Gábina Partyšová doporučuje pilates

Gábina Partyšová doporučuje pilates

Když jsme moderátorku a zpěvačku Gabrielu Partyšovou-Koktovou požádali o rozhovor, chtěli jsme se dozvědět především to, jak se udržuje ve formě. Ačkoli pěla chválu na pilates, její odpovědi se neustále stáčely k jejímu synovi.

Jak vidno, Kristian, kterého přivedla na svět před čtyřmi roky v manželství s o dvacet let starším podnikatelem Josefem Koktou, její život otočil vzhůru nohama, z nezkrotné „Partyšky“ proslulé divokými večírky se stala v první řadě starostlivá matka. Jak prozradila, právě její syn a pilates stojí za tím, že její váha klesla pod padesát kilo...

Rozhovor s Gábinou Partyšovou o zdravém pohybu

Nedávno jste uvedla, že vážíte 49 kg, kolik při své váze měříte? Jak se vám daří být takto štíhlá, dá vám hubnutí zabrat?
Měřím 166 cm, takže ideálně se cítím při 52 kg. Nehubnu účelově, ale přirozeně. Cvičím dvakrát týdně pilates, tyto cviky dokonale zpevňují a tvarují postavu. Taky plavu a málo spím - mám totiž 4letého syna, který se řídí heslem, že spánek je ztrátou času. (směje se) Do svých tří let vstával v pět, teď už naštěstí v šest, což je paráda! Já pracuji po večerech, takže i nedostatkem spánku hubnu. 

Je pro vás perfektní figura hodně důležitá? Měla jste někdy potíže s kily navíc?
Jsem lidem na očích, tak mi zkrátka záleží na tom, jak vypadám. A pak, jak říká můj manžel: Jsi fabrika a fabrika se musí udržovat zvenku i zevnitř, aby mohla neustále a kvalitně vyrábět.  Před deseti lety jsem vážila 58 kg a cítila jsem se nedobře...

Jak moc se omezujete v jídle? Dáte si někdy něco kalorického?
Jím poměrně normálně, ale dávám si pozor na to, abych nejedla večer. Omezuju se tedy pouze večer, jinak jím všechno a s kaloriemi si hlavu nelámu.

Jakým pohybovým aktivitám se věnujete pravidelně?
Pravidelně cvičím pilates ve studiu More Than Pilates a také hodně plavu doma v bazénu.

Máte nějakou osvědčenou metodu, jak zpevnit tělo, chodíte i do posilovny?
Právě pilates je podle mě ta správná aktivita, která člověka udržuje ve formě. Do posilovny nechodím. Na zpevňování kůže, stehen, prsou a vůbec celého těla chodím do salonu Miracle, kde používají výbornou kosmetiku, která mi taky velmi pomáhá.

Lidé cvičí pilates i proto, aby jim pomohlo od bolesti zad. Je to i váš případ?
Ano, pilates nejen dokonale tvaruje figuru a dělá krásné „dlouhé“ svaly, je to úžasné cvičení nejen pro krásné tělo, ale i relax pro duši a navíc mi pomáhá při bolesti zad. Pracuju totiž při moderacích plesů a společenských akcích dlouhé hodiny na podpatcích.

Říká se, že když žena hubne, jako první jdou „dolů“ prsa. U vás to, zdá se, neplatí?
Prso je také tuk, takže tohle pravidlo určitě platí. Zhubla jsem z větších trojek na dvojky, ale to i částečně osmiměsíčním kojením malého dravečka.

Při své práci často nosíte upnuté společenské šaty. Poradila byste, jak na ploché bříško?
O ploché bříško se snažím opět cvičením pilates a také na přístroji ICOON. A taky běháním za svým synem. (směje se)

Když už jsme u vašeho syna Kristiana, jak vzpomínáte na porod? Jak jste se po něm vrátila ke své štíhlé postavě?
V těhotenství jsem přibrala 16 kilo a za tři měsíce po porodu jsem byla na své původní váze. Péče o miminko ve dne v noci dá zabrat, to může potvrdit každá maminka. Rodila jsem císařským řezem v Praze v Podolí a porod proběhl absolutně v klidu a bez komplikací.

Vaše osoba je spojována s večírky, i vaše současná práce obnáší navštěvování večerních párty a společenských akcí – kdo vám po večerech hlídá?
Jednou týdně točím pro TopStar reportáže. Obden moderuji společenské a firemní akce, módní přehlídky, tiskové konference i sportovní eventy. Jsem v poslední době velmi zaměstnaná moderátorka. Hlídá manžel nebo moji rodiče, kteří s námi bydlí v mém domě. Chůvu nemáme.

Užíváte si společnost stejně jako dříve, nebo dnes spěcháte domů za synem?
Ve společnosti jsem si užila dost a dost do svých 29 let, takže teď už jen natočím reportáž, odmoderuji akci a pospíchám domů. Za 48 měsíců Kristiánkova života jsem u něj nebyla pouze několik nocí. Moje práce mě ale nesmírně baví, takže se při ní stihnu i pobavit. Ideální kombinace.

Co je pilates?

Pilates je metoda tělesného cvičení, která byla vyvinuta na začátku 20. století Josephem Pilatesem. Jejím cílem je zlepšit kontrolu nad tělem, posílit jej a zlepšit jeho ohebnost. Je to metoda tvarování těla na základě spolupráce těla a mysli. Program je složený ze série přibližně 500 navržených činností vykonávaných na podložce nebo jiném aparátu, používají se pomůcky jako malé medicinbaly, pěnové válce, velké fitbaly, rotační disky či cvičební gumičky... Všechny pilates pohyby vycházejí z břišních svalů a svalů spodních zad. Jsou vymyšleny tak, aby pracovaly menší svaly, které napomáhají větším svalům a zároveň danou svalovou oblast protáhnou. Metoda je zaměřena na zvýšení ohebnosti, řízení tělesného uvědomění, správné dýchání, redukci stresů, zvýšení spánkové činnosti. Výsledkem je silné, ohebné tělo s prodlouženými svaly a harmonická osobnost. Pilates je ideální pro všechny věkové kategorie, pro lidi v kondici i bez ní, stejně tak pro ty s chronickými bolestmi, po úrazu nebo s astmatem.

Text: Petra Vychodilová (Metro Zdravý pohyb), foto: archiv G. Partyšové

Jméno: Heslo:

Diskuse:

1–9 z 9
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 11:04 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:smith (185.156.*.*) 7. 4. 2018 15:40 | link
nadpis:smithloanq@gmail.comodpovědět
Good day, Do you need an urgent loan to solve your financial needs,
provide loan ranging from $ 5,000.00 to $ 10,000,000.00 Max, we are
reliable, efficient, fast and dynamic, with 100% guaranteed loan also
gives ( . euros, pounds and dollars) the interest rate applicable to
all loans is (3%), if you are interested get back to us through
Services {smithloanq@gmail.com} provided include:

* Home improvement
* Loans Inventor
* Car Loans
* Debt Consolidation Loan
*Line of credit
* Second Loan
* Business Loans
*Personal loans
* International Loans.

Email contact,{smithloanq@gmail.com}
Thank you.
autor:alana (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:34 | link
nadpis:alanatestimonies103@gmail.comodpovědět
I am very happy with this service of this powerful Clairvoyance launcher. Dr. otor If you are going through some type of attack or spiritual affliction or want to recover your ex-husband or wife? Dr. OTOR. THE GREAT is a traditional herbal and spiritual doctor who can help you solve your problem you. chek the follwing,,,
            (1) He wants his ex to come back.
(2) You always have nightmares.
(3) To be promoted in your office
(4) Do you want a child?
(5) Do you want to be rich?
(6) They want their husband / wife to be yours just forever.
(7) the need for financial assistance.
8) Do you want to have control of that marriage?
9) Do you want people to attract you?
10) Lack of children
11) NEED A HUSBAND / WIFE
13) How to earn your LOTTERY
14) cancer
15 times,
16) HIV
17) herpes
18) Ulcer
14) PROMOTION SPELL
15) SPELL OF PROTECTION
16) BUSINESS SPELL
17) WELL WORK WELL
18) Cure for any disease / HIV
Contact him today at: otorpiapia@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 01:01 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:05 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:45 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:sherry lugard 29. 11. 2018 11:26 | link
nadpis:EFFECTIVE AND POWERFUL SPELL CASTER AND A LOTTERY SPELL CASTER odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:Lubica (105.112.*.*) 1. 4. 2019 16:13 | link
nadpis:Nabídka půjčkyodpovědět
Solidní a spolehlivé finance:lubicapotocka4@gmail.com Využijte této skvělé příležitosti a získejte spolehlivý finanční úvěr od 50 000 Kč do 5 000 000 Kč s nízkou úrokovou sazbou a výhodnými podmínkami poskytování. Vysoká průchodnost schválených aplikací. Zaručuji rychlé a profesionální jednání. Jasná a srozumitelná smlouva. Tato skvělá nabídka platí pro celou zemi. Všechny potřebné informace vám poskytnu na adrese: lubicapotocka4@gmail.com
autor:pt.jmmb@gmail.com (197.234.*.*) 6. 4. 2019 21:19 | link
nadpis:Financovat několik projektů s jedním kreditem !!!odpovědět


Financování ve všech sektorech činností, které mohou vyvolat zájem. Jsem aktivní investor, který hledá seriózní partnery se ziskovými projekty, které vyžadují peníze. Jsem ochoten investovat nebo půjčovat peníze. Pro dobré pochopení jsem investor. Žádosti o úvěr jsou také vítány. Pro více informací prosím kontaktujte: pt.jmmb@gmail.com
1–9 z 9
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

O jídle se nemá jen psát, jídlo se má žít, myslela si šéfredaktorka gastronomického časopisu a vrhla se na jídlo v praxi. Vydala svou kuchařku a zasadila se o obnovu tradice farmářských trhů u nás...

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum