Zajímá vás, proč po cvičení bolí svaly a zda je dobré začít cvičit s prázdným žaludkem? Vrtá vám hlavou, jak najít motivaci ke cvičení? Podobné otazníky řeší spousta lidí, nabízíme vám na ně odpovědi.
S podobným problémem se potkali všichni, kteří kdy cvičili, a to od těch nejlepších světových atletů až po ty, kteří s pohybem teprve začínají. Bolesti svalů nebyl ušetřen nikdo z nich z prostého důvodu, při každém cvičení totiž vznikají tenké trhlinky ve svalech. Lidské tělo má však úžasnou vlastnost tyto trhlinky zacelit, navíc díky tomu svaly rostou a sílí. Regeneraci svalů napomáhá lehký aerobní pohyb na závěr cvičení či strečink, tedy protažení. Bolest je tak normální odezvou na neobvyklou námahu a patří neodmyslitelně k procesu adaptace.
Protáhnout svaly po cvičení je vždy důležité, aby vydržely zátěž ve zdraví. Předejdete tak různým poraněním, které vás mohou v další snaze zabrzdit. Abyste využili všech výhod cvičení, zakončete ho pravidelným strečinkem.
Není dobré začínat den pohybem nalačno. S prázdným žaludkem se při cvičení nebudete cítit dobře, je to jako zkoušet rozjet auto bez kapky benzínu. Navíc se rychleji vydáte z energie a kvalita cvičení tak nebude valná. Lepší variantou je posunout začátek cvičení a dopřát si lehounkou snídani, která dodá potřebnou energii. Například jogurt, banán nebo malá sklenice ovocného koktejlu či mléka vás docela dobře nastartují. Cvičit začněte nejdříve 30 minut poté.
Zkuste hudbu, což je jeden z nejlepších motivátorů vůbec. Najděte si písničky, které vám vyhovují svým rytmem, nakopnou vás a udrží v tempu po celou dobu cvičení. Pusťte si nejdříve první z písniček pořádně nahlas a vyzkoušejte jen jeden z cviků plánované sestavy. Pokud se budete cítit fajn, jistě už překonáte nechuť a odcvičíte v rytmu dobré muziky i další cviky. Pamatujte, že cvičení vyplavuje endorfiny, tedy hormony štěstí způsobující dobrou náladu, díky nim budete schopni celé cvičení dokončit.
Neexistuje univerzální odpověď, každému vyhovuje jiný čas na cvičení. Někdo raději cvičí ráno, jiný v poledne a další večer. Je to tedy striktně individuální. Pokud jste ranní ptáče, pak vám budou spíše vyhovovat ranní hodiny, tzv. sovy se zase cítí uvolněněji a odpočatěji později. Nejste-li si jisti, která doba vám nejlépe vyhovuje, jednoduše to vyzkoušejte a sami si na základě reakcí vlastního těla vyberte ideální čas. Pak se ho ovšem držte, pokud z pravidelného cvičení v dané době uděláte zvyk, máte napůl vyhráno.
Autor: Martin Kavka, Metro Zdravý pohyb
Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.
V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.
Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.
a můžu říct, že mi určitě pomohly. A dokonce teď mají balení 3+1 zdarma a nejsou zase tak drahé. Snad ti to pomůže :)))