gmail.com ) so I decided to give his herbal
product a try. i emailed him and he got back to me, he gave me some
comforting words with his herbal product for Penis Enlargement, Within
three weeks of me use it, i began to feel the enlargement, " and now it
just 4 weeks of using his products my penis is about 8 inches longer, and i
had to settle thing out with my ex girlfriend , i was surprised when she
said that she is satisfied with my performance in bed and i now have a
large penis.thanks to DR Akioya for is herbal product. you can also reach
him with emsil drakioya17spellhome@gmail.com though is..number WHATASPP him
today on this number [ +2348105257464 ] you can checkout  is website;
http://drakioyaherbalcenter.home.blog
https://drakioyaherbalhome.blogspot.com/
43–43 z 43
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum