Boty, kabelky a peněženky

Boty, kabelky a peněženky

Ruku na srdce: také se pokaždé zastavíte před každou výlohou a kocháte se pohledem na krásné boty? Pokud ano, co kdybychom se společně na chvilku zastavily nejen u těch, které nám krásně dotvarují nohy, ale také u doplňků, které se právě k botám hodí nejvíce?

Začátky

Vím, že se možná už poněkolikáté opakuji, ale tím nejelementárnějším jevem proto, abyste si koupila dobré boty, je to, aby se hodily téměř ke všemu, byly pohodlné a samozřejmě také moderní.

Dnešní doba nám naštěstí tento výběr ulehčuje. Důležité je se už na začátku rozhodnout, jakou barvu bot byste si ráda vybrala, a hlavně se nebát investovat větší množství peněz do kvality. Vyhněte se proto raději veškerým tržnicím a krámkům podobného zboží nebo rádoby výprodejů. Nemusíte mít boty za několik tisíc, ale zajděte raději do známých obchodů, kde v případě nějakého poškození můžete boty vyreklamovat.

Výběr barvy

Jednou jsem četla rozhovor s modelkou Petrou Němcovou. Říkala, že má ve svém šatníku pouze troje elegantní boty. To, co mě zaujalo, byly barvy, které Petra vystihla: černá, stříbrná, zlatá. Je to výborná kombinace. Pokud se totiž ve vašem botníku objeví tyto barvy, jsou zcela výborně kombinovatelné s vaším šatníkem. Sanozřejmě vyjma sportovního oblečení. Pokud zrovna nemáte dostatek peněz, investujte do střevíčků postupně, určitě se vám neztratí.

Jedněmi takovými mohou být například baletky, které jsou i v této sezoně velice oblíbené a in. Další byste mohla zvolit nějaké velice elegantní boty s proklatě špičatou špičkou a ty třetí zase se špičkou kulatou. Všechny troje boty se vám hodí jak ke kostýmku, tak i k džínám. Ale dejte samozřejmě pozor, co se týká baletek ke kostýmku, musíte brát ohled na svoji postavu. Jestliže jste menšího vzrůstu, ke kostýmku si přece jen vezměte boty na podpatku.

Kabelka

Málokdo ví, že boty by se měly kupovat buď ke kabelce, kterou hodláte nosit dále, a nebo dokonce s novou kabelkou. Stejně jako si vybíráte hezké spodní prádlo, které k sobě pasuje, měla byste stejně přemýšlet i o nákupu bot a kabelky. Na začátku si zase rozmyslete, jakou velikost tašky upřednostňujete. Na řadu pak přichází materiál a barva. Je to velice jednoduché, tyto aspekty spojíte se stejnými vlastnostmi bot. Pokud si vyberete kožené boty, nekupujte si látkovou tašku. Ta se akorát tak hodí k bazénu nebo k sportovnímu oblečení.

Jestliže byste byla konečně ráda za dámu, investujte do bot i tašky víc, než je možná zdrávo. Investice se vám vyplatí. Zaprvé vám tyto věci vydrží podstatně déle než kdejaké levnější napodobeniny a za druhé budete skutečně za skutečnou ženu, která ví, co se sluší a patří, když jde například na schůzku s klientem.

Co se týká letošní módy, v kurzu jsou spíše větší tašky, do kterých se vejde spousta věcí. Zase ale musíte dbát na svůj vzrůst. Menším ženám nesluší převelké tašky a naopak velmi malé tašky nedělají dobře vysokým ženám. Zde platí stará známá zlatá střední cesta. Pochopitelně barva musí odpovídat botám, které si kupujete.

Další doplňky

Znám spoustu žen, které si potrpí na perfekcionismus. Někdy je to dobře, jindy zase naopak. Je krásné, když je žena sladěná ještě stejně barevným páskem, jako jsou boty a kabelka, ale v tom případě už by se stejná barva neměla vyskytnout na oblečení. Krásná kombinace, která připadá v úvahu, jsou například tmavěmodré džíny, bílý vršek a ostatní doplňky černé, zlaté nebo stříbrné (mám nyní na mysli boty, tašku a pásek). Pokud byste zvolila stříbrnou nebo zlatou variantu, volte k tomu i vhodné šperky.

Někdy se ale raději s perfekcionismem nesetkávám, existují také ženy, které umí dokonale sladit oblečení, aniž by jim ladily doplňky. Na světě jsou totiž tašky i boty, které se hodí úplně ke všemu. Takových kousků je ovšem málo. Jedná se převážně o vysoce drahé zboží předních módních návrhářů, o kterém se říká, že je kombinovatelné se vším. A je to pravda, vzpomeňte jen například na seriál Sex ve městě.

Poslední tečka

Ráda bych na závěr upozornila ještě na jednu věc. Může se stát, že budete svými novými doplňky vypadat opravdu úžasně a pak při placení z krásné kabelky vytáhnete plátěnou peněženku. Horší faux pas si snad neumím představit. Jestliže jdete na nákupy a nevíte si rady ani s peněženkou, není nic jednoduššího než si opět vybrat stejnou barvu i materiál, který má kabelka. Tím určitě nic nezkazíte. A co se týká veškerých letošních modních materiálů? In jsou nyní opravdu imitace krokodýlí kůže, lesklé materiály a klasické kožené exempláře. Některé obchody i značky dokonce nabízí úplně stejnou peněženku, která pasuje ke kabelce. Tak neváhejte. Hodně štěstí při výběru!

Autor: Klára Bílá

Jméno: Heslo:

Diskuse:

120–128 z 128
autor:Sharon Bertie (*.co.za) 1. 2. 2018 03:01 | link
nadpis: udotemple666@gmail.comodpovědět

My life was full of confusion when my husband left me for another woman and i
try everything in my power to have him back nor work for me until i mistakenly
met a spell caster online and i decided to reach him for help to my surprise
everything workout for me and till now am still surprise my husband is back to
me. i will advice anyone in need of help to contact dr, UDO temple via call:
+2781 750 1258 or WhatsApp, Email: udotemple666@gmail.com
autor:Sharon Bertie (*.co.za) 1. 2. 2018 03:02 | link
nadpis: udotemple666@gmail.comodpovědět
My life was full of confusion when my husband left me for another woman and i
try everything in my power to have him back nor work for me until i mistakenly
met a spell caster online and i decided to reach him for help to my surprise
everything workout for me and till now am still surprise my husband is back to
me. i will advice anyone in need of help to contact dr, UDO temple via call:
+2781 750 1258 or WhatsApp, Email: udotemple666@gmail.com
autor:Sarah Jack (105.112.*.*) 25. 3. 2018 10:50 | link
nadpis:joylovespell@gmail.comodpovědět


Henderson Elizabeth
Dr joy is a trust worthy spell caster and he will be of great help to you. I never believed in spell casting but After 4 years of marriage my husband left me because I lost my womb, and i was unable to give birth to children. I felt like my life has come to an end, and i almost committed suicide, i was emotionally down for a very long time, but thanks to this spell caster called Dr joy whom i met online after my friend Becky Ross told me how he also helped her to bring back her husband in less than 2 days. I believed her and decided to give Dr joy a try and i contacted him on his email joylovespell@gmail.com. and explained my problems to him. He laughed and told me that In less than 2 days, my Husband will come back to me again, and that he will restore my womb and i will give birth to children. At first i thought it was a joke but i took courage and believed as Dr joy has said and it did happen just as this Great spell caster said, My husband called me and was crying, begging for forgiveness. I forgive him and today i am so glad that all worries and problems has gone away, and we are even happier than before, another good news is that i am pregnant now, and very soon we will have our baby. Dr joy is really a gifted and a powerful spiritual man and i will not stop publishing him because he is a wonderful man. I advice you all If you have a problem and you are looking for a real and genuine spell caster to solve all your problems just Contact Dr joy on his email on joylovespell@gmail.com. because he will always help you to solve all problems. Once again thank you Dr joy. Thank you, thank you.
you can also call him or add him on Whats-app: +2347088404185.
autor:Tania 15. 5. 2018 12:23 | link
nadpis:I made a promise to tell my te...odpovědět
I made a promise to tell my testimonies all over the globe once my man came back to me and my husband came just as DR Iwisa told me when he helped me. I made the right choice to have contacted DR Iwisa the great spell caster who is able to help you solve your problems. My man left me to suffer and I never believed that he would come back to me again but when I contacted DR Iwisa he assured me that my man will come again. he gave me a list of items to buy but I could not get them in my country and so i sent him the money and he bought the items and prepared the perfect love spell. My husband ran back to me in 3 days time begging for forgiveness THIS IS SO REAL AND GENUINE. NO SCAMS. I was so surprised that the spell worked just as he told me. This is so amazing and I want you to believe because DR Iwisa is so real and I urge you to contact him now on his email so that he can also help you the way he helped me. email is superiorspellhome@gmail.com and you can also contact him with his phone Call & WhatsApp + 27730886631 Website: http: //www.superiorspellhome.com
autor:Meredith Reese (104.145.*.*) 13. 7. 2018 21:13 | link
nadpis:My Husband is my Heroodpovědět
My husband is my hero, he saved our marriage and my heart from an unhealthy emotional attachment with my ex.
The problem was that I jumped into marriage from a fresh breakup, I never allowed my heart to heal, that’s why I was heavily hunted and distracted to a point that I almost abandoned my husband and our 2 beautiful daughters to my ex. Look how stupid I was to think that my beloved husband of 5 years can be replaced by a bad ass ex-boyfriend.
My husband proved that real men still exist despite all the embarrassment I brought to him, he didn’t let go, he rather worked with Dr. Wakina through his love spell to untie me from the unhealthy emotional attachment with my ex.
Now my eyes are open to cherish the beautiful family I have, I also realised the meaning of true love. I’m hoping to do more than what Dr. Wakina via dr.wakinalovetemple@gmail.com did for me.
Thanks to my husband for letting me share this story.
Remain blessed.
autor:rphljesse 15. 8. 2018 19:37 | link
nadpis:Simple thanks to Dr. Wakinaodpovědět
Not much to say concerning Dr. Wakina, we all know Dr. Wakina love spell is capable of resurrecting a dead-end relationship. This is just a simply thank you for bringing back my ex-wife after three years and four months of ongoing feud. His mysterious spell worked as testified by people he has helped, he saved my married just as promised. I will conclude by saying with Dr. spell you don’t need to fight anymore or go through pains just to save your marriage. His contact email is (dr.wakinalovetemple@gmail.com)
autor:perfekmoney 20. 8. 2018 13:59 | link
nadpis:FREE SAMPLE AVAILABLE FOR COUNTERFEIT MONEY AND DOCUMENTS TO contact.(perfectmoney4sale@gmail.com)odpovědět

FREE SAMPLE AVAILABLE FOR COUNTERFEIT MONEY AND DOCUMENTS TO contact.(perfectmoney4sale@gmail.com)

TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE WE HAVE PARTNERS IN ALMOST EVERY COUNTRY SO IF IN CASE YOU ARE LOOKING FOR A FACE TO FACE BUSINESS THEN JUST CONTACT AND STATE YOUR LOCATION AND YOU SHALL HAVE YOUR BILLS

With over a billion of our products circulating around the world. We offer only original high-quality counterfeit currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A banknotes of over 52 currencies in the world. Here is your chance to be a millionaire. Our money is perfectly reproduced,Indistinguishable to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks and passes the light detector test. We will deliver the money directly to your home without the interference of customs . we have a Huge quantity ready in stock.

We use latest technology to produce our notes so that it looks 100% identical to the real note. This thus implies all security features present in the real notes are present in the note we make. Our team is made up of Quality IT technicians from Morocco, US, Russia, India, Korea and China etc We offer high quality counterfeit NOTES for all currencies.

Why would you buy from us?

Our banknotes contain the following security features that make

it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world both Euro and Dollar and any bills of

your choice you want.

Security features of our bank notes below :

Intaglio printing

Watermarks

Security thread

See-through register

Special foil/special foil elements

Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which differs substantially from normal paper.

By using a special printing technique, several picture elements on the front of the banknote are identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit currency give a comparison of genuine and falsified security features.

- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.

- Can be used in banks but can be used else where same like normal money

- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES

- UV: YES

We are Professional IT technicians and we produce SUPER UNDETECTED COUNTERFEIT MONEY for all currencies. Our notes are industrially and professional produced. We use quality foil paper elements.20% of cellulose and 80% of cotton paper.Our bills have the Infrared Detection which makes our bills to bypass the UV machines,

Pen test and even eye detection buy counterfeit experts. Our notes are AAA+ grade Quality. We also sell and provide money cleaning services and solutions. We sell

AAA+ SSD Black Money Solution

-Holograms and Holographic Strips

-Micro-Lettering

-Metallic Ink and Thread

-Watermarks

-IR Detection

-Ultra-violet features

-See through Features

-Different serial numbers

These features make our bills to be 100% undetected,100% safe and secure to use in any of these areas:

BANKS, CASINO, ATM, MONEY CHANGERS, STORES. They are 100% Undetected.

Build trust in yourself when contacting me and don't tell me about your past experience when you were ripped off. I believe that any body who has even been ripped of because of counterfeit money buying went in for small amounts. Shipping is from the US. Within the US is 24hours and outside using is 3 days. We give you tracking number.

-My Minimum order is 5000fake counterfeit for 500- Shipping is free

-Face to face Cash on Delivery will be schedule. Some people will want me to send my agents to them so that they can buy directly but for me to send out my agents. There must be a minimum order you want to buy. 120,000 fake counterfeit notes for 20,000 when it comes to face to

face buying.


!!!! ABOUT DOCUMENTS !!!!

Getting a fake and a real passport, ID or driving
license any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as well.!!!!!!!! CONTACT FOR MORE DETAILS!!!!!!!!


Email-: perfectmoney4sale@gmail.com
Skype Name: perfectmoney100%


E-Mail US Your Questions and Comments.SERIOUS INQUIRIES ONLY PLEASE

autor:Gary Derek Beckett (81.92.*.*) 23. 11. 2018 23:07 | link
nadpis:info.spotfinanceltd@gmail.comodpovědět
If you are seeking a Bank Guarantee (BG), SBLC for Lease or Purchase, we are the best financial institution to help you to secure verifiable and easily monetized BG, SBLC and other financial instruments. At SPOT FINANCE, we are a group of experienced bankers, seasoned brokers with years of experience in the financial instrument industry. We deal directly with reliable Providers of BG, SBLC, MT109, MT799, MT760, Loans, Sale and Lease of Financial Instruments issued by Top rated global banks.

Our procedure is TIME SAVING and transparent. With us, you can secure any denomination of BG / SBLC from 10M to 10B (EURO / USD) in time for use in Heavy / Light project financing anywhere in the world.

Basically, we are here to help you move your business to the next level.

Anticipating your interests,
Email: info.spotfinanceltd@gmail.com
Skype: spotfinanceltd

Sincere regards,
Gary Derek Beckett
SPOT FINANCE LTD
autor:eric brunt (176.113.*.*) 21. 7. 2019 08:35 | link
nadpis:i am ERIC BRUNT by name. Greet...odpovědět
i am ERIC BRUNT by name. Greetings to every one that is reading this testimony. I have been rejected by my wife after three(3) years of marriage just because another Man had a spell on her and she left me and the kid to suffer. one day when i was reading through the web, i saw a post on how this spell caster on this address AKHERETEMPLE@gmail.com have help a woman to get back her husband and i gave him a reply to his address and he told me that a man had a spell on my wife and he told me that he will help me and after 3 days that i will have my wife back. i believed him and today i am glad to let you all know that this spell caster have the power to bring lovers back. because i am now happy with my wife. Thanks for helping me Dr Akhere contact him on email: AKHERETEMPLE@gmail.com
or
call/whatsapp:+2349057261346
i am ERIC BRUNT by name. Greetings to every one that is reading this testimony. I have been rejected by my wife after three(3) years of marriage just because another Man had a spell on her and she left me and the kid to suffer. one day when i was reading through the web, i saw a post on how this spell caster on this address AKHERETEMPLE@gmail.com have help a woman to get back her husband and i gave him a reply to his address and he told me that a man had a spell on my wife and he told me that he will help me and after 3 days that i will have my wife back. i believed him and today i am glad to let you all know that this spell caster have the power to bring lovers back. because i am now happy with my wife. Thanks for helping me Dr Akhere contact him on email: AKHERETEMPLE@gmail.com
or
call/whatsapp:+2349057261346
120–128 z 128
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

O jídle se nemá jen psát, jídlo se má žít, myslela si šéfredaktorka gastronomického časopisu a vrhla se na jídlo v praxi. Vydala svou kuchařku a zasadila se o obnovu tradice farmářských trhů u nás...

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum