Chraňte se před rakovinou prsu

Chraňte se před rakovinou prsu

Může to potkat kteroukoli z nás. Tu, která má prsa malá, i tu, která má velká. Kolikrát ale k záchraně života pomůže včasná diagnostika. Zhoubný nádor, který je odhalený včas, je dobře léčitelný. 

Nezapomínejte na prevenci

Při preventivních vyšetřeních se odhalí přibližně pět nádorů na jeden tisíc. Polovina z nich je menší než jeden centimetr. Oproti tomu prohmatem při samovyšetření prsu zjistí žena nádor obvykle až od velikosti kolem dvou centimetrů. V těchto případech se nemoc projevuje většinou bulkou s nepravidelnými okraji kdekoli v prsu. Objevit se může také zarudnutí, otok kůže, nehojící se vřed, vtažení kůže či bradavky nebo výtok z bradavky.

Rakovina prsu v současnosti zaujímá první místo mezi příčinami úmrtí žen věkové kategorie 20 - 54 let. Ročně tato choroba postihuje u nás pět tisíc žen a téměř dva tisíce případů končí smrtí. Úmrtnost může výrazně snížit kvalitně organizovaný mamografický screening. Ten byl v Česku oficiálně zahájen v září 2002. Všem ženám ve věku 45 - 69 let je jednou za dva roky pojišťovnou hrazena prohlídka na akreditovaném odborném pracovišti. Na své zdraví však musí myslet i ženy mladší, neboť karcinom prsní žlázy se může objevit takřka v každém věku.

Poznám to sama?

Nemůžeme být samy sobě lékaři, ale na možné nádorové onemocnění upozorňuje třeba i bulka v podpaží. Riziko nádoru se týká všech žen. Nezáleží na tom, zda se v rodině nádorové onemocnění prsu již vyskytlo. Ženy z rizikových skupin by však měly vyšetření podstoupit už kolem třicátého věku života. Více ohroženy jsou ženy, jejichž nejbližší rodinný příslušník měl nějaké nádorové onemocnění ve věku do 50 let. Včasné vyšetření by se svým praktickým lékařem měli konzultovat také ženy, u nichž v rodině se nádorové onemocnění vyskytlo sice ve vyšším věku, ale ve dvou po sobě jdoucích generacích.

Jak snížit riziko onemocnění rakovinou

Přečtěte si článek Típněte to s námi a možná se snad pozastavíte i nad tím kouřením. Je to největší rizikový faktor vzniku rakoviny. Stejně tak obezita zvyšuje riziko, pohyb jej snižuje. Jezte zeleninu a ovoce a odstraňte z jídla tuky. Jezte libové maso, kuře nebo krůtu bez kůže, ryby. Snižte konzumaci smažených jídel, uzenin a máslových dezertů. Jezte nízkotučné mléčné výrobky. Omezte alkohol.

Další ochranu provádějte tak v práci. Jestliže pracujete s chemikáliemi nebo materiály, jako je azbest, chraňte se oblečením a dodržujte pokyny bezpečnosti a ochrany při práci. Choďte na prohlídky. Jednou za dva roky máte u svého praktického lékaře nárok na všeobecné preventivní vyšetření. Každá žena ve věku nad 45 let má nárok jednou za dva roky na mamografické vyšetření prsu. Od padesáti je každé dva roky pro obě pohlaví bezplatné vyšetření na skryté krvácení ze stolice.

Co když je nález pozitivní?

Poté, co lékař u ženy diagnostikuje rakovinu prsu, následuje psychicky vyčerpávající a složitá léčba: odstranění nádoru, mnohdy i s částí postiženého prsu, případně odstranění neboli ablace celého prsu.

Pro ženu to je fyzicky i psychicky namáhavé období - často umocněné chybnou domněnkou, že chirurgické odstranění prsu nebo jeho části je definitivní. Přitom existuje možnost rekonstrukce postiženého prsu. Jestliže se po roce či dvou od skončení léčby cítí pacientka dobře, nejeví známky recidivy či metastáz, může se obrátit na plastického chirurga. Případná rekonstrukční operace patří do komplexní léčby nádorů prsu a je hrazena ze zdravotního pojištění.

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–4 z 4
autor:Refind Sexy Lingerie (*.googleusercontent.com) 23. 4. 2014 09:45 | link
nadpis:Sexy lingerie from refindsexy.comodpovědět
In our bodystockings section, you will find an extensive collection of fishnet bodystockings, industrial net bodystockings as well as sheer backseam bodystockings and seamless bodystockings. Some of these are available in a variety of colors. We hold good stocks so delivery of your purchase should be fast. Shopping from us will save you a lot.

sexy lingerie website: http://www.refindsexy.com/
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:43 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:Sir. Justin Williams (154.120.*.*) 29. 3. 2018 19:00 | link
nadpis:Nabídka půjčky.odpovědět
Na koho se to může týkat,

Alaska USA Finance a Capital Limited v současné době nabízí všechny typy úvěrů pro veřejnost při 3% úrokové sazbě. Poskytujeme úvěry v rozmezí od 10 000 do 500 000 000 eur.

Všichni zájemci by měli zaslat své odpovědi na adresu: unique2aal@gmail.com
.....................................
.....................................
To whom it may concern,

Alaska USA Finance and Capital Limited, is currently offering out all types of loans to the general public @ 3% interest rate.We give out loans within the range of €10,000 to €500,000,000.00 euros.

All interested applicants should send their replies to : unique2aal@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:50 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
1–4 z 4
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum