Akné jako psychický problém

Akné jako psychický problém
„Muži přece chtějí ženy s krásnou pletí,“ říká jedna z pacientek dermatologické kliniky. Naše společnost obecně je velmi zaměřena na vzhled. Štíhlé tělo, pěkná, zářivá pleť a bohaté, zdravé vlasy. To je v dnešní době největší trend.

Pleť, především ta na obličeji, má velkou roli v komunikaci s druhými. Dotek nebo jen představa krásné, svěží kůže může vzrušovat. Pohled na mladou, pružnou pleť v nás vyvolává příjemné pocity. Ženy často věří, že dokonalá kůže, vlasy a postava je dovedou k úspěchu a nevyhnutelně i k dokonalému partnerovi (Komendová, 2007).

A co když do takhle nastaveného plánu vznikne akné?

Nabízí se odpověď formou dedukce: vyvolává-li krásná pleť pozitivní pocity, ošklivá pleť s akné v nás vyvolává pocity negativní. Tato dedukce není úplně pravdivá. Negativní pocity druhých může sice akné vyvolávat, podobně jako bylo zjištěno, že lidé, jejichž tvář je nějak znetvořena, se setkávají se silnějšími negativními postoji druhých, někdy až s averzí vůči nim. Největší dopad ale jakékoli viditelné kožní onemocnění má na sebevědomí postiženého, na jeho přístup k ostatním, na jeho sebepojetí.
 
Problém akné se nevyskytuje pouze u dospívajících, i když právě u nich je zastoupen v největší míře, a to napříč rasami a zeměmi. U 15 % pacientů se vyskytuje až do 25 roku, u žen může přetrvávat až do čtyřicítky. Tento chronický zánět mazových žláz představuje obzvlášť pro ženy velký problém. Spolu se snížením sebevědomí se totiž zvyšuje i nespokojenost s celkovým tělesným vzhledem. U žen s akné se výrazně častěji objevují obavy o tělesný vzhled, hmotnost a tvar těla.

Akné jako handicap

Mnohem častější jsou u žen s akné psychické poruchy. Až třicet procent těchto žen tvrdí, že trpí stavy úzkosti nebo depresemi. Problém vidí ženy s akné také v komunikaci s druhými. Zejména při navazování nových vztahů s muži pociťují akné jako velký handicap, přestože jejich partneři podobné názory nesdílí.
 
Paradoxní je, že ačkoliv pacienti s akné prožívají svoji nemoc velmi intenzivně, vnímají ji jako handicap, málokdo z nich se rozhodne navštívit lékaře záhy po propuknutí prvních výraznějších příznaků. Průměrně se začnou tito pacienti léčit po jednom roce intenzivních projevů akné (Komendová, 2007). Iniciátory návštěvy lékaře jsou většinou rodiče či přátelé. Člověk s akné se totiž často za svůj vzhled stydí a paradoxně čeká, až „bude vypadat lépe“. Vhodná kosmetika může sice projevy akné pozastavit, ale v mnoha případech je potřeba odborné lékařská pomoc.
 
Pomoc nespočívá pouze v pomoci dermatologické. V ideálním případě by pomoc měla vycházet i z pomoci psychologické. Nezbytným předpokladem léčby je změna sebepojetí pacientek. Vnímání sebe sama velmi ovlivňuje i to, jak nás vnímají druzí. Budeme-li mít představu, že naše tělo je ošklivé a s naší pletí nemůžeme v komunikaci s druhými obstát, pak je nasnadě, že náš přístup bude druhé vést právě k tomuto názoru.
 
Změna hodnocení sebe sama je důležitou složkou léčby, ale je podobně dlouhodobá jako léčba samotného akné. Podpora sebevědomí pacientů ze strany jejich blízkých by měla spočívat nejen v akceptování daného člověka jako takového. Velkou pomocí může být i pouhý rozhovor o problému. Jestliže překonáme ostych a budeme o akné mluvit jako o nemoci, stejně jako o bolavém kolenu či bolestech hlavy, pak se i život s akné stane snesitelnější a psychický dopad tohoto onemocnění bude menší.
 
Autorkou je psycholožka PhDr. Kateřina Stibalová
Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

1–10 z 10
autor:Marťas (*.upcbroadband.cz) 25. 7. 2014 11:26 | link
nadpis:pupínkyodpovědět
Pupínky jsou vážně otravný, stejně jako lupy jen tak nezmizí, a musí se zkoušet různé produkty. Hledal jsem na různých stránkách a našel a vyzkoušel tohle : http://www.gigalekarna.cz/produkt/avene-cleanance-soin-localiste-0-25g/. pupínky vymizely po pár dnech používání.
autor:sherry lugard 29. 11. 2018 11:40 | link
nadpis:effective and powerful love spell caster and a lottery spell caster výše | odpovědět
Contact Dr Gbojie if you want to get your Husband, Wife, Boyfriend and Girlfriend back now and regain your happiness.

Hi i am from USA I have just experience the wonders of Dr. gbojie love spell, that have been spread on the internet and worldwide, How he marvelously helped people all over the world to restored back their marriage life and get back lost lovers, and also help to win lottery. I contacted him after going through so many testimonies from different people how he help to bring back ex lover back, i told him about my husband that abandoned me about 8 months ago, and left home with all i had.. Dr GBOJIE only told me to smile and have a rest of mind he will handle all in just 24 hours, After the second day my husband called me, i was just so shocked, i pick the call and couldn't believe my ears, he was really begging me to forgive him and making promises on phone.. He came back home and also got me a new car just for him to proof his love for me. i was so happy and called Dr Gbojie and thanked him, he only told me to share the good news all over the world .. Well if you need an effective and real spell caster contact Dr gbojie Via email: GBOJIESPIRITUALTEMPLE@gmail.com or Call or WhatsApp: +2349066410185.or check out his website :http://gbojiespiritualtemple.website2.me
autor:Lůca (*.unmetered.com) 21. 8. 2015 15:00 | link
nadpis:Špatná pleť dokáže otráv...odpovědět
Špatná pleť dokáže otrávit život. Já jsem brala od 17 antikoncepci a teď ve 25 jsem vysadila kvůli otěhotnění. Co se mi stalo s obličejem, to bych nevěřila. Měla jsem černé tečky i pupínky. Začala jsem používat 3 minutovou masku od havlíka a uvidíme co to udělá.
autor:Jana S. (*.nbox.cz) 9. 11. 2016 15:01 | link
nadpis:Akné vulgarisodpovědět
Dobrý den, píšu absolventskou práci na téma "Léčba acne vulgaris z pohledu farmaceutického asistenta". Tímto bych Vás chtěla oslovit s prosbou o vyplnění mého dotazníku, který bude sloužit jako podklad k této absolventské práci. Problémem je nedostatek respondentů. Děkuji moc :)

Odkaz zde: http://www.survio.com/survey/d/I3X3V0G1N8I3F8U9C
autor:Jessica (197.210.*.*) 7. 6. 2017 10:42 | link
nadpis:slimcolvin@gmail.comodpovědět
After being in relationship with Wilson for seven years,he broke up with me, I did everything possible to bring him back but all was in vain, I wanted him back so much because of the love I have for him, I begged him with everything, I made promises but he refused. I explained my problem to someone online and she suggested that I should contact a spell caster that could help me cast a spell to bring him back but I am the type that don't believed in spell, I had no choice than to try it, I meant a spell caster called Dr Zuma zuk and I email him, and he told me there was no problem that everything will be okay before three days, that my ex will return to me before three days, he cast the spell and surprisingly in the second day, it was around 4pm. My ex called me, I was so surprised, I answered the call and all he said was that he was so sorry for everything that happened, that he wanted me to return to him, that he loves me so much. I was so happy and went to him, that was how we started living together happily again. Since then, I have made promise that anybody I know that have a relationship problem, I would be of help to such person by referring him or her to the only real and powerful spell caster who helped me with my own problem and who is different from all the fake ones out there. Anybody could need the help of the spell caster, his email: spiritualherbalisthealing@gmail.com or call him +2349055637784 you can email him if you need his assistance in your relationship or anything. CONTACT HIM NOW FOR SOLUTION TO ALL YOUR PROBLEMS
autor:Sir. Justin Williams (154.120.*.*) 29. 3. 2018 18:59 | link
nadpis:Nabídka půjčky.odpovědět
Na koho se to může týkat,

Alaska USA Finance a Capital Limited v současné době nabízí všechny typy úvěrů pro veřejnost při 3% úrokové sazbě. Poskytujeme úvěry v rozmezí od 10 000 do 500 000 000 eur.

Všichni zájemci by měli zaslat své odpovědi na adresu: unique2aal@gmail.com
.....................................
.....................................
To whom it may concern,

Alaska USA Finance and Capital Limited, is currently offering out all types of loans to the general public @ 3% interest rate.We give out loans within the range of €10,000 to €500,000,000.00 euros.

All interested applicants should send their replies to : unique2aal@gmail.com
autor:lisaowen (129.56.*.*) 12. 5. 2018 00:48 | link
nadpis:owenlisa870@gmail.comodpovědět
My name is LISA and is from the United States. I want to use this opportunity to thank my great Agadaga who really made my life a nice day. This wonderful man Dr Agadaga took my wonderful husband back to me, I had two wonderful children from my husband about four years ago, I and my husband have been in a hurry or the other until he finally left me for a young woman. I felt my life had ended and my children thought they would never see their dad again. I tried to be strong only for the children but I could not control the pains that torment my heart; my heart was full of sorrows and pains because I was really in love with my husband. Every day and night I think of him and always want him to come back to me until one day I met a good friend who was also in a situation like me but her problem was her lover who had an unwanted pregnancy and he refused to take responsibility and dumped her. She told me that my case was a small case and that I would not worry at all so I asked her what was the solution to my problem and she gave me this great man. e-mail address. I doubted if this man was the solution, I contacted this great man and he told me what to do and I did them all, he told me to wait for only 72 hours and my husband will crawl on my knees just for forgiveness, I made faith in what this great man asked me to do and for sure after 72 hours he was back to me again, contact Dr Agadaga for help today at agadagaspiritualhome@gmail.com
autor:abu mali 11. 8. 2018 10:28 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES


(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138
(drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138


Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:abu mali 20. 8. 2018 18:51 | link
nadpis:Buy 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY and Documents,(whatsapp..+14083372138)odpovědět
Buy COUNTERFEIT, Real and Fake Documents,(whatsapp..+14083372138)

Buy Real And Fake Passports,Drivers License,ID Cards,100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY etc (drabumali@gmail.com ) Contacts via Whatsapp...... , +14083372138

Hello, Getting a fake and a real (genuine) passport, ID or driving
license or any other document is simple. we can make you both real and
fake documents.
However, the real documents are more expensive than the fake because
it takes time, skill and contacts to get it done. Note that, the fake
is going to be 100% unique and in very good quality. The difference is
based on the registration of the numbers. The real Document will be
registered with the country's database so you can use it to travel to
any country of your choice or in the country, mean while the fake will
not be registered but can be used as wellWe are the best and Unique producer of HIGH QUALITY Undetectable
counterfeit Banknotes. With over a billion of our products circulating
around the world. We offer only original high-quality counterfeit
currency NOTES. We ship worldwide. We also print and sell Grade A
banknotes of over 150 currencies in the world. Here is your chance to
be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable
to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, packed
and hidden. All our notes carries all the holograms and water marks
and passes the light detector test. We will deliver the money directly
to your home without the interference of customs . we have a Huge
quantity ready in stock. EUROS,DOLLARS AND POUNDS AND NOVELTY
DOCUMENTS LIKE PASSPORTS,ID CARDS,GREEN CARDS AND DRIVERS LICENSE.

Why would you buy from us?
Our banknotes contain the following security features that make
it to be genius and we have the best grade counterfeit in the world
both Euro and Dollar and any bills of your choice you want.
Security features of our bank notes below :
Intaglio printing
Watermarks
Security thread
See-through register
Special foil/special foil elements
Iridescent stripe / shifting colors.

Our banknotes are printed on 80% cotton 20% cellulose paper which
differs substantially from normal paper. By using a special printing
technique, several picture elements on the front of the banknote are
identifiable by touch. The guidelines on detecting counterfeit
currency give a comparison of genuine and falsified security features.


- Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines.
- Can be used in banks but can be used else where same like normal money
- We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES
- UV: YES

Contact us via
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com
Email .....drabumali@gmail.com

Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138
Whatsapp...... , +14083372138Tags:
counterfeit cash, counterfeiting
High Quality Undetectable Counterfeit Banknotes For Sale
HIGH QUALITY UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANKNOTES FOR SALE
BUY SUPER HIGH QUALITY FAKE MONEY ONLINE GBP, DOLLAR, EUROS
BUY 100% UNDETECTABLE COUNTERFEIT MONEY £,$,€
BEST COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE
BUY TOP GRADE COUNTERFEIT MONEY ONLINE, DOLLARS, GBP, EURO NOTES AVAILABLE.
TOP QUALITY COUNTERFEIT MONEY FOR SALE. DOLLAR, POUNDS, EUROS AND OTHER CURRENCIES AVAILABLE
autor:JUANITA (105.112.*.*) 22. 10. 2020 23:22 | link
nadpis: GET YOUR BLANK ATM CREDIT CARD AT AFFORDABLE PRICEodpovědět

Are you in financial crisis, looking for money to start your own business or to pay your bills?
I got mine from Mike Fisher. My blank ATM card can withdraw $2,000 daily. I got it from Her last week and now I have $14,000 for free. The blank ATM withdraws money from any ATM machines and there is no name on it, it is not traceable and now i have money for business and enough money for me and my family to live on .

GET YOUR BLANK ATM CREDIT CARD AT AFFORDABLE PRICE
*They sell this cards to all customers and interested buyers worldwide,the card has a daily withdrawal limit of $2000 to $5000 and up to $50,000 spending limit in stores and unlimited on POS.*

*email: int.hackers002@gmail.com
*you can also call or whatsapp us Contact us today for more enlightenment
+1(765) 705-0044
1–10 z 10
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Online setkání: Ptejte se psycholožky

Online setkání: Ptejte se psycholožky

V dalším online setkání máte možnost ptát se naší psycholožky PhDr. Kateřiny Stibalové. Paní doktorka bude na vaše dotazy v diskuzi odpovídat postupně.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum