Jak rozumně na hubnutí? Zkuste H.E.A.T.

Jak rozumně na hubnutí? Zkuste H.E.A.T.

Jednou ze zajímavých možností, jak shodit přebytečná kila, je tzv. H.E.A.T. Program. Čtyři písmenka ve zkratce skrývají název High Energy Aerobic Training, tedy aerobní cvičení s velkým energetickým výdejem.

Na spalování kalorií se tu jde jednoduše, cvičení propojuje nejpřirozenější lidský pohyb chůzi s trekingem a joggingem. Výsledkem bývá až 700 spálených kalorií či 5 tisíc našlapaných kroků za jedinou pětačtyřicetiminutovou lekci. 

Tělesná aktivita, při níž se cvičí na mechanickém běžícím pásu simulujícím horské podmínky, vznikla v Itálii teprve před devíti lety, rychle si ale získala popularitu nejen v domovské Itálii, ale také v Česku. Důvod je jednoduchý, chůzi zvládne každý, navíc H.E.A.T. umožní nastavit si tempo a zátěž podle vlastních představ. 

Díky nastavitelnému mechanickému pásu je možné zdolávat různá převýšení terénu, rychlost pásu si přitom každý ze cvičících určuje sám. Nic pod vámi samo neubíhá, jako je zvykem na běžných běžeckých pásech. Proto je také tato aktivita vhodná pro lidi všech věkových kategorií bez ohledu na jejich kondici. Začnete z nuly a průběžně zlepšovanou kondicí proměníte ve zvýšení intenzity vlastního cvičení. 

„Na hodině sice je přítomen instruktor, ale vše záleží na cvičících, jak si navolí intenzitu a zátěž. Kdykoliv během 45 minut mohou zvolnit, kdo s pohybem začíná, ten se drží v nižším tempu a síly rozloží podle vlastních možností,“ říká Martina Zedníková, zakladatelka celého programu v České republice. „Nově příchozím se instruktoři věnují více, pomáhají, seznámí s ovládáním pásu. Pak také radí, jaké techniky volit, ale vždy nechává volnost v tom, jakou cestu lekcí si cvičící sami zvolí. Pokud chcete odpočívat, můžete jít pomalu, když chcete naopak jít rychle, opět to není problém. Instruktoři jsou školeni tak, aby ušili lidem lekci přesně podle jejich potřeb.“ 

Čtyři fáze cvičení a instruktor k ruce

Každá lekce se přitom skládá ze čtyř fází, první je zahřátí, po němž následuje hlavní část, zklidnění a protažení. Instruktor pomáhá ke správné technice chůze a správnému dýchání. Je také k dispozici pro jakékoliv dotazy ohledně pohybu na pásu či třeba tepové frekvence. 

Že se není čeho bát, o tom hovoří i šestačtyřicetiletá Lucie Hradecká, která cvičí v H.E.A.T. Programu již sedm měsíců. „Tempo se střídá, stejně tak i náklon pásu. Ale nebyl to problém, když jsem nestačila s dechem, zvolnila jsem, ale pohled na lidi okolo a instruktorku mě vždy nabudil. Každopádně jsem přivítala, že není důležité jet nadoraz, čehož jsem se původně trochu obávala, ale sportovat podle svého. Líbilo se mi i protažení svalů na závěr,“ vzpomíná na své první lekce H.E.A.T. Programu sympatická dáma, která začala hlavně proto, aby se opět dostala do kondice a zhubla i pár přebytečných kil. Zatím jich shodila osm a cítí se mnohem lépe, H.E.A.T. jí přitom doporučila dcera. 

Pochvalovala si i to, že během lekcí hraje hudba, občas rytmická a stimulující, jindy relaxační, a navíc se cvičí ve skupině, což je ve spojení s dobrým instruktorem více motivující. „Donutí vás to opravdu se do aktivity ponořit a nedopustí šetřit se a - s prominutím - ulejvat... To je podle mého velký rozdíl oproti tomu, když člověk cvičí individuálně,“ dodává paní Hradecká. 

Kvalitní obuv a pití s sebou

A co si vzít na cvičení s sebou? Především kvalitní obuv, která je při této aktivitě zřejmě nejdůležitější. Navíc když i přes podrážku bot cítíte válečky pod pásem, které svým způsobem imitují kamenitou horskou stezku. Vsaďte proto určitě na boty s pevnou podrážkou, vyplatí se třeba i běžecká obuv. Zásadní je, aby bota správně seděla. Podobně důležité je také pohodlné oblečení, které saje pot a odvádí ho z povrchu těla. Ideální proto bývá funkční sportovní oděv. V šatně nezapomeňte ručník, jímž si můžete otírat pot z těla. 

Před startem samotné lekce pak nezapomeňte také na pití, ztráty tekutin během lekcí bývají poměrně velké a je potřeba tělo v jejich průběhu a koneckonců i po něm hydratovat.

Autor: Martin Kavka, měsíčník Zdravé hubnutí

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–9 z 9
autor:Lucy (*.iol.cz) 25. 11. 2011 14:31 | link
nadpis:Tak to je paráda, hezkej člodpovědět
Tak to je paráda, hezkej článek i fotky. Musím to vyzkoušet. Slyšela jsem o tom už hodně, prý to fakt tuky spaluje
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:13 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:James Larry (197.211.*.*) 11. 4. 2018 16:03 | link
nadpis:The breakthrough came when som...odpovědět
The breakthrough came when someone introduced me to this wonderful, great spell caster who eventually helped me out... I have never been a fan of things like this but just decided to try reluctantly cause I was desperate and left with no choice... He did special prayers and used roots and herbs... Within 2 days she called me and was sorry for all the emotional trauma she had cost me, she moved back to the house and we continue to live happily. what a wonderful miracle dr. AKHERE did for me and my family. I have introduced him to a lot of couples with problems across the world and they have had good news... I strongly believe someone out there need his help

email:akheretemple@gmail.com


or
call/whatsapp:+2349057261346
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:04 | link
nadpis:herbal doctor odpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:06 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:33 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:54 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:Michal (*.cdn77.com) 11. 3. 2020 10:17 | link
nadpis:Vážná nabídka půjčky mezi jednotlivci do 24 hodin odpovědět
Dostali jste se do nelehké finanční situace a nevíte kam se obrátit protože v bance vám vaši žádost z nějakého důvodu zamítli. Nyní můžete využít této skvělé příležitosti a získat výhodný finanční úvěr od 40.000 Kč až do 50.000.000 Kč se splatností kterou lze nastavit až na 240 měsíců Vyřízení všech potřebných formalit včetně vyplacení financí už do 24 hodin od podepsání úvěrové smlouvy. Zcela zdarma a nezávazně žádejte na emailu: sopuchmichal2@gmail.com  
autor:Lenka Bolkova (185.216.*.*) 12. 3. 2020 01:03 | link
nadpis:hledáte legitimního a důvěryhodného finančního věřitele?odpovědět
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme ti pomoct!

Dobrý den, hledáte legitimního a důvěryhodného finančního věřitele? Potřebujete půjčku? Potřebujete naléhavou finanční pomoc? Potřebujete naléhavou půjčku na splacení dluhu nebo potřebujete kapitálovou půjčku na zlepšení svého podnikání? Nabízíme všechny typy půjček s úrokovou sazbou 3% pro fyzické osoby a firmy za jasných a srozumitelných podmínek. Půjčujeme jakékoli půjčky do jakékoli destinace, proto nás kontaktujte a získejte okamžitou půjčku ještě dnes. Pošlete nám e-mail na adresu (leni.bolkova01@gmail.com) nebo
WhatsApp: +420608987486.
1–9 z 9
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum