Jak se žije dětem ve slavné hokejové rodině

Jak se žije dětem ve slavné hokejové rodině

František Kaberle (37) je starší z dvojice bratrů ze slavné hokejové rodiny. S hokejem začínal po vzoru svého otce, hokejové legendy, na Kladně, národní dres prvně oblékl v roce 1995... 

... a od té doby se zúčastnil celkem deseti mistrovství světa, z nichž přivezl pět zlatých a dvě bronzové medaile. Čtyři sezony odehrál ve Švédsku, následně o něj projevila zájem kanadsko-americká NHL, kde působil nejdříve v týmu Atlanta Trashers, poté přestoupil do Carolina Hurricanes. V roce 2006 s národním týmem vybojoval bronz na olympijských hrách v Turíně a poté zažil ten nejkrásnější pocit, jaký si hokejista ve své kariéře může vychutnat – zdvihl nad hlavu Stanley Cup, trofej pro vítěze NHL. Poslední tři roky hrál v národní lize za Kladno, Pardubice a nyní nově za Plzeň. Zatímco mladší bratr Tomáš, který je letošním vítězem Stanley Cupu, děti ještě nemá, František s manželkou Kateřinou přivedli do věhlasné hokejové rodiny dvě dcery – Francescu a Vanessu.

Kolik je tvým dcerám a kde se narodily?
Starší Francesce bude v listopadu sedm let a narodila se v Praze, mladší Vanesse budou v říjnu čtyři a ta se narodila v Americe.
 
Jak tenkrát tvoje manželka zvládla opustit Čechy, vydat se s tebou za oceán a vychovávat tam děti?
Já si myslím, že to zvládla v pohodě a bez větších problémů, nám se v Americe líbilo. Bydleli jsme v Severní Karolíně, v malém městě na tamější poměry. Byly tam dobré podmínky pro rodinu s dětmi. Ještě předtím jsme žili čtyři roky ve Švédsku a až pak jsme odešli do Ameriky, takže se s životem v jiné než rodné řeči seznamovala postupně. V Americe chodila do školy, kde se učila anglicky, po jazykové stránce jsme tak žádný problém neměli.
 
Dcery mluví plynně oběma jazyky?
Obě chodily v Americe do školy. Starší dcera není moc hovorná, ale anglicky rozumí všechno, a co potřebuje, o to si sama řekne. Vanessa je ještě malá na to, abychom přesně poznali, jak moc rozumí. Někdy sami nevíme, jestli rozuměla, když na ni někdo promluví. Něco anglicky řekne, ale jak jsme pochytili od ostatních rodičů ve školce, tak spíš naše Vanessa učí americké děti česky, než aby ji ony učily anglicky. (směje se)
 
A jak se mluví u vás doma?
Doma mluvíme vždycky česky, i když jsme zrovna v Americe. Ale teď přes léto, když jsou holky v Čechách, jsme pro ně sehnaly jednu Američanku, která k nám jednou týdně dochází a mluví na ně anglicky, aby tu řeč nezapomněly a učily se nové výrazy.
 
Kde je pro vás vlastně doma?
Na Floridě máme dům, kam jezdíme, ale jinak jsme doma v Čechách, žijeme poblíž Kladna. Francesca teď od září začne chodit do první třídy na Kladně. Po dvou měsících pak ale s manželkou obě dcery pojedou na měsíc a půl do Ameriky, Francesca tam bude chodit do školy a Vanessa zase do školky. Děláme to proto, aby nezapomněly mluvit anglicky. Před Vánoci zase přiletí domů a budou chodit do české školy a školky a v březnu zase do Ameriky.
 
Až skončíš profesionální hokejovou kariéru, zůstanete v Čechách, nebo vás to táhne do Ameriky?
To ještě nemáme rozhodnuté. Chtěli bychom minimálně do Ameriky hodně jezdit. Zatím nevíme, kde se trvale usadíme, ale je škoda, aby holky ztratily kontakt s americkým prostředím a zapomínaly mluvit, když v tom vyrůstají. Uvidíme, jak se to u nás bude vyvíjet a co si jednou samy budou přát.
 
Jak se ti jako hráči NHL dařilo skloubit kariéru s péčí o rodinu?
Většinou to vše odnášela manželka. Když jsem hrál v NHL, během sezony jsem neměl moc času. Samozřejmě jsem se jim snažil věnovat, co to šlo, ale většina povinností byla na manželce, jako třeba objíždění kroužků.
 
Jaké kroužky? Vedete holky ke sportu?
Starší dcera chodila na tenis, ale ten jí přestal bavit, tak začala v Americe hrát golf. Tady v Čechách zase chodí na aerobik. Mladší v Americe hrála na piano a teď v Čechách začne chodit na krasobruslení.
 
Asi se tě každý ptá, jestli nejsi zklamaný z toho, že nemáš syna, který by pokračoval v rodinné hokejové tradici...
Je pravda, že se mě na to dost lidí ptá, ale já rozhodně žádné zklamání necítím! Jsem moc rád, že mám dvě holky. Naopak kdybych měl syna, každý by očekával, že bude hrát hokej, ale já zastávám názor, že děti si mají své koníčky vybrat samy a dělat to, co je baví, ne to, co jim určí rodiče.
 
Ale i tvoje holky můžou hrát hokej, co myslíš?
Ani náhodou! Mně osobně se ani moc nelíbí, když ženy hrají hokej. Jsem rád za to, že mám dvě zdravé holky, další dítě neplánujeme, tudíž z mé strany v rodinné hokejové tradici nikdo pokračovat asi nebude. (směje se)
 
Kdo ve vaší rodině vychovává a kdo rozmazluje?
Tak jako asi v každé rodině, i u nás babičky a dědové rozmazlují. Ale přiznám se, že někdy rozmazlujeme i my s manželkou, ale snažíme se, aby to bylo v mezích. Bylo dost těžké, když jsem moc nebyl doma, pak přijít a vychovávat. To má člověk pochopitelně chuť spíš rozmazlovat...
 
Jak se žije vašim holkám ve slavné rodině? Nekazí je popularita a peníze?
Já doufám, že se chovají a budou chovat normálně. Myslím si, že jsou skromné. Těžko v tomto věku soudit, ale rozhodně se nechovají k ostatním dětem nějak povýšeně. Ani si nemyslím, že by byly nějak více rozmazlené ve srovnání s ostatními dětmi. Mají velkou výhodu, že více cestují, ale to je snad jediné, co je v tomto věku od ostatních dětí odlišuje.
 
Nemáte obavy z toho, jak bude Francesca snášet přechody mezi českou a americkou školou, jak se k ní spolužáci budou chovat?
Ona je tichá a skromná, takže určitě ne. To Vanessa je větší rošťák, někdy je jako kluk, ale nemáme obavy ani u ní. Naše dcery nejsou nijak namyšlené, chovají se jako všechny ostatní děti, mají stejné zájmy, pevně věřím, že se budou cítit dobře v obou kolektivech.
 
Letos tvůj bratr přivezl do Kladna Stanley Cup. Jaké jsi měl pocity?
Před pěti lety jsem ho vyhrál já, bylo příjemné si ty vzpomínky oživit a zase si vzít pohár do rukou, podívat se na svoje jméno vyryté na něm... S bráchou jsme si oslavy moc užili.
 
Foto: archiv rodiny Kaberlových
Text: Petra Vychodilová
Jméno: Heslo:

Diskuse:

10–26 z 26
autor:caroline (197.210.*.*) 3. 11. 2018 19:42 | link
nadpis:toddcaroline97@gmail.comodpovědět
Hello viewers all over the globe I am Caroline from USA, I have been suffering from HPV virus for the past 2 years now, I have went to several hospitals taking different treatment from doctors but still yet no improvement, I have done research on internet seen different testimony how some people get cured but I don’t believe does testimony again because of what happened to me I have contacted so many doctors online, they all ask for is money I was scammed by 3 different doctors over $2000 still yet I was not cured so I tell a friend of mine about my problem she tells me to contact dr oso that his very good in healing people with his medicine that she was cured from herpes by this some Dr oso I don’t believe her on thing she showed me her results on how was cured she gives me his Email few weeks later I contacted him and tell him about my problem he tell me not to be worried that his going to prepare the medicine and send to me through EMS delivery so after some days I received the medicine and I was take it as he Instructed me few weeks later I go for check up to no if I’m finally cured, could you believe me when the results come out I was negative I jump up I was very happy. Please my dear friends if you have any kind of diseases or virus please contact Drosohaberhome@gmail.com/ dr.osoherberhome1@outlook.com or WhatsApp +2348162084839. you can email me to for more info about dr oso . toddcaroline79@gmail.com. Thank you so much Dr oso I’m forever great full please my dear friends don’t believe on does comment online they all fake doctors. only Dr oso I see real. Please beware of scammers
autor:CAILLO (*.quadranet.com) 16. 1. 2019 21:01 | link
nadpis:CAILLOLIASA@GMAIL.COMvýše | odpovědět
I have been in relationship with my boyfriend for 2 year now and we were planning to get married soon and all of a sudden he left me for another girl, i really love this guy and never can imagine my life without him. I further tried all my best to get him back but all my effort to get him back in my life did not work out. It was on this faithful day, i came across some comments on a website about this great spell caster called Chief Dr Lucky, so many persons claimed that he help them to renew their relationship and bring their ex back, i had to contact him because he was my last hope. I contacted him through his email and he assured me that in two days time my boyfriend is going to leave the other girl and come back to me and it was a very great surprise to see my boyfriend coming back to me after two days. I am so very happy today that he came back to me and i achieved this with the help of Chief Dr Lucky, and i advice if you need his help too Email: Chiefdrlucky@gmail.com or Whats App: +2348132777335
Website: http://chiefdrluckysolutionhome.website2.me/
autor:HOW I GOT MY LOAN $$$$ (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:37 | link
nadpis: elliotoliveloanfirm@gmail.com výše | odpovědět


Good day!!!

I am Oscar Wilson by name, I am a citizen of U.S.A, I would like to talk about the goodness of God in my life after so many months of trying to get a loan on the internet and was been scammed so I became desperate in getting a loan from a legit lender online then I saw a comment from a friend called Samantha and she was talking about this legit loan company where she got her loan fast and easy without any stress so she introduced me to a man called Mr Elliot Olive the C.E.O of Elliot Olive FINANCIAL COMPANY { elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com } of Funds, So I applied for a loan sum of (350, 000.00USD) with low interest rate of 2% so the loan was approved and deposited into my bank account that was how I was able to get my loan to keep my broken business running and also to pay off my bills so am advising everyone of you who is interested in getting a loan fast and easy to kindly contact them via email:( elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com ) to get any kind of loan you need today, thanks as you read the greatest testimony of my life... Contact him today his email address is: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com as he is FAST, EFFICIENT, DYNAMIC AND MOST IMPORTANTLY HE IS RELAIBLE...
autor:MEDELA WILLIAMS (197.210.*.*) 20. 4. 2019 12:02 | link
nadpis:Re: toddcaroline97@gmail.comvýše | odpovědět
JOIN THE GREAT ILLUMINATI TODAY AND LIVE A BETTER AND HAPPY LIFE. WELCOME TO THE GREAT TEMPLE OF RICHES AND FAME. Are you a business, Man/ woman, politician, musical, student and you want to be rich, powerful and be famous in life. You can achieve your dreams by being a member of the Great illuminati brother hood. With this all your dreams and heart desire can be fully accomplish, if you really want to be a member of the great illuminati brother hood, contact the Lord illuminati now, Note: newly recruited members are entitled with $800,000 US Dollars, A Golden Ring, that will protect and guild you from enemies, and a free visa to United State Of America. Please will do not share blood Pay your Illuminati Membership Registration Fee of US$200 Membership Registration Fees, if you are interested email him. illuminatihome78@gmail.com or whatsApp number (+2348100649947) Mr John Smith illuminati worldwide
autor:lucas lambert (129.205.*.*) 25. 5. 2019 04:06 | link
nadpis:Hello everyone. I was heartbro...výše | odpovědět
Hello everyone. I was heartbroken because i had very small penis, not nice to satisfy a woman, i had so many relationship called off because of my situation, i have used so many product which i found online but none could offer me the help i searched for. i saw some few comments about this doctor called Dr Udi and I decided to email him on: drudiherbalhome@gmail.com so decided to give his herbal product a try. i emailed him and he got back to me, he gave me some comforting words with his herbal cream for Penis Enlargement, Within 1 week of it, i began to feel the enlargement of my penis, " and now it just 2 weeks of using his products my penis is about 9 inches longer and strong. I'm so happy..feel free to contact Dr Udi on his Email: drudiherbalhome@gmail.com or you can call or what-app him +238051243538 or you can check out his website
https://drudiblogaddress.blogspot.com/
https://drudiherba.home.blog:
autor:LOAN OFFER (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:39 | link
nadpis: elliotoliveloanfirm@gmail.comodpovědět


Hello,

Do you need instant online loan? Do want fast online cash loan with same day approval? We offer online long term loans of up to $5,000.00 and payday cash loans .... We give out loan from $5,000.00 dollars ( Five Thousand Dollars ) to $1,000,000.00 ( One Million Dollars )..... Contact us today: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com
autor:WELCOME TO ILLUMINATI GIVERS OF WEALTH AND POWER (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:42 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědětWELCOME TO ILLUMINATI GIVERS OF WEALTH AND POWER

Easiest Step to become a full member of the great brotherhood of Illuminati.
Are you a business man or an artist,Politicians,Student and you want to become big, Powerful and famous in the world, join us to become one of our official member today.you shall be given an ideal chance to visit the Satan and his representative after registrations is completed by you, no sacrifice or human life needed, Illuminati brotherhood brings along wealth and famous in life, you have a full access to eradicate poverty away from your life now. So contact Mr Otis Darko on: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS AND YOU CAN ALSO ADD US UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136. Join us today and realize your dreams and aspirations......For application reply via email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS AND YOU CAN ALSO ADD US UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor: HOW I GET MY HERPES CURED WITHIN 8 DAYS (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:44 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědětHOW I GET MY HERPES CURED WITHIN 8 DAYS

I want every herpes patient to please read my testimony, my name is FLORA RUFER am from California in USA, I contacted genital herpes from my ex boyfriend who never had any symptoms. I have had it for 4 months now., and it has affected my life. I have told my boyfriends who I trusted about it and I have never had a bad reaction, it has affected my new relationships with penny and people think herpes is really a minor skin irritation herpes has a long term effects on health. The stigma attached to this virus by ignorant people is ridiculous. Most people have herpes in one form or another. I would like to advise people on how I get rid of my herpes and I was reading a comment on the internet,and I saw a testimony posted by a woman from island that she get rid of her herpes with the help of doctor OSCAR DILAN and so I was so happy when I saw that post, that his herbal medication is free and I quickly collected the herbal doctor email and I email him within 5 hr he respond to my email and I explain things to him he told me not to worry that I should fill his herbal form wish I did and he only request for little money that he will use to buy the items for the preparation of the herbal medicine, wish I send to him because the pain was too much for me to bear and after some days he told me that he has prepare the herbal medicine, that I should send him my address that he want to sent it to me via DHL or FED-EX that was how I got the herbal medication and I use it as I was told and after few days I found out that my herpes was no more and when some of my friend who has herpes saw me they were surprise and I also introduce them to the man and they are also cure from the same herpes and if you have herpes, kindly contact DR OSCAR DILAN via this email:oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS........ THIS MAN'S MEDICATION IS 100% EFFECTIVE AND ACTIVE .... CONTACT HIM TODAY VIA THIS EMAIL ADDRESS: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS... so you can be happy again....YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:HIV/AIDS (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:45 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět

I was been suffering hard Shipley from HIV / AIDS since 6 years now, and i happen to have 2 kids for my husband, and now we cannot proceed to have another kids all because of my disease and now i have to do all what a human like i and my husband can do just to get my disease healed, i have went to several places to seek for help not even one person could ever help, until i melt a comment on the daily news paper that was commented by Ms Tracey about how this powerful traditional doctor help her get cured of the disease (HIV- AIDS) "my fellow beloved" i firstly taught having a help from a spiritual traditional healer was a wrong idea, but i think of these, will i continue to stress on these disease all day when i have someone to help me save my life? "so i gather all my faiths and put in all interest to contact him through his Email address ( oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS... ) so after i have mailed him of helping me to cured my disease, he respond to me fast as possible that i should not be afraid, that he is a truthful and powerful doctor which i firstly claimed him to be. So after all set has been done, he promise me that i will be healed but on a condition that i provide him some items and obeyed all he said. I did all by accepting his oracle fact and only to see that the following week Dr OSCAR DILAN mailed me on my mail box that my work is successfully done, he sent me the medicine through UPS SPEED POST. I took the medicine as prescribed by him and 14 days later he ask for medical test i was first shocked and later arise to be the happiest woman on earth after i have concluded my final test in the hospital by my doctor that i am now HIV-Negative. My papers for check are with me and now i am happy and glad for his miraculous help and power. With these i must to everyone who might seek for any help, either for HIV cure or much more to contact him now at this Email:( oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS... ) "sir thank you so much for your immediate cure of my disease, i must say for curing my disease, i owe you in return. Thanks and be blessed sir .CONTACT HIM NOW: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS.................YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:HOW I GOT BACK MY EX (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:46 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět


Tracey Wilson Says

Am giving this testimony because am happy and I want you all to be 100% careful on who you contact online so you will never and never be scammed at all as I have held an experiences with some useless and jobless spell caster who ripped me off the total sum of $39,000.00 dollars and another one also scammed me out of the sum of just $10,000.00 while the last one I meet collected the sum of $12,000.00 dollars from me and all these happened to me because I was so desperate in getting my lover back to me and one faithful and wonderful after noon as I was surfing the net I came accross a testimony on how one Tracey Jackson got her EX back to her with the help of DR OSCAR DILAN and I decided to give him a TRIAL because of all the testimony I read online about this man and at the end of it all it ended well as my ex came back to me at once and he has done all I asked of him to do for me and it did not only end up there this spell caster as did PREGNANCY SPELL for me and today am pregnant... His email address is : oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS...... YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:HOW TO STOP YOU DIVORCE (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:48 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět

Now You Can Stop Your Break Up, Divorce or Lovers Rejection… Even If Your Situation Seems Hopeless! My husband said he no longer loved me at the end of January this year and i was hurt and heart broken i felt like my life was about to end and I almost committed suicide, I was emotionally down for a very long time. Thanks to a spell caster called Dr OSCAR DILAN, which I meet online, on one faithful day, as I was browsing through the internet and I came across a lot of testimonies about this particular spell caster. Some people testified that he brought their Ex lover back, some testified that he restores womb, cure cancer and other sickness, some testified that he can cast a spell to stop divorce and so on. I also come across one particular testimony and it was about a woman called Tracey Hilton, she testified about how he brought back her Ex lover in less than 2 days and at the end of her testimony she dropped Dr OSCAR DILAN mail address. After reading all these,I decided to give it a try and I contacted him via email and explained my problem to him. In just 48 hours, my husband came back to me and we solved our issues, we are even happier than before. Dr OSCAR DILAN is really a gifted man and I will not stop testifying about him because he is a wonderful man and so powerful... If you have any problem and you are looking for solution to solve all your problems. Great Dr OSCAR DILAN can also offer any types of help like Reuniting of marriage and relationship, Curing of all types of Diseases, Court Cases, Pregnancy Spell, Spiritual protection,winning of lottery and lot's more. you can contact him on Email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS....... YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136, if you have any problem contact him, I give you 100% guarantee that he will help you.

autor:PREGNANCY/CHILD BIRTH SPELL (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:49 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět

I want to share a great testimony on this website on how great DR OSCAR DILAN help me in falling pregnant,me and my husband have been trying to have a baby for over 4years,but they where no luck so we decided to contact the family doctor and after all the test have been done,he said to us that my fallopian tube is not functioning.then one day i was in the office when a friend of mine who have the same problem with me, fall pregnant after she contacted DR OSCAR DILAN.she directed me to him and when i contacted him through his email and he did the purification on the pregnancy spell and in 2weeks time i was feeling some how and i went to meet the family doctor who told me that i am pregnant.if you know that you have a similar problem like this, or any fertility issue and you want to be pregnant you can contact Priest OSCAR DILAN via Email:oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS...YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:DEATH/REVENGE SPELL (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:51 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět


I want to testify of a great death spell caster that helped me in casting a death spell on the lady that almost took my lovely husband completely away from me and our two sons,after the casting the bitch died in her sleeps within 48hours,all thanks to this great man called DR OSCAR DILAN for this instant death. If you also need an urgent death spell on someone then contact this great man immediately via his email address, oscardilan68@yahoo.com .... CONTACT HIM TODAY VIA THIS EMAIL ADDRESS: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM AS HIS POWERS ARE SO STRONG AND VERY EFFECTIVE AND HAS NO BAD EFFECT INSTEAD IT HAVE A VERY GOOD RESULT AFTER CASTING THE SPELL.... YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

autor:TESTIMONY ON HOW I WON MY LOTTERY (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:52 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět


Hello viewers my name is Biddle Dixon, I want to use this great opportunity to thank DR OSCAR DILAN for helping me to win the lottery jackpot, I have been playing lottery for the past 7years now and the only big money i have ever won was 6000$ ever since then i have not been able to win again and i was so upset and i need help to win the lottery jackpot, so i decided to go to internet to seek for a solution and i got a friend called James Leonard testifying about the goodness of this great man called Dr OSCAR DILAN how he help him and he introduce me to Dr OSCAR DILAN, there I saw so many good talk about this man called Dr OSCAR DILAN of how he have cast spell for so many people to win there lottery. I contacted him also and told him that I want to win a lottery he cast a spell for me which i use and i play and won 70million GBPS.I am so grateful to this man just in case you also need him to help you win,you can contact him via email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM...YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:Juan Hernandez (*.m247.com) 9. 4. 2019 18:40 | link
nadpis:Dr Ajayi is a very good spell caster and a very good man odpovědět
I am Juan Hernandez, I am out here again because i am getting too many email from people all around the world to be asking about the reliability and legitimacy of Dr Ajayi Ololo the best spell caster in world. Read my story once more below and get it noted that Dr Ajayi is the best spell caster online and there is no one like him at all in the world. As any help / problem you are passing through, Kindly contact him via email below to get it solved without fail.
No Body is asking or forcing you to do anything but i have an important message for those who are looking for way to get their relationship back.I need you to read this carefully and understand what I'm writing. Spell casting is real, And is as real as you walking into a pizza store to get one to eat.But you have to be carefully not to contact the wrong spell caster because some can really ruin your life for you.I was going to mention one real and trust worthy spell caster to you all but still it your choice to want help from him.I mean I'm not asking any one to contact him i just want you to know maybe you feel you're drowning in your problem and there is no way out then contact OLOLO SPELLS for help and i promise you will be glad you did because he is true and honest with is customers. contact via email: ajayiololo@yahoo.com
autor:Linda Marois (*.m247.com) 9. 4. 2019 18:43 | link
nadpis:How i got my husband back odpovědět
HELLO ALL,

AM GLAD AGAIN TO COME OUT OPENLY TO TELL EVERYONE THAT KEEPS EMAILING TO CONFIRM THE RELIABILITY OF DR AKPE OSILAMA THE GREAT SPELL CASTER THAT HE IS REAL AND TRUE 100% AND THERE IS NO SPELL CASTER LIKE HIM ON EARTH.

I DON'T REALLY KNOW WERE TO START BY TELLING THIS GREAT SPELL CASTER CALLED DR AKPE OSILAMA THANK YOU AT ALL. BUT ALL I WANT TO SAY TO YOU ALL IN THE WORLD THAT HAVE LOST THE CONFIDENCE TO DEAL WITH SPELL CASTERS, MAY BE AFTER BEEN RIPPED OFF BY SEVERAL SPELL CASTERS IN THE PAST AND COULD NOT GRANT YOU RESULT. I SAY SORRY TO YOU FOR THAT AS I WAS IN THE SAME MESS AS YOU BEFORE, BUT THANKS, HONOR, ADORATION, PRAISES AND A MONTH FULL OF APPRECIATION TO DR AKPE OSILAMA AS HE IS THE ONLY TRUSTWORTHY AND DEDICATED SPELL CASTER THAT HELPED ME WITH THE CHALLENGE I WAS PASSING THROUGH IN LIFE. BELOW ARE SOME OF HIS SERVICES THAT I CAN REMEMBER TO MENTION AS I DECIDE TO MENTION SOME OF THEM TO LET YOU READING THIS TESTIMONY ABOUT HOW REAL AND POWERFUL AND TRUSTWORTHY AKPE OSILAMA IS WHEN IT COMES TO SPELL CASTING. FRANKLY TO YOU ALL READERS, THERE IS NOTING BEYOND HIS POWERS AS HE HAS RAISED KINGS AND QUEENS. SO MANY PEOPLE ARE TALKING AND GIVING TESTIMONIES ABOUT HIM ONLINE. GET HIM ON HIS EMAIL THAT IS AS FOLLOWS IN-CASE YOU NEED A GOOD TRUSTWORTHY SPELL CASTER TO HELP YOU:.( chiefpriestakpeosilamaspellcast@yahoo.com ) AKPE OSILAMA SPELL TEMPLE HAS THE SOLUTION TO ANY PROBLEM AND HIS SOLUTIONS ARE HARMLESS AND PERFECT.

*HE BRING BACK LOST LOVERS.
*REMOTE CONTROL OVER LOVERS.
*GET RIDE OF ANY WITCHCRAFT AND CURSES.
*EXPERT IN DISTANCE HEALING.
*JOB PROMOTION
*ARE YOU BEING FORCED INTO A DIVORCE?
*HE PREVENT BAD LUCK AND JEALOUSY.
*WIN LOTTERIES.
*HE CAN STOP SOMEONE INTERFERING WITH YOUR RELATIONSHIP.
*GET YOU CHILDREN OF YOUR CHOICE.
*DO YOU WANT QUICK MARRIAGE PROPOSAL?
*DO YOU NEED EXCESSIVE SEXUAL POWER AND STRONG ERECTIONS.

AKPE OSILAMA IS A GOD SENT TO THIS WORLD AS HE RESTORED MY LOST JOB AND FAMILY THAT WAS SCATTERED FOR YEARS BACK BY USEING HIS SPELL CASTING TO BRING BACK TO ME MY LOVELY HUSBAND. ALL I CAN SAY TO YOU NOW DR AKPE IS TO SAY I LOVE AND APPRECIATE YOUR HELP IN RESTORING BACK TO ME MY LOST JOB, MY HUSBAND AND CHILDREN THAT NEGLECTED ME FOR YEARS NOW.
autor:verified vendor 14. 5. 2019 11:34 | link
nadpis:get eu residence permit, get eu work permitodpovědět
Genuine Documents for Sale is a most reliable company and can help you with all your fake documents and counterfeit money needs.
We make high quality fake and genuine passports, driving licences, ID cards, residence permit cards, green cards, sSN(with card),
diplomas, degrees, certificates ( birth, death, marriage, divorce, ielts, toeic, toefl, nebosh, gre, gmat, esol, bosiet etc), car
titles, visa stickers, stamps and other products for countries like UK, Ireland, USA, Canada, Germany, Australia, Belgium, Brazil,
Canada, Finland, France, Italy, Netherlands, Norway, Spain, Sweden, Switzerland etc

You can buy counterfeit money online from us and can be assured that you are being provided with high quality banknotes which
would not be detectable. We can create such a quality of these notes that no simple machine can trace which of the notes are fake.

Our fake documents come complete with functioning uv, multispectrum holograms, the actual watermarks, lenticular window, microprint
uv and a pdf417 barcode as we  implicate all of those advanced document security features in our documents that are seen in the real
thing in our products and pass advanced scanning as well! They have raised text, perforations, ovi holograms, uv and offset printing.
We also do micro perforations on the sides of the id over the ghost image. High quality re-transfer printed card that imitates the
real documents. Your photograph will be fitted to the card and your signature will be generated. All of the data on the card will be
implemented according to the form that is one of the stages when placing an order. So place orders for the best high quality novelty
documents today.

Our genuine documents are database registered. We work with professional immigration technicians who validate all our clients biometric
and vital information in any immigration system, so all our real documents are genuine. You will provide us with the content to imprint
and register in the respective database system and imprint on the document. We have produced documents for many celebrities and
Politicians and top government officials from different countries.

How do we do it? trade secret! but we can assure you that you'll have no problems using our documents. Information on how to send us the
data needed( scanned signature, bio-metric image etc) will be given upon receiving your order.

Contact: info.genuinedocuments@gmail.com

website url: http://genuinedocumentsforsale.com/
telegram: @mattwalst45
wickr me: realandfakedocs
kik: realfakedocuments
text /call (WhatsApp): +1 (443) 351-8162

http://genuinedocumentsforsale.com/
Buy Counterfeit money online, counterfeit money for sale, get eu residence permit, get eu work permit
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://genuinedocumentsforsale.com/buy-certificates/
buy fake death certificates online, buy fake birth certificates online, fake degree certificate maker, buy ielts certificate without exam,
buy toefl certificate online
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://genuinedocumentsforsale.com/buy-driving-license/
buy fake driving license online, fake European driving license, buy genuine driving license online, fake ids for sale
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://genuinedocumentsforsale.com/buy-passport-and-visa-online/
where can i buy fake passport, buy fake passport online, genuine passports for sale, get fake visa online

10–26 z 26
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

O jídle se nemá jen psát, jídlo se má žít, myslela si šéfredaktorka gastronomického časopisu a vrhla se na jídlo v praxi. Vydala svou kuchařku a zasadila se o obnovu tradice farmářských trhů u nás...

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum