5 nejčastějších módních faux pas

5 nejčastějších módních faux pas

Každý vám v různých článcích radí, co si máte vzít na sebe. Myslím, že dozrál čas právě na to, abych vám napsala, co zaručeně nechat ve skříni a nikdy si to na sebe nebrat!

Může to znít jakkoli a vím, že si má každý před kritikou někoho jiného zamést před svým prahem. Takže, to jsem udělala. Vyházela jsem všechno oblečení, které jsem za celý rok neměla ani jednou na sobě. Rozloučila jsem se s několika krásnými kalhotami, svetry, aby můj šatník mohl znovu svěže dýchat. A nyní je řada na vás. Pozorujte ostatní a učte se z jejich chyb. 

Pán Bůh nemusel každé z nás do vínku dát cit pro detail, barvy, vkus. Nemusel ani z každé z nás dělat modelky. A ani neudělal. Co by mu ale trošku s nadsázkou šlo vytknout, je smysl pro sebekritiku. 

Budete se divit, ale ne každá tento smysl má. Ba dokonce bych řekla, že spousta žen ho postrádá. A je to škoda, pozůstatek z dřívějšího režimu či cokoli jiného, co nás „ničí“. Ano, ničí. Mám pořád ten pocit, jako kdyby české ženy byly pozadu, že by se chtěly hrozně moc učit, vypadat jako Francouzky, ale nedaří se jim to. Proč? Jednoduše některým je to úplně jedno – řeknou si, že stačí jen nějaké boty, jen nějaké spodní prádlo apod. A to je právě ta chyba. Základní chyby, kterých se ženy dopouští. 

Co je na těle, je i na duši 

Mám to vyzkoušené sama na sobě. Spodní prádlo a jakékoli oblečení dokáže zvednout jak náladu, tak i sebevědomí. Žádná žena by neměla dopustit, aby měla špinavé spodní prádlo!!! To neplatí jen o kalhotkách, ale i podprsence. Jakmile zjistíte, že je prádlo zaprané, vyhoďte jej do koše. Není horší pohled, než když z pod trička vykukuje šedá podprsenka, která ještě před dvěma měsíci byla bílá. Ba ne, horší pohled je.... 

Některé dámy prominou, ale nemohu si odpustit kritiku na česká mladá děvčata, která se pohybují po Praze. Vyskytnou se mezi nimi i starší ženy. A proto vás prosím! Jestliže se nechcete vzdát klasických bokovek, kupte si i s nimi vhodné kalhotky. Čili žádná tanga. Proč? Protože když se třeba předkloníte, neměly by vám být kalhotky vidět. Natož, aby vám bylo vidět ještě něco jiného. Je to opravdu nevkusné. 

Na botách záleží nejvíce 

Pokud si půjdete koupit boty a budete vědět, že máte jen na jedny, nespokojte se s nabídkou jednoho obchodu. Prolezte je všechny až do posledního modelu, zkoušejte, a až si budete jistá, kupte je. Měly by být pohodlné, moderní a poté, pokud možno za jakýchkoli okolností, ČISTÉ!!!

Přestože už není léto, musím to zmínit. Vyvarujte se sandálů s ponožkami. Pokud možno toto poraďte i svým tatínkům, sestrám. Všem. Otevřené boty jsou od toho, aby noha nebyla uzavřená a měla vzduch. Ne proto, aby se v létě potila. Mnohé z vás mohou podotknout, že ponožky v botách jsou moderní. Ano, ale ne ty bavlněné s krtečkama. 

Kupujte si džíny o číslo menší, pokud se do nich dostanete. Ony se vytáhnou, ale pozor. Prodavač vám poradí nejlépe, protože bude znát materiál kalhot. Pokud ne, jděte do jiného obchodu. Hlavně se vyhněte takovým džínám, které budete mít zepředu zařízlé. 

Pokud jdete do divadla nebo na ples, noste silonky. Ve společnosti je naprosto nepřijatelné, aby žena měla bosou nohu. Na nákup také dávejte pozor, lesklé silonky už se nenosí. Volte barvu, která je nejblíže odstínu vaší pokožky. 

Co na obličeji, to na jazyku 

A na konec musím zmínit make-up. Zkuste na něm nešetřit! S pudrem jsou tím nejdůležitějším, co si nanášíte na obličej. Šetřit můžete nejdříve na lesku nebo tvářence, ale ne na pudru a make-upu. S nánosem to nepřehánějte. 

Hodně úspěchů a žádné módní faux pas přeje Klára :-)

Jméno: Heslo:

Související stránky

Diskuse:

469–482 z 482
autor:TOM BAILEY (197.210.*.*) 13. 2. 2018 18:00 | link
nadpis:tombailey0015@gmail.comodpovědět
Will be forever gratefull to this wonderful hacker JAMESSCOTT who get into my wife phone, facebook account, snapchat, Instagram, yahoo and Whatsapp, get verified on any social network account and also call log and deleted messages this hacker was so amazing providing what exactly needed you all should contact him via JAMESSCOTTHACKER@GMAIL.COM
autor:Juliet Hall (197.210.*.*) 15. 2. 2018 02:20 | link
nadpis:HIRE A HACKERodpovědět
Do you seek for a hacker? Are you dating a cheat? A liar too? I had that problem and my friend introduce me to a good and realiable hacker who help me hack my clone my Ex's Email, facebook,WhatsApp because i suspected he was cheating and it was 100% true. all he asked for was a his phone number. so if you need such hack you can contact his email johnhacker498@gmail.com .if you ever want to get your cheating spouse expose with a real prove and 100% evidence
autor:PRESTON SAMPLE (197.210.*.*) 15. 2. 2018 16:09 | link
nadpis:prestonsampple00@gmail.comodpovědět
I just came across the greatest hacker on the planet johnhacker498@gmail.com i was at first scared he might he might scam me but he proved me wrong with his spectacular and unique hack skills,He delivered my work just few hours after i mailed him, He is precise,reliable and truthworthy plus he works with sincerity and transparency and you really gonna be grateful if you mail him now.trust me
autor:julie barros (197.210.*.*) 15. 2. 2018 17:02 | link
nadpis:juliebarros15@gmail.comodpovědět
I want to "thank" (james) for helping me achieve what none of this other hackers could do. It was absolutely incredible when he helped me hacked my partner phone which enable me to spy on his phone remotely and I am recommending him to anyone that has any hacking issues that needs to be addressed. feel free to contact him for Facebook, Snapchat, Cloning, Upgrading of Grades, repairing of credit file, increasing of credit scores, Gmail, Yahoo, Instagram and Whatsapp hacks and many more. Don't waste your time thinking about this issues.. Contact him- JAMESSCOTTHACKER@GMAIL.COM
autor:mary wilson (197.210.*.*) 15. 2. 2018 19:01 | link
nadpis:marywilson19999@gmail.comodpovědět
If you have ever wished to spy at your cheating spouse contact jeajamhacker @ gmail. com he is the best when it comes to hacking of phones. He also worked for me yesterday by hacking my spouse phone who i felt was cheating and right now and right here i have access to my husband phone with out physical access to his phone or with out my spouse knowing about the hack. Now i can read all his text messages, call logs, whats-app, viber, Facebook, we-chat, IMO, Skype, deleted text messages and many more, i am really shot of words and very happy i just choice to celebrate this great hacker and also appreciate his good work,Thank you very much.
autor: justin mcdonald (197.210.*.*) 17. 2. 2018 13:27 | link
nadpis:justinmcdonald19999@gmail.comodpovědět
All i see are fake hackers here but there is only one true hacker i came across last week his name is jeajamhacker @ gmail. com he hacked into my spouse phone under 24 hours and provided me with results then i knew that my spouse was a big time cheat jeajamhacker @ gmail. com hacked into my spouse whats-app messages,text messages,call logs,deleted text messages,Facebook,viber and many more and i was able to get access to my spouse phone with out touching his phone this hacker is good and affordable contact him if you need solutions he has never disappointed me for once tell him i refereed you to him
autor:justin mcdonald (197.210.*.*) 17. 2. 2018 13:41 | link
nadpis:justinmcdonald19999@gmail.comodpovědět
All i see are fake hackers here but there is only one true hacker i came across last week his name is jeajamhacker @ gmail. com he hacked into my spouse phone under 24 hours and provided me with results then i knew that my spouse was a big time cheat jeajamhacker @ gmail. com hacked into my spouse whats-app messages,text messages,call logs,deleted text messages,Facebook,viber and many more and i was able to get access to my spouse phone with out touching his phone this hacker is good and affordable contact him if you need solutions he has never disappointed me for once tell him i refereed you to him
autor:George david (197.210.*.*) 19. 2. 2018 18:20 | link
nadpis:Georgedavid67234@gmail.comodpovědět
Some time i had a serious problem with my husband cause i always catch him red handed either with women or i see some annoying things on his phone. But after a while he clams that he has stopped all his bad act and each time i go through his phone i dont see anything again but i was still worried and i decided to contact a hacker whose email is JEAJAMHACKER @ GMAIL. COM after this hacker helped me with the hack i got results of all his applications he uses to chat with then i also got deleted text messages and that was where i saw and knew that my husband deletes his messages each time he ends the chat with his girl friends and i saw the dates he deleted the text and all and it was current.... he feels he is very smart but thanks to this great hacker he is really a GOD sent.
autor:jane lopez (197.210.*.*) 19. 2. 2018 18:29 | link
nadpis:janelopez1402@gmail.comodpovědět
I am just short of words cause i never knew real hackers exist i came in contact with a great hacker called JAMESSCOTTHACKER@GMAIL.COM who i asked for help to spy into my husband phone with out him knowing about the hack after all this hacker beaked into my husband phone with out physical access to his phone i got to read my husband whats-app messages, Facebook, snap chat, viber, call logs, text messages, deleted text messages and many more and i found out that my spouse was cheating on me big time he sleeps out always but after the hack and i found out he has been hiding this i decided to take a divorce am so happy this hacker is the best contact him if you need help he is cheap and affordable.
autor:Peggy Lynn (*.northamericancoax.com) 21. 2. 2018 01:21 | link
nadpis:briand114477@gmail.comodpovědět
I know of one of the best hackers who I can vouch for. He is very good and reliable. he has helped me with so many issues including hacking my husband’s phone, when I noticed he was cheating. I was able to spy on everything on his phone without him noticing. Just contact him for any hacking related issues like hacking phones, computers, emails. Facebook accounts, WhatsApp, Instagram. Just mail him and you will get a good hacking service. Tell him Brian referred you.
CONTACT:
Email: hackdonstrong17 @ gmail com
hackdonstrong17@cyber-wizard.com
Whatsapp no: +1 (628) 203-8851
Text no: +1 (925) 318-5176
autor:Susan Moore (197.210.*.*) 21. 2. 2018 01:51 | link
nadpis:GET THE REAL HACKER HEREodpovědět
After several gossip and arguments between me and my husband, all thanks to this great hacker who finally hack my husband cell phone and link his social media account with mine, so i can now see all my husband chat and messages right away from my phone,without his knowledge you can contact him on his mail johnhacker498@gmail.com
autor:Debbie holmes (105.12.*.*) 21. 2. 2018 09:10 | link
nadpis:debbieholmes03@gmail.comodpovědět
Attention!!!

I'm Mr. Johnson Williams, a legitimate private loan lender, do you need a Loan for business or to pay your bills? If yes we offer all kinds of Financial assistance to cooperation agencies and people Financial, we offer all types of loans at a low interest rate of 3% to request an email now through: williamsloans6@yandex.com and we will do it Proceed immediately with your loan process, the loans are delivered to Clients within 24 to 48 hours. To request contact us by email: williamsloans6@yandex.com

Thank you
Mr. Johnson Williams...
Managing Director
Email: williamsloans6@yandex.com
Phone: +1(409)-331-6319
autor:smith wesson (*.com.ng) 22. 2. 2018 00:13 | link
nadpis:smithwesson452@gmail.comodpovědět
I emailed a hacker called jeajamhacker @ gmail. com who i contacted for help cause i know my spouse was cheating but he clams he is innocent so i wanted to prove him wrong then i contacted this hacker for help after 24 hours and started getting results of his iPhone 6 applications he uses to chat i got to see his whats-app, Facebook, snap chat, Instagram, text messages, call logs, deleted text messages and more i was able to access his phone for one good year without my spouse knowing about the hack or even physical access to his phone i must confess this hacker is the best very honest and reliable. God will always bless you jeajamhacker @ gmail. com. now i got enough prove that my wife is a big cheat now i can go for the divorce and move on with my life.
autor:Clara (154.66.*.*) 22. 2. 2018 02:20 | link
nadpis:clarasharon03@gmail.comodpovědět
Confront your cheating spouse with a clear and reliable evidence by meeting a legit hacker and private investigator, i was able to spy and monitor my cheating spouse day to day activities with my phone without have a direct access to his target phone and without him knowing...its really surprise me cos i never believe such could happen when i was looking for help during my divorce that i saw a lady who talk about how this great man helped her out of infidelity on Discuss. then i contacted William and explain my problem to him and he asked me to drop little information about my spouse infact, it was like a magic guys under 5 hours i submitted the details he provided me all the information's i needed which really helped me during my divorce and i have promise him to share this great opportunity and privileged to people out there especially to those people who might be facing a lot of tremendous challenges on infidelity and needed same help... Contact William via the following....
Email: williancyberghost at gmail dot com
Whatsapp: : +1 862-930-5952
Call/text him - +1 973-298-5449 Tell him Clara referred you.
469–482 z 482
 
  • Pokud chcete odpovědět na něčí příspěvek, použijte odkaz „odpovědět“ u příslušného příspěvku.

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné

Diskutované články

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Kudrnaté, rovné nebo rozcuchané? Zvolte účes, který vám sedí

Pokud šaty dělají člověka, pak vlasy dělají obličej. Dokreslují ho, hrají si s ním pomocí střihu a barev. Společně s krásně upravenými vlasy, hezkým oblečením a střízlivým make-upem vytvoříte jednotu, které se říká krása.

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Pomerančová kůže - trest za pohodlí?

Říká se jí celulitida, odborně dermopanikuloza. Označení pomerančová kůže je jemnější, ale jedná se o jedno a totéž – tuk hromadící se pod pokožkou jako sražený tvaroh.

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

Hana Michopulu: Jsem bojovnice za lepší jídlo

O jídle se nemá jen psát, jídlo se má žít, myslela si šéfredaktorka gastronomického časopisu a vrhla se na jídlo v praxi. Vydala svou kuchařku a zasadila se o obnovu tradice farmářských trhů u nás...

Aktuálně z blogů

Diskuzní fórum