Pojďme si představit sporty, které jsou plné adrenalinu, nebezpečí, napětí nebo třeba zábavy. Některé vznikly teprve nedávno, jiné jsou tady už stovky let, jen se z nich v současnosti stala úplně nová móda.
S drakem do vzduchu
Je-li vám název tohoto adrenalinového sportu neznámý, pak pomůcky, které snowkiting vyžaduje, bezpečně znáte – jsou to lyže nebo snowboard a drak. Kity nebo-li sportovní drak není z papíru, ale je vyroben z kvalitních a pevných textilních materiálů. Na první pohled se podobá padáku. Nejmenší draci mohou dosahovat rozpětí kolem dvou až tří metrů, větší až pět metrů.
Jak se Kiti ovládá? K dispozici máte minimálně dvě šňůry. Zkušenější snowkitingisté však upozorňují, že je lepší používat tři až čtyři šňůry. Každou o délce 30 metrů. Na začátku to prý s nimi může být trochu náročnější, ale časem zjistíte, že je to určitě daleko bezpečnější. Směr měníte, laicky řečeno, podle toho, za jakou šňůru zatáhnete. K řízení se používá i ovládací hrazda nebo trapéza a samozřejmě závěsné zařízení stejné jako u windsurfingu. Pokud nejste ještě moc zkušení, jezděte raději ve slabém větru, a to maximálně do 5 m/s. Dále si vyberte i dostatečně otevřenou plochu bez překážek, například elektrické dráty apod. Až zvládnete prostou jízdu, složitější prvky jako skoky či otočky už pro vás budou legrace.
Bojíte se, že v České republice nenajdete místo k „trénovaní“? Lokalit je u nás opravdu požehnaně. Stačí si sehnat přilbu a vyrazit na větší rovnou plochu. Přímo ideální jsou zamrzlé rybníky či jezera s několikacentimetrovou sněhovou nadílkou. Pro plynulou jízdu je vhodný stálý vítr a minimum turbulencí. Takové podmínky nabízí například Krušné hory nebo Lipno. V zahraničí pak Kanada, USA, Švýcarsko, Francie či Norsko.
S lodí na ledu
Objevili jste zamrzlou hladinu většího jezera? Vane skvělý vítr? A vlastníte loď? Vyzkoušejte lední jachting. Možná že tento původem americký sport znáte pod názvem ice sailing. Nejčastěji používanou lodí je ta, která připomíná dětskou tříkolku, ale místo kol má brusle. Člověk pak v lodi napůl leží po směru jízdy, „stroj“ řídí pomocí páky a navíc ještě musí ovládat plachtu. Ale pozor, pokud naberete větší rychlost, nelze rychle zastavit. Na lodi totiž není žádná brzda. V Čechách můžete jachtařit třeba na Máchově jezeře, ale i u sousedů v Polsku na Mazurském jezeře či v Neziderském v Rakousku.
Relaxujte se sněžnicemi na nohou
Sněžnice určitě znáte – dřevěný nebo kovový rám vypletený nylonovými řemínky. Když napadnou „hory“ sněhu, je normální, že lidé chodí po vyhrabaných cestičkách. Jenže, jak už to bývá, jednou nudná chůze po trošce sněhu někoho přestala bavit, nazul sněžnice a vyrazil, záměrně píši, na hluboký sníh. Tak by se asi dalo shrnout, jakým způsobem vznikl staronový relaxační sport zvaný snowshoeing.

Před několika lety se objevil i v Čechách. Dříve se sněžnice používaly pouze v polárních oblastech. Dnes si je můžete vzít třeba na hodně zapadanou louku nebo třeba do lesa, a snadno se tak můžete podívat na místa, kam byste se kvůli závějím jen těžko dostali. Pokud jste na sněžnicích nikdy „nestáli“, nemusíte se ničeho bát.
Princip chůze je naprosto jednoduchý a bravurně ho zvládne i malé dítě. Zkrátka zlehka střídavě posunujete nohy po sněhu. Začátečníkům se kvůli udržení stability doporučují ještě trekové nebo lyžařské hůlky do ruky. A dobrá zpráva – větší lyžařská střediska už dokonce sněžnice začali půjčovat.
Adrenalinoví lyžaři nejezdí po sjezdovkách
Takzvaným skialpinistům jsou, jak se zdá, lyžařské sjezdovky malé, a proto vyráží do zasněžených horských končin. Nikdy tam nenaleznete jiné stopy po civilizaci. Pokud byste rádi vyzkoušeli tento sport, pak se domluvte s více přáteli. Jedinému člověku takový adrenalin nedoporučuje. Jednak v odlehlých místech není často signál, a pokud budete chtít nějak pomoci, můžete se spolehnout na lyžařské kolegy. Skialpinisté zkouší svou sílu na zimních túrách po horách. Tímto sportem jsou pověstné hlavně rakouské Alpy, ale i slovenské Nízké Tatry, kde je běžné vidět ve sněhu obrovskou díru a v ní uložený spacák. Skialpinisté ale používají odlišné lyže. Oproti těm klasickým jsou kratší a na špičku a patu lyže se uchycují tulení pásy, které zabraňují klouzání při stoupání do kopce. Opět si je lze vypůjčit v lyžařských střediscích.
Táhlé obloučky v pokleku
To je telemark, známý již letitých filmů pro pamětníky. A dnes? Současní telemarkisté vyměnili sjezdovky za neupravené kopce a oblékli se do moderní výstroje, ale jinak je tento dvousetletý lyžařský styl téměř nezměněn. Principem je, že paty při sjezdu zůstávají volné, tudíž jednotlivé obloučky se od těch klasických odlišují. Při tradičních sjezdu se přenáší váha na vnější lyži, ale při telemarku jsou obě lyže stejně zatížené a navíc je spodní noha předsunutá v mírném pokleku. Díky se dobře pohybujete i po pás v „prašanu“ či skvěle šplháte do vršku. Telemarkové vybavení si můžete vyzkoušet i v českých půjčovnách.
Jezdit se dá téměř na čemkoliv
Sněžné skútry – zábava, kterou si ale na českých horách moc neužijete. Naše vrcholky jsou malé a vytyčené trasy se dají spočítat na prstech. Přesto sněžné skútry vyhledávají rodiny s dětmi i skupiny přátel. Lepší prožitky si odnesete třeba z Kanady nebo USA, kde skútry využívají jako dopravní prostředek.
Skiboby – Možná to nevíte, ale Čechy patří ke
světové skibobové velmoci. Toto napohled malé dětské kolo s lyžemi se ze sjezdovky dokáže řítit až 120 kilometrovou rychlostí. Jak se ovládá? Síla lidí v bobu se rozloží mezi nohy a ruce a zatáčí se náklonem, což je stejné jako u lyžování. Lze soutěžit v čisté jízdě či slalomu. Horská střediska je také půjčují.
Snowtubing – sjíždění zasněžených svahů na speciálních gumových člunech s bezpečnostní duší. V Čechách lze na Šumavě, v Jizerských horách, Krkonoších i v Beskydách
Snowrafting – jak už název napovídá, jde o sjíždění svahů v raftových člunech.
Snowbungeerafting – je podobný jako snowrafting pouze s tím rozdílem, že je raft připevněn na gumové lano, což zaručuje větší bezpečnost lidí.
Přejeme veselou, ale bezpečnou sněhovou zábavu!
Autor: Lucie Janečková
http://www.sport-lover.com/Ski-Gloves-c19.html