Jak se žije dětem ve slavné hokejové rodině

Jak se žije dětem ve slavné hokejové rodině

František Kaberle (37) je starší z dvojice bratrů ze slavné hokejové rodiny. S hokejem začínal po vzoru svého otce, hokejové legendy, na Kladně, národní dres prvně oblékl v roce 1995... 

... a od té doby se zúčastnil celkem deseti mistrovství světa, z nichž přivezl pět zlatých a dvě bronzové medaile. Čtyři sezony odehrál ve Švédsku, následně o něj projevila zájem kanadsko-americká NHL, kde působil nejdříve v týmu Atlanta Trashers, poté přestoupil do Carolina Hurricanes. V roce 2006 s národním týmem vybojoval bronz na olympijských hrách v Turíně a poté zažil ten nejkrásnější pocit, jaký si hokejista ve své kariéře může vychutnat – zdvihl nad hlavu Stanley Cup, trofej pro vítěze NHL. Poslední tři roky hrál v národní lize za Kladno, Pardubice a nyní nově za Plzeň. Zatímco mladší bratr Tomáš, který je letošním vítězem Stanley Cupu, děti ještě nemá, František s manželkou Kateřinou přivedli do věhlasné hokejové rodiny dvě dcery – Francescu a Vanessu.

Kolik je tvým dcerám a kde se narodily?
Starší Francesce bude v listopadu sedm let a narodila se v Praze, mladší Vanesse budou v říjnu čtyři a ta se narodila v Americe.
 
Jak tenkrát tvoje manželka zvládla opustit Čechy, vydat se s tebou za oceán a vychovávat tam děti?
Já si myslím, že to zvládla v pohodě a bez větších problémů, nám se v Americe líbilo. Bydleli jsme v Severní Karolíně, v malém městě na tamější poměry. Byly tam dobré podmínky pro rodinu s dětmi. Ještě předtím jsme žili čtyři roky ve Švédsku a až pak jsme odešli do Ameriky, takže se s životem v jiné než rodné řeči seznamovala postupně. V Americe chodila do školy, kde se učila anglicky, po jazykové stránce jsme tak žádný problém neměli.
 
Dcery mluví plynně oběma jazyky?
Obě chodily v Americe do školy. Starší dcera není moc hovorná, ale anglicky rozumí všechno, a co potřebuje, o to si sama řekne. Vanessa je ještě malá na to, abychom přesně poznali, jak moc rozumí. Někdy sami nevíme, jestli rozuměla, když na ni někdo promluví. Něco anglicky řekne, ale jak jsme pochytili od ostatních rodičů ve školce, tak spíš naše Vanessa učí americké děti česky, než aby ji ony učily anglicky. (směje se)
 
A jak se mluví u vás doma?
Doma mluvíme vždycky česky, i když jsme zrovna v Americe. Ale teď přes léto, když jsou holky v Čechách, jsme pro ně sehnaly jednu Američanku, která k nám jednou týdně dochází a mluví na ně anglicky, aby tu řeč nezapomněly a učily se nové výrazy.
 
Kde je pro vás vlastně doma?
Na Floridě máme dům, kam jezdíme, ale jinak jsme doma v Čechách, žijeme poblíž Kladna. Francesca teď od září začne chodit do první třídy na Kladně. Po dvou měsících pak ale s manželkou obě dcery pojedou na měsíc a půl do Ameriky, Francesca tam bude chodit do školy a Vanessa zase do školky. Děláme to proto, aby nezapomněly mluvit anglicky. Před Vánoci zase přiletí domů a budou chodit do české školy a školky a v březnu zase do Ameriky.
 
Až skončíš profesionální hokejovou kariéru, zůstanete v Čechách, nebo vás to táhne do Ameriky?
To ještě nemáme rozhodnuté. Chtěli bychom minimálně do Ameriky hodně jezdit. Zatím nevíme, kde se trvale usadíme, ale je škoda, aby holky ztratily kontakt s americkým prostředím a zapomínaly mluvit, když v tom vyrůstají. Uvidíme, jak se to u nás bude vyvíjet a co si jednou samy budou přát.
 
Jak se ti jako hráči NHL dařilo skloubit kariéru s péčí o rodinu?
Většinou to vše odnášela manželka. Když jsem hrál v NHL, během sezony jsem neměl moc času. Samozřejmě jsem se jim snažil věnovat, co to šlo, ale většina povinností byla na manželce, jako třeba objíždění kroužků.
 
Jaké kroužky? Vedete holky ke sportu?
Starší dcera chodila na tenis, ale ten jí přestal bavit, tak začala v Americe hrát golf. Tady v Čechách zase chodí na aerobik. Mladší v Americe hrála na piano a teď v Čechách začne chodit na krasobruslení.
 
Asi se tě každý ptá, jestli nejsi zklamaný z toho, že nemáš syna, který by pokračoval v rodinné hokejové tradici...
Je pravda, že se mě na to dost lidí ptá, ale já rozhodně žádné zklamání necítím! Jsem moc rád, že mám dvě holky. Naopak kdybych měl syna, každý by očekával, že bude hrát hokej, ale já zastávám názor, že děti si mají své koníčky vybrat samy a dělat to, co je baví, ne to, co jim určí rodiče.
 
Ale i tvoje holky můžou hrát hokej, co myslíš?
Ani náhodou! Mně osobně se ani moc nelíbí, když ženy hrají hokej. Jsem rád za to, že mám dvě zdravé holky, další dítě neplánujeme, tudíž z mé strany v rodinné hokejové tradici nikdo pokračovat asi nebude. (směje se)
 
Kdo ve vaší rodině vychovává a kdo rozmazluje?
Tak jako asi v každé rodině, i u nás babičky a dědové rozmazlují. Ale přiznám se, že někdy rozmazlujeme i my s manželkou, ale snažíme se, aby to bylo v mezích. Bylo dost těžké, když jsem moc nebyl doma, pak přijít a vychovávat. To má člověk pochopitelně chuť spíš rozmazlovat...
 
Jak se žije vašim holkám ve slavné rodině? Nekazí je popularita a peníze?
Já doufám, že se chovají a budou chovat normálně. Myslím si, že jsou skromné. Těžko v tomto věku soudit, ale rozhodně se nechovají k ostatním dětem nějak povýšeně. Ani si nemyslím, že by byly nějak více rozmazlené ve srovnání s ostatními dětmi. Mají velkou výhodu, že více cestují, ale to je snad jediné, co je v tomto věku od ostatních dětí odlišuje.
 
Nemáte obavy z toho, jak bude Francesca snášet přechody mezi českou a americkou školou, jak se k ní spolužáci budou chovat?
Ona je tichá a skromná, takže určitě ne. To Vanessa je větší rošťák, někdy je jako kluk, ale nemáme obavy ani u ní. Naše dcery nejsou nijak namyšlené, chovají se jako všechny ostatní děti, mají stejné zájmy, pevně věřím, že se budou cítit dobře v obou kolektivech.
 
Letos tvůj bratr přivezl do Kladna Stanley Cup. Jaké jsi měl pocity?
Před pěti lety jsem ho vyhrál já, bylo příjemné si ty vzpomínky oživit a zase si vzít pohár do rukou, podívat se na svoje jméno vyryté na něm... S bráchou jsme si oslavy moc užili.
 
Foto: archiv rodiny Kaberlových
Text: Petra Vychodilová
Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–43 z 43
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:35 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:julikay 4. 7. 2019 22:47 | link
nadpis: Urgent effective love Spell výše | odpovědět
LOVE SPELL CASTER (DR. GBOJIE) THAT HELPED ME BRING BACK MY DIVORCE HUSBAND CONTACT HIM NOW FOR ANY KIND OF HELP

With so much in my heart i am here to express myself on how Dr. GBOJIE saved my marriage from divorce. Myself and my husband were having some misunderstanding and it was tearing our marriage apart to the extend my husband was seeking for a divorce. So i have no option than to go to the internet to seek for solution to my problem it was there i came across Dr. GBOJIE details and about how he has helped a lot of people by restoring there relationship. I contact Dr.GBOJIE and in less than 48 hours my husband cancelled the divorce papers. Now myself and my husband live together in peace and harmony all thanks to Dr.GBOJIE for saving my marriage from breaking up. Dr. GBOJIE contact information are via email: gbojiespiritualtemple@yahoo.com , gbojiespiritualtemple@gmail.com or call his phone number or WhatsApp: +2349066410185 .or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:Harvey Lee (*.midphase.com) 21. 7. 2017 09:38 | link
nadpis:Testimony on how i got my LOAN.....(Brianloancompany@yahoo.com)odpovědět
Testimony on how i got my LOAN.....(Brianloancompany@yahoo.com)

Hello Everyone, I'm Harvey Lee a resident/citizen of the United States of America.I am 52 years of age an entrepreneur/businessman. I once had difficulties in financing my project/business.If not for a good friend of mine who introduced me to Mr Chester Brian to get a loan worth $250,000 USD from his company. When i contacted them it took just 48 hours to get my loan approved and transfer to my account after meeting all their modalities i to their loan agreement/terms and conditions. Even if you have bad credit they still offer there service to you. They also offer all kinds of loan such as Business loan,Home loan,Personal loan,Car loan,Loan for Business start up and Business Expansion. i don't know how to thank them for what they have done for me but God will reward Mr Chester Brian mightily.If you need an urgent financial assistance you can contact them today via this email (Brianloancompany@yahoo.com) or text +1(803) 373-2162 and also contact there webpage via brianloancompany.bravesites.com
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 15:41 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:21 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (*.ipvanish.com) 12. 5. 2018 01:40 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:alana (129.56.*.*) 13. 5. 2018 04:05 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:Justin Raymond (197.211.*.*) 21. 7. 2018 10:47 | link
nadpis:justinraymond169@gmail.comodpovědět
I'm here again to appreciate Dr Ben for help on how to get the hiv cure which really work for me God will always continue to bless you more abundantly, for the good works you did in my life, I will always keep on writing good and posting my testimonies about you on the Internet, I was tested HIV positive,I lost hope and I wept all day,It’s obvious some patient with HIV/AIDS OR CANCER are been enslaved to the antiviral and other supplementary Orthodox medicine just to help suppress the virus and not a cure. I have been with the virus for 5 yrs when i was introduced by a blogger who also narrated Her story online on how she was cured of hiv by a herbal medication which was sent by Dr Ben I made an order for Dr Ben Herbal Medicine and after taken for 2 weeks with a test result i was confirmed HIV FREE I have promise to keep telling good about this. You can Write him via his email:

Benherbalcure@gmail.com

Whatsapp him on +2347064294395
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:06 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:46 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:caroline (197.210.*.*) 3. 11. 2018 19:42 | link
nadpis:toddcaroline97@gmail.comodpovědět
Hello viewers all over the globe I am Caroline from USA, I have been suffering from HPV virus for the past 2 years now, I have went to several hospitals taking different treatment from doctors but still yet no improvement, I have done research on internet seen different testimony how some people get cured but I don’t believe does testimony again because of what happened to me I have contacted so many doctors online, they all ask for is money I was scammed by 3 different doctors over $2000 still yet I was not cured so I tell a friend of mine about my problem she tells me to contact dr oso that his very good in healing people with his medicine that she was cured from herpes by this some Dr oso I don’t believe her on thing she showed me her results on how was cured she gives me his Email few weeks later I contacted him and tell him about my problem he tell me not to be worried that his going to prepare the medicine and send to me through EMS delivery so after some days I received the medicine and I was take it as he Instructed me few weeks later I go for check up to no if I’m finally cured, could you believe me when the results come out I was negative I jump up I was very happy. Please my dear friends if you have any kind of diseases or virus please contact Drosohaberhome@gmail.com/ dr.osoherberhome1@outlook.com or WhatsApp +2348162084839. you can email me to for more info about dr oso . toddcaroline79@gmail.com. Thank you so much Dr oso I’m forever great full please my dear friends don’t believe on does comment online they all fake doctors. only Dr oso I see real. Please beware of scammers
autor:CAILLO (*.quadranet.com) 16. 1. 2019 21:01 | link
nadpis:CAILLOLIASA@GMAIL.COMvýše | odpovědět
I have been in relationship with my boyfriend for 2 year now and we were planning to get married soon and all of a sudden he left me for another girl, i really love this guy and never can imagine my life without him. I further tried all my best to get him back but all my effort to get him back in my life did not work out. It was on this faithful day, i came across some comments on a website about this great spell caster called Chief Dr Lucky, so many persons claimed that he help them to renew their relationship and bring their ex back, i had to contact him because he was my last hope. I contacted him through his email and he assured me that in two days time my boyfriend is going to leave the other girl and come back to me and it was a very great surprise to see my boyfriend coming back to me after two days. I am so very happy today that he came back to me and i achieved this with the help of Chief Dr Lucky, and i advice if you need his help too Email: Chiefdrlucky@gmail.com or Whats App: +2348132777335
Website: http://chiefdrluckysolutionhome.website2.me/
autor:HOW I GOT MY LOAN $$$$ (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:37 | link
nadpis: elliotoliveloanfirm@gmail.com výše | odpovědět


Good day!!!

I am Oscar Wilson by name, I am a citizen of U.S.A, I would like to talk about the goodness of God in my life after so many months of trying to get a loan on the internet and was been scammed so I became desperate in getting a loan from a legit lender online then I saw a comment from a friend called Samantha and she was talking about this legit loan company where she got her loan fast and easy without any stress so she introduced me to a man called Mr Elliot Olive the C.E.O of Elliot Olive FINANCIAL COMPANY { elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com } of Funds, So I applied for a loan sum of (350, 000.00USD) with low interest rate of 2% so the loan was approved and deposited into my bank account that was how I was able to get my loan to keep my broken business running and also to pay off my bills so am advising everyone of you who is interested in getting a loan fast and easy to kindly contact them via email:( elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com ) to get any kind of loan you need today, thanks as you read the greatest testimony of my life... Contact him today his email address is: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com as he is FAST, EFFICIENT, DYNAMIC AND MOST IMPORTANTLY HE IS RELAIBLE...
autor:MEDELA WILLIAMS (197.210.*.*) 20. 4. 2019 12:02 | link
nadpis:Re: toddcaroline97@gmail.comvýše | odpovědět
JOIN THE GREAT ILLUMINATI TODAY AND LIVE A BETTER AND HAPPY LIFE. WELCOME TO THE GREAT TEMPLE OF RICHES AND FAME. Are you a business, Man/ woman, politician, musical, student and you want to be rich, powerful and be famous in life. You can achieve your dreams by being a member of the Great illuminati brother hood. With this all your dreams and heart desire can be fully accomplish, if you really want to be a member of the great illuminati brother hood, contact the Lord illuminati now, Note: newly recruited members are entitled with $800,000 US Dollars, A Golden Ring, that will protect and guild you from enemies, and a free visa to United State Of America. Please will do not share blood Pay your Illuminati Membership Registration Fee of US$200 Membership Registration Fees, if you are interested email him. illuminatihome78@gmail.com or whatsApp number (+2348100649947) Mr John Smith illuminati worldwide
autor:lucas lambert (129.205.*.*) 25. 5. 2019 04:06 | link
nadpis:Hello everyone. I was heartbro...výše | odpovědět
Hello everyone. I was heartbroken because i had very small penis, not nice to satisfy a woman, i had so many relationship called off because of my situation, i have used so many product which i found online but none could offer me the help i searched for. i saw some few comments about this doctor called Dr Udi and I decided to email him on: drudiherbalhome@gmail.com so decided to give his herbal product a try. i emailed him and he got back to me, he gave me some comforting words with his herbal cream for Penis Enlargement, Within 1 week of it, i began to feel the enlargement of my penis, " and now it just 2 weeks of using his products my penis is about 9 inches longer and strong. I'm so happy..feel free to contact Dr Udi on his Email: drudiherbalhome@gmail.com or you can call or what-app him +238051243538 or you can check out his website
https://drudiblogaddress.blogspot.com/
https://drudiherba.home.blog:
autor:Lizzy (154.118.*.*) 27. 7. 2019 22:57 | link
nadpis:flizzy070@gmail.comvýše | odpovědět
MY HUSBAND WILL ALWAYS BE MINE....!!!!
How i got my divorced husband back again with the good help of Dr.ogudupowerful love spell...My name is Lizzy Frank. When i read a testimony online on how Dr.ogudu the great and most powerful spell caster help to bring back Divorce husband EX LOVER. I was wondering how can this be true, Because many has failed me in the past without any result from them. I just let the post pass by and move on the forum. To my notice under again, Some person posted and said tested and trusted spell caster. After reading through the mail it was this same man Dr.ogudu she was talking about. So i have no other option than to really check up how he works.I was totally devastated when my beloved husband left me. It was like my entire world vanishing into sorrow and pain. I know it sounds weird but out of all the spell casters I contacted, he was the only one to give me that impression of being so true and trustful. More than his words,He brought my husband back and he made all my wishes come true. He is now loyal, pays attention to me, he offers me flowers every Sunday, and we often go out at the cinema and the restaurant. my husband came to me and apologized for the wrongs he did and promise never to do it again. Ever since then, everything has returned back to normal. I and my family are living together happily again.. I will be forever thankful for turning my life from hell to heaven! i believe who need help should get to him for help. May God continue to use you to save broken relationship. To every one with marital problem, divorce issues, lost lover or any relationship related issues, you can contact him Oguduspellcast@gmail.com the ultimate spell caster via email address: Oguduspellcast@gmail.com
autor:Anthony brian (154.118.*.*) 29. 7. 2019 13:04 | link
nadpis:ab2018482@gmail.comvýše | odpovědět
I am Anthony from U.K I want to give great appreciation to the great man named Dr Odinani Owell who helped me in getting back my love who left me for 3 years within Six days, after been scammed by some fake spell casters which made away with my money. i was watching my television when i saw a woman giving thanks to this great man for what he has done for her, although i have been scammed by so many spell casters but i still decided to contact him.I told him everything that happened and he just laughed over it and told me that my love will be back within the next Six days at first i was full of doubt until the next Six days i had a call by unknown number i did not even think if he would be my love the next thing i could hear on the phone was my love pleading and begging me to forgive him and he promised not to hurt me till the rest of his life. I was so surprised and at the same time i was filled with joy and happiness, i did not waste anytime in accepting him because that was what i have been looking for, After calling, In the next 2 hours time he came to my house and still pleading and begging me to forgive him the must surprising thing was that he gave me access to his account and everything that he have, for me to know that he is not going to leave me for any reason. Now we are living happily than ever before. So i want to use this opportunity to let the world to know that there are people in this world sent from God to help people to get back there husband e.g people like Dr Odinani Owell, sir you are a great man. In case you want to thank him for me or you need his help you can contact him through his email odinanisolutioncentre1@gmail.com or you can go to hes https://drodinanisolutioncentre.blogspot.com or odinanisolutioncentre@gmail.com
autor:LOAN OFFER (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:39 | link
nadpis: elliotoliveloanfirm@gmail.comodpovědět


Hello,

Do you need instant online loan? Do want fast online cash loan with same day approval? We offer online long term loans of up to $5,000.00 and payday cash loans .... We give out loan from $5,000.00 dollars ( Five Thousand Dollars ) to $1,000,000.00 ( One Million Dollars )..... Contact us today: elliotoliveloanfirm@yahoo.com OR elliotoliveloanfirm@gmail.com OR elliotoliveloanfirm@hotmail.com
autor:WELCOME TO ILLUMINATI GIVERS OF WEALTH AND POWER (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:42 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědětWELCOME TO ILLUMINATI GIVERS OF WEALTH AND POWER

Easiest Step to become a full member of the great brotherhood of Illuminati.
Are you a business man or an artist,Politicians,Student and you want to become big, Powerful and famous in the world, join us to become one of our official member today.you shall be given an ideal chance to visit the Satan and his representative after registrations is completed by you, no sacrifice or human life needed, Illuminati brotherhood brings along wealth and famous in life, you have a full access to eradicate poverty away from your life now. So contact Mr Otis Darko on: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS AND YOU CAN ALSO ADD US UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136. Join us today and realize your dreams and aspirations......For application reply via email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS AND YOU CAN ALSO ADD US UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor: HOW I GET MY HERPES CURED WITHIN 8 DAYS (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:44 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědětHOW I GET MY HERPES CURED WITHIN 8 DAYS

I want every herpes patient to please read my testimony, my name is FLORA RUFER am from California in USA, I contacted genital herpes from my ex boyfriend who never had any symptoms. I have had it for 4 months now., and it has affected my life. I have told my boyfriends who I trusted about it and I have never had a bad reaction, it has affected my new relationships with penny and people think herpes is really a minor skin irritation herpes has a long term effects on health. The stigma attached to this virus by ignorant people is ridiculous. Most people have herpes in one form or another. I would like to advise people on how I get rid of my herpes and I was reading a comment on the internet,and I saw a testimony posted by a woman from island that she get rid of her herpes with the help of doctor OSCAR DILAN and so I was so happy when I saw that post, that his herbal medication is free and I quickly collected the herbal doctor email and I email him within 5 hr he respond to my email and I explain things to him he told me not to worry that I should fill his herbal form wish I did and he only request for little money that he will use to buy the items for the preparation of the herbal medicine, wish I send to him because the pain was too much for me to bear and after some days he told me that he has prepare the herbal medicine, that I should send him my address that he want to sent it to me via DHL or FED-EX that was how I got the herbal medication and I use it as I was told and after few days I found out that my herpes was no more and when some of my friend who has herpes saw me they were surprise and I also introduce them to the man and they are also cure from the same herpes and if you have herpes, kindly contact DR OSCAR DILAN via this email:oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS........ THIS MAN'S MEDICATION IS 100% EFFECTIVE AND ACTIVE .... CONTACT HIM TODAY VIA THIS EMAIL ADDRESS: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS... so you can be happy again....YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:HIV/AIDS (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:45 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět

I was been suffering hard Shipley from HIV / AIDS since 6 years now, and i happen to have 2 kids for my husband, and now we cannot proceed to have another kids all because of my disease and now i have to do all what a human like i and my husband can do just to get my disease healed, i have went to several places to seek for help not even one person could ever help, until i melt a comment on the daily news paper that was commented by Ms Tracey about how this powerful traditional doctor help her get cured of the disease (HIV- AIDS) "my fellow beloved" i firstly taught having a help from a spiritual traditional healer was a wrong idea, but i think of these, will i continue to stress on these disease all day when i have someone to help me save my life? "so i gather all my faiths and put in all interest to contact him through his Email address ( oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS... ) so after i have mailed him of helping me to cured my disease, he respond to me fast as possible that i should not be afraid, that he is a truthful and powerful doctor which i firstly claimed him to be. So after all set has been done, he promise me that i will be healed but on a condition that i provide him some items and obeyed all he said. I did all by accepting his oracle fact and only to see that the following week Dr OSCAR DILAN mailed me on my mail box that my work is successfully done, he sent me the medicine through UPS SPEED POST. I took the medicine as prescribed by him and 14 days later he ask for medical test i was first shocked and later arise to be the happiest woman on earth after i have concluded my final test in the hospital by my doctor that i am now HIV-Negative. My papers for check are with me and now i am happy and glad for his miraculous help and power. With these i must to everyone who might seek for any help, either for HIV cure or much more to contact him now at this Email:( oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS... ) "sir thank you so much for your immediate cure of my disease, i must say for curing my disease, i owe you in return. Thanks and be blessed sir .CONTACT HIM NOW: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS.................YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:HOW I GOT BACK MY EX (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:46 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět


Tracey Wilson Says

Am giving this testimony because am happy and I want you all to be 100% careful on who you contact online so you will never and never be scammed at all as I have held an experiences with some useless and jobless spell caster who ripped me off the total sum of $39,000.00 dollars and another one also scammed me out of the sum of just $10,000.00 while the last one I meet collected the sum of $12,000.00 dollars from me and all these happened to me because I was so desperate in getting my lover back to me and one faithful and wonderful after noon as I was surfing the net I came accross a testimony on how one Tracey Jackson got her EX back to her with the help of DR OSCAR DILAN and I decided to give him a TRIAL because of all the testimony I read online about this man and at the end of it all it ended well as my ex came back to me at once and he has done all I asked of him to do for me and it did not only end up there this spell caster as did PREGNANCY SPELL for me and today am pregnant... His email address is : oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS...... YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:HOW TO STOP YOU DIVORCE (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:48 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět

Now You Can Stop Your Break Up, Divorce or Lovers Rejection… Even If Your Situation Seems Hopeless! My husband said he no longer loved me at the end of January this year and i was hurt and heart broken i felt like my life was about to end and I almost committed suicide, I was emotionally down for a very long time. Thanks to a spell caster called Dr OSCAR DILAN, which I meet online, on one faithful day, as I was browsing through the internet and I came across a lot of testimonies about this particular spell caster. Some people testified that he brought their Ex lover back, some testified that he restores womb, cure cancer and other sickness, some testified that he can cast a spell to stop divorce and so on. I also come across one particular testimony and it was about a woman called Tracey Hilton, she testified about how he brought back her Ex lover in less than 2 days and at the end of her testimony she dropped Dr OSCAR DILAN mail address. After reading all these,I decided to give it a try and I contacted him via email and explained my problem to him. In just 48 hours, my husband came back to me and we solved our issues, we are even happier than before. Dr OSCAR DILAN is really a gifted man and I will not stop testifying about him because he is a wonderful man and so powerful... If you have any problem and you are looking for solution to solve all your problems. Great Dr OSCAR DILAN can also offer any types of help like Reuniting of marriage and relationship, Curing of all types of Diseases, Court Cases, Pregnancy Spell, Spiritual protection,winning of lottery and lot's more. you can contact him on Email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS....... YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136, if you have any problem contact him, I give you 100% guarantee that he will help you.

autor:PREGNANCY/CHILD BIRTH SPELL (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:49 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět

I want to share a great testimony on this website on how great DR OSCAR DILAN help me in falling pregnant,me and my husband have been trying to have a baby for over 4years,but they where no luck so we decided to contact the family doctor and after all the test have been done,he said to us that my fallopian tube is not functioning.then one day i was in the office when a friend of mine who have the same problem with me, fall pregnant after she contacted DR OSCAR DILAN.she directed me to him and when i contacted him through his email and he did the purification on the pregnancy spell and in 2weeks time i was feeling some how and i went to meet the family doctor who told me that i am pregnant.if you know that you have a similar problem like this, or any fertility issue and you want to be pregnant you can contact Priest OSCAR DILAN via Email:oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS...YOU CAN ALSO ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:DEATH/REVENGE SPELL (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:51 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět


I want to testify of a great death spell caster that helped me in casting a death spell on the lady that almost took my lovely husband completely away from me and our two sons,after the casting the bitch died in her sleeps within 48hours,all thanks to this great man called DR OSCAR DILAN for this instant death. If you also need an urgent death spell on someone then contact this great man immediately via his email address, oscardilan68@yahoo.com .... CONTACT HIM TODAY VIA THIS EMAIL ADDRESS: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM AS HIS POWERS ARE SO STRONG AND VERY EFFECTIVE AND HAS NO BAD EFFECT INSTEAD IT HAVE A VERY GOOD RESULT AFTER CASTING THE SPELL.... YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136

autor:TESTIMONY ON HOW I WON MY LOTTERY (*.asianpacifictelephone.com) 13. 2. 2019 20:52 | link
nadpis:oscardilan68@gmail.comodpovědět


Hello viewers my name is Biddle Dixon, I want to use this great opportunity to thank DR OSCAR DILAN for helping me to win the lottery jackpot, I have been playing lottery for the past 7years now and the only big money i have ever won was 6000$ ever since then i have not been able to win again and i was so upset and i need help to win the lottery jackpot, so i decided to go to internet to seek for a solution and i got a friend called James Leonard testifying about the goodness of this great man called Dr OSCAR DILAN how he help him and he introduce me to Dr OSCAR DILAN, there I saw so many good talk about this man called Dr OSCAR DILAN of how he have cast spell for so many people to win there lottery. I contacted him also and told him that I want to win a lottery he cast a spell for me which i use and i play and won 70million GBPS.I am so grateful to this man just in case you also need him to help you win,you can contact him via email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM...YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:Juan Hernandez (*.m247.com) 9. 4. 2019 18:40 | link
nadpis:Dr Ajayi is a very good spell caster and a very good man odpovědět
I am Juan Hernandez, I am out here again because i am getting too many email from people all around the world to be asking about the reliability and legitimacy of Dr Ajayi Ololo the best spell caster in world. Read my story once more below and get it noted that Dr Ajayi is the best spell caster online and there is no one like him at all in the world. As any help / problem you are passing through, Kindly contact him via email below to get it solved without fail.
No Body is asking or forcing you to do anything but i have an important message for those who are looking for way to get their relationship back.I need you to read this carefully and understand what I'm writing. Spell casting is real, And is as real as you walking into a pizza store to get one to eat.But you have to be carefully not to contact the wrong spell caster because some can really ruin your life for you.I was going to mention one real and trust worthy spell caster to you all but still it your choice to want help from him.I mean I'm not asking any one to contact him i just want you to know maybe you feel you're drowning in your problem and there is no way out then contact OLOLO SPELLS for help and i promise you will be glad you did because he is true and honest with is customers. contact via email: ajayiololo@yahoo.com
autor:Linda Marois (*.m247.com) 9. 4. 2019 18:43 | link
nadpis:How i got my husband back odpovědět
HELLO ALL,

AM GLAD AGAIN TO COME OUT OPENLY TO TELL EVERYONE THAT KEEPS EMAILING TO CONFIRM THE RELIABILITY OF DR AKPE OSILAMA THE GREAT SPELL CASTER THAT HE IS REAL AND TRUE 100% AND THERE IS NO SPELL CASTER LIKE HIM ON EARTH.

I DON'T REALLY KNOW WERE TO START BY TELLING THIS GREAT SPELL CASTER CALLED DR AKPE OSILAMA THANK YOU AT ALL. BUT ALL I WANT TO SAY TO YOU ALL IN THE WORLD THAT HAVE LOST THE CONFIDENCE TO DEAL WITH SPELL CASTERS, MAY BE AFTER BEEN RIPPED OFF BY SEVERAL SPELL CASTERS IN THE PAST AND COULD NOT GRANT YOU RESULT. I SAY SORRY TO YOU FOR THAT AS I WAS IN THE SAME MESS AS YOU BEFORE, BUT THANKS, HONOR, ADORATION, PRAISES AND A MONTH FULL OF APPRECIATION TO DR AKPE OSILAMA AS HE IS THE ONLY TRUSTWORTHY AND DEDICATED SPELL CASTER THAT HELPED ME WITH THE CHALLENGE I WAS PASSING THROUGH IN LIFE. BELOW ARE SOME OF HIS SERVICES THAT I CAN REMEMBER TO MENTION AS I DECIDE TO MENTION SOME OF THEM TO LET YOU READING THIS TESTIMONY ABOUT HOW REAL AND POWERFUL AND TRUSTWORTHY AKPE OSILAMA IS WHEN IT COMES TO SPELL CASTING. FRANKLY TO YOU ALL READERS, THERE IS NOTING BEYOND HIS POWERS AS HE HAS RAISED KINGS AND QUEENS. SO MANY PEOPLE ARE TALKING AND GIVING TESTIMONIES ABOUT HIM ONLINE. GET HIM ON HIS EMAIL THAT IS AS FOLLOWS IN-CASE YOU NEED A GOOD TRUSTWORTHY SPELL CASTER TO HELP YOU:.( chiefpriestakpeosilamaspellcast@yahoo.com ) AKPE OSILAMA SPELL TEMPLE HAS THE SOLUTION TO ANY PROBLEM AND HIS SOLUTIONS ARE HARMLESS AND PERFECT.

*HE BRING BACK LOST LOVERS.
*REMOTE CONTROL OVER LOVERS.
*GET RIDE OF ANY WITCHCRAFT AND CURSES.
*EXPERT IN DISTANCE HEALING.
*JOB PROMOTION
*ARE YOU BEING FORCED INTO A DIVORCE?
*HE PREVENT BAD LUCK AND JEALOUSY.
*WIN LOTTERIES.
*HE CAN STOP SOMEONE INTERFERING WITH YOUR RELATIONSHIP.
*GET YOU CHILDREN OF YOUR CHOICE.
*DO YOU WANT QUICK MARRIAGE PROPOSAL?
*DO YOU NEED EXCESSIVE SEXUAL POWER AND STRONG ERECTIONS.

AKPE OSILAMA IS A GOD SENT TO THIS WORLD AS HE RESTORED MY LOST JOB AND FAMILY THAT WAS SCATTERED FOR YEARS BACK BY USEING HIS SPELL CASTING TO BRING BACK TO ME MY LOVELY HUSBAND. ALL I CAN SAY TO YOU NOW DR AKPE IS TO SAY I LOVE AND APPRECIATE YOUR HELP IN RESTORING BACK TO ME MY LOST JOB, MY HUSBAND AND CHILDREN THAT NEGLECTED ME FOR YEARS NOW.
autor:verified vendor 14. 5. 2019 11:34 | link
nadpis:get eu residence permit, get eu work permitodpovědět
Genuine Documents for Sale is a most reliable company and can help you with all your fake documents and counterfeit money needs.
We make high quality fake and genuine passports, driving licences, ID cards, residence permit cards, green cards, sSN(with card),
diplomas, degrees, certificates ( birth, death, marriage, divorce, ielts, toeic, toefl, nebosh, gre, gmat, esol, bosiet etc), car
titles, visa stickers, stamps and other products for countries like UK, Ireland, USA, Canada, Germany, Australia, Belgium, Brazil,
Canada, Finland, France, Italy, Netherlands, Norway, Spain, Sweden, Switzerland etc

You can buy counterfeit money online from us and can be assured that you are being provided with high quality banknotes which
would not be detectable. We can create such a quality of these notes that no simple machine can trace which of the notes are fake.

Our fake documents come complete with functioning uv, multispectrum holograms, the actual watermarks, lenticular window, microprint
uv and a pdf417 barcode as we  implicate all of those advanced document security features in our documents that are seen in the real
thing in our products and pass advanced scanning as well! They have raised text, perforations, ovi holograms, uv and offset printing.
We also do micro perforations on the sides of the id over the ghost image. High quality re-transfer printed card that imitates the
real documents. Your photograph will be fitted to the card and your signature will be generated. All of the data on the card will be
implemented according to the form that is one of the stages when placing an order. So place orders for the best high quality novelty
documents today.

Our genuine documents are database registered. We work with professional immigration technicians who validate all our clients biometric
and vital information in any immigration system, so all our real documents are genuine. You will provide us with the content to imprint
and register in the respective database system and imprint on the document. We have produced documents for many celebrities and
Politicians and top government officials from different countries.

How do we do it? trade secret! but we can assure you that you'll have no problems using our documents. Information on how to send us the
data needed( scanned signature, bio-metric image etc) will be given upon receiving your order.

Contact: info.genuinedocuments@gmail.com

website url: http://genuinedocumentsforsale.com/
telegram: @mattwalst45
wickr me: realandfakedocs
kik: realfakedocuments
text /call (WhatsApp): +1 (443) 351-8162

http://genuinedocumentsforsale.com/
Buy Counterfeit money online, counterfeit money for sale, get eu residence permit, get eu work permit
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://genuinedocumentsforsale.com/buy-certificates/
buy fake death certificates online, buy fake birth certificates online, fake degree certificate maker, buy ielts certificate without exam,
buy toefl certificate online
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://genuinedocumentsforsale.com/buy-driving-license/
buy fake driving license online, fake European driving license, buy genuine driving license online, fake ids for sale
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://genuinedocumentsforsale.com/buy-passport-and-visa-online/
where can i buy fake passport, buy fake passport online, genuine passports for sale, get fake visa online

autor:Jonas Hecor (197.210.*.*) 28. 7. 2019 12:42 | link
nadpis:jonashector40@gmail.comodpovědět
Do anyone still doubt natural herbs? I've seen the great importance of natural herbs and the wonderful work they have done in people's lives. I wonder why people still spend their money on surgery, injections and drugs each time they are sick. Natural herbs can cure all kinds of illness including herpes, diabetics, asthma, HIV, hepatitis, etc. I've seen it with my own eyes. I was cured of cancer and my aunt and her husband were cured of herpes by Dr Udi who uses natural herbs to cure different kind of illness. Even Dr.Udi proved to the whole world countless times that natural herbs can cure all diseases and he cured countless of people using natural herbs. I know is hard to believe but am a living testimony. There is no harm in trying herbs it will only get you cured from what you being so why don't you give herbs a try and see it effectiveness Contact or email Dr Udi (Drudiherbalhome@gmail.com) (phone/whatsap no): +2348051243538.
autor:BOANTE (185.189.*.*) 28. 7. 2019 15:48 | link
nadpis:Am really grateful and thankfu...odpovědět
Am really grateful and thankful for what chief dr lucky has done for me. I Was having HIV/ AIDS for good four years with no solution, the diseases almost took my life and because I was unable to work and I was also loosing lots of money for medication, but one faithful day when I went online, I met lots of testimonies about this great man called chief dr lucky so I decided to give it a try and to God be the glory he did it. he cured me of my diseases and am so happy and so pleased to Write about him today. if you need his help or you also want to get cured just the way I got mine. you can reach him now.
Email: chiefdrlucky@gmail.com Call or Whats App: +2348132777335
Website: http://chiefdrluckysolutionhome.website2.me/
autor:HOW I GOT MY HUSBAND (*.darknet.dev) 3. 8. 2019 21:49 | link
nadpis:HOW I GOT MY HUSBANDodpovědět
Janny Maxwell Says

Am giving this testimony because am happy and only GOD in heaven will help me to bless and protect this great spell caster called Dr OSCAR DILAN as he is a GODSENT into my life to change the situation of my life and restore JOY, HAPPINESS AND LAUGHTER into my life again as he alone is who I can say contact because he was the only one that could help me get my ex back to me and made him love and cherish me like never before....

My name is Janny Maxwell from Michigan I never believed in love spells or magic until I met this spell caster once. when I went to Africa last year on a business summit. I ment a man called DR OSCAR DILAN. He is powerful he could help you cast a spells to bring back your love’s gone, misbehaving lover looking for some one to love you, bring back lost money and magic money spell or spell for a good job.i’m now happy & a living testimony because the man I had wanted to marry left me 3 weeks before our wedding and my life was upside down because our relationship has been on for 2 years… I really loved him, but his mother was against me and he had no good paying job. so when I met this spell caster, I told him what happened and explained the situation of things to him and at first I was undecided,skeptical and doubtful, but I just gave it a try and in less than 2 days when I returned to MICHIGAN, my boyfriend (is now my husband ) he called me by himself and came to me apologize for everything and we had been settled with his mom and family and he got a new job interview so we should get married..I didn’t believe it because the spell caster only asked for my name and my boyfriends name and all I wanted him to do… well we are happily married now and we are expecting our little kid,and my husband also got a new job and our lives became much better. in case anyone needs the spell caster for some help, email address: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM and he will help out...

GREAT OSCAR DILAN I thank you very much thank you in 1000000 times.. if not you I would have been losted and wasted thank you. Email Him Through his email address..oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com

Please make sure you contact him for any financial difficulties okay or any kind of problem you are facing in life as this man is GODSENT into this world to help everyone solve their problems today in life..

What a powerful man such as DR OSCAR DILAN.. he is so much powerful..\\ email him for any difficulties.. oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM................... YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:SOLUTION TO ALL PROBLEMS (*.avast.com) 20. 8. 2019 15:58 | link
nadpis:SOLUTION TO ALL PROBLEMSodpovědět
Read Up My Story Today as my story is a very special and unique one as is not like the numerous advert you always see online and also I want to be 100% sincere and truthful to you that there can never be any other online spell caster that can help you bring back your EX BACK to you other than DR OSCAR DILAN as he alone is 100% effective,dynamic and very reliable as 99.9% of other spell casters are not for real and can never help you solve your problems at all instead they will complicate your present condition OK SO BE WISE AND ALSO BE WARNED AND CONTACT DR OSCAR DILAN TODAY... MY OWN LIFE STORY / EXPERIENCES IS BELOW:


My Name is Mark Kelvin, From USA. I wish to share my testimonies with the general public about what this man called Dr OSCAR DILAN has just done for me , this man has just brought back my lost Ex WIFE to me with his great spell, I was married to this woman called Sharon we were together for a long time and we loved our self’s but when I was unable to make her pregnant for me and also give her al she needs she left me and told me she can’t continue anymore then I was now looking for ways to get her back until a friend of mine told me about this man and gave his contact email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM as you won't believe this when I contacted this man on my problems he prepared this spell cast and bring my lost WIFE back, and after a month she became pregnant for me because he gave me some herbs to take also and when she went for a test and the result stated that she was pregnant am happy today am a FATHER of a baby girl, thank you once again the great DR OSCAR DILAN for what you have done for me, if you are out there passing through any of this problems listed below:

(1) If you want your ex back.
(2) if you always have bad dreams.
(3) You want to be promoted in your office.
(4) You want women/men to run after you.
(5) If you want a child/PREGNANCY SPELL.
(6) You want to be rich.
(7) You want to tie your husband/wife to be
yours forever.
(8) If you need financial assistance.
(9) How you been scammed and you want to recover you lost money.
(10)Stop Divorce
(11) CURE TO ALL KIND OF SICKNESS/DISEASES HERE
(12) Winning of lottery
(13) Cure To Hiv/Aids
(14) LOTTERY/LOTTO SPELL WINNING
(15) CURE TO HERPES AND ANY OTHER SEXUALLY TRANSMITTED DISEASES AT ALL...
(16) HAVE YOU BEEN SCAMMED BEFORE AND NEEDS TO RECOVER ALL THE DOLLARS/MONEY YOU LOST TO THESE FRAUDSTER ???.. CONTACT OSCAR DILAN AS HE HELPED MY FRIEND CALLED LEONARD CAPTAIN FROM USA TO RECOVER BACK THE SUM OF $300,000.00 DOLLARS HE LOST TO SCAMMERS ONLINE

Email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM ...... YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:felix (129.205.*.*) 29. 8. 2019 01:33 | link
nadpis:felixlogan2122gmail.comodpovědět
i had very small penis, not nice enough to satisfy a woman had many relationship called off it became an embarrassment which i couldn't afford to bear no more because i had so many relationship called off because of my situation, then I started searching for solutions cause I knew if I didn't find a solution it would eventually end my sex life then I came across saw some few comments about Dr Ekpen then decided to email him on so I decided to give his herbal product a try then we discussed, he then gave me some comforting words and also gave his herbal cream for Penis enlargement cream and pills, Within 7 days of usage of it, i began to feel the enlargement of my penis, and now after 2 weeks of using his products my penis is about 10inches I couldn't wish for anything in life other than to be free from this predicament and Dr Ekpen medication gave me the Result I badly needed longer email him to get your issue solved just like he solved mine also. (Email: doctorekpen222@gmail.com) or whatsapp him +2348102454875
autor:examonline 29. 8. 2019 20:53 | link
nadpis:WhatsApp:+380- 6883- 39445 buy/get real ielts/pte, Purchase/obtain ielts certificate,odpovědět
WhatsApp:+380- 6883- 39445 BUY IELTS CERTIFICATE IN MALAYSIA CANADA.DUBIA, UK,USA,DUBIA,SAUDI ARABIA,BRAZIL,OMAN,INDIA,IRAN,

Do you need Real and IDP/BC verified IELTS Certificates?
Do you like to Get Band 7 or above in IELTS Certificate Test?
Are You trying to get Band 7 or 8 in IELTS certification in Asia, Europe, America, Africa etc ?
Do you need to edit and increase your past certificate ?
Do you need a teacher to write the exams for you ?
Do you need questions/test/exams paper both questions and answers ?
Do you need our help in the exam to provide your target score even if you fail ?
We can help you!!!
we are group of Teachers and Examiners
specialized in the Acquisition of IELTS,GRE,TOEIC,TOEFL,PET, FCE, CAE,
CPE, BEC,YLE, KET,BULATS,ILEC, ICFE CELTA,DELTA ESOL AUTODESK
CERTIFICATES & all Certificates without taking the exams. We can
provide original certificates for those of you, who for one reason or
the other are unable to take the test or obtained the required band
score demanded by their institution,employers or embassy, We Thus can
help you overcome this hike by offering Test Free Certificates in
IELTS,GRE,TOEIC,TOEFL,PET, CEFR exam, FCE, CAE, CPE, BEC,YLE,
KET,BULATS,ILEC, ICFE CELTA,DELTA Certificates are original/Real
issueds by the official Ielts,Toefl and GRE Authorities. certifcates
can be verifieds and results can be seen at the british council or idp
ielts.we do not have any questions to ask, you need
certification in IELTS,TOEFL,Toeic and other Certificate urgently?


buy British Council IELTS certificates
buy British Council IELTS certificates
buy British Council IELTS certificates
buy British Council IELTS certificates
buy British Council IELTS certificates
buy British Council IELTS certificates
buy British Council IELTS certificates
buy British Council IELTS certificates
buy British Council IELTS certificates
Buy Degree Certificate?
buy-degree.idealprice.co.uk/?
Save On Buy Degree Certificate
Buy Degree Certificate. Compare
Apply UG/PG Diploma & Master degree
programs in UK, Inquire now,
Buy Degree Certificate?
Buy+Degree+Certificate?
Search Buy Degree Certificate
We do provide only original certificates with online verification
possibilities . You are guaranteed at 100% doing this with us, as the
certificate you obtain is 100% legal and accepted anywhere without any
dought. Customers interested in obtaining the certificate should
contact us through the contact details listed below Payment and prices
shall be discussed upon your respond to this ad.


Real ielts certificate India| buy ielts certificate| original Ielts|
Ielts band 7| Get toefl certificate| genuine ielts certificate| Get
ielts online| Nebosh certificate| buy real nebosh certificate| Taking
IELTS test | buy toefl online| get ielts band 7| toefl certificate
online| Genuine certificate| original ielts/toefl UK| verified ielts|
ielts dubai| Certificate Toefl Pakistan| ielts certificate Dubai|
ielts Certificate online Qatar| ielts Singapore| ielts/toefl Saudi
Arabia| Nebosh certificate United Kingdom| Ielts certificate without
Exam| Toefl Certificate without Test | Real IELTS speaking Test
Questions | IELTS speaking band 7 india | IELTS speaking test samples
with answers | IELTS speaking test samples questions/band 8 | IELTS
speaking band 6 sample | Latest speaking topics for IELTS with answers
| IELTS speaking band 7 sample | get ielts certificate without exam in
pakistan| lost my ielts certificate |ielts certificate without exam in
hyderabad |ielts certificate without exam in delhi| about nebosh
course | nebosh course in trivandrum | buy fake nebosh certificate
|how to check fake nebosh certificate | buy nebosh certificate | buy
legal ielts | get boimetric nebosh | obtain boimetric ielts | buy
legal certificates | documentrys | documentations | legal
certifications | buy ielts test | CEFR exam

Hi Friends
You Have Problems in getting the required scores/bands in Ielts,Toefl,
Pte, Esol, Toiec, Oet, Gmat, Gre, Nebosh, SAT, ACT, GED, Usmle, Psat,
lsat, Celban, FCE, CAE,CPE, BEC, Fle, IT, Tesol,???

Purchase/buy real, legal, boimetric, Legit, genuire and Novelty
Ielts,Toefl, Pte, Esol, Toiec, Oet, Gmat, Gre, Nebosh, SAT, ACT, GED,
Usmle, Psat, lsat, Celban, CEFR exam, FCE, CAE,CPE, IT, BEC, Fle,
Tesol Passports,id cards,Visas,Drivers License ,Counterfeits

For more


<<<<<<<< WhatsApp:+380- 6883- 39445<<<<<<<< Email: ieltslucky12@yahoo.com<<<<<<<< sucessielts12@outlook.com
autor:SOLUTION TO ALL PROBLEMS (*.prcdn.net) 31. 8. 2019 00:24 | link
nadpis:SOLUTION TO ALL PROBLEMSodpovědět
Read Up My Story Today as my story is a very special and unique one as is not like the numerous advert you always see online and also I want to be 100% sincere and truthful to you that there can never be any other online spell caster that can help you bring back your EX BACK to you other than DR OSCAR DILAN as he alone is 100% effective,dynamic and very reliable as 99.9% of other spell casters are not for real and can never help you solve your problems at all instead they will complicate your present condition OK SO BE WISE AND ALSO BE WARNED AND CONTACT DR OSCAR DILAN TODAY... MY OWN LIFE STORY / EXPERIENCES IS BELOW:


My Name is Mark Kelvin, From USA. I wish to share my testimonies with the general public about what this man called Dr OSCAR DILAN has just done for me , this man has just brought back my lost Ex WIFE to me with his great spell, I was married to this woman called Sharon we were together for a long time and we loved our self’s but when I was unable to make her pregnant for me and also give her al she needs she left me and told me she can’t continue anymore then I was now looking for ways to get her back until a friend of mine told me about this man and gave his contact email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM as you won't believe this when I contacted this man on my problems he prepared this spell cast and bring my lost WIFE back, and after a month she became pregnant for me because he gave me some herbs to take also and when she went for a test and the result stated that she was pregnant am happy today am a FATHER of a baby girl, thank you once again the great DR OSCAR DILAN for what you have done for me, if you are out there passing through any of this problems listed below:

(1) If you want your ex back.
(2) if you always have bad dreams.
(3) You want to be promoted in your office.
(4) You want women/men to run after you.
(5) If you want a child/PREGNANCY SPELL.
(6) You want to be rich.
(7) You want to tie your husband/wife to be
yours forever.
(8) If you need financial assistance.
(9) How you been scammed and you want to recover you lost money.
(10)Stop Divorce
(11) CURE TO ALL KIND OF SICKNESS/DISEASES HERE
(12) Winning of lottery
(13) Cure To Hiv/Aids
(14) LOTTERY/LOTTO SPELL WINNING
(15) CURE TO HERPES AND ANY OTHER SEXUALLY TRANSMITTED DISEASES AT ALL...
(16) HAVE YOU BEEN SCAMMED BEFORE AND NEEDS TO RECOVER ALL THE DOLLARS/MONEY YOU LOST TO THESE FRAUDSTER ???.. CONTACT OSCAR DILAN AS HE HELPED MY FRIEND CALLED LEONARD CAPTAIN FROM USA TO RECOVER BACK THE SUM OF $300,000.00 DOLLARS HE LOST TO SCAMMERS ONLINE

Email: oscardilan68@yahoo.com OR oscardilan68@hotmail.com OR oscardilan68@gmail.com .... YOU CAN USE ANY OF THE EMAILS TO CONTACT HIM ...... YOU CAN ALSO CALL / ADD HIM UP ON WHATSAPP USING THIS MOBILE NUMBER:+2348077526136
autor:Yanira Evie (*.seed4.me) 31. 8. 2019 07:14 | link
nadpis:CUREodpovědět
Am really grateful and thankful for what Chief Dr DADA has done for me and my family. I Was having Herpes for good three years with no solution, the diseases almost took my life and cause I was unable to work and I was also loosing lots of money for medication, but one faithful day when I went online, I met lots of testimonies about this great man so I decided to give it a try and to God be the glory he did it. he cured me of my diseases and am so happy and so pleased to Write about him today. if you need his help of you also want to get cured just the way I got mine, just email:(drdadaspellhome7@gmail.com) OR (drdadaspellhome@hotmail.com) you can also Whatsapp;+2348158568638 and get your healing. He has cure for other deadly diseases like Diabetes, HIV, Hepatitis of all types and Cancer.
autor:genuineieltsasap 4. 9. 2019 14:21 | link
nadpis: (whatsapp:+14696079356)where to buy IELTS,PMP certificate without exam Kuwait.odpovědět
Obtain ielts/PMPCERTIFICATE WITHOUT EXAM band 7.5get real ielts/PTE india,target band 7 Canada,IELTS/PTE Questions BUY ORIGINAL IELTS,Our Project Management Professional ® Workshop has been pre-approved in Contact Hours by the Project Management Institute (PMI® USA) to fulfill PMP certification eligibility and Continuing Certification Requirements (CCR). It exceed the 35 PDU required for PMP certification.
Professional development units (PDU) pre-approved for PMP TOEFL,PTE etc CERTIFICATES
we provide Official certificate with registration into the database and actual center stamps for customers interested in obtaining the certificate without taking the test..
Hi friends do you Need Band 5,6 7, 8, 8.5 or 9 in Ielts, ((certificates.4sale@gmail.com
)) is Where you can Get/Gain/Buy/Obtain Registered Ielts, Toefl, Gre, nebosh,esol, celta/delta,pte, gmat Certificate Without Attending Any Exam or Sitting in a Class Room with Online verification possible. ect… Certificates for sale!!!!*

*Email.. computerdiversifiedcert@gmail.com


genuineieltsasap@gmail.com


WhatsApp::(WhatsApp; +14696079356)

Buy/obtain/get NEBOSH certificates in Dubai/UAE| GET NEBOSH IGC I,2,3 in INDIA|Get/purchase/Buy NEBOSH certificate in Qatar/ India,(genuineieltsasap@gmail.com)
buy NEBOSH online |obtain RealNEBOSH DIPLOMA | Buy UK fake diploma| buy NEBOSH(certificates.4sale@gmail.com
) international General Certificate|buyNEBOSH IGC, picture of the highest quality NEBOSH IGC| how does theoriginal NEBOSH IGC look like? | NEBOSH course in Karala | NEBOSHcousre fee in india | NEBOSH course in Kollam | NEBOSH course inCalicut | NEBOSH course in Thrissur | NEBOSH course in Trivandrum |NEBOSH course duration | buy nebosh certificate NEBOSH (National Examination Board in Occupational Safety and Health)is a UK-based independent examination board delivering vocationalqualifications in health, safety & environmental practice andmanagement.
It was founded in 1979 and has charitable status.*Email.. computerdiversifiedcert@gmail.com


genuineieltsasap@gmail.com


WhatsApp::(WhatsApp; +14696079356)

autor:Melanie Case (197.210.*.*) 7. 9. 2019 09:43 | link
nadpis:melaniecase3030@gmail.comodpovědět
Hello Everyone out there,I am here to give my testimony about a Herbalist doctor who helped me . I was infected with HERPES SIMPLEX VIRUS in 2011, i went to many hospitals for cure but there was no solution, so I was thinking how can I get a solution out so that my body can be okay. One day I was in the river side thinking where I can go to get solution. so a lady walked to me telling me why am I so sad and i open up all to her telling her my problem, she told me that she can help me out, she introduce me to a doctor who uses herbal medication to cure HERPES SIMPLEX VIRUS and gave me his email, so i mail him. He told me all the things I need to do and also give me instructions to take, which I followed properly. Before I knew what is happening after two weeks the HERPES SIMPLEX VIRUS that was in my body got vanished . so if you are also heart broken and also need a help, you can also email him at {oliha.miraclemedicine@gmail.com}
or whatsapp him number: +2349038382931.
Contact him today and you will have a testimony...Good luck!

Dr. OLIHA Also Cures:
1. HIV/AIDS
2. HERPES 1/2
3. CANCER
4. ALS (Lou Gehrig’s disease)
5. Hepatitis B
6. chronic pancreatic
7. Emphysema
8. COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease
autor:anna lucas (129.205.*.*) 8. 9. 2019 13:29 | link
nadpis:Hello viewer’s I don’t ha...odpovědět
Hello viewer’s
I don’t have much to say there are so may scammers going on online so we cant detect the real herbal medicine doctors. Thank GOD for leading me, please don’t ignore this post is real Dr Emmanuel, is a real herbal Doctor, he cured me from Herpes virus, i am living so happy and free , i was fully recovered within 4 weeks of usage of dr Emmanuel herbal medicine ,please viewers out there that have any deadly disease don't fail to contact him via his email; nativehealthclinic@gmail.com or WhatsApp/Call: +2348140073965 thanks once again to dr Emmanuel GOD bless you abundantly  
he also cured HIV/AIDS,CANCER,GENITAL WART,COPD,BRAIN TUMOR
autor:smith (197.210.*.*) 22. 9. 2019 01:14 | link
nadpis:smithgagnon222@gmail.comodpovědět
i have got a little story on how my ex left me for another girl and how he came back my ex left me for a girl next door and i cried the hell out it make me live my life in trauma. everyday was no day for me i mean they pushed me to the wall with there love little did i know that he was enchanted with a very strong spell so my friend told me how she was helped through the help of doctor ekpen who she contacted online. So Dc ekpen helped me to get him back. And i was sick any time i saw them i couldn't just hold myself it burst my head open but all thanks to my very good friend of mine who introduced me to the man who can solve all problems. Dc ekpen can solve so many problems like HIV aid hepatitis B and cord sore, herpes virus, Ex back, .penis enlargement .cure cancer diabetes, kidney problem, also cure for all kind of diseases. contact him through +2348102454875, whatsapp or EMAIL doctorekpen222@gmail.com can also give you post from your working place
autor:Tina Petersen (129.56.*.*) 7. 4. 2020 14:38 | link
nadpis:Jak jsem dostala svého manžela zpětodpovědět
Ahoj, jmenuji se "Tina Petersen" Jsem z Odense v Dánsku. Byl jsem ženatý 9 let s Oliverem a oba jsme měli spolu dva (2) syny. Oliver byl můj milenec na střední škole, můj vysněný muž a já jsme ho milovali víc, než dokážou vyjádřit slova. Najednou můj manžel začal spát a dávat různé omluvy, proč se nemůže vrátit domů. Děti, které byly zvyklé být vždycky kolem svého otce, ho teď vidí ječmen. Začal mít vnější vztahy s jinými ženami a neuvažoval, jak se budou děti nebo já cítit.

Celý můj svět byl otřesen a zdá se mi, že jsem ztratil jediného člověka, kterého jsem kdy miloval. To se ještě zhoršilo v okamžiku, kdy požádal o rozvod ... Snažil jsem se, co mohl, aby mu změnil názor a zůstal se mnou a dětmi, ale veškeré úsilí bylo marné. Prosil jsem a zkoušel všechno, ale nic nefungovalo.

Průlom nastal, když mě někdo představil tomuto nádhernému, velkému kouzelníkovi, který mi nakonec pomohl ... Nikdy jsem nebyl fanouškem takovýchto věcí, ale prostě jsem se rozhodl neochotně vyzkoušet, protože jsem byl zoufalý a nezbylo mi na výběr ... Udělal zvláštní modlitby a použil kořeny a byliny ... Během dvou dnů mi Oliver zavolal a byl mi líto všech emocionálních traumatů, které mi způsobil, přestěhoval se zpět do domu a nadále šťastně žijeme jako jedna velká rodina. co úžasný zázrak doktor Zuzu udělal pro mě a moji rodinu. Pomohl mi také vyřešit můj problém s artritidou, se kterým se zabývám celá léta

Představil jsem mu mnoho párů s problémy po celém světě a měli dobré zprávy ... Jsem pevně přesvědčen, že někdo tam potřebuje pomoc. Pro naléhavou pomoc jakéhokoli typu kontaktujte doktora Zuzu nyní prostřednictvím jeho e-mailu: doctorzuzutemple@gmail.com nebo WhatsApp ho na +2347013499818 a také kontaktujte doktora Zuzu na Viber prostřednictvím +2347013499818
autor:ben mark (129.205.*.*) 17. 9. 2020 06:29 | link
nadpis:benmark2805@gmail.comodpovědět
Hello everyone i Am Ben Mark and i am from USA i am here to give my
testimony about an herbal doctor called Dr,Akioya I was heartbroken because
i had very small penis,not nice to satisfy a woman, i have been in so many
relationship, but cut off because of my situation, i have used so many
product which doctors prescribe for me, but could not offer me the help i
searched for. i saw some few comments on the internet about this specialist
called Dr,Akioya and decided to email him on his email i saw on the
internet,(drakioya17spellhome@gmail.com ) so I decided to give his herbal
product a try. i emailed him and he got back to me, he gave me some
comforting words with his herbal product for Penis Enlargement, Within
three weeks of me use it, i began to feel the enlargement, " and now it
just 4 weeks of using his products my penis is about 8 inches longer, and i
had to settle thing out with my ex girlfriend , i was surprised when she
said that she is satisfied with my performance in bed and i now have a
large penis.thanks to DR Akioya for is herbal product. you can also reach
him with emsil drakioya17spellhome@gmail.com though is..number WHATASPP him
today on this number [ +2348105257464 ] you can checkout  is website;
http://drakioyaherbalcenter.home.blog
https://drakioyaherbalhome.blogspot.com/
1–43 z 43
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum